Selfinka Selfinka komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Úplně nevím, jak se ke knize postavit. Na jedné straně stojí skvělý námět, zpracování děje, některé zajímavé myšlenky a na straně druhé je hlavní hrdinka Nora, která mi vůbec nebyla sympatická (jako hodně vůbec) a za celou knihu jsem se s ní nedokázala vůbec sžít. A to mi tak nějak zkazilo celý požitek z knihy.

Takže za mě bohužel slabší průměr.

05.03.2024 3 z 5

Dračí republika Dračí republika Rebecca F. Kuang

Druhý díl pro mě byla horská dráha pocitů. Jednu chvíli nahoře, jednu dole. Postavy jak na houpačce - chvíli byla postava moje oblíbená, pak jsem jí nesnášela (a to nemyslím jen Rin, tenhle stav jsem měla u více postav).
Co se týče děje, je to méně akční než první díl, je tam více politiky a intrik.
Ve výsledku je to typický "vycpávkový" druhý díl, i když plný akce a zvratů. Takový most mezi jedničkou a trojkou. Už jen počkat až třetí díl vyjde u nás.

09.02.2024 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Wow, co jsem to právě dočetla? Od knihy jsem neměla žádná očekávání, původně jsem se do ní ani nechtěla pouštět, odradila mě tloušťka a popravdě i některé horší recenze. Naštěstí, mi padla do oka jako audiokniha a díky za to!
Na začátku jsme si myslela, že to bude hrozně klišé, jednoduchý děj, ubohá sirota, chce se dostat na nejprestižnější školu, na které je všechno těžké bla bla bla... Ale děj tak ubíhal a byl natolik poutavý, že jsem nedokázala přestat.
Druhá a třetí část jsou pravda trochu náročnější, pro někoho nemusí být prostředí války tolik zajímavé, ale mě to bavilo, bitvy, poznávání tajů šamanství a bohů a závěr mě vcelku překvapil.
Co se týče postav, ano hlavní postava Rin byla svými některými názory a postoji otravná, náladová malá holka, nerozhodná. Nicméně je tu i spousta vedlejších postav, které jsem si oblíbila - Kitáj, Ťiang, Ne-ča a ve své podstatě i celá ta zvláštní banda cch'-kche.

18.01.2024 4 z 5

Kluk jménem Vánoce Kluk jménem Vánoce Matt Haig

Příběh o Vánocích, který je tak trochu veselý i smutný.
Příběh o chudém klukovi Nikolasovi, který věří v kouzla a elfy.
Příběh o tom, že dokud věříte, nic není nemožné, jen jste to možná ještě nepochopili.
Příběh o jednom "otci Vánoce", který hledal svůj smysl života.
Příběh pro malé i velké, který stojí za to číst, zastavit se, zamyslet se a naladit se na atmosféru Vánoc.

07.12.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Krásná obálka, pohodové podzimní čtení, příjemná "cozy comfy" atmosféra... Jenže, to je všechno.. Celá kniha se bohužel tak nějak vleče. A ač je prosycená vůní kávy a chutí skořicových šneků, chybí jí trochu akce (která se tam objeví až ke konci, ale ani to nijak neožije). Asi by mě kniha víc brala, kdyby se nesla celá v duchu "Epilogu", ten mě bavil a až tam jsem našla to, co jsem od knihy čekala. Škoda.

25.10.2023 3 z 5

Korálky z rybízu Korálky z rybízu Marta De Rienzo

Krásný dětský příběh o jenom prázdninovém dobrodružství dvou nových kamarádů. Milé příběhy, pohlazení na duši, krásné čtení před spaním.

13.10.2023 5 z 5

Kocour, který zachraňoval knihy Kocour, který zachraňoval knihy Sósuke Nacukawa

Kniha s duší. Plná myšlenek k zamyšlení, myšlenek o knihách, čtení a čtenářích. Pohlazení na duši.

02.07.2023 5 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Tato trilogie měla tak skvělý potenciál, který bohužel nebyl využit. Autorka vystavěla skvělý svět, zajímavé postavy (zejména ty vedlejší), fungování. Série měla sestupnou tendenci - první díl super, výborný, druhý díl jo dobrý, ale..no a ten třetí, jako by jí došly nápady a celou sérii "pohřbila" zmateným koncem a největším klišé všech dob.

30.07.2022 2 z 5

Hotel Ville Hotel Ville Veronika Doskočilová

Příjemná oddechová jednohubka. Krátké příběhy obyčejných lidí v jednom neobyčejném pokoji. Četlo se mi lehce, rychle, odpočinkově - prostě když člověk potřebuje vypnout, neřešit, odpočívat. :)

01.07.2022 4 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

Druhý díl byl za mě takový klasický "vycpávkový". Dozvídáme se toho hodně o fungování světa a posouváme se v poznávání spolu s postavami. Samotné postavy rostou a je snadné si je oblíbit. V závěru se objeví i špetka akce, která mi trošku chyběla v průběhu celé knihy.
Co musím opět ocenit je vymazlenost knihy - nádherná obálka a dokonce i ilustrace uvnitř knihy, které krásně doplňují příběh. Za povšimnutí stojí i "dárková" sada ke druhému dílu.
Zaujal mě v příběhu následující citát, který přesně vyjádřil mé pocity při čtení knihy: "Vždy si myslela, že moc Ynuura byla nepochopitelná, ale teď se v porovnání s ostatními bohy zdála téměř obyčejná."

13.02.2022 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Co nám marketing slibuje? Skvělou "feel-good" romanťárnu plnou pop-kulturních odkazů. Co jsme dostali? Naprosto nesnesitelnou hlavní hrdinku, která je absolutní sebestředný egoista. Příběh, který začíná slibně, ale cca od půlky to sklouzne do totálního bizáru. Narážky na film, hudbu, knihu, seriál, .. v každé druhé větě (reálně je třeba polovina textu jen odkaz na něco).
+ Hezká obálka.
- Všechno ostatní.

12.01.2022 1 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Autor opět předvedl, že opravdu umí. Ano, i tato jeho série by se dala přirovnat k "Hunger Games", avšak opět z nového prostředí. Celý svět i jeho zpracování je velmi zajímavé. Na děj je pohlíženo očima tří hlavních postav, které jsou silnými osobnostmi. A ačkoliv jsem si myslela, že prostředí koní a dostih, nebude nic pro mě, autor mi opět dokázal, že do příběhu dokáže vtáhnout a už nepustit.

31.12.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Číst tuhle knížku bolí, psychicky i fyzicky (ne, fakt nejde udržet otevřená, aniž by vám nevykloubila ruku). O ději a postavách škoda mluvit *jedno velké protočení očí vzhůru*. Mé mladší já by trpělo úplně stejně, jako já teď.

20.09.2021 1 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Nutno podotknout, že na prvotinu je to velice povedený kousek. Nečekejte sice žádnou "high fantasy", ale celý svět, mytologie, postavy, prostředí je velmi dobře promyšlené a propracované. Pomalejší pasáže střídají ty dobrodružnější a musím říct, že jsem až do konce nedokázala přesně odhadnout, jak to skončí. Příběh má co dál nabídnout a kam pokračovat, takže už se těším na další díl.

Jedno obrovské plus musím přidat za nádherné grafické zpracování (obálka a ilustrace uvnitř knihy). A další za vymazlené bonusové materiály - balíček artefaktů ze Stříbrného města. V průběhu čtení se jim dostávalo té pravé váhy a smyslu. Je vidět, že autor tomuto svému počinu věnoval kus srdce a dal si záležet i na drobnostech kolem.

05.08.2021 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Ještě se mi sbíhají sliny ze všech těch zákusků a dobrot. Příjemné prostředí nádherné Paříže a vyhlášených cukráren. Romantická linka byla pro mě trochu zklamání, hlavně ten uspěchaný závěr a zvláštní "obrat" - za to ta hvězdička dolů. Ostatní postavy, vztahy a celkově prostředí cukrárny na mě působilo mile. Autorka umí napsat příjemné, oddechové čtení.

20.03.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tenhle "presstrip" jsem si parádně užila. V době, kdy se můžeme podívat akorát tak na vlastní dvoreček to bylo opravdu skvělé odreagování. Přišla jsem si jako jeden z účastníků "zájezdu", jako bych mezi členy party zapadla. Postavy různorodé, ale pro mě uvěřitelné. Parádně mě to "zhyggovalo". Romantická linka milá, závěr na mě trochu působil zrychleně, oproti celkovému pozvolnému tempu, ale ničemu to nevadilo. Naopak byl větší prostor nechán poznávání města a "hyggování". Jako nenáročné a oddechové čtení jedině doporučuji.

20.03.2021 5 z 5

Stín nad Trevírem Stín nad Trevírem Ben Aaronovitch

Svěží a rychlá jednohubka. Změna prostředí i postav hodně pomohla. Oproti Londýnskému případu se v Německu řeší vše rychle, stručně a bez velkých obstrukcí, počítá se však s tím, že čtenář už je obeznámen se stěžejními pojmy a principy. Hlavní hrdina je stejně sympatický jako Peter, možná trochu prozíravější ;) Rozhodně bych uvítala pokračování a další případ z tohoto prostředí.

04.02.2021 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Za mě teda spíš "Nejdepresivnější Vánoce". Většina povídek se nese v pochmurném duchu, smutný příběh hlavního hrdiny, tragédie v rodině.
Pro mě to tedy nebylo to pravé vánoční počtení, kterým si přivodím vánoční atmosféru, plnou klidu, vůní a štěstí.
Povídky, které se mi líbily (a nebyly tak moc depresivní): Marsmeloun pro Rachel, Okamžik v čase, Nejdelší noc v roce

14.01.2021 2 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Tahle série je opravdu bombastická. Druhý díl nás posunul na nová místa a od jedničky se dost liší. Nejde úplně říct, že je výplňkový, poznáváme novou planetu, nové lidi, nové okolnosti. Závěr je jeden velký zvrat (i když se některé věci daly očekávat, já byla překvapená) a těším se na další pokračování.

05.08.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Hunger Games z vesmíru. Povedený začátek série, nikdy nevíte, kdy se hra může změnit a vaše místo není jisté. Tady platí jiná pravidla. Jediné co mi dělalo problém, byla ta spousta postav, orientovat se kdo je kdo a když si někoho oblíbíte bum .. no..

07.03.2020 5 z 5