shenandoah shenandoah komentáře u knih

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Pro mne velmi zajímavá kniha. Něco jsem o lobotomii už věděla, třebaže jsem si představovala víc jako trepanaci lebky prováděná ve starověkém Egyptě (mimochodem sloužící k vyhnání démonů z hlavy), znala jsem i případ Rose Kennedyové a zajímalo mě, zda se tam objeví (ano, je tam zapracován). Nicméně kniha je psána, a upozorňuje na to i samotný název, čistě z pohledu Ruth. Její život výrazně ovlivnila ztráta bratra kvůli psychickým potížím a motivuje ji v osobním a hlavně profesionálním životě. Možná proto i tak snadno podlehne charismatickému doktoru Apterovi (na mne působil už od začátku jako ukázkový manipulátor, ale já neměla stejnou zkušenost jako Ruth), který přichází s revoluční metodou, která by měla být univerzální na všechny psychické potíže. Především zájem o pacienty jí pomůže nakonec prohlédnout. Její obrat byl okamžitý, morálně silný a projevil se i v konání. Tady je podle mne určitý nedostatek knihy, je morálně ukázkový, ale myslím, že ve skutečnosti to bývá psychologicky náročnější poprat se životním neúspěchem. Více myšlenkového boje bych uvítala. A zároveň si kladu otázku, proč měla autorka potřebu napravovat historii, když jinak se docela držela skutečných reálií. Možná za tím byla touha po dobru vítězícím nad zlem, možná jen chtěla šťastný konec aspoň v knize nebo inspirovat čtenáře, aby svůj boj se zlem nevzdávali.

18.02.2024 4 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

Výborně napsáno. Celkem srozumitelně popsána problematika geologie a tektoniky a jak to spolu vše souvisí. Ukazuje, jak je v přírodě vše propojené a jak nepromyšlený zásah člověka (ať už z neznalosti, chamtivosti či ignorace) dokáže pracně budovanou rovnováhu přírody narušit. Některé příběhy jsem znala (výbuch Laki na Islandu), jiné mě překvapily (vraždění vrabců v Číně - to mi hlava nebere, lidská hloupost je opravdu nekonečná), jiné pro mě byly novinkou (zasolování půd v Austrálii). Jen občas mi chyběl dostatek představivosti, uvítala bych víc obrázků, dohledával jsem si je na internetu, ale ani s jeho pomocí si 250 metrů vysokou vlnu stále představit nedokážu.

08.02.2024 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Milá, příjemná a oddechová kniha. Vlastně jsem měla pocit, že čtu literaturu pro děti. I díky postavě Šašy, která vidí svět, jaký by měl být, a je dost odvážná a podnikavá, aby to tak i bylo.

08.01.2024 4 z 5

České smoothie - Kuchařka s duší České smoothie - Kuchařka s duší Kateřina Kuranova

Tahle kuchařka mě naučila především jedno: při tvorbě smoothie můžu být kreativní, nepotřebuji žádné recepty.

29.11.2019 4 z 5

Tvrdý úder Tvrdý úder Dick Francis (p)

Jednohubka se slušným závěrem.

01.05.2019 3 z 5

Zemři, blázne Zemři, blázne Karl Zuchardt

Černobílý náhled na historické události. Ti, co jsou nahoře a bohatí, jsou zlí a škodí sedlákům a pokud takoví nejsou, tak skončí na popravišti. Král je nerozhodný, Cranmer zbabělý a Cromwell je prostě ďábel.
Zajímavé je srovnání s knihami Hilary Mantel (Wolf Hall především). Stejné postavy, ale jiný náhled.

24.04.2019 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Jedna z těch knih, kdy je film lepší. Ale některé věci pobavily, např. setkání s Nixonem. A překlad mě utvrdil v tom, že potřebuji ke správnému čtení čárky ve větách. Několikrát jsem se při čtení vracela, abych pochopila, kam která slova patří.

04.01.2019 3 z 5

Evropa, náš domov Evropa, náš domov Václav Cílek

Nejvíce mě oslovila historická a geologická část, zvlášť tu historii od J. Sokola doporučuji ke čtení, povídání o přírodě Evropy mi přišlo trochu kostrbaté.

15.12.2018 4 z 5

Mne soudila noc / Dopis Kláře Mne soudila noc / Dopis Kláře Valja Stýblová

Pro mě náročné čtení, moc tyto příběhy, které sledují psychologii postav, nemusím. A zároveň jsou velmi hodnotné, když nutí člověka k sebereflexi. A to oba příběhy splňují, obzvlášť na mě zapůsobil Dopis Kláře.

20.10.2018 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

Užitečná, potřebná a pro mě i objevná. Psaná velmi stravitelným stylem.

13.07.2018 4 z 5

Jdi za štěstím Jdi za štěstím Tracy Rees

Jednoduchý milý příběh (jako o Popelce). Napětí udržuje cesta za tajemstvím, ale od poloviny už ztrácí dech, protože už tušíte, ne-li víte, jak to skončí. Ze začátku také bavilo střídání přítomnosti a minulosti, ale pak to vyšumělo do ztracena. V poslední třetině je kniha už moc užvaněná.

13.05.2018 3 z 5

Drsné čtení. Kniha má výborné momenty, i ty slabší. To, že je až dokumentární, je podle mého plus. A přesto to čtete s napětím, třeba při útěku z internačního tábora nebo samotný boj o Izrael. Trochu pro mě bylo šokem chování Britů, ale když si vybavím jejich chování v koloniích, není se čemu divit.

25.02.2018 5 z 5

Cesty dětí do staletí aneb Jak Běla s Kubou poznávali naši minulost Cesty dětí do staletí aneb Jak Běla s Kubou poznávali naši minulost Kateřina Schwabiková

Knížka pro děti, ale i tak jsem z ní nadšená. Není zaměřená na politické dějiny, ale představuje čtenářům způsoby života v jednotlivých obdobích. Komiks je hustě doplňován různými zajímavostmi podpořené hravými úkoly. Informace jsou tak akorát zjednodušené pro děti, aby zůstávaly přehledné.

16.01.2018 5 z 5

Penelopiáda Penelopiáda Margaret Atwood

Taková správná dávka ironie, dalo by se říct i jedovatosti. Svým způsobem zábavná ženská obžaloba mužského světa, ve kterém je muž tím víc oslavován, čím víc zabíjí a smilní (a v případě Odyssea i podvádí), ale žena by za to byla minimálně rozčtvrcena, samozřejmě až na krásnou Helenu - té projde všechno, a tak musí trpět ve své ctnosti (a bezmoci). Ano, feminismus z toho čiší na sto honů, ale klidně vám může vyjít, že Penelopa byla pěkná mrcha.

08.09.2017 4 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Cena knihy: 348 Kč
Výpovědní hodnota: nevyčíslitelná
Víc slov snad ani není potřeba. Vše ostatní najdete v knize.

12.03.2017 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Krucifix! To zas byla kniha. Kniha, která rozesměje, rozpláče, nudí (mě teda trochu ze začátku, až jsem si říkala, že to zas bude na dlouhé lokte) nebo vám nedá vydechnout. A nebo se bojíte, co na vás v další kapitole vybafne, což bylo způsobeno formátem vyprávění, kdy byl z každého roku popsán jen jeden den, který sám o sobě nebyl zvláštní (většinou), ale ovlivňovaly jej události z uběhlého roku.
Trochu autorovi vyčítám ten závěr, působil ne mě snahou šokovat, ale to asi proto, že mi autor nedal, co jsem chtěla já. Jinak velká spokojenost.

06.03.2017 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tahle kniha ukazuje, že vtip a moudrost jdou ruku v ruce.

15.01.2017 5 z 5

Nebohé čarodějnice a boží inkvizitoři Nebohé čarodějnice a boží inkvizitoři Vladimíra Krejčí

Dočíst tuhle knihu bylo pro mě utrpení. Možná by ani tolik nevadilo, že seznamování s jednotlivými případy přípomíná spíše telefonní seznam než zajímavé přiblížení děsivé kapitoly dějin. Nejvíc mě rozčilovalo to věčné "nasazování" na školu nebo na rodiče. Možná si tím autorka připravovala půdu pro své další knihy, jenže v téhle knize to na mne působilo jako laciné podbízení.

31.12.2016 2 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

Tohle bylo snad ještě lepší než Zlodějka knih, mnohem víc autentické. Nezbývá než zatleskat.

30.11.2016 5 z 5

Za časů Jeho Milosti Za časů Jeho Milosti Eyvind Johnson

Autorovi nelze v téhle knize upřít výbornou znalost prostředí a doby, do které nevnáší moderní myšlení, postavy jsou propracované, nijak černobílé, a mají svůj vývoj. Jen jedna věc mi chyběla, a to čtivost. Těžko jsem se vracela k rozečtenému příběhu, nedovedl mě připoutat.

28.11.2016 4 z 5