shenandoah

České smoothie - Kuchařka s dušíČeské smoothie - Kuchařka s dušíKateřina Kuranova

Tahle kuchařka mě naučila především jedno: při tvorbě smoothie můžu být kreativní, nepotřebuji žádné recepty.

29.11.2019

Tvrdý úderTvrdý úderDick Francis

Jednohubka se slušným závěrem.

01.05.2019

Zemři, blázneZemři, blázneKarl Zuchardt

Černobílý náhled na historické události. Ti, co jsou nahoře a bohatí, jsou zlí a škodí sedlákům a pokud takoví nejsou, tak skončí na popravišti. Král je nerozhodný, Cranmer zbabělý a Cromwell je prostě ďábel.
Zajímavé je srovnání s knihami Hilary Mantel (Wolf Hall především). Stejné postavy, ale jiný náhled.

24.04.2019

Forrest GumpForrest GumpWinston Groom

Jedna z těch knih, kdy je film lepší. Ale některé věci pobavily, např. setkání s Nixonem. A překlad mě utvrdil v tom, že potřebuji ke správnému čtení čárky ve větách. Několikrát jsem se při čtení vracela, abych pochopila, kam která slova patří.

04.01.2019

Evropa, náš domovEvropa, náš domovVáclav Cílek

Nejvíce mě oslovila historická a geologická část, zvlášť tu historii od J. Sokola doporučuji ke čtení, povídání o přírodě Evropy mi přišlo trochu kostrbaté.

15.12.2018

Mne soudila noc / Dopis KlářeMne soudila noc / Dopis KlářeValja Stýblová

Pro mě náročné čtení, moc tyto příběhy, které sledují psychologii postav, nemusím. A zároveň jsou velmi hodnotné, když nutí člověka k sebereflexi. A to oba příběhy splňují, obzvlášť na mě zapůsobil Dopis Kláře.

20.10.2018

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!kolektiv autorů

Užitečná, potřebná a pro mě i objevná. Psaná velmi stravitelným stylem.

13.07.2018

Jdi za štěstímJdi za štěstímTracy Rees

Jednoduchý milý příběh (jako o Popelce). Napětí udržuje cesta za tajemstvím, ale od poloviny už ztrácí dech, protože už tušíte, ne-li víte, jak to skončí. Ze začátku také bavilo střídání přítomnosti a minulosti, ale pak to vyšumělo do ztracena. V poslední třetině je kniha už moc užvaněná.

13.05.2018

Nebe, na němž nesvítily hvězdyNebe, na němž nesvítily hvězdyRainer M. Schröder

Drsné čtení. Kniha má výborné momenty, i ty slabší. To, že je až dokumentární, je podle mého plus. A přesto to čtete s napětím, třeba při útěku z internačního tábora nebo samotný boj o Izrael. Trochu pro mě bylo šokem chování Britů, ale když si vybavím jejich chování v koloniích, není se čemu divit.

25.02.2018

Cesty dětí do staletí aneb Jak Běla s Kubou poznávali naši minulostCesty dětí do staletí aneb Jak Běla s Kubou poznávali naši minulostKateřina Schwabiková

Knížka pro děti, ale i tak jsem z ní nadšená. Není zaměřená na politické dějiny, ale představuje čtenářům způsoby života v jednotlivých obdobích. Komiks je hustě doplňován různými zajímavostmi podpořené hravými úkoly. Informace jsou tak akorát zjednodušené pro děti, aby zůstávaly přehledné.

16.01.2018

PenelopiádaPenelopiádaMargaret Atwood

Taková správná dávka ironie, dalo by se říct i jedovatosti. Svým způsobem zábavná ženská obžaloba mužského světa, ve kterém je muž tím víc oslavován, čím víc zabíjí a smilní (a v případě Odyssea i podvádí), ale žena by za to byla minimálně rozčtvrcena, samozřejmě až na krásnou Helenu - té projde všechno, a tak musí trpět ve své ctnosti (a bezmoci). Ano, feminismus z toho čiší na sto honů, ale klidně vám může vyjít, že Penelopa byla pěkná mrcha.

08.09.2017

Deník 1938–1945Deník 1938–1945Helga Hošková-Weissová

Cena knihy: 348 Kč
Výpovědní hodnota: nevyčíslitelná
Víc slov snad ani není potřeba. Vše ostatní najdete v knize.

12.03.2017

Jeden denJeden denDavid Nicholls

Krucifix! To zas byla kniha. Kniha, která rozesměje, rozpláče, nudí (mě teda trochu ze začátku, až jsem si říkala, že to zas bude na dlouhé lokte) nebo vám nedá vydechnout. A nebo se bojíte, co na vás v další kapitole vybafne, což bylo způsobeno formátem vyprávění, kdy byl z každého roku popsán jen jeden den, který sám o sobě nebyl zvláštní (většinou), ale ovlivňovaly jej události z uběhlého roku.
Trochu autorovi vyčítám ten závěr, působil ne mě snahou šokovat, ale to asi proto, že mi autor nedal, co jsem chtěla já. Jinak velká spokojenost.

06.03.2017

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Tahle kniha ukazuje, že vtip a moudrost jdou ruku v ruce.

15.01.2017

Nebohé čarodějnice a boží inkvizitořiNebohé čarodějnice a boží inkvizitořiVladimíra Krejčí

Dočíst tuhle knihu bylo pro mě utrpení. Možná by ani tolik nevadilo, že seznamování s jednotlivými případy přípomíná spíše telefonní seznam než zajímavé přiblížení děsivé kapitoly dějin. Nejvíc mě rozčilovalo to věčné "nasazování" na školu nebo na rodiče. Možná si tím autorka připravovala půdu pro své další knihy, jenže v téhle knize to na mne působilo jako laciné podbízení.

31.12.2016

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznámaTerezínské ghetto: tajemný vlak do neznámaVeronika Válková

Tohle bylo snad ještě lepší než Zlodějka knih, mnohem víc autentické. Nezbývá než zatleskat.

30.11.2016

Za časů Jeho MilostiZa časů Jeho MilostiEyvind Johnson

Autorovi nelze v téhle knize upřít výbornou znalost prostředí a doby, do které nevnáší moderní myšlení, postavy jsou propracované, nijak černobílé, a mají svůj vývoj. Jen jedna věc mi chyběla, a to čtivost. Těžko jsem se vracela k rozečtenému příběhu, nedovedl mě připoutat.

28.11.2016

Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

Působilo to na mne jako soubor pocitů, myšlenek a vzdechů, které zůstanou, když něco skončí. Jako by to autor obrátil a chtěl to všechno vyjádřit před koncem, protože ten konec přijde velmi náhle.

28.10.2016

Inkoustové srdceInkoustové srdceCornelia Funke

Tento příběh je důkazem, že nezáleží na tom, komu je kniha určena, záleží jen na dobrém příběhu. A ten v knize je.

27.10.2016

Kráva nebeskáKráva nebeskáDavid Duchovny

Neotřelý námět (alespoň pro mě), ale celé mi to přišlo takové křečovité, vycucané z prstu.

12.10.2016

Velké příběhy archeologie: odhalená minulostVelké příběhy archeologie: odhalená minulostGiorgio Ferrero

Velkým pozitivem knihy je její obrazová výbava. Texty, které jsou stručné, slouží spíše k seznámení s různými archeologicky významnými objevy z celého světa. Největší prostor pochopitelně zabírají nálezy z Egypta, zastoupena je tu Jižní a Střední Amerika, Asie i Evropa.
Své místo tu mají i významní archeologové se svými objevy, kterými se zapsali do dějin archeologie či celé historie, třeba i negativně. Objevíte tu i neznámé jedince, kteří o poklady prostě zakopli.

02.05.2016

Rébusy se zvířatyRébusy se zvířatyMichaela Gaydošová

Mě tohle bavilo opravdu hodně, přestože se mi občas zavařil mozek. Však on taková cvičení potřebuje.

16.04.2016

Skotsko po českuSkotsko po českuPaul Millar

Kniha je psána čtivým a zábavným způsobem. Dozvíte se spoustu zajímavých informací nebo si osvěžíte znalosti ze skotských dějin. Najdete tam několik zábavných historek, které vykreslují povahu Skotů a jejich země, někdy máte pocit, že vás autor (pravděpodobně záměrně) mystifikuje. Z knihy je také cítit autorův vřelý vztah k oběma svým zemím.
Moc se mi líbily ilustrace.
Dojem mi trošku zkazilo několik chybek, které buď unikly autorovi, nebo editorovi (u nakladatelství jako Argo to docela zamrzí).

06.04.2016

Bílá nemocBílá nemocKarel Čapek

Co k tomu říct. Karel Čapek to prostě vystihl.

15.02.2016

MilovanáMilovanáToni Morrison

Tohle bude doznívat dlouho. A nepůjde o slova, ale o pocity.

06.02.2016

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Kniha je to výborná, ale dala mi řádně zabrat. Nevím, čím to bylo, že jsem měla po čtení problém knihu znovu otevřít, hlavně v prostřední třetině knihy. Na začátku a na konci mě nic takového netrápilo. Možná tím zvláštním jazykem, který Waltari zvolil a který zároveň přispívá k jedinečnosti knihy. A těch znalostí, co musel autor mít, aby knihu napsal, za to ho nelze než obdivovat.
Takže ještě jednou - kniha je to skvělá a s klidným svědomím ji doporučím jakémukoliv zájemci, ale pro mne to byla malá knižní anabáze.

24.01.2016

Alžběta I. a její dobyvatelské úspěchyAlžběta I. a její dobyvatelské úspěchyMargaret Simpson

Ach ty chyby! Ne faktické, ale tiskové. Taková záměna Skotska za Irsko na mapě může být pro děti matoucí.

20.01.2016

První kníže, aneb Předtucha mociPrvní kníže, aneb Předtucha mociJiří Bílek

Že by si autor rané české dějiny idealizoval, to nemůžu říct.
Jinak mé dojmy z knihy se shodují s tím, co napsal Richie1.

17.01.2016

Hájili jsme hradHájili jsme hradWilliam Eastlake

Ta kniha je jedna velká bláznivina. Ale měli bychom si jí vážit, stejně jako si ve středověku vážili (alespoň některých) bláznů pro možnost říkat pravdu do očí. V této knize se i přes záplavu "keců" objevuje spousta skvělých myšlenek. Dalo by se říct, že nastavuje zrcadlo heroickým válečným románům. Na druhou stranu musím říct, že jsem kolikrát počítala stránky, které mi ještě zbývají k přečtení, přestože mě kniha občas rozesmála.

16.01.2016

Sloup do nebeSloup do nebeWilliam R. Forstchen

Ta kniha by mohla mít podtitul ... aneb o odvaze plnit sny. Příběh je opět velmi čtivý, napínavý, jen pro mě trochu míň realistický. Ať už z důvodů, které jsou v knize, nebo protože mi na všechny technické věci nestačila představivost. Hodily by se mi obrázky. :-
Trochu rušivé mi přišly poměrně časté odkazy na filmy. Pochopila jsem, že je to taková autorova slabůstka, než že by to patřilo k hrdinům knihy.

01.01.2016