Satan__666 Satan__666 komentáře u knih

Tábor mladých vědců Tábor mladých vědců Jody Houser

Potěší setkání s postavami, ale příběh nijaký. Alespoň kresba je hezká.

09.05.2022 3 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Zrovna jsem chtěl popsat své dojmy z četby, ale z velké části to už vystihla Enymey, takže bych se jen zbytečně opakoval. Snad jen, že ty některé části jsou opravdu geniální, aktuální a nadčasové. Někdy jsem měl dojem, že má naopak nápadů tolik, že nimi až plýtvá a že by z nich šlo udělat spíše několik celých románů, než je jen takto "vyplácat" na jednom místě.
Opravdu se velmi těžko hodnotí.

27.02.2020

To bylo tvé jméno. 02 To bylo tvé jméno. 02 Makoto Šinkai (p)

Ještě lepší než první kniha! Přečetl jsem to ve vlaku celé.
Snad jediné, co bych tomuto vydání vytkl (týká se i prvního dílu) jsou místy nešťastné pokusy o slang (samozřejmě "středočeština"). Pokud je člověk z jiného konce vesmíru, tak mu takto "hovořící" postava připadá jako úplný balvan (a buran).

18.11.2019 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Konečně pohromadě vše od Marko Čermáka a hlavně s původními záhlavími a také zajímavým úvodem!
Je tu i nový příběh "Rychlé šípy u železničního mostu" (ale není tu "Rychlé šípy znovu do Stínadel").
Snad jedinou drobnou vadou na kráse je to, že asi dva delší navazující příběhy (o vodním šlapadle a o provázkové chýši) jsou zde jen jako torza, protože některé jejich části jsou kreslené jinými kreslíři (Fischer a Junek). Ale klady jednoznačně převažují!
Na to nové vydání od Albatrosu jsem taky hodně zvědavý.

04.10.2019 5 z 5

Tajemství domácí čajovny Tajemství domácí čajovny Timothy D'Offay

Když máte rádi Google translátor ...
Kniha určitě pobaví – především zábavnými špatně přeloženými pasážemi z angličtiny.
Má však i jiné, věcné vady, což je škoda, protože podobná kniha je u nás také potřebná, která přivede k čaji nové zájemce.

15.06.2019

Urban legends očima dětí Urban legends očima dětí Radka Janků

Povídky jsou vesměs poměrně vydařené.
Slabou stránkou je - paradoxně - bonus. Komiksy podle tří vítězných povídek tyto úplně "zabily". Ono na jedné stránce se totiž příběh opravdu zachytit nedá.
Ale to je naštěstí pouze okrajová výtka, kniha se čte výborně.

25.01.2019

Klášter nejsvětějšího srdce Klášter nejsvětějšího srdce Štěpánka Jislová

(SPOILER) Souhlasím s tím že příběh se dobře rozvíjí, je v něm napětí, ale ...

!!! SPOILER !!!
On ten konec není až tak moc otevřený (já jsem jím osobně dost znechucený), dobře se podívejte na Stiborův obličej na těch třech obrázcích vedle sebe a pak si vzpomeňte na lékařova pomocníka, na jeho obličej a na to, co mu mlha udělala s mozkem ...
Mám pocit, že to některým diskutujícím uniklo (jinými slovy, Stibor už kláštěr asi neopustí, možná zase někdo jiný).
SPOILER

24.11.2018

Přitažlivost 1 Přitažlivost 1 Maki Murakami

Z prvního dílu jsem byl dost rozčarovaný (druhý byl už o trochu lepší). Orientaci v poměrně zmateném ději dost komplikovalo to, že autorka neumí nakreslit konzistentní postavy, takže se jí často podobají postavy více sobě navzájem (a to dokonce nezávisle na pohlaví) než samy sobě. Barvy vlasů stejné postavy (aniž by si je stihla sama přebarvit) se také mění od černé až po úplně světlou, takže se Šuiči klidně chvílemi podobá třeba Segučiho sestře (nebo v lepším případě Hirovi).

08.10.2018 2 z 5

Doporučuji pro všechny (stejně jako Odpojeného muže). Mnohým se to nebude líbit, ale s tím se nedá nic dělat.
Občas kniha sice trochu škobrtá, ale tady bych vinu přikládal chybám v překladu (a že je tam vidím i bez předlohy). Zbytečně to vrhá špatné světlo na autora.

05.03.2018 5 z 5

Krotíme obrazovku Krotíme obrazovku Pavel Říčan

Stále aktuální, i když většinu těchto negativ televize aktivně přebírají počítače a nejnověji chytré telefony. Princip je ale stále stejný. Nízký práh k získání potěšení je vždy velkým rizikem závislosti.

05.03.2018 5 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Je zvláštní že někdo dá knize nízké hodnocení jenom proto, že má problémy s pamětí.
Nicméně k věci. Počítačové hry a porno jsou zde sice hlavní těma, ale překvapivě hodně se kniha věnuje i tématům dalším. Možná právě to, kolik dalších témat tu je znesnadňuje jejich zapamatování.
Nechci říct, že souhlasím s každým písmenem (a bylo by i hloupé takovou knihu číst), ale dobrých a aktuálních postřehů a inspirujících rad tu lze najít dost. Nejde ani tak o jejich novost nebo objevnost, spíše o jejich spojení a připomenutí v jenom kontextu.
Především je tu jednoznačně popsáno, co vidíme každý den kolem sebe (a pro případné rýpaly a pochybovače doplněno dosti podrobnými odkazy na zdroje).
Kniha je velmi aktuální, a přestože popisuje (s ohledem na autory) především americké reálie, má dost co říct i u nás.
Určitě je pro knihu přínosem, že má autorskou dvojici muž - žena, což úspěšně zabraňuje jednostrannému pohledu na věc. Právě postřehy žen jsou zde často velmi zajímavé.

20.01.2018 5 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachem Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2: Příběhy psané střelným prachem Vlastislav Toman

Jedná se samořejměo klasiku, dobře uspořádánou a asi opravdu kompletní.
Mrzí mne jenom nepochopitelně nízká kvalita obrázků (scanů - příliš tmavé s "přepáleným" kontrastem) v porovnání s přechozími vydáními.

14.11.2017

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Tuto knihu si musím přečíst v originále. Vydání s Neffovým překladem má překlepy. Některé věty neobsahují základní větné členy, takže ani smysl mít nemůžou. A atmosféra (překladu) je příšerná.
Díval jsem se na úryvky od Hellboye a tato kniha asi opravdu není zralá pro češtinu. Anglická pasáž je podmanivá, jako kdybych četl báseň. Oba české úryvky jsou zcela krkolomné a vůbec, překlad obsahuje snad všechny myslitelné nectnosti, na které můžete při pokusu převést anglický text do naší mateřštiny narazit, a ještě některé nové k tomu. Jdu si sehnat celý originál, pak budu teprve hodnotit.

16.10.2016

Chceme jen tvoji duši Chceme jen tvoji duši Ulrich Baumer

Ta kniha je naopak "velmi kouzelná". Lepší očkování proti blbosti bych těžko sháněl.
(A „odhalovat něco, co je zřejmé už z textů”, není to tak trochu zbytečné?)

31.08.2016 odpad!

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Perfektní kniha, výborně se čte, člověk si kvantovku opravdu srovná v hlavě.

01.06.2016 5 z 5

Odvrácená tvář humoru Odvrácená tvář humoru Vladimír Borecký

Hned vím, o čem kniha je !
(ironie)

30.11.2015

Jak úspěšně reklamovat Jak úspěšně reklamovat Daniel Houdek

Opravdu užitečná publikace.
Díky ní (a mému kamarádovi, který studoval práva) jsem asi dost neoblíbený v některých špatných obchodech, velkých i malých.

06.10.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Četl jsem to hned po revoluci (sestře kamarádi vrátili její samizdatové vydání) a pořád jsem si jenom říkal:
Přece to tady nemůže tak skončit, přece to nemůže tak skončit.
Ale zákony světa, které jsou tu tak přesně popsány, bohužel opět zafungovaly.

06.09.2015 4 z 5

Vzpoura mozků Vzpoura mozků Václav Šorel

Jsem rád, že jsem si ji přečetl, ale v podstatě souhlasím se SONP a dávám ještě o hvězdičku méně.
Navíc jsou některé přidané věci bohapustá vykrádačka a stokrát ohrané klišé.
Tři pak hvězdičky patří rozhlasovému zpracování, které leží někde na půl cesty mezi původním excelentním komiksem a knihou.
PS: Pokud autorovi chyběla v díle žena, mohl napsat knihu novou, kam by organicky patřila.
PPS: Přesto jsem si koupil i Galaxii a jsem zvědavý na úplně nový třetí díl. Naděje (a má naivita) umírá poslední.

22.08.2015 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Rozhodně stále velmi aktuální dílo. Někdo si myslí, že už to máme za sebou, ale Orwell nepsal o komunismu. Největším a nejaktuálnější odkazem je však jeho newspeak. V tom je jeho přepověď až nepříjemně přesná (viz i Slovník floskulí).
A Velký Bratr? To dnes není jen FB, Google, ale i UEFI s MS (obzvláště W10 jsou „Orwell Edition”). A hned přidávám „vychcané telefony” z předchozího příspěvku.
Doporučuji ještě Burgessovu knihu „1985”, kde jsou k této knize vtipné postřehy. Třeba hned úplný začátek (Big Ben odbíjí 13 hodin).

20.08.2015 5 z 5