Scheila Scheila komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Kniha vypráví příběh o muži, který dostal dům po babičce a dědovi. V tomto domě a ještě více na jeho zahradě se odehrávalo dětství hlavního hrdiny. Po x letech se vrací zpět a nechává za sebou svůj dosavadní život.

Toto jeho rozhodnutí se zdálo jako to nejlepší co mohl udělat, jenže co vše objeví v něm samém zahrada a tento dům? Jaké pocity probudí sousedovic děti a nevinné hry?

Musím říct, že tento příběh se mě dotkl mnohem více než třeba kniha Vrány.
Moc se mi zde líbil pohled onoho muže jak pomalu odhaluje své vnitřní démony a jak moc se jim snaží bránit. Jak sám si uvědomuje, že je něco špatně.

Svět nám ukazuje predátory jen z jednoho úhlu pohledu a to toho nejhoršího, ale to že vlastně muže být takový i náš soused, který s tím celý život bojuje a my o tom nemáme ani páru, to nám nikdo nepoví.

Kniha se mi nečetla lehce, ale moc se mi líbilo jakým stylem byla zpracována, že se z hlavního hrdiny nestal záporák.

03.04.2024 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Po dlouhé době jsem sáhla po detektivním románu a nelituji. Kniha je psaná svižně, čtivě, odehrává se na hezkém místě a jedná se o super zápletku. :) Líbí se mi, že jsem se z knihy dozvěděla okrajově historii jedné zmíněné tradice, kterou jsem doposud neznala. Jediné co bych knize vytkla a proto hvězda dolu, je to, že jsem nepociťovala emoce se žádnou z postav. Ne že by byli postavy nesympatické, to naopak, postavy byli velmi zajímavé, ale chybělo mi tam něco, nějaká ta jiskra abych si alespoň jednu postavu oblíbila, nebo naopak nesnasela. Prostě žádná emoce vůči žádné postavě. Což je pro mě v knize důležité. Kniha ve mě nevyvolala emoce naprosto žádné. Příběh se četl hezky, lehce, odvíjel se svižně a žádné zbytečné pasáže sem nevnímala, ale ty emoce tam chyběli. Škoda. Každopádně se mi kniha dějově moc líbila a vím že po této autorce sáhnu i příště.

29.06.2023 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Co k tomu říci. Těžké téma, nic co by bylo člověku příjemné číst nebo se to četlo lehce. Ale popravdě, mě se ta kniha lehce četla. Všude se kniha prezentuje jako kniha o zneužívání dětí, mě to spíš přijde jako kniha o 11ti leté holce co miluje svůj kroužek, nenávidí celý svět. To že se tam na pár stránkách objeví zneuzivani a je tam jako napsáno ze to takto jede x let neznamená ze ta kniha je o tom.
Spis je o fanatickým učiteli divadla, který divadlu dává cely život a žádá to i od dětí. Takže fanatických momentů tam bylo mnohem více než ukázka nějakého zneuzivani. Což je jen dobře, knihy s tímto tématem se opravdu nečtou lehce, ale když se teda kniha tak prezentuje, tak člověk celou knihu čeká kdy to jako přijde a ono nic. Až na posledních pár stránkách jako ze no tak Jo dáme sem trochu toho napětí aby si čtenáři řekli oh silný příběh.

Silný to bylo, ale v tom jak hezky bylo popsané jak s dětskou psychikou lze lehce pracovat a jak je to jednoduché udělat aby deti dělali co my vlastně chceme.

Kazdopadne mi tedy ted české knihy přijdou všechny na stejné brdo. Život někoho, kam autor nasadí trochu nějakého traumatu a to je vše. Celou knihu člověk čeká co se vlastně bude dít, ale ono se nic neděje a na konci je jen jako ten ups moment a konec.
Škoda no.

20.08.2021 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Třetí a ,,závěrečný” díl série byl dlouhý. Předlouhý. Ale to bylo jediné dobře. Mohla jsem si v Prythianu ještě nějakou dobu užít a užila. Oceňuji , že celá kniha od začátku do konce není jen bojem a válečením, ale stále i životem postav a jejich rozvojem.
Moc jsem si těch 714 stran užila.

31.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kniha se mi četla těžce, ale bohužel ne kvůli těžkému tématu, ale že jsem se nedokázala začíst. Celé Zuzanino dětství i dospívání mě nebavilo. Autor nepřinesl nic nového, takže to s čím se Zuzana potýká není nic, co bych již už nečetla.
Zajímavá část začala až v poslední třetině knihy. Kdy jsem opravdu čekala co bude dál.
Každopádně Zuzanin dech, si mě získal tím jak to bylo jednoduše a krásně napsané. I přes těžké chvíle Zuzanina života. No a úplně největší radost jsem měla z obálky a obalu knihy.

Bohužel tedy, mě kniha ničím zvláštním ani novým nezískala a nezaujala. Knih z teto doby a s tímto tématem je teď tolik, ze když se autor nevytasí s něčím novým čím by čtenáře zaujal, tak jsou teď už všechny knihy dle mého, stále o tom samém. Škoda.

31.03.2021 4 z 5

Až tady nebudu Až tady nebudu Linda Green

Tuto knihu jsem dostala k Vánocům a mě myšlenky ji okamžitě zařadili do sekce detektivních thrillerů. Špatně, špatně. Opravdu to není detektivka ale thriláč rozhodně.
V knize postupně zjišťujeme co se vlastně stalo (má stát).
Námět mě opravdu bavil. Hodně originální nápad. Začátek jsem hltala každé písmeno. Od půlky to spis byl takový Roman pro ženy. Což mě opravdu moc nebavilo a v tomto duchu se to vlastně táhli skoro až na konec kdy ona si proste nebyla jista zda je to tak jak si mysli nebo není.
Konec mě nepřekvapil, ale také nedopadlo tak jak jsem si myslela. Za mě dobře napsána a poutavá kniha.

31.03.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

No jako wow. Tato kniha byla fakt jako drsná. Příběh dospívajícího chlapce. Kterému život přichystal opravdu hodně překážek. První lásku, odchod tatínka, život s matkou, která se nedokázala o nej starat, život se starým dědou a život vlastně v osamění. Myslím ze na jednoho člověka je to opravdu dost, natož pak na dítě. Autorka má můj velký obdiv za naprosto luxusně popsaný pocity jedenáctiletého chlapce a jeho maminky.
Tuto knihu, by si měl přečíst každý kdo si myslí, že jeho život stojí za nic.

09.03.2021 5 z 5

Dívka zvaná Lyra Dívka zvaná Lyra Cecelia Ahern

Na tuto knihu jsem se fakticky těšila. Příběh dívky, která vyrůstala sama v lesích mezi horami. Jen se zvířátky, svými myšlenkami a schopnostmi. Čekala jsem od toho víc Laury. Ale byl to spis příběh o tom jak tuto krásnou něžnou a panenskou bytost vytrhli ze svého útočiště a toho jediného co zná do ruchu velkoměsta a celého světa. Je to kniha o její psychice a jak se najednou vyrovnává s obrovskou popularitou a nenávistí, lidmi a zvuky kolem sebe a svou první láskou.
Když jsem si v mozku přepla, že to nebude příběh o dívce z hor, ale o dívce z hor ve městě začlo se mi to líbit a příběh jsem si moc užila. Soucítila jsem se vším co Laura prožívala.
Hezká a nenásilně napsaná kniha pro chvíle odpočinku.

09.03.2021 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhá kniha ze série mě totálně pohltila. Ač první díl jsem přečetla se zájmem a zvědavostí jak se dál život Feyre vyvine tak mě osobně tolik nevtáhl a stále mi v mysli poskakovalo, že je to dost podobné jako kráska a zvíře.
Druhy díl naopak s kráskou a zvířetem nemá totálně nic společného. Vše bylo tak krásně vylíčené a podrobně sepsané že jsem se přenesla na všechny místa s nima a prožívala to co hlavní hrdinové. Připadala jsem si, že jsem sedmý člen jejich rodiny a jen tichý přihlížející co dál budou podnikat aby zachránili svou zemi. Dokonce jsem se i červenala při milostných scénách, protože jsem si opravdu připadala v těch momentech trochu na víc, a že bych jim měla dat trochu soukromí.

Autorka mi u této knihy ukázala, že opravdu patří mezi špičky dnešních autorů.

15.02.2021 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Když jsem se někoho zeptala na doporučení dobré série byla mi doporučena právě tato série.
Měla jsem tedy velké očekávání, které kniha celkem naplnila. Jediné co mě tam ze začátku dost vadilo bylo, že to velmi připomínalo krásku a zvíře. V jedné části však byl zlom a od krásný a zvířete se to krásně odlišilo a mě to tak upravili chuť.
Svět víl a dvory jsem si velmi oblíbila. Zamilovala lidskou dívku kterou miluje mocný vladař Jarního dvora.
Propracovaně napsaný příběh, svět ve kterém se děj odehrává i postavy.
I přes tloušťku knihy a občasnými úseky kdy se kniha vlekla, jsem se nenudila a hltala každou další stránku.

15.02.2021 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Takovéto knihy se mi těžko hodnotí, co se dá hodnotit na vzpomínkách člověka a jeho minulosti? Myslím, že nic.
Mohu hodnotit jen to, že Leon odvyprávěl svůj příběh, aby tato doba nebyla zapomenuta. Mohu hodnotit i to s jakou vytrvalostí a odvahou přežil hrůzy tamních doby. A také mohu hodnotit odvahu a lásku k lidem pana Schilera.
Nic víc mi hodnotit nenáleží.
Dekuji za tyto knihy a děkuji lidem, že i přes všechny hrůzy co prožili jsou ochotni se k nim vracet, aby nám dovyprávěli kus historie.

15.02.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Velmi těžké toto dílo hodnotit. Nenásilně napsána kniha o násilných momentech života romské dívky a její adoptivní matky. Paní Hanišová dokáže svým psaním opravdu vytáhnout to, co vytažený být má. A však byli chvíle které mě tam trochu překáželi. Osud dívky mě ale nenechával chladnou a dost jsem přemýšlela jak bych se já sama zachovala žít s někým jako je Julie a ve věčných lžích. Kolikrát jsem se však vcítila i do matky. Popravdě, myslím že kdyby se Julie mohla starat k své biologické miminko, byla by matkou lepší. Tady mezi ní a Agnes stále stala bariéra o nesplněném snu Anežka a předsudky okolí. Kniha krásně a detailně popisuje psychiku postav, což na knihách opravdu oceňuji.

10.02.2021 4 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Druhy díl, mě bavil o něco méně, je to taková výplň mezi prvním a třetím dílem. No ale nebylo to špatné. Kniha utíkala, mělo to spád a nebylo to nic složitého na čtení.

01.01.2021 4 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Na knihu jsem se velmi těšil, jelikož byla opěvovaná od každého co jsem viděla. Popravdě to bylo největší zklamání za rok 2020.
Nebyla špatná, ale asi jsem bohužel měla velké očekávání. Příběh utíká rychle a čte se velmi snadno. Popis událostí a postav je super. Ale za mě nenastal žádný wow moment abych si jako řekla “jooo ta kniha mě dostala” Škoda.

01.01.2021 3 z 5

Pes Jejího Veličenstva a jeho mise Pes Jejího Veličenstva a jeho mise David Michie

Příběh vypráví pes jejího Veličenstva. Mladý corgi s jedním uchem dolu. Kniha je plná mouder a životních poznatků. Nejdříve mi dělalo problém to královské prostředí, jelikož nejsem Fanda královské rodiny. Když jsem ale vytěsnila, ze je kniha o nich, tak se mi dál četlo mnohem lépe. Dost jsem se nasmála u trapných chvil Nelsona. Oddechová a klidná kniha, kde nanejdete žádné zvraty ani nic napínavého, ale pokud chcete oddechovku u které se budete usmívat, je to správná volba.

31.12.2020 3 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Typická klišé kniha se vším co si dokážete ve sladké knize představit. Na tento chaotický čas a Vánoce jsem chtěla něco oddechového, milého a usmevavého a to vše tato kniha splnila. Moc dobře se čte a s každým dalším randíčkem se těšíte co na Soph její rodina zase vymysli. Pokud hledáte klidnou, bezstarostnou a usmevavou knihu jdete do ni.

23.12.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Je to usměvavá, milá, lehce čtivá kniha, která neurazí. Nečekejte velké zvraty nebo životní moudra, snad jen jedno a to že jídlo všechno vyřeší :D Postavy byli dost prdlý, ale přišlo mi že všechny vlastně stejný. Kdyby Liam a Trevis nebyli pojmenováni a já nevěděla s kým se Mei zrovna baví, asi bych to nepoznala. Styl jejich chování mi přišel naprosto stejný. Nebýt jmen nerozeznám je. Kamarádka Mei také nebyla zrovna výrazná, ale to o ní vlastně už víme z knihy. :D ten typ který si nikdo nezapamatuje. Prostě mi postavy přišli na jedno brďo, potrhlý, stejný humor, stejně vyjadřování... Ještě bych jen podotkla, že čtvrt knihy jsou jen hlášky z filmu a knih, které mají dodávat vtipnost. Občas se to povedlo a občas mi ten humor připadal až vynucený.
Každopádně, když budu chtít číst něco pro pobavení a zlepšení nálady, opět po ní sáhnu. :)

15.10.2020 3 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Děj rychle ubíhá. Milé postavy, celý ten příběh je takový milý.
Četla jsem od autorky drahokamy, ty se mi popravdě líbili mnohem více. Zde byla jedna dějová linka, které se to drželo celou dobu a pak šmitec a konec.
Klidně bych tu sérii první knihou ukončila. Takto zakončený příběh se mi celkem líbí, i to jak se to vše vyřešilo. Autorka si ale pro nás připravila další tajemství a záhady. Tak uvidíme co z toho vyleze a snad to nebude propadák.
Svět snů se mi, ale moc líbí, to jak můžeš s někým snít společně a druhý den si to člověk pamatuje. Také jak je to promyšlený, že pokud nás sám člověk nepozve do svých snů tak bez jeho osobní věci nemůžeš do nich vstoupit. Za toto je jeden velký bod!
Doopravdy bych dala hodnocení 3,5* z 5*

22.09.2020 3 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Příběh se mě opět velmi dotkl, jak jistě chápete, za nemluvou malého děvčátka buď stojí retardace, nebo je u nich opravdu něco špatně. Každý z vás si jistě domyslí, že v tomto případě se o retardaci nejedná. Příběh mi vykouzlil mnohokrát úsměv na tváři, ale vícekrát spíš smutek a nepochopení.
Jediné co mě opravdu dost mrzí a vadí je, že jsem si celou dobu představovala, že Venus je blonďatá běloška. (Na obálce knihy to tak totiž je a to už vám nějakou představu udělá.) Každopádně, v knize jsem se dozvěděla, že Venus je vlastně černoška. To mi ovšem nevadí, jen mě mrzí ta obálka, která je úplně mylná.
Knihu doporučím, protože podle mého jsou knihy od Torey velmi poučné, jsou plné psychologie, jak dětské tak i dospělácké. Člověk se občas zamyslí nad svým jednáním s druhou osobou nebo dítětem. Je to velmi inspirativní žena.

20.09.2020 5 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Příběh malé Ronji je opravdu okouzlující, všechna jejich dobrodružství jsem prožívala s nimi. V knize je mnoho smyšlených postaviček, které dodávají příběhu to pravé kouzlo. Astrid vymyslela opravdu milý a krásný příběh o přátelství a odvaze.
Už rozumím tomu proč mi mamka vždy říkala že jsem jak Ronja a do teď mi říká potvůrko podivná :D

08.09.2020 5 z 5