Selket Selket komentáře u knih

Nejdřív jsem se bála, že to bude beletrizovaný životopis ve stylu dlouhé diplomové práce, jako to bylo např v Dámě ve zlatém, ale ne. Je to velmi čtivě napsaný životopis s dobře rozlišitelnými spekulačními pasážemi, jen tak úplně není o Toyen, spíše o umělecké scéně meziválečných let, kde Toyen hraje jednu z hlavních rolí. Moc se mi líbili snové vsuvky, kdy "ta druhá" konfrontuje aktéry s tím co napasala. Absenci obrazové přílohy nekomentuji, protože to je teď vcelku běžné...

08.02.2022 4 z 5

Dům vzpomínek Dům vzpomínek Barbara Wood

Bývaly doby, kdy jsem měla Barborku docela ráda. Dokonce mám doma i pár jejích exemplářů, ale jak jde čas, tak mě nějak přestává to nekonečné omýlání ničeho pořád dokola, jen aby se prodloužil jeden dobrá nápad, bavit...

21.01.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Nejlepší je o téhle knize vědět opravdu jen to, co je v anotaci. Autorka tu znovu (ostatně jako ve Strangeovi a Norellovi) rozehrává takový poklidný balet slov a "všední" magie. Skvělé popisy prostředí i propracovanost hlavní postavy a do toho drobné střípky něčeho, co by člověk spíš očekával ve sci-fi. Za mě jen jediná výtka - bylo to moc krátké!!

18.01.2022 5 z 5

Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Pohyblivé obrázky (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pratchettovky jsou pro mě vždycky jako návrat domů. Čím víc knih jsem od Pratchetta přečetla, tím víc se k nim chci potom vracet. Pohyblivé obrázky jsem neznala, jaksi zapadla mezi ostatními, a to byla trochu škoda. Strašně miluju ty parodické překrouceniny, historické přesahy, popkulturní narážky, které ten, který ví, rychle odhalí a směje se vlastně dřív, než je dokončena myšlenka gagu (zpívání v dešti mě vážně dostalo) a hlavně mám strašně ráda to, jak Pratchett vždy vezme něco pro náš svět téměř důvěrně známého, naroubuje to do světa svého (tolik živoucího) a s pobavením sleduje, jak se s tím jeho obyvatelé popasují.
Za Pohyblivé obrázky bych dala 4 a půl hvězdy, snad jen kvůli tomu, že mi přišlo, že vyprávění za polovinou lehce ztrácelo dech.

09.01.2022 4 z 5

Stopa blesku Stopa blesku Rebecca Roanhorse

Mohla by to být každá druhá urban fantasy, ale není. Má v sobě něco, co mi u ostatních chybí - možná je to právě to koření v podobě postapo světa, možná hra s rolemi, nebo neokoukaná indiánská mytologie (kterou znám z rychlíku i z Mercy)...každopádně je to první díl (předpokládám) a ty bývají trochu slabší, přeci jen se musíme seznámit se vším novým a to trochu ubírá na spádu příběhu. Jestli se někdy objeví další, vrhnu se na něj!

02.01.2022 4 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Začíná to tak hravě a končí to tak smutně... Skvělé slovní obraty, příběh také nebyl špatný, ale jakoby v něm něco chybělo. Pokud bylo záměrem, že si ani čtenář nemá být jistý tím, zda se všechno v knize odehrává doopravdy, nebo jde jen o spekulace a bujnou fantazii, pak bych možná dokázala přidat ještě jednu hvězdu, ale závěr ve mě tohle nepodpořil, spíš jsem měla pocit, že to celé vzniklo nějakou náhodou a ve skutečnosti měla být kniha jen jedna z dalších nadpřirozených detektivek...

08.12.2021 3 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Já jsem rozhodně nadšená. Spousta paralel v textu, velice čtivý a dramatický příběh. Moc se mi líbilo, jak autorka vystihla chování hrdinů, včetně zasazení do jejich časových období. Navíc atmosféra, která už od začátku budovala napětí v pozadí všech událostí mě zaujala natolik, že jsem dokázala skousnout i fakt, že Olive malovala v noci (V NOCI! Už jste někdy ve světle obyčejné žárovky a nebo plamenů rozpoznávaly jednotlivé barvy? Kdyby byla zastáncem poněkud monochromatického kubismu, tak neřeknu, ale několikrát bylo v knize zmíněno, že kladla důraz na barvy... Pochybuji, že ve 36 roce sehnala žárovku s bílým světlem...)

20.11.2021 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Skvěle to ubíhá, fantazie je nesmírná. Jakoby Miéville a Ajvaz měli dítě, jen si tolik nelibuje ve špíně a míň se kamarádí s Dalím. Musím ale říct, že se mi víc líbilo když se vše jen naznačovalo, jakmile začal autor polopatycky vysvětlovat, nějak pro mě všechno ztratilo kouzlo. Klidně bych snesla protáhlejší vyprávění.

12.11.2021 4 z 5

Ashley Bellová Ashley Bellová Dean Koontz

Tuhle knihu jsem dostala jako dárek za nákup a docela mě zaujalo to rozporuplné hodnocení. Líbil se mi námět, líbil se mi styl, ale co mi vadilo, bylo to nekonečné protahování na konci, kdy je třeba jedna celá kapitola v podstatě jen rekapitulace toho, co už se stalo, co už si hlavní hrdinka myslela a jak to cítila...

12.11.2021 4 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Příjemně ubíhající rodinné drama. Zaujaly mě podmanivé popisy prostředí, které jsou neuvěřitelně přesné a umělecké zároveň. Vytvářejí moc hezkou tajmnou atmosféru. Chemie mezi hlavními vypravěčkami funguje, i když tu převažuje spíš pohled do minulosti. Ten tady co stránku odhaluje nové detaily celého rozuzlení a já jsem se ani na okamžik nezačala nudit.
Jediné, co mi téměř zanedbatelně vadilo, byla místy až přehnaná plačtivost v ději, v tomhle mi asi víc vyhovoval německý stoismus v knize O spánku a mizení, která je Dcerám majáku v náladě docela podobná.

25.10.2021 4 z 5

Stallo Stallo Stefan Spjut

No tak vida i Švédi mají své podivno! Není sice až tak podivné, ale mě se to líbilo.

20.10.2021 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Pokud je Pán prstenů o putování na počátku lidského věku, pak Temná věž je o putování na jeho úplném konci. Alespoň tak na mě počátek tohoto díla působí. Ano, není to typický King a ne, vůbec mi to nevadí!

14.10.2021 4 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Je to velice soft duchařská detektivka, horor rozhodně ne. Líbila se mi hlavní hrdinka, i když mohla být cyničtější, líbila se mi atmosféra i děj, jehož kostru jsem sice odhalila vcelku brzy, ale postupně odkrývané detaily mě nepřestávaly překvapovat. Co mi ale vážně, vážně vadilo bylo až nesmyslně cílené protahování děje, opakování situací i obměny stejných frází. Tak mě napadlo, jestli není autorka placená od slova... Dala bych tak tři a třičtvrtě hvězdy.

28.09.2021 4 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Dobrý spád, ale tentokrát mi Vasja přišla nějaká "okouzlená". Nevím...v prvním díle byla jednoznačně nejchytřejší osobou v knize (ačkoliv se jí ostatní postavy snažily dehonestovat svými poznámkami o divokosti a nezralosti), zatímco tady jakoby udělala krok zpět.
Navíc jsem se nemohla zbavit dojmu, že je tu ten díl jen proto, aby tu byl.
Uvidím, co mi přinese trojka...

21.09.2021 3 z 5

Malér Eyrová Malér Eyrová Jasper Fforde

Taková parádní šílenost! Jemný humor a literární easter eggs. Jediné co mi trochu vadilo byla forma vyprávění, ta je v první osobě, ovšem tato první osoba vypráví i o věcech, u kterých nebyla přítomná.

21.09.2021 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Konec mi přišel trochu přepálený, alespoň co se týká charakteru O'Loughlina a některé veci mě trochu štvaly, pro příklad to, že inteligence hlavního hrdiny je zvýšena tak, že se z jeho nadřízeného udělá přímočarý nesnášenlivý ignorant, některé nelogické detaily nebo to, že byl osobní život hrdiny spíše rušivý, než doplňující. Jinak jde o svižnou napínačku, která se čte jedním švihem.

15.09.2021 4 z 5

Velká kniha pohádek o zvířatech: Pohádky, bajky a legendy Velká kniha pohádek o zvířatech: Pohádky, bajky a legendy Angela McAllister

Velice mile zpracované známe i méně známé (alespoň v našich končinách) pohádky a příběhy, kde hraje nějaké zvíře menší, či větší roli. Klidně je možné číst i úplně malým dětem (dvouletým).

10.09.2021 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Miéville začíná být můj oblíbený autor a mám pocit, že s jeho šíleným divnostylem nemůžu šlápnout vedle. Perdido je jako číst obraz od Hyeronima Bosche, je šíleně roztříštěný ve všech svých hrůzných výjevech, ale ve výsledku skvěle promyšlený a komplexní.

07.09.2021 5 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Rozhodně napínavé, skvělá atmosféra, trochu mi to připomnělo Dům v růžích. Ale romantická linka mi přišla poněkud násilně vložená a fakt nesnáším otevřené konce!!

18.08.2021 3 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Chápu proč to bylo ve své době kontroverzní a do budoucna přelomové. Svou popisností a přímou řečí bez servítek se určitě jednalo o velké nastavené zrcadlo. Mně to ovšem nesedlo, nešlo ani tak o téma, jako o styl zpracování. Mám doma stařičký výtisk časopisu z dvacátých let pro dámy, ve kterém jsou i krátké (milostné) povídky pro ukrácení dlouhé chvíle, Milenec lady Chatterleyové mi svým stylem připomínal právě tohle, samozřejmě bez té popisnosti.

11.08.2021 2 z 5