Shindy Shindy komentáře u knih

Vojenská felčarka Vojenská felčarka Heidi Rehn

(SPOILER) No, co se samotného děje týče, ten byl fajn - 17. století, válečné období, felčarství, bylinkářství, život s vojskem, láska - to všechno byl skvělý nápad, ale jeho provedení trochu kulhalo.
Neseděl mi styl autorky - v ději nás seznámí s postavou, a pak o pár kapitol dál znovu vysvětluje, kdo ta postava je (to už přece čtenář ví?), pořád se opakovaly děje, z hlavní hrdinky tam udělala (i přes to, že je schopnou a uznávanou felčarkou) vlastně životně neschopnou ženskou, která pořád potřebuje vést a zachraňovat. A kolikrát se "kousla do rtu" nebo "kousla do tváří až jí tekla krev" - tahle fráze už mi lezla krkem.
Fráze - "mnul si ruce, až mu zběleli kotníky" - to spíš překladatelsky nesedí vůbec.
Suma sumárum - děj je fajn, provedení pokulhává. Do dalších dílu se nepustím.

29.11.2023 2 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Kniha, na kterou jsem v rámci výzvy narazila čirou náhodou. A neměla chybu! Od začátku do konce jsem nemohla přestat číst. Různé dějové linky, tři hlavní vypravěči čtenáři představují svou životní linku, které se vzájemně proplétají, aby se v závěru knihy mohly spojit v jednu. Předvídatelný konec? Kdepak. Nejednou jsem se přistihla s pusou do kořán, zvratů tam bylo až až.
Skvělá kniha.

06.11.2023 5 z 5

Žít rychle Žít rychle Brigitte Giraud

(SPOILER) Pro mě hodně silná kniha. Myslím, že asi pro každého, kdo se někdy vyrovnával se ztrátou svého blízkého. Zkrátka váš život pak provází "co by - kdyby", a tak trochu přemlouváte čas, aby se vrátil a vy mohli věci udělat jinak, říci si něco jiného, na chvíli se zastavit a prostě jen spolu být. I když už od události uplynulo 20 let, člověk stále cítí tu bolest a prázdno.

13.10.2023 5 z 5

Poslední přednáška Poslední přednáška Randy Pausch

Je to má nejoblíbenější kniha, která v mé knihovně zaujímá čestné místo, a já se k ní opakovaně a ráda už řadu let vracím. Vždy v ní najdu nové moudro, novou symboliku, poselství. Neuvěřitelně silný životní příběh na několika stránkách.

18.09.2023 5 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

(SPOILER) Čekala jsem romantickou oddechovku, a nakonec z toho bylo rodinné drama, které ze mě postupně sosalo emoci za emocí. Někdy mi těch osobních tragédií přišlo až příliš, ale možná to bylo záměr. Že se s některými smutnými osudy čtenář ztotožní a děj je pro něj reálnější - třeba úmrtí milované babičky, otec, co upřednostňuje partnerky před vlastními dcerami. Je to smutné, ale až děsivě věřitelné. Leč u jiných knih / filmů tomu neholduji, tady jsem otevřený konec uvítala. Nevím, zda autorka plánuje navázat a pokračovat v další knize, já si každopádně alespoň mohla děj uzavřít podle svého.
Smutné, ale vlastně pěkné.

08.09.2023 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Moje první "Keplerovka", a teda nemohla jsem přestat číst. Už od začátku autor čtenáře nešetří, tepovka hraničila se zdravím a adrenalinu jsem měla až až. Hodně povedené. Kolikrát jsem musela knížku na chvíli položit a vstřebat, co se to teď děje. Super.

03.09.2023 5 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Za mě moc pěkná kniha, co se četla jedním dechem. Už tak od 1/4 knihy jsem pomalu tušila "odkud vítr vane", a tak pro mě závěr knihy nebyl takovým překvapením, přesto jsem si knihu užila.

30.08.2023 5 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

No, námět určitě zajímavý, líbila se mi autorčina obsáhlá rešerše dobových operací, lékařů, a podobně. Jen mi nějak pokulhávalo to zasazení do příběhu jako takového, a dialogy někdy byly doslova hloupě vedené, jako by je vedly děti. Potenciál, který téma jistě nabízelo tak nebyl využit ani z 50 %. Škoda.

30.08.2023 3 z 5

Hluboké soutěsky Hluboké soutěsky Arnaldur Indriðason

Tak nějak mě kniha strhla a četla se jedním dechem! Trošku jsem bojovala s pachutí u tykání - zprvu jsem nevěděla, zda se tedy postavy znají, nebo jak to je, ale postupem na to člověk přivykl. Několik různých dějových linií napříč různými dekádami čtenáře záměrně matou a umocňují napětí, aby se pak v závěrečných kapitolách čtenář dočkal překvapivého rozzuzlení.
Moc mě to bavilo.

05.08.2023 5 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

(SPOILER) Je to milé a oddechové čtení. Děj byl takový, že vlastně tak nějak tušíte, jak to celé dopadne, ale přesto nastane několik zvratů.
Co mě v knize tak trochu štvalo (pozor, SPOILER) - hlavní postavy neustále rozebírají charaktery a scény z knih J. A., ale více se věnovat a rozebrat hlavní hrdiny této knihy, to tak trochu uniká. Polovina knihy se věnuje podrobnému popisu událostí ještě před samotným vznikem spolku, některé dějové linky se v průběhu knihy opakují (což není nutné a v ději vás to nikam neposune), a pak je autorka nucena děj rychle dokončit. K prakticky střemhlavému pádu děje pak dojde v posledních 3-5 kapitolách. A nejméně uvěřitelné pak byly postavy Frances, která je celou dobu tak trochu "mouchy sežerte mě", a jejího otce. Tam jsem pochopila, že autorka potřebovala docílit nějakého zvratu, ale celá ta záležitost s dědictvím je postavená tak trochu na nestabilních základech, na kterých se pak děj tak nějak vrtkavě staví.
Přes to všechno jsem knihu zhltla na dva nádechy a zanechalo to ve mně takový hřejivý pocit.

28.07.2023 4 z 5

Továrna na vafle Továrna na vafle Roman Helinski

Knížka mi přišla zprvu poměrně jednoduchá, rychle se četla, stránky ubíhaly - takové oddechové čtení. Děj odehrávající se v továrně mě vrátil do brigádnických let, a tak nějak mi to bylo celé sympatické. Až....člověk vlastně celou dobu cítil, že se pod tou slupkou jednoduchosti skrývá hlubší myšlenka, a ona tam byla. Mělo to takovou "Orwellovskou" příchuť. Za mě příjemné překvapení.

25.02.2023 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

No, už je to dlouho, co jsem četla takhle nádhernou knihu. Autor se vrací do časů divoké Latinské Ameriky 70. let, kde mu protne život jeden tučňák. V knize se snoubí divoká příroda a cestovatelské zážitky, které už se dnes jen tak někomu nepoštěstí, spolu s životem muže a tučňáka.
Člověk se cítí jejich soužitím obohacen, moc milá knížka.

07.04.2021 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Skvělá kniha!! Má v sobě určité poselství. Je smutné, jak to v takových zařízení chodí, a děsivé vědět, že takhle nejspíše dopadneme všichni. Ale tahle kniha dává naději. Že i když jste staří, nemocní a sedíte v domově důchodců, není s vámi ámen. Máte naději ještě prožít krásné chvíle, najít nová přátelství, poznat lásku. Nikdy není pozdě.
Tahle kniha mi toho dala spoustu. Škoda jen, že ji někteří možná nepochopili.

30.09.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha, která člověka pohladí na duši.

04.07.2017 5 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Moc pěkný nápad. O některých místech skutečně ani má kamarádka, rodilá Pražačka, nevěděla. Spoustu míst jsem si označila, že je musím navštívit. Přesto si nemohu pomoci, ale některá místa mi přišla zde uvedená jen aby doplnili, a bylo míst skutečně 111. Některé byly vážně nezajímavé. Taková bych ale spočítala snad na prstech jedné ruky.
Jinak kniha krásně podaná, krásné fotky, krásné tipy a informace. Moc povedené.

19.04.2017 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Již několik let jsem marně přemýšlela a hledala knihu, která mne osloví natolik, že se pro mě stane tou NEJ. Tou, nad kterou se ze srdce zasměji, nad kterou si popláču, která mne zasáhne, ke které se mile ráda vrátím, která bude pýchou mé knihovny.
Konečně jsem ji našla.
Kniha malé ženy je skvěle propracovaným dílem, do kterého se začtete a nemůžete přestat. Velice se mi líbí styl, kterým je kniha napsána. Jak jsou postavy vykreslené podrobně, jejich charaktery a vzájemná pouta jsou velice reálné!
Autorka zde vystihuje dobu, která je nám vzdálena mnoho let, a přece si ji díky ní dokáži živě představit a přenést se kamsi, kde jsou momentálně hrdinky.
Kniha není žádná nemastná neslaná romantika. Je plná emocí, které čtenáře skutečně zasáhnout, a ne vše končí happyendem.
Navíc je velice působivé, jak se spisovatelka v knize otevřela. Jsou tam cítit prvky biografie, které dodávají na důvěryhodnosti celé knihy.
Dodatek k tomuto druhu vydání... Za mě na výbornou. Ne každého může oslovit zanechání původních, starých výrazů, vět, ale mně to sedlo. Básně jsou zdařile přeložené, text působil nenuceně. Navíc jsem uvítala prolog, který nám odhaluje život autorky a podhoubí vzniku knihy. Také si velice cením toho, že jako u originálu, jsou zde oba díly vydány pospolu. Jak Malé ženy, tak Dobré manželky. Obálka je velice vydařená.
Zkrátka u mne tato kniha vyhrála na celé čáře a získala si mé srdce.

26.03.2017 5 z 5

Prenatální komunikace Prenatální komunikace Gertrud Teusen

Myslím, že kniha je vhodná pro každou nastávající maminku, která se chce dozvědět něco víc o svém miminku a svém těhotenství. A pro studentky PA je skvělým rádcem o změnách těhotné, typy, které může využít nebo jimi edukovat těhotnou :)
Velmi čtivá a milá. Doporučuji každé nastávající mamince :)

20.02.2017 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Naprosto skvělý, dech beroucí závěr trilogie, která svým dějem otevírá dveře něčemu novému, nevídanému!
Když se mi dostal do rukou první díl Sirotčince, bylo hned jasno - Tohle musím dočíst až do konce!
A vážně nelituji!
Riggs vymyslel opravdu skvělý příběh doprovázený nádhernými fotografiemi. Bylo zde vytýkáno, že v tomto díle působily fotografie nuceně, což mi nijak nepřišlo. Fotografie se týkaly postav s dějem související a prostředí, kde se děj odehrával. Dále že jsou z dob, které spolu nijak nesouvisí, což mi také připadá jako hloupost, když se děti pohybují ve smyčkách různých století. Ale to musí každý zvážit sám.
Co je ale nepopiratelným faktem je, že se nám tu otevírá příběh, který je skutečně od začátku až do konce promyšlený a propracovaný. Vše na sebe navazuje, dává smysl. V popředí nejsou jen hlavní postavy příběhu, ale klade se důraz na všechny postavy.
Je to příběh plný lásky, přátelství, neočekávaných událostí a zvratů v ději, zrady, spravedlnosti. Čtenář přese všechno zůstává v napětí prakticky do poslední stany poslední kapitoly!
Mám jediné mínus, za které ale kniha nemůže - nejlepší je číst všechny tři díly po sobě. Měla jsem mezi nimi několika měsíční pauzu, takže znovu se dostat v ději tam, kde začínal nový díl, byl malinko problém. Během dvou stránek vše bylo zase tak, jak má :)
A další doporučení - film nemá s touto knihou prakticky nic společného!
Přeji všem hezké čtení! :)

20.02.2017 5 z 5

Žena s červeným zápisníkem Žena s červeným zápisníkem Antoine Laurain

Úžasná, lehká kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout! Někomu by možná mohl vadit sled jmenovaných autorů, děl a autorovo zalíbení v literatuře (zejména pak v té francouzské), mě to naopak inspirovalo některé autory vyhledat.
Kniha je plná trefných postřehů, myšlenek, rozborů a popisů postav, ve kterých vidím typický francouzský šmrnc.
Kniha měla jen pár vad, které mě osobně neseděli: Jakou formou jsou psané dialogy (v knize nečleněné, v souvislém textu) a pak přílišné podrobnosti (názvy značek produktů na mě působily spíše jako vtíravá reklama).
Přesto mne kniha zahřála na srdci a ráda se k ní zase někdy vrátím :)

27.10.2016 5 z 5

Poprask v sýrové uličce Poprask v sýrové uličce Robert Fulghum

S knihami tohoto typu mívám problém- kvůli rychle končícím příběhům se "nezačtu" do děje a kniha mi trvá o něco déle. Nic to ale nemění na její kvalitě. Pan Fulghum je skvělý spisovatel! Příběhy jsou poučné, úsměvné, ale i dojemné. Z většiny povídek mám pocit, že jsem si vždy odnesla to duchovní "něco". Kniha sic krátká, přesto se stala jednou z mých oblíbených.

26.10.2016 5 z 5