Schumacher Schumacher komentáře u knih

Peklo Severního moře: 1916–1918 Peklo Severního moře: 1916–1918 Milan Jelínek

Oba diely som v ponuke kníhkupectiev registroval dlho, no úprimne, moc sa mi do nich nechcelo. Vravím si - o prvej svetovej vojne mám načítaného dosť, vrátane námorných bojov (Kovařík - Jutsko), tak ktovie, či tieto knihy budú ma mať čím obohatiť. Dávno som sa tak nemýlil. Keď som sa do prvého dielu pustil, odvtedy som to hltal. Skutočne pútavé čítanie. Autorovi sa podarilo prepojiť popis histórie s osudmi skutočných ľudí, ktorí tú históriu zažívali a skutočne to dodá na dramatickosti a pútavosti. Autor dokonale prelína pútavé rozprávanie o osudoch námorníkov Waldena, Sattlera, Turuslawského, Buskohla a iných s rozprávaním o tom, čo sa dialo na pozadí týchto príbehov - na frontách a v zázemí. Trúfnem si povedať, že dokonca aj keby mal človek žiadne, resp. minimálne vedomosti o 1. sv. vojne, tak po dočítaní tohto príbehu defacto vie všetko podstatné. Autor rozpráva aj o celkovej situácii v nemeckom námorníctve pred vojnou a počas nej, čitateľ sa oboznámi s postavami admirálov Tirpitza, Scheera a Beattyho, "zúčastní sa" jednaní medzi Wilhelmom II. a Hindenburgom, dozvie sa aktuálne správy z fronty a diplomatických jednaní, dozvie sa aj o technických aspektoch lodí a ponoriek a ich fungovaní počas bitiek....a to všetko vlastne len mimochodom, lebo všetko je neinvazívne a pútavo včlenené do dramatického rozprávania o osudoch pár obyčaných námorníkov. Pár chybičiek (preklepov) nezníži perfektné hodnotenie tohto diela.

07.01.2024 5 z 5

Stalin Stalin Jean-Jacques Marie

Pripájam sa k názoru hodnotiacich. Kniha ako taká je písaná neskutočne pútavo, detailne, autor musel naštudovať neskutočné množstvo prameňov. Text je ale písaný dosť náročne, človeka to často núti vrátiť sa na začiatok strany, aby si to ešte raz prešiel, ako sa veci majú. Autor sa často vráti v rozprávaní v čase, potom akoby znova pokračuje v tom, čo sa "aktuálne" deje, je to dosť namáhavé sledovať a nestratiť niť. Bohužiaľ, kvalitu veľmi zráža značné množstvo chýb. Určite sú tam aj chyby autora pri spisovaní, ale predpokladám, že drvivá vačšina je sposobená prekladom, ktorý je fakt zlý. Proste človek sa dozvie, že na konci 1.svetovej v Nemecku abdikoval "Vít II." a podobné chyby. Fakt to kazí dojem inak podrobnej a pútavej knihy.

22.06.2022 3 z 5

Zrození moderní doby: Devatenácté století Zrození moderní doby: Devatenácté století Paul Johnson

Kniha je napísaná typickým Johnsonovským príbehovým štýlom, nie suchým súborom dátumov a udalostí. Kniha sa číta perfektne, človek sa nevie dočkať ďalšej kapitoly. Je tam prítomná istá forma humoru, čo je bonusom. Osobne mi ale vadí dosť výrazné zameranie sa na Britániu (a zčasti USA), keďže o týchto dvoch krajinách je hádam 80% knihy a taktiež prezentovanie britského pohľadu na mnohé udalosti (samozrejme, do istej miery sa to autorovi nedá vyčítať, ale človek z nášho geografického priestoru má na niektoré veci proste iný pohľad).

01.02.2021 3 z 5