Sheldon Sheldon komentáře u knih

Tři oříšky pro prince Tři oříšky pro prince Pavel Trávníček

Velice čtivá a vtipná kniha Pavla Trávníčka, která mě zaujala svou výpravností, spádem a hezkým zpracováním.

28.12.2023 5 z 5

Parléřovský mýtus: Rod Parléřů - dílo a jeho ohlas Parléřovský mýtus: Rod Parléřů - dílo a jeho ohlas Jiří Kuthan

Životní dílo pana profesora Jiřího Kuthana, který zde zapsal své celoživotní bádání. Vše doplnil o vlastní a pozor barevné fotografie. Skvělá kniha!

30.05.2023 5 z 5

Mindhunter - Lovci myšlenek Mindhunter - Lovci myšlenek John Edward Douglas

Strhující kniha od autora, který ví co dělá a zachránil spoustu lidí před sériovými vrahy. Pro mě učebnice kriminalistiky paar excellence.

06.08.2022 5 z 5

Vzpomínání: na osobnosti, události a zážitky, jež by neměly být zcela zapomenuty Vzpomínání: na osobnosti, události a zážitky, jež by neměly být zcela zapomenuty Zdeněk Sklenář

Skvělá kniha, která obsahuje bezpočet úžasných poznatků a cenných poznámek významného malíře a hodně zajímavého člověka.

27.12.2021 5 z 5

Ennio Morricone a jeho filmový svět Ennio Morricone a jeho filmový svět Jan Šmíd

Koupil jsem si před pár dny v Luxoru a už jí mám přečtenou a jistě se k ní budu vracet. Vůbec mi nevadí fanouškovský styl, protože je v knize tolik zajímavých informací a postřehů, že jsem knihu doslova zhltal. Jistě není to odborná encyklopedie filmové hudby, ale autor není v žádném případě diletant ani v tomto oboru, byť se jím sám nazývá, stejně jako někteří komentující zde. Za mě přínos i komentování české stopy v jeho díle, jen bych rád doplnil, že kniha vyšla těsně před tím, než Morricone dostal Oskara za Osm hrozných.

17.07.2021 4 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Strhující kniha, kterou jsem tuším četl ještě před zhlédnutím filmu. Ale je jedno, zda předtím nebo potom. Film je výborný, ale kniha je přeci jen více psychologická a zejména závěrečná pasáž mi utkvěla v paměti.

31.05.2021 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Knihu jsem našel v knihovně u mámy, které se to líbilo a já to začal číst vlastně jen díky tomu, že jí zfilmoval můj oblíbený režisér pro Netflix. A jelikož vyšly kritiky, že film se příliš nedrží předlohy, tak jsem se do ní začetl a nakonec musím konstatovat, že je to samozřejmě čtení k vodě, stejně jako ostatní Ženy, Dívky a tak dále. Každopádně mám rád klasické filmy a ocenil jsem narážky na mé oblíbené snímky a figury i to, jak si autor pohrává s žánrovými klišé. Každopádně začátek je hodně slibný, pak se ale děj začne poněkud nepříjemně vléct, aby gradoval do velmi solidního finále s nepředvídatelným koncem. I když jsem chtěl knihu odložit, zvláště kvůli druhé půlce jsem rád, že jsem to neudělal.

31.05.2021 4 z 5

Místo snění Místo snění David Lynch

OMG! Knihu jsem dostal od kamaráda, který si jí koupil v rámci Knižního klubu a dal mi k Vánocům se slovy, že se mi třeba bude líbit více než jemu. Už jsem před lety jednu jeho biografii četl a zaujala mě. Ačkoli jí nepsal on, bylo v ní podle mě všechno. Tato kniha má velice zvláštní koncept. Půlka je klasická biografie od autorky a druhá půlka jsou deníkové zápisky samotného Lynche. A to je přednost i největší problém této knihy. V momentě, kdy si přečtete kapitolu, čtete si jí znovu jinými slovy a v některých pasážích máte pocit těžkého deja vu. Někdy biografická část vyloženě neguje autorský deník. Některé pasáže mě hodně bavily, ale třeba u dětství jsem si říkal, jestli si ze mě dělá autor legraci. Podle mě jen pro nejvěrnější fandy.

21.04.2021 2 z 5

Neuvěřitelný Ivan Král Neuvěřitelný Ivan Král Honza Vedral (p)

S velkým zájmem jsem si tuto knihu přečetl a obdaroval jsem se s ní k narozeninám. Ivana Krále jsem pracovně poznal, byť jsme se nikdy neviděli osobně. Jeho život mě velice zaujal. Kniha je napsaná poutavě, občas mě trochu vadily autorovy osobní poznámky k některým zmíněným dílům. Nejsem hudební historik a tyto pasáže mě trochu nudily. Jsem rád, že mám knihu u mě v knihovně.

21.04.2021 4 z 5

Signum Laudis Signum Laudis Vladimír Kalina

No nechci do toho kecat, ale Vladimír Kalina napsal knihu před filmem! A jak sám říkal, tak filmu odpovídá asi tak 15 stran, takže informace o knize se mi nezdá jako úplně věrohodná.

24.03.2021

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Popravdě přemýšlím co vlastně tato kniha je. Textově je to chabé a grafika taky nic moc. Nazvat tento kompilát encyklopedií chce hodně velkou odvahu.

27.12.2020 1 z 5

Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví Dana Stehlíková

Vynikající encyklopedie s množstvím pomocných ilustrací. Texty jsou na vysoké úrovni.

24.11.2020 5 z 5

Obrysy vývoje československé znárodněné kinematografie (1945-1980) Obrysy vývoje československé znárodněné kinematografie (1945-1980) Jiří Purš

Jsem majitelem této hnusné publikace, která popírá vývoj československého filmu a drze nastoluje diktát z Moskvy. Kniha je vyvedena na křídě, má pevnou vazbu, obsahuje spoustu fotografií. Číst s maximální obezřetností!

18.11.2020 odpad!

Zřejmě nejlepší herecké paměti vůbec, a to jsem jich četl opravdu spousty. Vyprávění plné emocí, humoru i popisu ,,fištrónu" rakouského vesničana z chudých poměrů, který má dnes odhadovaný majetek 400 milionů dolarů. Název odkrývá vše. Klobouk dolů před guvernátorem.

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Konečně jsem pana Menzela pochopil. Vždy mi přišlo, že mi uniká, kdo vlastně je a o co mu jde. A i když jsem s ním byl na pivku, tak až po přečtení této knihy chápu jeho postoje. Kniha se skvěle čte, je plná zajímavých fotografií a škoda, že nedošlo na její pokračování. Vyprávění končí rokem 1989.

21.10.2020 5 z 5

Karel Zeman a jeho kouzelný svět Karel Zeman a jeho kouzelný svět Ludmila Zemanová

Povedené ,,laudátio" o opravdu významném člověku a velkém Čechovi, které je bohatě doplněné o fotografie. Textu je sice pomálu, ale kniha mě bavila.

Tři oříšky pro Popelku Tři oříšky pro Popelku Miroslav Graclík

Ztráta času. Sesbírané historky z bulvárních časopisů a navíc bez vědomí samotných autorů. Opakování mýtů. Ztráta času.

21.10.2020 odpad!

Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Petr Macek

Pan režisér vzpomíná a někdy místa, která by zřejmě raději zapomněl, doplňuje o bájné příběhy, které jsou všechno jen ne pravdivé. Trochu přidávám, protože jsem toho pána měl rád a setkal jsem se s ním a vím, že to nebyl špatný člověk, ale myslím, že místy si skutečně dost přibarvuje.

21.10.2020 2 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Zajímavé působivé vyprávěné samotného Belmonda, které se zaměřuje spíš na raná léta a vstup do herecké branže a osvětluje jeho lásku k rodičům a herectví. Následují bohatýrské historky, které jistě řadu lidí potěší a pobaví, ale samozřejmě i několik nepříjemných situací, které z nich plynuly. Belmondo vypráví o filmech, méně o soukromí a jen to, co mu přijde zajímavé. Svůj příběh pak vyvrcholí svým velkým úspěchem na divadle. Není to kniha, která by popsala celý jeho život a není to ani nudné čtení.

21.10.2020 3 z 5

Králíci ve vysoké trávě Králíci ve vysoké trávě Ota Hofman

Zřejmě nejosobnější kniha Oty Hofmana, která je dozajista vzpomínkou na dětství i na rodinné zázemí ve kterém vyrůstal, ostatně postavy v knize mají jména skutečných lidí! Ota Hofman v této knize považuje dítě za rovnocenného partnera a vypráví mu o velice podstatných věcech v lidském životě. Na této knize je dost podstatné jestli jí čtete v deseti, dvaceti, třiceti nebo padesáti. Pokaždé v ní najdete něco jiného.

17.05.2020 4 z 5