SBH SBH komentáře u knih

V životech loutek V životech loutek TJ Klune (p)

(SPOILER) Štěstím bez sebe, že můj oblíbený autor vydal novou knihu, jsem si ji koupila, aniž bych se zajímala o podrobnosti. I když podle anotace a po předešlých skvělých zkušenostech by mě nejspíš nic nevarovalo a udělala bych to stejně.
Deaktivuji protokol Empatie. Není přesné říct, že jsem otrávená. Je to horší. Jsem nešťastná. Nemám ráda postapokalyptické scénáře, a tohle je ještě ke všemu temné, smutné a naprosto bezvýchodné. V předešlých knihách autor hovoří o těžkých tématech s elegancí a lehkostí baletního tanečníka. Tady k nim přistupuje s razancí buldozeru, což taky není můj šálek kávy. Ačkoli Sestra Ratched pronášela vtipné hlášky, nezasmála jsem se ani jednou, a to je další velké mínus.
V doslovu autor přiznává, že původně vypadal rukopis jinak, ale nakladatel ho přiměl příběh přepracovat. Můj názor na nakladatele je obecně tak špatný, že všechny uvedené závady házím na jejich bedra. Je to pro mě snesitelnější představa než to, že už si od Kluneho nepřečtu nikdy nic tak veselého a pozitivního jako Dům v blankytně modrém moři.
V důsledku nejsem ochotna přehlédnout ani takové kiksy jako transpozici lidské společnosti do té robotí, aniž by autor upravil potřebné parametry. Dobrá, roboti nepotřebují kyslík, ale že by jejich představa hříchu souvisela výhradně (nebo vůbec) se sexem, to si nemyslím. Nebo odkud brali androidi energii (uprostřed lesa), odkud se bralo astronomické množství elektřiny ve městě či na cestách, po nichž nic nejezdilo?
Vic byl sympaťák, ale jeho osud byl v důsledku horší než smrt. Nebinární Modrá víla mi lezli na nervy ne tím, co vyváděli, ale tím, že se nedokázali pořádně rozhodnout, co jsou zač. V tom případě si nemyslím, že by podobný tvor měl rozhodovat o budoucnosti civilizace.
Jednoznačné zklamání a příště projevím řádnou opatrnost, než po dalších knihách autora sáhnu.

03.06.2023 3 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

(SPOILER) Udělala jsem tu chybu (kterou dělám často), že jsem se rozhodla přečíst všechny knihy oblíbené autorky. Jenže tato mi nesedla a je možné, že kvůli ní obětuji celou sérii.
Síla celého díla spočívá v postavách, Laurence je ideální typ hlavního hrdiny, čestný, charismatický, chybující, mírně rozporuplný. Jeho vztah k Temerairovi mě hřál u srdce a přiměl knihu dočíst.
Protože v dalších aspektech se pro mě jednalo o katastrofu. Nemám ráda válečné knihy, a obzvlášť nesnáším napoleonské války. Takže, hm, jednalo se o příběh armádního důstojníka z období napoleonských válek, který trénuje na boj a posléze k několika bitvám dojde. Upřímně jsem marně hledala zápletku, pořádný děj a pointu, i když možná je problém v tom, že se jedná o první díl.
Nejhorším problémem ale byla totální bezzubost draků. Laurence Temeraira ochočil bez nejmenších potíží, Temeraire hned od počátku projevuje bystrou inteligenci a týden po vylíhnutí je schopen diskutovat o filosofických otázkách. Na lodi není dost potravy, tak se bez potíží začne živit rybami. Nějaký zvrat nebo problémy by tuto pasáž osvěžily.
A pokračujeme ve stejném duchu. Na základně ve Skotsku má Laurence potíže jenom s tím, že je v místě nový. Začne se kamarádit s Rankinem, ale jakmile zjistí, co je to za mizeru, hladce se ze vztahu vyváže a v tu ránu je oblíben v širším kolektivu. Všemi bitvami prochází tanečním krokem s pečlivě uvázanou vázankou, Temeraire obdobně taktéž. Na konci je Napoleon poražen (to už víme z dějepisu).
Draci se chovají jako věrní a trošku přihlouplí psi, i ti zdánlivě chytří. Nebo jako bezduchá letadla ochotná vždy ke startu, stačí otočit klíčkem v zapalování. Nepůsobili jako pohádková monstra, která by mohla za nepříznivých okolností ohrožovat okolí. To mi opravdu vadilo.
Pokud se další díl přenese někam mimo válku, tak možná bych mu dala šanci. Ale celkově se jednalo o těžké zklamání.

29.05.2023 2 z 5

Vinen Vinen Jim Butcher

(SPOILER) Čím začít? Až nějakou dobu po dočtení mi došlo, že v tomto díle výrazně ubylo vtípků. Dokud jsem hltala stránky, tak jsem si to neuvědomila, ale teď mě to mrzí.
Harry udržuje konstantní míru bolestínství a ublíženosti, ale zároveň i charismatu a ochoty to padouchům dostatečně natřít. Tentokrát úzce spolupracuje s Karrin, která se mu, světě div se, dokonce omluvila za výpadky z počátečních dílů. Děkuji autorovi za posunutí jejího charakteru. Teď už se mi holka vyloženě líbí.
Zato v případě Charity jsou mé antipatie zalévány vysokofosfátovým hnojivem. Obzvlášť když se provalil důvod, proč se ta čůza chová k Harrymu hnusně. Megera taky došla k prozření, ale moje oblíbená postava z ní nikdy nebude. Bob Lebka nedostal tolik prostoru, kolik by se mi líbilo, občas jsem měla pocit, že na něj autor dočista zapomněl. Zato zlatíčko Mouse konečně významně zasáhl do děje. Ano, v jednom místě jsem uronila slzu, ale naštěstí předčasně. Thomasovi to slušelo jako obvykle, toho týpka fakt žeru.
Série se blíží k polovině (a ke konci dílů přeložených do češtiny, saprlot) a množství postav už přesahuje kapacitu mé paměti. Zatím se ještě chytám. Ne že bych si pamatovala detaily Fixovy či Lilyny historie, ale ze souvislostí jsem si leccos odvodila. Za mě tedy další pochvala, jak autor dokáže uhrát spletité vztahy, takže se čtenář ztrácí jenom v únosné míře. Tady musím opět zmínit Řeky Londýna s Peterem Grantem, kde mi právě tento aspekt zvládnutí série téměř znemožnil. Harry je v tomto směru v pohodě.
Tentokrát se nekonaly žádné důvtipné lsti a kličky, jak převézt protivníka. Pachatele č. 1 i č. 2 jsem odhalila na první dobrou, což nepovažuji za nedostatek, protože jsem pak mohla drtit mezi stoličkami: já to říkala! Zato jsem si užila bombastickou bojovou operaci včetně doprovodných projevů soudružské sounáležitosti (kdy například otec Forthill pozve Thomase do kostela a podobně).
Kvalita zůstává stabilně vysoká, takže projevuji jenom lítost nad tím, že sérii v češtině nedočtu.

29.05.2023 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

(SPOILER) Detektivka se mi moc líbila. Příběh mě chytil na první stránce a přiměl ve velmi příjemném tempu pokračovat až do konce. Události se nijak střemhlavě neřítí, ale to mi vyhovuje. Ani v jednom místě jsem neměla pocit nudy či nadbytečných pasáží. Zápletky mi přišly vyvážené, neměla jsem pocit neuzavřenosti jednotlivých linií, i když v případě vztahu k Alysse bych uvítala víc podrobností. Stavba příběhu neměla logické trhliny, zato obzvlášť já děkuji mnohokrát.
Největším tahounem pro mě byl hlavní hrdina Cal, chlápek přesně podle mého gusta. Jak já jsem s ním soucítila v pocitu, že se ukrutně snaží všechno udělat správně, a věci se přesto pokazí. Problém, který mu přistane na dvorku, řešit nechce, ale svědomí a čest mu nedá. Prostě sympaťák. Vlastně všechny postavy byly velmi dobře vykreslené, dokonce tak dobře, že se mi na konci z pachatele a jeho zvráceného etického kodexu zvedal žaludek. Na Calově místě bych mu jeho kousky dala sežrat i s chlupama. Trey mě taky chytil za srdce a doufám, že ho Cal hned tak neopustí (a že jakmile vyroste, tu prohnilou vesnici opustí rychlostí blesku).
Lidi stáli za starou bačkoru, ale krajina byla popsána naprosto úchvatně. Před očima mi hrály barvy, ve vzduchu voněl déšť, v dálce krákali havrani a bečely ovce. Akorát tedy dubové listí na podzim nezežloutne, nýbrž zčervená a neopadává. Tak nevím, jaký dub autorka myslela.
Vlastní detektivní pátrání probíhalo zajímavě. Na Calově místě bych asi zkusila využít nějaké profesní kontakty, minimálně bych kontaktovala gardistu z města. Na druhou stranu bylo zajímavé sledovat, jak by si s podobnou záhadou poradil naprostý laik. Teda laik, který přečetl hodně policejních příruček.
Třešničkou na dortu byly břitké dialogy a opravdu vtipné pasáže. Čtení představovalo prostě jedno plynulé potěšení. Rozhodně doporučuji.

24.05.2023 5 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

(SPOILER) Kniha se mi hodnotí obtížně. Na jednu stranu jí nelze upřít určité kouzlo, autorka stvořila živý a pulsující svět plný třírozměrných, barevný postav (a nemyslím jen barvu kůže). Často jsem se nad stránkami nahlas smála, a tak jednou, dvakrát mi ukápla slza.
Ovšem četlo se mi to špatně. Ke knize jsem se vracela s nechutí, mnohokrát ji chtěla odložit. Na vině je nejen ukrutné množství postav, které mají děti a vnoučata, vzájemné vztahy neúnosně košatí a větví se.
Především jsem se naprosto ztrácela v chronologii jednotlivých událostí. Autorka chaoticky přeskakovala mezi časovými rovinami, mezi osudy jednotlivých hrdinů i fázemi jejich příběhů. Na začátku se dozvíme, jak všechno mezi Idgie a Ruth dopadlo, pak k čemu došlo na začátku, na konci, uprostřed poprvé, podruhé, potřetí. Osudy ostatní postav byly vylíčené stejně. Jako kdyby se bavily v kadeřnictví místní drbny a člověk nechtěně poslouchal. Možná to byl záměr, ale něco takového mě katastrofálně nebaví. Důvod té rozkouskovanosti jsem nepobrala. Proč byly podrobně rozepsány historie určitých figurek (a jiných nikoli) mi uniká. Také se nedokážu vcítit do padesátileté americké paničky, která v životě nepracovala, a tak nějak má setrvalý pocit, že se nudí. Zázračná proměna Evelyn v závěru tomu všemu jenom nasadila korunu. Nic povrchnějšího si ani nedokážu představit.
Kromě všeho ostatního mi připadalo podivné, jak alabamští občané z dvacátých let dvacátého století, kteří považovali černochy za podřadné lidi, se shovívavostí přijímali homosexuální vztah.
Kniha mě neuchvátila, nekonal se žádný zázrak.

20.05.2023 2 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

(SPOILER) Ačkoli vůči autorce chovám velké sympatie, její knihy nejsou psané pro mě. Bohužel.
Při prvním pokusu (O dracích a lidech) jsem velmi brzy vystřízlivěla z opojení ukázkou a někdy na 50. stránce jsem ztratila schopnost pokračovat v četbě. V případě Yggdrasilu jsem začínala vyzbrojena velkou nadějí, ovšem dopadlo to bledě. Tentokrát jsem sice vytrvala, ale výsledek je identický.
Nejhorším problémem jsou postavy. Hlavní hrdinka pro mě byla inertní, chvílemi mi lehce lezla na nervy. Rozhodně bych s ní nešla na pivo. Jednak by mi u ní scházel smysl pro humor, a potom bych se oprávněně obávala, že mi štípne šrajtofli. Její kňourání, sobectví a nedostatek nadhledu mě neoslovil. V případě Reginleif jsem chvílemi měla pocit, že lavíruje mezi hloupou blondýnou a všeznalou vědmou. Na tisíce let starou bytost se nechovala zrovna moudře, její závěrečná pocta Agátě (učila jsem se od nejlepší) byla hodně mimo.
V souhrnu mi bylo lhostejné, co se hrdinkám přihodí, a to nikdy není dobré.
V otázce děje jsem třetinu knihy tápala, oč vlastně kráčí. Když se rozběhlo pátrání po Ódinovi, vzrostl můj zájem, ovšem závěrečná bitva vše zazdila. V každé fantasy knize musí zemřít milovaná postava, protože si to příběh žádá (jako kdyby příběh netvořil sám autor, že) a musí končit bitvou, protože bitva vyřeší všechny problémy a následují pouze zářné zítřky (jako fakticky?). Nejsem odpůrkyní schématických dějových postupů, ale požaduji nějaké vybočení, překvapení, legrácku. Tady se nic takového nekonalo.
Hrdinové navazovali vztahy, mnohdy plné emocionálních bouří, nicméně některé situace mi připadaly umělejší než PET flašky. Například když matka zaplatí náhodnému kolemjdoucímu, aby zprznil její dceru. Jestli má autorka pro tuto příhodu reálný podklad, tak potěš koště. V důsledku všechny tyto situace nechaly mě, starou citlivku, naprosto chladnou.
Scházel mi humor, esprit, nadsázka. Celé dílo bralo samo sebe smrtelně vážně, čemuž ale neodpovídala bláznivá zápletka a propojení současné všední dívčiny s potrhlou severskou mytologií. Jako kdyby chtěla autorka vytvořit drsný epický příběh, ale odbyla to stručným, úsečným vypravováním.
Bonusem k celému utrpení bylo ukrutné množství pravopisných chyb. Proboha, příčestí minulé, učivo šesté třídy ZŠ!
Ani nedokážu vyjádřit, jak moc je mi to líto, ale bohužel nelíbilo. Vůbec.

13.05.2023 1 z 5

Nemilosrdný rival Nemilosrdný rival L. J. Shen

(SPOILER) Musím říct, že jsem si pošmákla, což se mi u romantiky už dlouho nestalo. Vše začalo skvělým nastavením zápletky, kdy Christian vede případ proti muži, který mu zničil život, a touží po ústřední hráčce týmu protistrany.
Tady bych měla jednu mírnou výtku. Conrad Christianovi vlastně život nezničil, protože kdyby nezasáhl, z mládence by se nikdy nestal závratný boháč (to mě v amerických knihách vždycky fascinuje, jak se žebrák stane do třicítky miliardářem). Hoch vlastně nepřišel o nic podstatného, i ty citové trable se vyřešily v reálném čase, takže nepromarnil celý život čekáním.
Naštěstí však ústřední padouch byl natolik ústřední, že předchozí výtka představuje jenom nepodstatnou poznámku na okraji a celý dějový vývoj měl smysl. Tímto také děkuji za absenci nelogického zvratu v projednávání případu u soudu, i když závěrečného Velkého Nedorozumění jsme ušetřeni nebyli, škoda. Přitom jako obvykle (v amerických knihách) je nebohá oběť Christian označen za viníka všech Aryiných potíží, musí se kát, omlouvat a doprošovat, grrrr. No nic.
Bylo to vtipné, chvílemi probleskl i moudrý postřeh. Hlavní postavy mi na začátku lezly na nervy (obě), aby mě postupem doby svým nelehkým osudem zaháčkovaly, a nakonec jsem jim (s výše uvedenými výhradami) fandila. Především musím vyzdvihnout, že nepůsobili jako hlupáci, uvažovali rozumně a nechovali se pitomě, což je velké, obrovitánské (a především neobvyklé) plus.
Četlo se to báječně, knihu jsem nedokázala odložit.
Poslední výhradou byl ten přeslazený závěr. V romantice schématický děj očekávám, naopak by mě naštvalo, kdyby hrdinové neskončili v objetí. Ovšem zbytek postav nemusel nutně dojít k barvotiskovému uzavření osudu. Tímto narážím především na Beatrici a její naprosto nereálný vývoj, ovšem úklid Conrada za hranice vesmíru mi přišel taky za hranou. Díky tomu, že se nemusí s následky svých činů denně potýkat, si vlastně svůj pád na dno vůbec nevychutnal. Chjo.
Ale pořád se jedná o drahokam v záplavě překladové romantické literatury, vřele doporučuji.

10.05.2023 4 z 5

Mořičvíl Mořičvíl Denny Newman (p)

Tak tohle bylo čiré utrpení. Bavila jsem se asi prvních pět stránek, než mi začala ta sprostá vykrádačka Pratchetta včetně rozsáhlých poznámek pod čarou lézt krkem. Ještě ke všemu se autorovi podařil jedinečný kousek, kdy z Mistrova stylu vydestiloval ty nejméně povedené a vyloženě sporné složky, ty mnohonásobně zesílil a zopakoval a nabyl mylného dojmu, že napsal knihu.
Ano, Mistr také skáče od postavy k postavě a těm nejméně důležitým věnuje zhruba stránku, na níž rozepíše celý jejich životopis, aby je poté nechal rychle zmizet z příběhu. Podobná záležitost použitá dvakrát třikrát na celý román působí vtipně. Newman (neboli pan Novák) však neobsadil rukopis žádnými jinými postavami. Ani ty zdánlivě hlavní (na tak krátký spis je jich však neúměrně mnoho) nemají propracovanou charakteristiku, nejsou tahouny děje a nelze se s nimi ztotožnit.
S tím souvisí dialogy, které tvoří 99 % textu, ovšem jedná se pouze o sérii gagů pronášených zaměnitelnými osobami. Použití notoricky známých jevů v karikaturně posunuté souvislosti (SMS, IP adresa) by bylo zábavné, kdyby to zase tak křečovitě nekopírovalo Mistrovy legrácky. Originalitu nepřeceňuju, ale polévku ze stokrát vyvařených ponožek nemusím.
V tomto podání veškerá vtipnost vyprchá po první kapitole. Děj? Hluboko za půlkou jsem žádný neodhalila. V té souvislosti nevím, co by vlastně mělo čtenáře u stránek držet.
Jako nahnilá třešeň na nepovedeném dortu rukopis hyzdily ty nejzákladnější pravopisné chyby. Obzvláště zájmeno já a jeho skloňování bylo pro autora velkým ořechem. Zřejmě mu na základní škole zatajili, že existuje i jiný tvar (například v 3. a v 6. pádu) než mě.
Toto trápení jsem nebyla schopna dotáhnout do konce a další díly obejdu širokým obloukem.

05.05.2023 odpad!

Táhni z mé hlavy Táhni z mé hlavy Lenka Hnátová

(SPOILER) Tak tohle bylo hooodně dobrý. Když tento počin, vydaný pouze jako e-kniha, srovnám se záplavou tištěných sra... ehm, tedy ne příliš vydařené překladové literatury, která zahlcuje pulty knihkupectví, musím ho ocenit plným počtem hvězd. Uznávám, jsem milovnice gay romancí, ovšem to také znamená, že mám už dost načteno. V konkurenci světových bestsellerů si autorka stojí zatraceně dobře.
Tak za prvé to bylo úžasně čtivé. Knihu jsem nedokázala odložit, a když už jsem musela, po hrdinech se mi normálně stýskalo. Ještě významněji hodnotím, že si autorka nemusela vypomáhat nijak zběsilým dějem či komplikovanými zápletkami. Když už jsme u toho, vlastně do poloviny knihy probíhal večírek s povedeným striptérem, a ani jediný řádek mě nenudil.
V té souvislosti musím poděkovat za absenci Velkého Nedorozumění, speciality anglosaské romantiky, která mě neskutečně vytáčí. Jak je vidět, lze napsat kvalitní milostný příběh i bez toho. Pak vysoce oceňuji bonusové povídky, přičemž ta vánoční byla úplně nejlahodnějším bonbónkem vůbec. Zase si přihřeju polívčičku. Na první dobrou mě autorka vyděsila, že jeden z hrdinů došel fatální úhoně (bála jsem se, že Márty zahynul) a nastotisíckrát jí děkuji, že se vyhnula i tomuto lacinému klišé.
Nejlepší složkou díla pro mě byly postavy. I ty kámošky, které se vlastně promítaly pouze na pozadí, měly odpovídající charakteristiku. Tahouni Márty a Adri si získali mé srdce (zlaté kudrny od této chvíle zbožňuju). A popis erotiky? Sexy, svůdný, plný emocí i vtipu, a přitom naprosto vkusný. Tleskám.
Ovšem dokonalé věci působí sterilně a lásku nevyvolávají. I tato chuťovka měla své závady: občas poněkud zvláštní obraty (mysl bez myšlenek, Márty se snažil zastavit dech, někdo sem tam udělal pohled), které v důsledku působily roztomile. Co mi ale opravdu vadilo (uznávám, osobní nastavení) byly zdrobněliny. Dospělý muž s řidičákem už prostě nemá bříško, fakt že ne. Vlásky. Srdíčko. Zadeček. Ani jako homosexuál ne. Ale víte co, dokonalost je nudná.
Vřele doporučuji!

04.05.2023 5 z 5

Stíny jezera Stíny jezera Rachael Blok

(SPOILER) Tato kniha mě přiměla vyhledat definici termínu thriller a jo, tohle byl thriller. Rozhodně to ve mně vyvolalo silné emoce, a možná bych se i bála o hrdiny, kdyby...
Klady. Když jsem překonala počáteční dva silně matoucí odstavce první kapitoly (chybně nazvané prolog), příběh mě zaháčkoval a slupla jsem ho jako malinu. Čtivost skvělá. Potom mě dokázal naprosto vtáhnout do prostředí, cítila jsem vlezlé vlhko, studil mě mokrý sníh, slyšela jsem šplouchání vody, padala na mě dusivá atmosféra maloměsta sužovaného sériovým vrahem. Pak se mi líbila psychologie postav, každá byla dobře vykreslená, nepletly se mi, měly svou osobitost.
Bohužel u tohoto bodu taky nastává první problém, související s tím strachem. Nebála jsem se o ně, protože všichni působil přespříliš tragicky. Snad kromě Willa to byl jeden sirotek vedle druhého (jako fakt?). Jak Maarten, tak Jenny se setrvale svíjeli v mukách trýznivých duševních pochodů, Jenny navíc působila vyloženě nepříčetně. Chyběl mi smysl pro humor, nadhled, pragmatismus. Z toho důvodu jsem se s nimi nedokázala ztotožnit.
Ohledně dějové linky nemám vážné výhrady až na samotný konec. Bez souboje mezi pachatelem a vyšetřujícím by se zřejmě případ nedal uzavřít, protože závěrečná bitva přece rozhodne vše, vše vyřeší a následují už jenom zářné zítřky (blbost!). Přitom mi jako horší problém připadá, jak by se chování postav odvíjelo, kdyby se pachatel na místo činu nevrátil. Ale co už. A ovšem jeho motivace se mi skrývají v kotoučích mrazivé mlhy, obzvlášť důvod té poslední aktivity.
Jenny kojí, svého synáčka miluje, ovšem zároveň se prolévá hektolitry kávy a vína. Nic moc, inu Británie.
Nevím, jestli šlo o chybu překladu nebo samotné autorky, ale kniha obsahovala velmi obskurní metafory, přirovnání a obraty (kupříkladu bezedné dno). To mi docela vadilo. Na druhou stranu jsem nenarazila na žádné pravopisné chyby, toho si musí čtenář v dnešní době zatraceně považovat.
Takže asi průměr. Celou dobu jsem to viděla na čtyři hvězdičky, ovšem křečovitý závěr hodně zkazil dojem.

03.05.2023 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Domnívám se, že čím víc stránek Rowlingová napíše, tím je kniha lepší.
Louskání série mi významně ztěžuje skutečnost, že jsem mockrát viděla filmy a znám výsledek utkání. Z toho důvodu mi neseděla psychologie Moodyho, který po celý rok působí jako vyložený sympaťák, a to nikoli jako plochá hyperkladná postava, ale jako člověk s určitými chybami, který se prostě chová čestně, ohleduplně a přátelsky. Žádný psychopat by podle mého nezvládl tak dlouhou a dokonalou přetvářku.
Další věc: příprava mnoholičného lektvaru trvá měsíc, účinek hodinu. Co na to dlouhodobé užívání říkají Skrkova játra? Nebo pobývání roky a roky v neviditelném plášti. Ze série o Alexi Verusovi víme, že to taky není dobré pro pleť.
Výše uvedená výhrada je o to významnější, jelikož tvorba plastických charakterů a dýchajících postav je jednou z autorčiných silných stránek. Při té příležitosti mi ale pořád vrtá hlavou, že Harry je vlastně obklopen samými zákeřnými padouchy, z nichž ani jeden to s ním nemyslí dobře. Snape ho možná chrání, ale z hloubi duše nenávidí, takže to taky není úplně to pravé ořechové. Díky bohu za Rona a Hermionu.
Děj nám potemněl a hezky se zauzlil. V případě turnaje si říkám, že nejhorším úkolem byl ten první, při vší úctě, protože jezerní hrozba byla jen naoko, zatímco dračí oheň pálil doopravdy. A kdyby v labyrintu nečíhala zrada, tak by to byla vlastně procházka růžovým, teda tisovým hájem.
Nejlepší částí knihy pro mě bylo, jak se Hermiona vypořádala s Ritou Holoubkovou.
A kdybych měla po ruce další díl, asi bych se do něj rovnou pustila.

02.05.2023 4 z 5

Věže Asperfellu Věže Asperfellu Jamie Thomas

(SPOILER) Nechala jsem se nalákat anotací, oslavnými komentáři a krásnou obálkou. Z knihy jsem však velmi zklamaná.
Hodně úmorný byl úvod podrobně popisující dětství a dospívání hrdinky. Uznávám, že informace tam sdělené byly později důležité, nicméně způsob, jak to bylo podáno, byl hodně neohrabaný.
Ve scéně, kdy Briony skončí v podzemní kobce, Cyprias ji tam navštíví a akorát dlooouze žvaní, jsem byla zralá knihu odhodit v dál. Ve zkratce shrnuje všechny zápory díla. Především je hloupá. Když už se špion dostal do vězení, proč hrdinku neosvobodil a průchod Branou neprovedl tajně, nikoli všem na očích? Potom to zadržování informací a manipulace, vše omlouvané zájmem o dotyčnou. Nepřipadá mi, že by to vedlo k čemukoli dobrému. Za třetí přesunutí odpovědnosti za osud říše na mladou, nezkušenou a hodně naivní hrdinku, ačkoli protřelý špion a šikovný mág by si poradili rozhodně lépe.
Po průchodu Branou se děj svižně rozběhl, aby hned klopýtl o ústřední tajemství, které bylo tak průhledné, že jsem ho odhalila ještě dřív, než o něm jak umbry, tak mor začali tajnosnubně žvanit. Poté už mi neúnosně vadil charakter hlavní hrdinky, ukázková Mary Sue, která vše vyřeší, vše zachrání, každému pomůže. Blehuhe.
Kladem je úžasně vystavěný svět a poměrně neotřelý děj, ačkoli zlo v základech budovy je námět též relativně obehraný. Ale budiž. Pro mě nejhorším záporem byla prostoduchost všech postav včetně ústředního zloducha. Setrvalé zatajování informací bylo úmorné, a jestli mělo zvýšit napětí díla, tak to moc nevyšlo. A zcela zásadně mi chyběl nadhled, trocha ironie a smyslu pro humor. Sem tam vtípek vyplynul spíš náhodně, ovšem díky aspoň za to.
V epilogu se autorka dopustila dalšího literárního zločinu, kdy semletí, zranění a unavení hrdinové za tmy doklopýtají do lesa, pak teprve honí zajíce a vaří jakousi polévku, ošetřují se, procházejí pod hvězdami a dělají asi tak milion úkonů, které by se reálně daly zvládnout tak v průběhu týdne, nikoli jedné či dvou hodin.
Po druhém dílu nesáhnu. Dětinské, schématické, nezralé. Slabé za dvě.

25.04.2023 2 z 5

Portrét neznámej ženy Portrét neznámej ženy Daniel Silva

(SPOILER) Naskočila jsem do série 22. dílem, což by měl být zásadní problém. Ke cti autora musím přiznat, že nebyl. Vůbec. Líbilo se mi to moc a zkusím ochutnávku z předchozích případů, ale možná to nebude nic pro mě. Jak zmínil @Marek.Sc, že tento díl je víc detektivka než špionážní román, tak právě to mi sedlo. Tak uvidíme.
Barvitě popisové klenoty světového výtvarného umění doslova lákaly k návštěvě galerie, a je mi jedno, jestli na zdi visí nějaká šikovná napodobenina, nejsem snob. Na druhou stranu si myslím, že v jiném uměleckém oboru by podobný zločin nebylo možno spáchat (například nalézt další ztracenou Shakespearovu hru). Tedy asi to možné je, ale nevyneslo by to žádné peníze, tak proč se s tím trápit.
Postava hlavního hrdiny je jednoznačně největším tahounem jinak skvěle napsané knihy. Ukázat jeho všední, neatraktivní stránku, jak dokáže proflákat den po kavárnách a vodí děti do školy, vzbudila mé sympatie. Nechci číst o robotech.
Příběh byl vystavěný dobře, přes komplikovanost zápletky a zašmodrchané vztahy mezi jednotlivými hráči na trhu s obrazy jsem se neztrácela. Taky mě trochu děsí představa, že by se tohle všechno mohlo stát ve skutečnosti, tak uvěřitelně to bylo podané. Figur sice bylo jako na orloji a některé používaly víc identit (pro zmatení nepřítele), ale byly napsány tak plasticky a jednoznačně, že se mi kupodivu nepletly. Dialogy byly zábavné a kryptické jen do nejnutnější míry.
V zásadě nemám moc výhrad. Jedna závada, v současnosti bohužel obvyklá, mě dost rušila. Téměř v každé větě chybělo nebo přebývalo písmeno či celé slovo. Asi snaha nakladatelství udržet čtenáře ve střehu, nebo co.
A potom, v tomto směru budu ojedinělá, mi opravdu vadí adorování mafiánů a zabijáků. Ano, padouchův chlápek na špinavou práci byl veskrze nesympatický, ovšem korsický padre a nájemný vrah Christopher byli zobrazeni jako sympatičtí hoši odvedle, s nimiž je ohromně bezva se kamarádit. No, mám na věc trochu odlišný názor.
Četlo se to dobře, Gabriel si získal mé srdce a ochutnám něco z předchozích částí.

21.04.2023 4 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

(SPOILER) Za mě velký dobrý, na druhou stranu pořád jenom za čtyři. Jsem tedy zvědavá, jak v dalším díle autorka závěrečnou podpásovku ukormidluje, nicméně docela jí věřím.
Není vlastně moc co dodat k hodnocení prvního dílu. Druhý plynule navazuje, všechny klady (i zápory) zůstaly zachovány. Temná, naprosto pohlcující atmosféra (fakt jsem se ze stránek vynořovala jako z oceánu), skvělá sarkastická hrdinka s žebříčkem hodnot srovnaným podle mého gusta. I ta nevtíravá milostná linka dostala trochu šťávu, ovšem bez ní by zase nevyzněla závěrečná scéna. A opět dlouhatánské úvahy a vysvětlující pasáže, které se sice četly dobře, ale děj prakticky zmrazily.
Už podle názvu bylo zřejmé, že se něco totálně pokazí. Nicméně ještě v půli při denním probíhání překážkové dráhy jsem si říkala, o čem že to vlastně čtu. Naštěstí pak se to překvapivě rozjelo a autorka vymyslela další svůj oslnivý úhybný manévr, které naprosto zbožňuju. Upřímně, tohle by mě nenapadlo, takže opět palec nahoru.
Opět velká pochvala za autorčinu nezřízenou fantazii, s tím souvisí poděkování za malebný překlad včetně slušné korektorské práce nakladatelství. Teď akorát aby rychle vyšla trojka.
A teď poznámka k zaklínadlům zdejších uživatelů. Může mi někdo vysvětlit podstatu pojmu vycpávkový druhý díl? Já bych si představila, že to je kniha, která kdyby nebyla napsána, příběh to nepocítí. Takže všem, kteří takto označili Posledního absolventa, vzkazuji, aby si přečetli první a potom třetí díl a prohlásili, že jim ten úžasný zvrat z dvojky vůbec nechyběl. BTW lhát se nemá.

13.04.2023 4 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

(SPOILER) Nenápaditá obálka by mě ke koupi rozhodně nenalákala. Anotace taky ne, ještě ke všemu vynechala to podstatné a sklouzla jenom po povrchu příběhu, ale budiž, to je asi údělem upoutávky. Ovšem kdybych nebyla nadšená z předchozích knih, po této bych na první dobrou nesáhla.
Autorka vytvořila úchvatný svět, který zaplnila báječnými, plastickými postavami. S Galadriel jsem se dokázala v něčem ztotožnit, jinde jsem ji chápala nebo mě dokázala přesvědčit. Její osobní konflikt mezi předurčením, které všichni až na maminku tak horlivě podporují, a jejím vlastním svědomím a nastavením hodnotového žebříčku představoval hlavní tažnou sílu. Nějaký romantický nebo vůbec jakýkoli vztah vůči gerojovi Orionovi hrál vyloženě druhé housle. Až na to, že díky této linii se vyprofiloval i tento zdánlivě hrdinný rytíř, ve skutečnosti těžký autista a podivín. A pak následovala plejáda figur a figurek, přičemž i ta nejokrajovější dýchala a žila. V tomto směru za jedna s pochvalou.
Druhou významnou složkou byla vlastní škola. Autorka projevila bohatý oceán nezřízené fantazie a popsala jej tak věrně, že jsem měla potíže se z příběhu vracet do reality. Sotva jsem otevřela stránky, octla se na temných chodbách a zpoza každého průduchu na mě útočily odporné příšery. Temnota a beznaděj působila přesně tak, jak měla, vyloženě skličujícím dojmem. Jaké by to bylo, čtyři roky nevidět oblohu? Nic moc.
Samotný děj nestál za nic, většinu textu zabraly hrdinčiny úvahy a popisy a vysvětlování. Takhle napsané to zní děsně, ještě že je Galadriel tak upřímná vůči sobě (i okolí, to je problém) a její sarkasmus tomu dodává nezbytnou šťávu. Nicméně tohle je důvod odebrání jedné hvězdy.
Co na Novikové knihách oceňuji nejvíc a ani tato nezklamala, je fakt, že jsou chytré. Důvtipné a domyšlené, dokážou mě překvapit, nenacházím logické nesrovnalosti. Vlastně pozor, tady jedna je, ale došla mi se zpožděním. Ano, Orion zachránil 600 životů, tudíž hladové příšery jsou zoufalé a dobývají se i do míst, kde nemají co dělat. Zní to logicky, jenže... Vždyť on ve skutečnosti mnohem víc příšer zabil, ne? Nemělo by jich být vlastně taky mnohem méně? Copak lidstvo dokáže vyvraždit jenom velryby, na populaci příšer nemá intenzivní likvidace vliv? Tyhle neomezené zdroje padouchů a naopak nouze na straně hrdinů mi trochu vadí.

11.04.2023 4 z 5

Blázzznivé námluvy Blázzznivé námluvy Robyn Neeley

Hezký název, lákavá anotace (dějová schémata mi nevadí). Fotografie na obálce mě měla varovat, nestalo se.
Uvnitř děs a hrůza. Opakuji, schémata mi nevadí, i když trochu originality u zpracování bych ocenila. Co však nemůžu vydýchat, jsou otřepaná klišé, obzvlášť když jsou ještě ke všemu nebezpečná až smrtící.
Hrdinka je v jedenatřiceti letech ředitelkou a osm let na to tvrdě dřela. Hm. Neznám ředitele pod pětačtyřicet a není výjimečné, když se na pozici náměstka dře let třicet. Nevím, jak v v Americe, ale zde podobná představa vyvolává naprosto nereálná očekávání.
Pak pominu totální kraviny z hrdinčina profesního života, stejného ražení jako výše uvedená hloupost a přeukrutného množství. Dostávám se k další zásadní nesrovnalosti. V Americe, v té kolébce demokracie je pozice starosty DĚDIČNÁ funkce? No páni. A já myslela, že starostu si občané zvolí.
Do třetice všeho zlého na dívčinu v zapadlém městečku čeká s otevřenou náručí šarmantní a přitažlivý mládenec, s nímž měla před milionem let techtle mechtle, nic nenasvědčovalo tomu, že by se kdy vrátila, přes to všechno je borec nezadaný a připravený na to znovu s neztenčeným elánem hupnout. Při vší úctě, v realitě bych od někoho takového s křikem utekla, protože mu tutově pod podlahou ve sklepě hnijí mrtvoly bývalek.
Kniha na třicáté páté straně letěla v dál. A takové perly překladové literatury jsou vydávány na zahlcený literární trh. O erudici a dobrém vkusu redaktorů nemám nejmenších iluzí.

09.04.2023 odpad!

Ragnarok za polovic Ragnarok za polovic Seanan McGuire

(SPOILER) Padla jsem na určitou zvláštnost. Česká nakladatelství s oblibou vrhnou na trh jednu (či tři) knihy ze sérií této autorky, aby jejich vydávání utnuli a na čtenáře vyplázli jazyk. Ne že by mě to v tomto odvětví bůhvíjak překvapovalo.
U série InCryptid máme ještě klikajznu, že osud Verity byl uzavřen a Alex, při vší úctě, neměl zdaleka takový potenciál. Jsem víc zvědavá na osudy Sarah a Artieho nebo třeba Antimony, ale to bych chtěla moc.
Jinak konkrétně tento díl mě neuchvátil, hodně se to vleklo a do čtení jsem se musela nutit. Kdybych děj knihy vyprávěla, zjistila bych, že je vlastně svižný a napínavý. Jenže při vlastním čtení jsem měla celou dobu úporný pocit neuvěřitelnosti, a ne, netýká se fantasy kulis. Přesněji řečeno opravdu dobří autoři dokážou i s paranormálními okolnostmi přesvědčit čtenáře, že se to děje. Tady jsem ale pořád cítila pachuť umělé hmoty.
Alex byl sympaťák, ale scházel mu švih i charisma. Se Shelby jsem měla vyloženě problém, nevěřila jsem jí ani pozdravení a tudíž mě v důsledku konec překvapil. Pak mi začalo neúnosně vadit množství kryptidů v běžné společnosti. Tak častý jev podle mého nelze v dnešní době spolehlivě utajit. Například celé rozsáhlé oblasti obývané gorgonami, které nelze najít na mapách google? Jako vážně? Gorgony v běžném zaměstnaneckém poměru? A tak podobně. New York je celý pošahaný, tam určitě žije drak v kanalizaci, ale Ohio mě nepřesvědčilo.
A pak už mi začaly haprovat i logické nesrovnalosti, kdy jedna z hlavních postav o padouchovi od začátku věděla a zároveň mohla dost logicky tušit, kdo je pachatelem zločinů. Divoce překvapivé zvraty na konci nemám ráda, protože většinou rozbourají logickou stavbu předchozího příběhu, což se stalo i v tomto případě.
Takže spousta popisných situací, řetězec divokých akcí, který neměl logickou soudržnost, neuvěřitelnost jedné z hlavních postav a nanicovatost té úplně hlavní (plus samozřejmě nedořešení příběhové linie, která mě zajímá), výsledek slabé za tři.

06.04.2023 3 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

(SPOILER) Pěkná, stylová a náladová obálka společně se zajímavou anotací mě nalákaly ke čtení. Dostala jsem klasickou detektivku střihem připomínající případy Sherlocka Holmese. Upřímně, on sympatický Leopold jako kdyby slavnému detektivovi z oka vypadl, stejně přemoudřelý, vtipný, vzdělaný a arogantní. Miluju ho.
Zbytek postav vykazuje stejnou životaschopnost. Plejádu pitoreskních charakterů samozřejmě vede hrobník, až jsem si zpočátku zoufala, že je do případu zapojen málo. Ale vše probíhalo, jak mělo, a závěr splnil má očekávání (teda kromě toho, že byl dopaden pachatel).
Zdejší stížnosti na překombinovaný děj a nedůvěryhodnost případu dost dobře nechápu. Jo, vyšetřování bylo komplikované, ale nikde mi nic neskřípalo, vyřešení problému s černým bálem bylo více než uvěřitelné. Pachatele vražd jsem taky tipla dřív než Leo, na druhou stranu jsem těch podezřelých vystřídala podstatně víc než on.
Asi druhou nejlepší věcí na knize (hned po postavách) byla ta ukoptěná dušičková atmosféra. Úryvky z hrobníkovy knihy byly zajímavé a dodaly příběhu šmrnc. Snad díky tomu, že se jednalo o skutečné přepisy historických textů, nepřipadaly mi odporné ani vzbuzující hnus pro efekt.
Určitě půjdu do druhého dílu a poohlédnu se i po dalších knihách autora.
Ovšem jednu, v souladu s atmosférou knihy dosti bizarní závadu musím zmínit. Tištěná kniha měla tak pevnou vazbu, že vlastně vůbec nešla otevřít a ke stránkám jsem se dostala jen usilovným vzpíráním proti hmotě. V důsledku to bylo hodně únavné.

03.04.2023 4 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

(SPOILER) Vůči této knize nemám mnoho výhrad, obvyklí podezřelí mají tentokrát skálopevné alibi, postavy nejsou ploché, děj má smysl, dialogy nejsou křečovité, popisy mě příjemně vtáhly do prostředí. Dokonce i námět a zápletka mi připadaly atraktivní a oboje bylo zpracováno dobře a zábavně.
Bohužel mi však byl strašně protivný charakter hlavní hrdinky. Nesnesitelná, arogantní, snobská, sobecká stará bába. Najde svého vnuka, a to je sice velice sympatický muž, ale pro změnu totální nýmand. Do poloviny byly tyto dva problémy tak klíčové, že jsem se vůbec nedokázala začíst a knihu otevírala spíš z povinnosti. Nejhorší je, že i Veroničino pubertální já bylo hrozné nezodpovědné, marnivé, povrchní a ovšem, sobecké. Navíc skutečné deníkové zápisy nikdy nevypadají takto, chtěla bych vidět školačku, která píše přímou řeč. Kruté rány osudu Veroniku pronásledovaly, ovšem z poloviny si za ně mohla sama, a navíc se s nimi vyrovnala opět pro mě nesympatickým způsobem.
Přesun děje do Antarktidy výrazně zvýšil zábavnost a druhou půli jsem už zvládla za jedno odpoledne. Obě postavy prošly zajímavým vývojem a konec se mi vyloženě líbil. Ovšem nad epilogem jsem si už zase rvala vlasy. Ano, vysoce pravděpodobně by se události odehrály právě takhle, ale autorka mě mohla ušetřit. Tím pádem mi začal být protivný i úžasný Giovanni. BTW to ho nenapadlo, jestli třeba Veronica neotěhotněla? Ale proč by to zjišťoval, když má maminku, která za něj všechno zařídí, že.
S postavami jsem se neztotožnila a ke knize se víckrát nevrátím. Takže za tři.

01.04.2023 3 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

(SPOILER) Mám ráda historické detektivky i autorův styl, takže tato kniha byla jasná volba. Která fungovala až do poslední stránky. Za mě byly největším tahounem dokonale vykreslené postavy, dále sympaťáci, s nimiž bylo snadné se ztotožnit (mým favoritem je Kristián) a obrovské charisma hlavního hrdiny Mojmíra.
Pak se mi to prostě hezky četlo. Příjemné množství popisů mě vtáhlo do prostředí (na historickou věrnost si nehraju a nic mi neskřípalo), dialogy působily velmi přirozeně, o úžasných postavách jsem se zmiňovala. Děj odsýpal, každou chvíli se stalo něco, co posunulo příběh kupředu, napětí se střídalo s klidnějšími pasážemi, prostě dobrá detektivka.
Ke konci už jsem si lámala hlavu nad celým propletencem, aby ho závěr uspokojivě vyřešil a já knihu zavřela.
Teprve poté se vyrojily námitky, a čím delší doba uplynula, tím větší díry nacházím v logice případu. Vzhledem k žánru tady nemůžu být moc konkrétní, ale den po dočtení mi už nesedí prakticky jediná motivace či časový sled událostí. Jako příkladu uvedu toto: kam zmizela vržená sekyra? Jak daná akce vlastně proběhla? Ale to bychom se mohli vrátit na začátek a podobné otázky klást prakticky nad každou stránkou.
Ústřední padouch vymyslí nesmírně komplikovaný plán, do něhož zahrne i události, s nimiž předem nemohl počítat (smrt kovářovy dcery, například, ale toho bylo víc). Upřímně jsem si nad ním stýskala, kam se poděly univerzálně platné Murphyho zákony? V tom plánu bylo tolik kritických míst, že neměl šanci na realizaci.
Nevím, jestli si autor bokem vytvořil stručný soupis, jak vlastně k jednotlivým mordům docházelo a proč (například ta úvodní scéna mi po dočtení nedává technicky smysl), kde se jaká postava kdy nacházela (především tělo Jitky, ale i všichni ostatní). Pokud mu to vycházelo, tak to v románu neosvětlil dostatečně. Hromady mrtvol a potoky prolité krve jsou možná efektní, ale dobrou detektivku neudělají.
A to nezmiňuji nadnormativní počet těžkých psychopatů na metr čtvereční v malém zapadlém městečku.
V půlce bych byla dala pět hvězd, na konci čtyři, ale teď klesám na pouhé tři. Četlo se to báječně, ale příběh je postavený na vodě.

29.03.2023 3 z 5