SBH

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Atticus Finch je nejbáječnějším literárním hrdinou všech dob. Amen.
Všichni říkají, že je tato kniha krásná, a to mě dost děsilo. Protože podle obecného mínění je krásné jenom to, co je tragické, smutné a nešťastné. Příběhy veselé a optimistické jsou (podle tohoto názoru) úpadkové a povrchní.
Nemohla jsem se mýlit víc, upozorňuji v tomto případě. Nad scénou divadelního vystoupení hlavní hrdinky v roli šunky jsem plakala, smíchy pochopitelně. A potvrzuji, že kniha je prostě krásná, plná lásky a humanismu a naděje a i toho ostouzeného veselí.
Na pět hvězd bych viděla samotný příběh, silný a moudrý. Což ovšem zdaleka nebyl jediný klad díla. Autorka především dokonale vykreslila postavy. Jediné, s čím nemůžu souhlasit, že soudní proces vyvolal v městečku nečekané vášně. Naopak, tyto vášně se daly čekat a přelévaly se přes obyvatelstvo neustále, jinak by vlastně k dané situaci ani nedošlo.
Knihu jsem měla půjčenou od kamarádky, ale musím si ji koupit. Rozhodně jsem ji nedržela v ruce naposledy.

25.03.2021

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)Jerome Klapka Jerome

Poklad světové literatury, který mě spolehlivě rozesměje, obzvlášť příhoda o Harrisovi a zapečeném hovězím. Viktoriánský román spojující brilantní humor, poetické popisy a suchopárné poučování vznikl jako série článků do časopisu o cestování po horním toku Temže. Proto nemá kniha žádný děj a autor zdánlivě "odbíhá od tématu". Knihu jsem četla už mockrát a jak jsem zjistila, pro pochopení humoru je velmi důležitý překlad, čímž vzdávám dík panu J. Z. Novákovi.
Vřele doporučuji.

20.06.2020

Šťastní lidé čtou a pijou kávuŠťastní lidé čtou a pijou kávuAgnès Martin-Lugand

Mračny cigaretového kouře jsem se prokašlala až na poslední stránku. Jednoznačně nejhorší kniha, jakou jsem kdy četla. Příběh o ničem. Téma by vydalo na pár moudrých myšlenek, ani sladkobolná romance by neurazila. Ovšem na podobný nesmysl je zcela jistě škoda papíru. Postavy ploché a nedůvěryhodné. Hlavní hrdinka není schopna si sama nahodit pojistky, zato lusknutím prstů se odstěhuje do zahraničí přes půl Evropy. Na Edwarda je vyloženě hrubá, provokativní, dokonce jej kope jehlovými podpatky (cože?!?!), o odstavec níže padá strachy do bláta, když na ni E. promluví. Ostatní hrdinové vykazují tytéž parametry.
Takže řečeno se Saturninem a dědečkem - jenom ten proužek věčného cigaretového kouře je uvěřitelný (a odporný). Mimochodem za krásný přebal a název bych dala dvě hvězdičky mínus kvůli klamavé reklamě.

06.05.2016odpad!

CizinkaCizinkaDiana Gabaldon

Tato hard core verze Angeliky de Sancé de Monteloup mě nedokázala zaujmout. Druhou půli jsem už pouze prolistovala. Jedná se o první knihu, nad níž se mi skutečně fyzicky obrátil žaludek. A nedokážu si zodpovědět dvě otázky. Za prvé - o co v ní šlo? Kolik obludně krutého a krvavého psychického i fyzického týrání snese Jamie? Nebo se jednalo ryze o popis nečekaně zaostalého Skotska v druhé půli osmnáctého století (kdy v Praze Mozart skládal Dona Giovanniho)? Dějové směřování a smysl textu nenalezen. A druhý problém - skok do minulosti v megalitické stavbě byl jediným prvkem fantasy v celé knize. Kontrast s moderní dobou by bylo rozhodně možné zdůraznit víc. Například mi přišlo opravdu podivné, jak snadno se hrdinka smířila s nízkou úrovní hygieny. Nechyběl jí kartáček na zuby, šampón, ani denní koupel. Na samostatnou zdravotnici z druhé světové války (pravá kolébka emancipace) se překvapivě snadno podřídila testosteronovému komandování neurvalých horalů. Za mě nic moc.

31.01.2017

OnOnElle Kennedy

Tak jo, jsem úchyl. Mně se to prostě líbilo. Ale fakticky moc. A asi mě kniha zachránila od skoku pod metro. Vypnula jsem mozek a tento exitus nebyl rušen žádnými do očí bijícími nesrovnalostmi. Zasmála jsem se často a nahlas. Hrdinové byli maximálně sympatičtí. No, skutečnému páru gayů se podobali asi jako kočárek pro panenky kosmické raketě, ale o co jde? Hrdinové romantických knih takoví bývají zákonitě. Bylo to sladké a romantické a zábavné a... Tyhle tři úplně stačí.

18.11.2019

Zázrak svaté WinifredyZázrak svaté WinifredyE. Peters (pseudonym)

Legendární a především klasická detektivka. Postava bratra Cadfaela je pro mě zářícím skvostem mezi literárními hrdiny. Způsob vyšetřování, kdy trpělivě shromažďuje stopy, dedukuje motiv činu a způsob provedení, odkazuje na mistry žánru (Doyle, Christie), k nimž se Petersová směle řadí. Ale její knihy mají něco navíc. Perfektní psychologii postav, romantickou vedlejší linku a hlavně naprosto úchvatné popisy krajiny či osob, básnický jazyk a hluboké myšlenky jdoucí až na dřeň. Není jich mnoho, o to jsou údernější.
Zároveň chci vyzdvihnout obálku, která evokuje závěrečnou dramatickou scénu v kapli, zaujme na první pohled, dýchá gotikou a zároveň vystihuje moderní pojetí Cadfaelova uvažování, byť to byl středověký benediktinský mnich.
Dokonalá kniha, doporučuji.

12.05.2019

Dopisy ztracenýmDopisy ztracenýmBrigid Kemmerer

(+ SPOILER) Zaujala mě možná trošku kýčovitá, nicméně krásná obálka. Vsadila jsem na anotaci a knihu si koupila. Načež dlouho ležela mimo oblast mého zájmu, bála jsem se, že bude smutná. A pak ji jednou otevřela.
Chytila mě hned první stránka a já nosila čtečku pořád s sebou a otevírala ji při každé příležitosti. Ano, osudy obou hrdinů a vlastně i ten Revův byly mimořádně bolestné. Ovšem příběh se zaměřil na to, jak se jeden každý hrabou z temných propastí ven, takže nad vším zoufalstvím vítězily naděje, přátelství a sounáležitost.
Četlo se mi to hezky, nezaregistrovala jsem žádné kiksy v překladu či českém pravopisu a stylistice, takže musím pochválit i práci nakladatelství. Čtivé, dobře propracované charaktery, přirozené dialogy, uvěřitelný příběh. Zkrátka samé plusy. Dalším pozitivem byla absence klišé, která se přímo nabízela. Celou dobu jsem čekala, jak Juliet zareaguje na Declanovu neupřímnost. Taky jsem čekala nějakou závěrečnou tragédii, která by mě řádně otrávila. Řešení zapletených identit proběhlo přirozeně a bez afektu, další palce nahoru. Jo, k tragédii nakonec došlo, ale autorka si nemusela pomáhat žádnými lacinými triky, naopak vykreslila tím lépe charaktery postav, které do té doby zůstávaly v pozadí.
Jedinou nedůležitou připomínku mám k řešení vztahu mezi Declanem a jeho matkou. Tu považuju za nejhorší záporačku díla (i když o tuto pozici byla v závěru docela tlačenice) a hromadné odpouštění a objímačky (dlužno dodat zcela v americkém duchu) mi připadaly křečovité a neupřímné. Ale to bylo jediné a jak říkám, nepodstatné mínus.
Celkové shrnutí – příběh mi rozzářil slunce v duši, určitě se k němu vrátím a knihu vřele doporučuji.

16.12.2021

MarťanMarťanAndy Weir

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Smála jsem se a plakala a počítala a koumala, co se stane s vydechovaným kyslíkem. I největší padouch díla se dal obyčejně pochopit, zbytek postav nezbylo než milovat. Hrdina snad musel být původem Čech soudě dle smyslu pro humor, důvtipu, zdravého selského rozumu a zručnosti. Definice humanismu a hrdost, že patřím k lidstvu, jsou pouze drahokamy na vršku pokladu.

11.04.2016

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Na tuto knihu jsem narazila náhodou a díky Bohu za ni! Vize konce světa typická pro Pratchetta (Gaimana zas tak dobře neznám) opět nezklamala. Anděl s ďáblem v těle a démon s laskavým srdcem bojují o záchranu Země, do všeho se pletou lidé se svou svobodnou vůlí a totální závislostí na proroctvích a osudových prognózách. Hluboké filozofické myšlenky jsou zabaleny do lesklého papíru vtipných hlášek, takže knihu opět nedoporučuji číst v hromadné dopravě či v čekárně u zubaře. Obvyklé potíže - příliš mnoho dějových linií, komplikovaný a křečovitý závěr a nejasné vyznění dramatického nástupu Antikristova otce (?!?) věrný čtenář snadno skousne, možná dokonce očekává. Vtip, moudrost, láska. Navrhuji na povinnou četbu.
P.S. Miluju Queen, ale přehrávač, který jakoukoli hudbu mění na Mercuryho zpěv, bych rozšlapala.

24.10.2016

Nedej seNedej seRainbow Rowell

Autorka si naprosto získala mé srdce. Co všechno se mi líbilo? Všechno. Její názor, že smrt hlavního hrdiny je klišé, nikoli dlouhý, přiměřeně šťastný život. Vtipné hlášky. Autenticita zpracování vítězící nad originalitou námětu.
Knihu jsem četla nadvakrát. Napoprvé jsem měla pocit, že jsem otevřela druhý díl, a v podstatě ano. Po přečtení Fangirl mi důležité detaily zapadly do mozaiky. I nápad napsat knihu o spisovatelce, a jako druhou to dílo, o němž je v prvním příběhu řeč. Ach jo, píšu jako ichtyl, protože jsem zmatená a okouzlená. Líbilo, líbilo, doporučuji.

24.07.2017

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Naslouchač je strašlivina. Do půlky knihy jsem měla v úmyslu věnovat jednu hvězdu za čtivost, která i tak byla záhadou, když vezmu v úvahu všechny ostatní složky včetně krkolomných a „papírových“ dialogů (obzvlášť konverzace faji Bojana s kapitánem Joelem byla lahůdková).
Jenže v druhé půli jsem už dočtení pojímala jako drsnokeš. Kapitánovy oříškové oči mám dosud vypálené do sítnice, psychologie postav byla k pláči (obzvlášť kapitán je neznámá identita z Marsu, nikoli skutečný muž), nějaký vývoj, no to bych chtěla moc, děj veškerý žádný, hlavní hrdinka z neutrálu přeřadila na nášlapnou minu před mateřskou školkou (díky za tip, @Neřeknu), o technické, ekonomické a sociální udržitelnosti smyšleného světa by se daly vést debaty, ovšem prakticky zůstala na nule.
Nevím, která složka textu byla nejhorší (včetně perfektně zvládnutých korektur typu: Odpověď odbil jednou větou.). Na konci ale všechno překonala všeobjímající nekonzistentnost postav. Kapitán naprosto nezvládne hysterický výstup kuchaře, aby o stránku dál jeho slovo všechny postavilo do latě; Ilan se svéhlavě vecpe do pitevny, načež ohrnuje nos nad zacházením s mrtvými, aby se jí nakonec udělalo zle od žaludku.
A já se ptám: PROČ? Proč je tato kniha označována za nejlepší českou fantasy? V tom případě je na tom česká SFF scéna opravdu hodně špatně.
Hloupé, afektované, nekonzistentní, špatně napsané. Tragédie.

11.04.2021odpad!

Will Grayson, Will GraysonWill Grayson, Will GraysonJohn Green

Díky vám, milé plakátovací plochy v metru! Odhalila jsem knihu, nad kterou jsem litovala, že čtu tak rychle. Potřebovala jsem nutně zpomalit, abych si vychutnala jednotlivé věty - nepřeberné množství vtipných postřehů, moudrých myšlenek i prostého konstatování důležitých skutečností, nad nimiž máme sklon máchnout rukou pro jejich nedůležitost. Ocenila jsem popis rodičovské lásky (porovnání jachty a vlastního syna), opravdu hluboce mě zasáhlo otevřené vyjádření faktu, že rozpad přátelství je stejně bolestivý jako milenecký rozchod. Kniha se mi tak moc líbila, že autorům odpouštím i přehnaně patetický závěr a literární zločin, kdy do hodiny nacpete (na papíře) aktivitu, která se v časové dotaci reálně naprosto nedá stihnout.

04.05.2016

ZůstaňZůstaňElle Kennedy

V tomto komentáři se nevyhnu spoilerům, na druhou stranu děj knihy byl vyloženě prostinký, takže překvapivým dějovým zvratem bylo i to, že hrdinové dýchali. Nemůžu si pomoct, ale příběh nebyl o ničem. Hailey miluje Matta a Matt miluje Hailey. Ani zábavné téma skryté identity nepřežilo první stránku. Případná dramata s bývalkou (už zase?) či panovačným ex-tchánem vyšuměla do ztracena. Také jsem přemýšlela, na které planetě se nachází Toronto, protože na Zeměkouli nikoli. Nikdo si tam nezávidí, nežárlí, nepodléhá vzteku či bezdůvodnému žalu. Wagsky jsou sbor naprosto ideálních žen, jejichž životní náplní jsou pouze sex, alkohol a možná trochu hokej. Matt nesnáší operu, ale používá slova jako soprán či žestě. Kupodivu mě příjemně překvapil překlad, kdy pouze jedna či dvě věty nedávaly vůbec smysl kvůli doslovnému převodu.
Propána, copak napsat kvalitní romantiku je takový problém?

01.07.2018

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Vlastně nevím, za co knize dávám dvě hvězdy, asi z čtenářského optimismu. Ale příběh představuje jedno velké zklamání. Začnu věcí, která mi vadila ze všeho nejméně, ovšem byla tam. Neuvěřitelně kostrbatý styl. Šroubované, často nesmyslné věty nebyly problémem překladu, spíš naopak.
Což bych ještě skousla, kdyby za něco stál zbytek. U nejsympatičtějších postav autor napsal něco, co vyvolalo pachuť (co jsou to, probůh, "bažinaté oči"?). Personifikace smrtelnosti živých tvorů trpí syndromem vyhoření, výčitkami svědomí (jako fakt?) a hlavně neschopností vypointovat historku. Překlad - Smrt naservíruje rozuzlení vždycky předem - na začátku knihy její konec, pro jistotu na začátku každé kapitoly její nejzajímavější část. Tento jev způsobil, že jsem knihu četla skoro čtyři měsíce a musela se k tomu nutit. A vyznění? Že byla druhá světová válka strašná? Že i v těch nejhorších chvílích se najdou stateční a laskaví lidé? Jedno překvapení za druhým. Ale co se divím, zjevně se jedná o autorův nezaměnitelný styl.
Jak se tato kniha mohla stát bestsellerem, nepochopím.

06.12.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Tak jo. Nějak jsem nevěděla, jak začít, tak jsem si znovu přečetla anotaci. Což normálně nedělám a vím proč. Nevím, k jaké knize ta anotace měla být, ale s touto neměla nic společného. Potměšilého multimilionáře v ní opravdu nenajdete. Sorry jako.
Co v ní najdete? Spoustu skvělého humoru. Tolik jsem se nenasmála už dlouho. Poměrně spletitý příběh vyprávěný napřeskáčku. Jelikož se však děj neutápí v popisech, tak se mi všechny linie podařilo udržet. Zápletka mě chytla za srdce a pointa ohromila.
Čeho zase bylo nadměrně, byly filosofické úvahy o smyslu života. Ano, všechny postavy se octly na křižovatce (při prohlídce bytu ke koupi), žádná neměla lehký osud, taky mi nějaká ta slza ukápla, ale silné emoce dokázal text vyvolat i bez hlubokomyslných rozborů. Takže za tyhle bláboly ubírám jednu hvězdu.
Ačkoli abych byla spravedlivá, nejméně jednu navíc bych měla přidat za celkové vyznění – naději a optimismus jsem potřebovala jako sůl.
Takže za pět, vřele doporučuji a běžím si pro e-verzi do čtečky, abych mohla tento klenot nosit stále s sebou.

05.05.2021

Velké kouzloVelké kouzloElizabeth Gilbert

Knihu bych doporučila jako povinnou četbu ve školách na všech stupních. Dvousetstránková studnice optimismu, naděje, víry, radosti, tvůrčího nadšení. Nápad má schopnost se realizovat pouze skrz člověka. Každý má schopnost tvořit. Všechno, co vytvoříme, má smysl. Naše hodnota je dána už tím, že jsme. Okouzlující.
Autorce přiznávám sto bodů také za popření módní a hýčkané teorie, že závažné umění je schopen vytvořit pouze rozervaný, zhýralý a nešťastný umělec. Vždy jsem si myslela, že to je absolutní blbost. Teď mám pocit, jako kdybych obdržela elegantní důkaz Fermatovy věty. A kniha v tomto duchu pokračuje - popření nadhodnocované důležitosti originality, naopak zdůraznění autenticity. Hotové je lepší než dobré. Závěrečný příběh o posvátných tancích na Bali vystihuje přesně prokletí západní civilizace - co nejsme schopni uložit do škatulky, to pro nás neexistuje. A další plus za překrásnou obálku. Vřele doporučuji.

09.05.2016

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Moc pěkná detektivka. Mé srdce pookřálo nad klasickou dvojicí detektiv - pomocník/(pomocnice) a postupným vyšetřováním případu, které se obešlo bez skandinávských alkoholových excesů, krutosti a temna. Autorka potvrzuje úžasnou schopnost vdechnout svým postavám život. Příběh byl důmyslný, překvapivý, kulisy Londýna atraktivní. Nenudila jsem se a děj svižně plynul, přesto by knize prospělo poněkud štíhlejší vydání - některé popisy či situace zestručnit.

31.10.2016

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Nevím, co je dramatičtější, zda osudy hrdinů či zádrhele zrodu samotné knihy. Domnívala jsem se, že si počtu o knížkách a čtenářích, místo toho jsem brečela nad výmluvným líčením hrůz druhé světové války. Všem milovnicím dystopických fantasií typu Hunger Games bych tuto knihu doporučila, aby si skutečně představily adorovaný svět.
V dopisech jsem se ztrácela, do půlky knihy jsem tápala v ději a jednotlivé postavy se mi ne a ne vyprofilovat. Přesto mě stránky pohltily. Takže kromě mého nesplněného očekávání jedna výtka - na ostrovany, kteří si četli tak nanejvýš noviny, hrdinové najednou přesedlali na literaturu obtížnou i pro intelektuály. Možná opravdu neměli nic jiného ke čtení, ale stejně mi to připadne divné. A pozor - četli pouze anglosaské autory.

13.07.2017

ArtemisArtemisAndy Weir

Starý dobrý Weir. Chytrý, vtipný, ironický, ovšem přiměřeně, sympatický a plný naděje. Velká pochvala za to, že napsal úplně jiný příběh, než ten slavný. Vyloženě jsem si užívala fakt, že hlavní hrdinka nebojovala dočista osamocená. Nejsem zrovna příznivcem zločinců v roli klaďasů, ale Jazz jsem fandila. V závěru nezbytný americký patos a trochu nereálný časový průběh autorovi odpouštím - vždyť to bylo sci-fi, ne?
A v neposlední řadě musím vyzdvihnout překlad M. Prokopa a text bez pravopisných chyb. V dnešní době zářná výjimka.
Po knize určitě sáhnu znovu.

13.11.2018

Tvůrci náhodyTvůrci náhodyJoav Blum

Vůbec mě nepřekvapuje poměrně nízké hodnocení knihy, protože děj je tak spletitý a mnohovrstevný, že může působit nesrozumitelně. Ale pro mě prostě učiněná lahůdka. Úžasné charaktery, kdy jsem držela palce i nanicovatému Guyovi, s Emily jsem brečela a Erica vzala na milost. Spousta podnětů k zamyšlení včetně otázky - a mohlo by to být doopravdy? Krásné, hluboké, emotivní, chytré. Rozhodně doporučuji.

25.12.2018

Bretaňský příbojBretaňský příbojJ. Bannalec (pseudonym)

Musím do Bretaně! Vidět úchvatnou krajinu, barvy moře a oblohy. Ochutnat místní speciality. Slyšet zvláštní keltsko-francouzská slova.
Inspektora Dupina miluju, jeho styl vyšetřování (á la Maigret nebo Poirot) se mi líbí - žádné divoké honičky s pistolí, žádné erotické eskapády, nýbrž zjišťování informací a dedukce. Kniha splnila všechny požadavky na kvalitní beletrii - svižný děj, zábavné dialogy, dobře propracované charaktery, naprosto úžasné popisy. Až do posledních stránek jsem byla napnutá, jaký vlastně bude motiv vraždy (dobře jsem odhadla, že ten vysvětlí všechno). Prostě skvělá detektivka. Jdu na další případ z Bretaně.

25.04.2019

Inspektor PrevítInspektor PrevítFrantišek Niedl

Skvělá detektivka. Spousta zamotaných případů, přičemž všechny byly nakonec vyřešeny, což nebývá obecně zvykem, takže pocta autorovi. Vůbec nechápu, proč byl Timothy tak ostrakizován svými kolegy, když to byl takový fajn chlápek! Vtipné hlášky vše korunovaly. Za mě plný počet a běžím si koupit další díl. Pane Niedle, prosím, pište dál!

17.02.2020

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Dějiny, hm? Přemýšlím, co bylo na knize nejlepší. Na první dobrou humor, protože tolik jsem se nad stránkami nesmála už dlouho. Definice vikomta podle Alexe by se měla tesat do mramoru :-). Skvěle vystižené charaktery, princovo "vskutku" se stalo mým oblíbeným. Neotřele posunutá realita, kdy ve volbách vítězí rozum nad populismem. Strašlivá moc bulváru, kdy intimní a soukromé rázem uvrhne do bahna. A mimo jiné úderné citáty známých osobností. A narážky na Hvězdné války... No, je toho hodně.
A hlavně vyzdvihuji překlad, lahůdkový a přesný. Krásná práce, děkuji.

14.09.2020

Láska ve světě lichých ponožekLáska ve světě lichých ponožekMarie Vareille

(+ SPOILER) Jedna z mála knih, která mě přinutila porušit zásady a číst do pozdních nočních, abych zjistila, jak to dopadne. Takže čtivost excelentní. Páni efekt v závěru byl prostě skvělý. Přiznávám, mám v úmyslu si knihu přečíst ještě jednou, abych si dala události do patřičných souvislostí hned od počátku, ale na první dobrou mi tam nic neskřípe, všechny dílky do sebe zapadly i s tím brutálním překvapením.
Knihu bych zařadila do žánru společenský román a nejspíš je chyba ji označovat za romantickou. Pochopitelně se na stránkách odvíjí i silný milostný příběh, jenže se jedná především o hlubokou lásku sester, partnerské vztahy jsou naprosto ve stínu.
Postavy jsou vykreslené do hloubky a barvitě. Úvod, kdy se hrdinka zmítá v depresích a obsedantně kompulzivní poruše, byl pro mě náročný, tak silně a upřímně byly její potíže podány. Jako další plus (pro mě) byla absence ústředního záporáka. Všichni měli své dobré i špatné stránky, ačkoli matka hlavní hrdinky by asi nezískala titul nejlepší matka tisíciletí, ovšem příběh se netočil kolem ní.
Přes tragické téma byla kniha napsána vtipně, nad scénkou se Zoe zabouchnutou na záchodech jsem plakala smíchy. A na konci mi pochopitelně tekly slzy dojetím. Takže ždímačka na emoce rozhodně ano.
Jednoznačně doporučuji.

09.01.2021

Přísně tajnéPřísně tajnéElle Kennedy

Další fajn kniha, ve které jsem se kromě jiného dozvěděla spoustu zajímavých informací o humrech, mořských hlemýždích, labradorech, lvech, hyenách a týraných psech. Dostala jsem vše, co jsem potřebovala, sympatické hlavní hrdiny, vztah plný překážek, spoustu vtipných hlášek.
Jediné, co mi úplně nesedlo, byla překvapivá změna chování Keatonova otce. Vlastně celá jeho rodina a nejbližší přátelé vzali překvapivé odhalení naprosto v pohodě a s klidem. Ale možná se mi to líbilo právě vzhledem k děsivé náloži, s níž se musel potýkat chudák Luke, a upřímně víc trablů by hoši asi nezvládli.
Takže za mě dost dobrý. Doporučuji.

01.04.2021

Dvůr trnů a růžíDvůr trnů a růžíSarah J. Maas

Úžas jsem nad příběhem rozhodně pociťovala. Tolik brutality, násilností, nenávisti a utrpení umístit do milostného příběhu je skutečně umění. Hlavní hrdince chybí zásadním způsobem inteligence, smysl pro humor a glanc. Tamlin na několik set let starého a mocného vládce působí jako puberťák ze střední. Ústřední padoušce schází jakýkoli odlesk osobnosti. Nakonec jsou nejzajímavějšími postavami ty vedlejší (Lucien, Rhysand). Další zápory díla - strašlivé logické nesrovnalosti. Feyre neumí číst, ale tvrdí, že nemocné tetě předčítala. A tak dál. Všichni neustále pomlaskávají, čistí si nehty špičkou nože, Feyre setrvale zvrací. Kapku nechutné. Asi největší údiv vzbuzuje masivní úspěch autorky s podobným druhem textu. Nic moc.

04.01.2017

Dcera kostí a dýmuDcera kostí a dýmuLaini Taylor

Kniha se mi nečetla snadno, na druhou stranu byla vynikající. Jako Pražákovi zamilovanému do svého města mi trochu vadilo, že autorka udělala z Prahy historický skanzen. Ovšem jen do té doby, než popsala, jak se Karou ztratila na Starém Městě - a získala si mé srdce.
Popsat ústřední motiv jako lásku anděla k ďáblovi je mírně vychýlené. Ani jedna strana není vyloženě špatná či dobrá. Spíš se jedná o moderní verzi tématu z Romea a Julie, ovšem mnohem sofistikovanější, hlubší a romantičtější. Kde Shakespeare oslavuje čistý chtíč, tam Taylorová trousí hluboké myšlenky.
Ano, čekala jsem slaboduchou YA fantasy, a místo toho si vypisovala citáty. Hlavní hrdinka má mozek a nebojí se ho používat. Motivace všech postav jsou logické, byť mírně kontroverzní. Smršť tajuplností je smysluplně vysvětlena. Co mě naprosto uchvátilo, bylo prolínání současného a minulého děje - elegantní, zábavné a úderné.
Obálka působí na první pohled lacině, ale tak nějak dává smysl. Akorát typ písma bych pro příště sjednotila. Kupodivu se nekonalo ani obludné množství pravopisných a stylistických chyb, pochvala Petře Klůfové.
V mém oblíbeném rajónu logických nesrovnalostí poblikává slabě kontrolka nad dvěma věcmi - kdo živil obyvatelstvo válkou zmítané planety a proč se do tohoto světa chtěl Razgut tam úporně vrátit.
Celkové vyznění příběhu je kupodivu optimističtější, než jak to vypadá pouhých pár desítek stránek před koncem. Vřele doporučuji.

13.02.2018

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Nemám co vytknout vyjma posledního odstavce, kdy si nejsem jistá, co tím autorka chtěla říct. Nechá jinak racionální Robin udělat takovou osudovou botu, ach ne! Až tolik osobních dramat v detektivce fakt nemusím. A musí být opravdu každý vrah psychopatem? Nebylo by zajímavější, a hodno autorčina mistrovství, aby popsala, jak ke krajnímu řešení dojde "normální" člověk, jeho pohnutky a životní okolnosti? Tak snad příště.
Jinak skvělé jako obvykle - napínavé, domyšlené, úžasné charaktery, uvěřitelné, prostě - skvělé!

24.09.2018

Nejhloupější andělNejhloupější andělChristopher Moore

Fakticky to byla legrace. Akorát anotace se opět netrefila ani do budovy, na které visel terč. Tucker hrál druhé housle a anděl působil spíš jako prášek do pečiva, než jako plnohodnotná postava. Hlavní pár hrdinů, Theo a Molly, byl zato k sežrání. Četlo se to hladce a série bizarních příhod kupodivu nepůsobila uměle. Jednu hvězdu ubírám za to, že si po dvou dnech prakticky nedokážu vybavit dějovou linku, a za hodně za vlasy přitažený konec. Zdá se mi překvapivé, že kniha porazila nějakého Pratchetta, ale možná mě ovlivňuje úhel pohledu skalní fanynky.

06.12.2018

Nepřátelé a milenciNepřátelé a milenciSimona Ahrnstedt

Za sebe považuju tuto knihu za nejlepší romantiku vůbec. Obsahovala všechno potřebné - sympatické a plnokrevné postavy, atraktivní prostředí, komplikovaný milostný vztah, ovšem bez ubíjejících "drahot" hlavní hrdinky, tajemství a jejich postupné odhalování, pěkné erotické scény i nečekané a drsné zvraty. A opravdu krásný konec. Způsob vyřešení ústřední zápletky mi přišel skvělý, souhlasím s názorem, že msta nic neřeší. Prostě plný počet hvězd a doporučuji.
Jediná drobná závada byl začátek, kdy se mi ze slovního spojení "rizikový kapitál" začínalo tmět před očima, ale autorka naštěstí rychle nabrala správný směr.

20.08.2018