sf1 sf1 komentáře u knih

Odysea / Podezření Odysea / Podezření Michael P. Kube-McDowell

Proč překládají knihy lidé, kteří neznají ani základy mně/mě? Totálně zfušovaný, kostrbatý překlad plný hrubek. A dějově to taky nestálo zanic.

31.03.2024 1 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Pokud se začne váš desetiletý syn ptát, proč má den zrovna dvacet čtyři hodin, proč neefektivně spalujeme ropu a domácí úkol bude chtít vypočítat binární soustavou, zpozorněte. A přečtěte si tento perfektní román.

21.03.2024 5 z 5

Ráma tajemství zbavený Ráma tajemství zbavený Arthur Charles Clarke

Když už se nechal Clarke ukecat, ať vznikne pokračování Rámy, měl to napsat sám nebo si ke spolupráci přizvat někoho schopnějšího. Lee je velmi špatný spisovatel a Ráma tajemství zbavený je špatný román. Brilantní nápady se utápějí v nudných popisech a nezajímavých dějových odbočkách, obrovské množství postav neustále přibývá, dokonce i v samotném závěru, ta tzv. nová, naprosto originální koncepce vesmíru je sice zajímavá, ale zpracována povrchně a nudně jako celá kniha. Velmi podobný koncept vesmíru zpracoval Santos v knize Šifra samotného Boha, tam je ovšem popsán absolutně fenomenálně. A mimochodem, jak se Maria dostala do ZOO, osvětluje kniha Poslové rámových světů, která taky stojí za hovno.

01.02.2024 1 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Křečovitě nevěrohodná, absurdní zápletka, některé vedlejší postavy existují jen pro svedení čtenáře na falešnou stopu a k tomu celkově mimořádně nechutné.

29.01.2024 2 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Hrůzostrašné komiksové vyprávění o tom, že jakmile jde do tuhého, lidé se k sobě dokážou chovat jako ty nejodpornější svině.

17.01.2024 5 z 5

Na vrchol Na vrchol Nicholas Binge

Autor že učí tvůrčí psaní? Tak to by se měl sám někam zapsat, protože tohle bylo otřesné, ostatně jak jsem očekával. Kniha začíná podobně jako Chronolity nebo Spin od Wilsona. Jenže Wilson je schopný autor a konce jeho knih jsou vypravěčsky bravurně zvládnuté. Binge je nudný od začátku do příšerného finále, kde začne motat náboženské žvásty s new age tlachy a esoterickým blouzněním.

10.01.2024 1 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Koukám, že se tady pár ženských z knihy málem podělalo. No takže se laskavě uklidníme, ano? Kniha je výborná, žádné morbidní ani šokující hnusy se nekonají, hutná atmosféra kolem ujeté rodinky je výborná a finále znamenité. A čte se to mimochodem samo, protože je to tak dobře napsáno.

25.11.2023

Kdosi buší na dveře Kdosi buší na dveře Håkan Nesser

Autor ani vydavatel se nikde neobtěžovali uvést, že se nejedná o román, ale o soubor tří delších povídek, které spolu nesouvisí. Zaplaťpámbu, že jsou všechny nadprůměrné, přesto jsem od Nessera čekal víc.

24.10.2023 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nečtěte Červenku před Šváby! Autor zde vyzradil jméno vraha ze Švábů.

26.09.2023

Zahrada Rámova Zahrada Rámova Arthur Charles Clarke

Jen o chlup lepší než Návrat Rámy, hlavně díky daleko kvalitnějšímu překladu. Některé pasáže jsou ale naprosto otřesné. Lahůdkou je číst, jak hlavní hrdinka otěhotní, pak otěhotní podruhé, pak otěhotní potřetí, sice porodí retardované dítě, ale jedeme dál, otěhotní počtvrté, pak otěhotní popáté. Ano, pětkrát! Prostě Šichtářová v kosmu.

23.09.2023 2 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

"Žij a nech žít" rozepsaná do hutné tisícistránkové knihy. Přijde mi, že to autorka nejvíce schytává za odmítání altruismu a jasného vymezení, že na prvním místě člověka je on sám. Mimořádně zajímavá filozofie zabalená do místy naivního příběhu.

19.09.2023 5 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Komiksové zpracování je naprosto špičkové, neexistuje lepší český sci-fi komiks, a to ani po skoro padesáti letech od vzniku. Když jsem jako děcko objevil v antikvariátu ABC speciál 1986 s kompletními 48 díly, a ještě navíc za pár šupů, tak jsem se málem podělal blahem. Románové zpracování mi ale přijde nudné, chaotické a vlastně zbytečné. Uděluji plný počet za komiks, dvě hvězdy za knihu.

19.09.2023 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Začalo to jako klasické dobrodružné sci-fi s ústředním tajemstvím, v polovině se to náhle změnilo ve filozofický traktát a úděsně nudný popis mimozemského oceánu.

15.09.2023 2 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Celá druhá trilogie je naprosto zbytečná, nenabízí téměř nic navíc, nerozvíjí děj ani postavy zajímavým směrem a navíc je nudná.

28.05.2023 1 z 5

Plutoshine Plutoshine Lucy Kissick

Deci sci-fi rozmělněné v pěti litrech růžové knihovny. Těžce stravitelná břečka určená pro nevím koho, třináctileté slečny, co chtějí zkusit sci-fi? Krasožvásty z přebalu "sci-fi nové éry v tom nejlepším duchu děl A. C. Clarka" a "světový bestseller pro čtenáře Andyho Weira" jsou naprostá lež.

23.05.2023 1 z 5

Tušení podrazu Tušení podrazu Ondřej Neff

Tušení šílené nudy se po zhruba sto stranách změnilo v jistotu otřesné pitomosti.

25.04.2023 odpad!

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Četl jsem celou trilogii i dohrál celou trilogii. A tohle se prostě musí hrát, ne si o tom číst, navíc jsou ty knihy nesnesitelně nudné!

08.03.2023 1 z 5

Zmenšující se muž Zmenšující se muž Richard Matheson

Hlavní postava je otravný, zapšklý starý úchylák, kterého měl ten pavouk sežrat na straně dvě a ne se s ním otravovat 250 stran. Povídky v druhé části knihy jsou daleko lepší.

27.02.2023 3 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Skvělá premisa zpracována naprosto odpudivým způsobem, jako by chtěl autor čtenáře odehnat a znechutit, především v následujících dvou dílech. Přečtěte si jen Anihiliaci, která ještě ujde, a pak se podívejte na stejnojmenný vynikající film.

12.02.2023 1 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Nic moc jsem od románu nečekal, protože byl vyhrabán z koše roky po smrti autora, a ještě se odehrává na Divokém západě. Jaké bylo mé příjemné překvapení, když se z očekávané laciné kovbojky vyklubala mistrná fabulace a jedna z nejlepších Crichtonovek. A největší překvapení odhalí autor až v doslovu.

09.02.2023 5 z 5