OnlineSelket

Probudím se na ŠibujiProbudím se na ŠibujiAnna Cima

Skvěle to ubíhá. Líbila se mi provázanost, lehký humor, autentičnost dialogů (kterou dost často u českých autorů postrádám) i závěrečné napínání. Ve středu knihy jsem si vzpomněla na Murakamiho a jeho Norské dřevo i zmiňovaný Afterdark. Určitě si od Ciny přečtu i další knihy, pokud je vydá.

18.02.2020

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výrobyO dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výrobyCatherynne M. Valente

Úžasná dobrodružná výprava! Strašně zbožňuji tento vypravěčský styl a la Alenka v říši divů střihnutý Malým princem. Pokud člověk miluje kouzla, nemusí být ani dítě, aby si tuhle knihu přečetl, dítětem se v průběhu stane...

25.06.2014

Hodiny z kostíHodiny z kostíDavid Mitchell

MItchell mi trochu připomíná impresionisty. Alespoň tedy po přečtení Hybatelů, Atlasu a Hodin. Téma je vlastně nepodstatné, jde vždy o sadu poutavých životních příběhů, nějakým způsobem propojenou, ovšem dojem je pokaždé trochu jiný a svým způsobem jedinečný. Mám to moc ráda, dá se to číst donekonečna! Mám neodbytný dojem, že v polovině autor trochu propadl sebemrskačství, ale i s tím jde o vážně skvělé čtení.

18.04.2020

Mistrovské díloMistrovské díloÉmile Zola

Knihu jsem si půjčila hlavně kvůli odkazu v knize Impresionisté: jejich životní příběhy, kde se o ní autorka zmiňuje jako o takřka autobiografické knize Emile Zoly, v níž stvárnil hlavní roli jeho veliký přítel Cezanne. Po vydání knihy už ale zase tak velkými přáteli nebyli a já se vlastně ani nedivím. Zola tam sám sebe ztvárňuje jako usměvavého poloboha, který se nemění, zatímco všechny okolo ztrhává melancholie či nedostatek peněz. Ani hlavní hrdina není výjimkou a v průběhu knihy se mění v šílence, který přestává vnímat realitu.
Kniha neuvěřitelně detailně popisuje tehdejší Paříž i poměry v uměleckém světě, který tehdy ještě zdaleka nenastoupil na svou milionovou dráhu.
Dříve se mě ptávali, kam bych se chtěla podívat, kdybych se mohla na jeden den vrátit v čase a od přečtení Mistrovského díla mám jasno. Vidět Salón odmítnutých!

30.10.2012

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Čekání, věčné dětství, tajemná rodinná minulost. Všechno mi přišlo velice originálně napsané a z novějšího, trochu dospělejšího úhlu, který se však zhruba ve třičtvrtině knihy zlomil v něco, co mě až tak neuchvátilo. Jakoby už někdo Riggsovi řekl: Tak už to dokonči a on si sedl a za večer to splácal.

Wonderland: Země divůWonderland: Země divůJennifer Hillier

Myslím, že Jeffrey Deaver asi četl jinou knihu než já. Nepřišlo mi to téměř vůbec napínavé a tak strašně překombinované. Je to jedna z těch knih, které si už určitě nikdy znovu nepřečtu.

23.06.2016

Den TrifidůDen TrifidůJohn Wyndham

Trochu mi tam chybělo větší promyšlení celé katastrofy a trifidi podle mě hráli až vedlejší roli...

29.04.2018

KostičasKostičasSamantha Shannon

Ty dvě hvězdy jsou především za svět, ve kterém se příběh odehrává, ačkoliv se na mě z knihy vylil jako kýbl se studenou vodou, ustála jsem to a dokonce se i rychle zorientovala. Pro zbytek díla mi ale zbyly jen otázky. Například: Proč se hrdince zhruba ve třetině knihy začne vytrácet IQ? (nechoď tam, tam jsou miny...tady je mrtvola! A jo, tady jsou vlastně ty miny! Nemohla jsi ho jen tak zabít, musela bys použít ten prášek...myslím, že ho nezabila ta střela, ale ten prášek...vážně? Dali mi do ruky sledovač - teď je nejlepší čas zdrhnout přímo tam, kde jsou moji kamarádi!) Proč je většina postav tak plochá a proč nad nimi ta neuvěřitelně Drsná hrdinka z londýnského podsvětí tak brečí, když je zná sotva pár minut? Proč se mnohdy na deseti stránkách objeví dvacet různých zvratů, z kterých větčina vyšumí do nicoty? A hlavně, proč se lidi, kteří mají tak dobré nápady jako je SciLo nechávají strhnout distopickými youngadult romancemi, když by mohli vymyslet něco jiného a nového? (neříkám, že nemám mezi youngadult své oblíbence, ale už jsem tím vážně přesycená) Mimochodem opět jsem četla přirovnání s Rowlingovou a Harry Pottrem - je mi jasný, že se do Prvního Šeolu jezdí vlakem, ale už si nejsem jistá tím, že by HP souhlasil s tím, že jsou to jen trochu drsnější Bradavice...

27.07.2018

Lesní lišky a další znepokojivé příběhyLesní lišky a další znepokojivé příběhy* antologie

Skvělé. Za mě nejlepší: Lesní lišky a poslední tři povídky. Povídky Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti bych snesla klidně i v románové podobě. Doufám, že Paseka, která se do finského podivna už nejednou ponořila, někdy vydá také něco od těchto autorů. Strašně ráda bych si přečetla něco dalšího finskopodivného.

29.05.2020

Město zázrakůMěsto zázrakůRobert Jackson Bennett

Bohové, bohové! Tohle byla jízda! Předchozí dva díly byly neobvykle uchopené urban fantasy, ale tohle mi spíš připomínalo nějaký superhrdinský epos. Samozřejmě, i jako v ostatních dílech, byla spousta věcí, které mi došly dřív, než byly odhaleny, ale i tak jsem potřebovala číst dál a dál, prostě mě to nechtělo pustit, a kdybych měla víc času na čtení, sfoukla bych to určitě za den. Skvěle napsaně! Určitě jedna z top sérií. Škoda, že není víc dílů. Na druhou stranu, v nejlepším se má skončit a tohle byl opravdu epický závěr.

02.09.2020

Dáma ve zlatémDáma ve zlatémAnne-Marie O´Connor

Průběh dějinami rakouského židovského národa, kde hlavní roli hraje převážně rodina Bloch-Bauerů, pravých dědiců známého Klimtova obrazu Dáma ve zlatém. Ukazuje hrůzy druhé světové války, nabízí pár sporných témat k zamyšlení jak z politického, tak z morálního hlediska a vysvětluje, proč jsou dnes ve Vídni především kopie a ne originály slavných Klimtových obrazů.
Autorka se celé dílo rozhodla pojmout jako tragickou rodinnou ságu, která je zakončena velkým procesem a shrnutím. Kniha je sice psána ve stylu bakalářské práce, ale rozhodně jí nechybí emoce, které čtenáře nejednou zasáhnou.

Noční cirkusNoční cirkusErin Morgenstern

Úžasná atmosféra, poutavý romantikou naplněný příběh a skvělá komunikace se čtenářem. Kniha plná imaginativních obrazů, která mě nejspíš neopustí ještě hodně dlouho!

28.11.2012

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

Meziválečná tvorba mi vždycky trochu připomínala divadlo. Jakoby její postavy hrály nějaký dekadentní kus a zároveň byly součástí reality. Je v tom něco trochu něco ze zoufalství a truchlení a zárověň taková oslava života. Neubránila jsem se srovnávání například s Remarquem a jeho Nebe nezná vyvolených.

10.06.2017

Ella & KandinskýElla & KandinskýMary Bassonová

Velice hezky zpracované imaginativní myšlenky. Také skvělé zpracování dilematu v hlavě ženy, která má sice hlavu vysoko v oblacích, ale nohama stojí (bohužel) pevně vrytá do země. No a samozřejmě Idea Osobnosti Kandinského, jako člověka, který okouzluje a zve svým charismatem, ale zároveň neotevírá svůj vlastní pocit svobody pro ostatní (vzpomněla jsem si při tom na Most přes navždy). Jedna z nejlepších Metaforických knih, které jsem dosud četla.

09.03.2019

Syndrom LoutkySyndrom LoutkyDina Rubina

Knihu jsem strašně dlouho odkládala a nakonec se fakt divila, proč jsem to udělala. Byla jsem nadšená, slova mi pod očima jen klouzala. Miluji zdánlivě poklidné vypravčské počiny se zneklidňujícími detaily. Při čtení jsem si musela vzpomenout na svou oblíbenou Alici Carterovou a její Magické hračkářství nebo Noci v cirkuse.

11.12.2019

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Zápletka: skvělý, atmosféra: skvělý, celkový dojem: no nakonec...jo, ale jo.. Hlavní hrdinka tu určitě plní jen funkci průvodce, protože je plochá ještě víc než vedlejší postavy. Dokonce i ten kocour má větší osobnost, než ona a navíc mě občas dost vytáčela tím, jak hloupě působila (nejspíš kvůli tomu, jak se autorka snažila přímé informace postupně nakousávat) Překlad strašný, plus korektura určitě úplně zklamala - některé věty ani nedávají smysl, asi jakoby vám psal Francouz dopis v češtině a vypomáhal si googlem... To všechno to strašně kazilo. Nicméně musím říct, že je to zatím nejlepší duchařina, jakou jsem četla.

06.02.2020

Cukrárna v PařížiCukrárna v PařížiJulie Caplin

Chtěla jsem si přečíst něco odpočinkového, něco u čeho sice budu vědět, jak to skončí, ale i tak se budu pubertálně uculovat a fandit hlavním hrdinům, ale ne. To se vážně nestalo. Tedy opravdu jsem věděla, jak to dopadne, ale to je asi tak všechno. Nina mě neuvěřitelně štvala, Sebastian otvíral kudlu v kapse. Jejich poruchy paměti a neujasněná osobnost by se možná hodila k hrdinům, kteří mají o deset a více let méně. Jediné, kvůli čemu jsem to nakonec dočetla, byla cukrárna sama. Nakousávala se tu jakási slavná minulost a postupné odhalování starého vzhledu se mi líbilo, ale i tohle vyšumělo do prázdna. A Ten Konec?! Ne, děkuji...

10.06.2020

Zimní lidéZimní lidéJennifer McMahon

Velice napínavé! Musím obdivovat tu systematickou a profesionální rozkouskovanost příběhu. Klidnou a rozvážnou cestou vás autorka nechává tápat aniž by se sama nechala strhnout. Samozřejmě by se tomu dalo vytknout pár věcí, ale já se nechala strhnout atmosférou.

24.07.2020

Město schodůMěsto schodůRobert Jackson Bennett

Taková jednodušší Malaz s prvky steampunku. Moc hezky vykreslené postavy, jasně a srozumitelně vyprávěný příběh plný historie i akce, strukturovaný podobně jako charakteristiky některých bohů. Jasně, některé věci vám dojdou mnohem dřív než hlavní hrdince, ale to je jen taková malichernost. Moc se mi to líbilo a chci víc!

28.07.2020

Probuzení bohovéProbuzení bohovéSylvain Neuvel

Jsem ze série opravdu nadšená (podotýkám, že nejsem vyloženě scifař), má to náboj, spád a přeci je tu dost místa na zamyšlení. Forma rozhovorů by mohla navodit dojem, že půjde o jakési odosobnění, ale například scéna v New Yorku mě doslova rozsekala - bylo to jako v nějakém psychedelickém snu. Určitě je tu i několik mínusů, jako je smrt mého oblíbence (ale to je samozřejmě můj problém), malý obsah děje (občas působí jako rozpracovaná povídka), opakování na konci bylo v rámci napětí strašně zdržující a epilog byl jako z jiného světa, ale jak je vidět na mém hodnocení, nic z toho mi to nezkazilo. Já to prostě beru všemi deseti jako zamilovaná - takové, jaké to je.

17.06.2020

Zmizení Sáry LindertovéZmizení Sáry LindertovéKateřina Šardická

Dlouho jsem váhala, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Nejspíš něco mezi tím, protože tak do tří čtvrtin knihy jsem si říkala, že je to vážně super! Samozřejmě se tu našlo pár ale - například rozhovory, které působily dojmem, že jsem je četla už tisíckrát jinde, navíc moc nemusím myšlenkové pochody typu: Někdo mi nechal zprávu, že mu jde o život, ale já to policii neřeknu, protože by jí to určitě nezajímalo...na druhou stranu, o čem by to pak bylo, že - ale nakonec šlo o velice zdařilou urban-fantasy s prvky až kingovského hororu. Skvěle stupňované napětí, pozvolně mrazivé odkrývání zápletky, jejíž hlavní gro se mi strašně líbilo. Když jsem se k němu prokousávala skrze šikovně nastrčené náznaky, příjemně mě mrazilo v zátylku, jak se to stává, když už se nemůžete dočkat jak to bude dál. Jenomže!! Ve chvíli, kdy se slovo Policie, začalo měnit ve slovo Police (a jelikož se to stalo asi třikrát, skoro mě napadlo, jestli to není nějaký šílený knihomolský záměr), bylo jasné, že se tomu přestala věnovat nejen korektura, ale moc tomu "nevyvěnovala" pozornost ani sama autorka. Tu nahlavu postavený oslí můstek, tu prozrazení jedné ze zápletek kvůli chybě ve jméně, a najednou se to začalo celé sypat. Wow efekty neměly logické vyústění, akční závěr rozkouskovaný snad úplně náhodně. Šup, šup, šup, aby to už bylo hotové? Alespoň tak to na mě působilo, jakoby se posledních cca 70 stran odevzdávalo na poslední chvíli před tiskem. A to mě tááák mrzí! Mohla to být vážně skvělá kniha. Autorku ovšem úplně neodepisuju, jsem zvědavá na další počin.

18.07.2020

Vita nostraVita nostraSergej Djačenko

Ono se to tváří jako YA s prvky fantasy, ale ve skutečnosti je to psychedelická fantasy s prvky YA. Trochu mi to připomnělo Anihilaci a trochu také některé knihy od Niela Gaimanna, ale rozhodně nemůže být těmihle díly definována. Má v sobě takové milé retro a postavy se podle mě nechovají, jakoby byly už na přelomu dospělosti. Celá instituce spíš zavání střední školou, než univerzitou, ale to může být dané národností autorů. Co mě ale neustále nutilo číst dál, byla ta samá touha po vědění, kterou poháněla Sašu. Skvělé.

19.11.2020

Hra věžíHra věžíDaniel O´Malley

Hlavní hrdinku jsem si oblíbila od prvního otevření očí mezi hromadami mrtvol. Vtipná a svižná četba.

09.02.2013

Mona LisaMona LisaCarson Morton

Napínavé, čtivé, zábavné. Historii krádeže obrazu byla využita do posledního jména a přesto se našlo dost místa na smyšlený příběh. Ale kniha mi přišla dost neukončená. Chybí tam nějaký doslov, vysvětlení, nebo jen nějaký triumf. Zůstalo toho dost nedořešeného, včetně úvodní kapitoly, která celý příběh načíná. Škoda...

09.04.2013

ŠtvaniceŠtvanicePatricia Briggs

Zatím mi Alfa a Omega příjdou maličko slabší než Mercy, ale jen o malý kousek. Možná je to tím, že jsem si až moc zvykla na silnou a sarkastickou hlavní hrdinku.

05.02.2015

ScarletScarletMarissa Meyer

Čím dál víc mě baví jakým způsobem Meyer schovává postavy z pohádek do těch v ději svých knih a i když jde o princezny, nikdo tu nečeká na prince na bílém koni. Zkrátka, vyhrneme rukávy holky, a jdeme zachránit svět...

24.02.2015

Podivné městoPodivné městoRansom Riggs

Nějak jsem se nemohla zbavit dojmu, že většinu času je spisovatel ztracený úplně stejně, jako jeho hrdinové. V některých pasážích jsem se skoro nutila do čtení. I když má velice slibný gradující závěr, nevím jestli se mi bude chtít číst dál...

16.03.2015

Nejkrásnější - Příběh LevanyNejkrásnější - Příběh LevanyMarissa Meyer

Není to špatně napsané, poutavé a občas i emocionální, ale možná by se měla autorka rozhodnout, zda je Levana vypočítavá mrcha, nebo nemocná sociopatka. Ta rozporuplnost měla nejspíš působit zajímavě a záhadně, ale mě jen neustále vrtala hlavou a působila rušivě.

29.04.2015

Pohlednice smrtiPohlednice smrtiJames Patterson

První kniha od Pattersona a můj velký návrat ke klasickým detektivkám, které jsem před čtyřmi lety opustila. Znovu jsem se hezky začetla a rychle se vžila do každého slova. Takže pro mně rozhodně velice příjemné počtení.

05.12.2015

Magický průvodce městem pod pahorkemMagický průvodce městem pod pahorkemPasi Ilmari Jääskeläinen

Švédské podivno se stalo mým oblíbeným žánrem! I když mi Laura Sněžná přišla o něco podivnější o něco tajemnější a vůbec o něco lepší...

22.05.2017