sassenkka

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tak tohle byla síla. Hana mi v knihovně ležela docela dlouho, nevím proč jsem otálela, možná sem byla opatrná kvůli titulu Kniha roku 2018. A ten je zasloužený.
Čekala jsem, že Hana bude silná knížka. Ale že až tak? Dlouho se mi nestalo, že bych si četla třeba i celé odstavce dvakrát, protože byly napsané tak neskutečně, že se mi od nich nechtělo. Výborně napsané, čtivé, silné, dojemné, hrozivé i nádherné. Příběhy hlavních postav, ty postupně se odhalující souvislosti, všechno bylo tak super, že jsem místy ani nedýchala.
Takže jednoznačně jedna z nej knížek. Dlouho ji nedostanu z hlavy.

25.06.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Myslela jsem si, že jsem začala tím nejlepším a Hanu nic nepřekoná. Ale moje druhá přečtená knížka od Aleny Mornštajnové byla snad ještě lepší. Asi mi brzo začnou docházet hvězdičky. Tahle autorka mi sedí, píše krásně, dojemně, místy vtipně.
Tiché roky jsem si hrozně užívala, hltala jsem každou kapitolu víc a víc. Ty dva příběhy se skvěle doplňovaly. Bylo to poutavé, zajímavé, smutné, milé, hrozivé, napínavé, prostě skvělé. Bylo tam toho mnoho a já se těším na další knížky autorky. Nevím, proč jsem ji nezačala číst dříve.

06.09.2019

NůžNůžJo Nesbø

Harry Hole je srdcovka. Na Nůž jsem se těšila extrémně a byla jsem... šokovaná, napjatá, smutná, vyděšená, ale jako vždy nadšená! Nesbø je třída, Harry prostě válí střízlivý i opilý. Bylo to velmi emotivní, napínavé, spolu s Žízní nejlepší kniha série. Pět hvězdiček mi přijde málo.. :)

06.01.2020

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Nesbø je prostě třída. 11. kniha v sérii o Harrym Holeovi, pořád je to na úrovni, nenudí, neopakuje se, právě naopak, je to stále akčnější a víc šokující.
Harry vyzrál, v Žízni je mi sympatičtější než kdy dřív. Kniha je děsivá od první stránky a s každou další kapitolou se děj zamotává. Nesbø umí čtenáře pěkně zmást, ale my, co ho čteme, už víme, že když nás vede jedním směrem, všechno bude nakonec jinak. A taky že jo. Vyhrocený ale úchvatný závěr, spoustu akce a krve - je tam všechno. Úchvatná Holeovka.

09.02.2018

Muž z ostrova LewisMuž z ostrova LewisPeter May

Tak já jsem nadšená. Tahle trilogie se vyznačuje super pochmurnou atmosférou ostrova, zajímavým hlavním hrdinou, kterého jsem si oblíbila hned v úvodu prvního dílu, a také tím postupným odhalováním věcí z minulosti, které vám vyrazí dech. Je to napínavé, znamenitě napsané. Peter May už má své čestné místečko v mé knihovně. Což je dobře, protože všechny knihy, které od něj mám, jsou nádherné!

27.08.2019

VeselíVeselíRadka Třeštíková

Nevím, zda je Veselí vážně tak dobrá knížka, nebo jsem jen něco takového prostě potřebovala. Každopádně toto mi sedlo.
Je to ostuda, na nějakou knížku od Třeštíkové jsem se chystala už hooodně dlouho, ale tohle byla první, kterou jsem od ní četla. A určitě zkusím i další.
Dlouho jsem se u čtení tak nenasmála, styl psaní autorky se mi fakt líbí. Vyprávění hlavní hrdinky bylo místy hodně emotivní, smutné, místy trochu absurdní, ale jako celek super. Plný počet hvězdiček.

21.01.2020

Námi to končíNámi to končíColleen Hoover

Všemi chválená Colleen Hoover a já od ní ještě nic nečetla.. tak jsem začala Námi to končí a jsem velmi, velmi překvapená. Příjemně. Nejsem úplně fanouškem romantických slaďáren a trošku jsem čekala, že to bude tento případ. Ano, bylo to tam, ale styl psaní a ten příběh jako celek mě tak dostal, že jsem knížce odpustila i těch pár na mě až moc sladkých míst a dávám 5 hvězd. Bylo to fakt silné, deníkové části byly super, dojemné. No asi to nebyla poslední kniha této autorky.

16.03.2020

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Na tuto knížku jsem byla obzvlášť zvědavá i kvůli tomu, jak rozporuplné hodnocení dostává. Nezajímavý děj a ploché postavy versus super čtivý a napínavý příběh. A já jsem ráda, že se můžu zařadit do té druhé skupiny.
Knížku jsem zhltla během jednoho dne. Hned jsem se začetla a nedokázala se zastavit. Ano, postavy nejsou nijak extrémně propracované, jako u většiny severských detektivek, ale tak nějak mi to tady nevadilo. Je to velmi přímo napsané, žádné zbytečné odbočky, bylo to až děsivě opravdové. A i bez těch odboček příběh nabízí spoustu zvratů a je neskutečně napínavý.
Nejsem zklamaná, moc se mi to líbilo!

02.04.2018

SkálaSkálaPeter May

Na tuto sérii jsem se těšila, protože jsem na ni četla samou chválu. Schválně jsem si od autora nejdříve přečetla několik jiných knih, abych nezačala "tím nejlepším". A musím říct, že po úvodní knize Trilogie z ostrova Lewis cejtím v kostech, že toto bude pecka!
Začalo to velmi tajemně, poté se najelo na detektivní linku, která velmi brzy začala být "přerušována" vzpomínkami hlavního hrdiny na dětství. To mi přišlo naprosto super, hlavně to střídání ich a er formy bylo fajn ozvláštnění.
Začalo se to zamotávat a já se nemohla odtrhnout. A ten závěr? Neskutečný! Skvělý! Překvapivý!
Nedávám plný počet hvězd ze dvou důvodů. Bylo tam jedno slabší místo, kdy se kniha trochu táhla a moje pozornost byla nalomená. Ale hlavně proto, že je to úvodní díl a já si chci nechat nějaké hvězdičky na ty další. Těším se na ně a veřím, že je použiji. :)

14.07.2019

Vnitřní hlasVnitřní hlasBrian Freeman

No teda musím říct, že tento autor mě vážně baví. Nočního ptáka jsem totálně hltala, byla to pro mě jedna z nejlepších knížek. Na další autorův počin jsem byla vážně zvědavá a nezklamal mě. Bylo to napínavé od samého počátku, rychle jsem se začetla a taky jsem se malinko bála, chladnokrevnost Rudyho z těch stránek přímo sálala, místy jsem ani nedýchala. Takže super, ve čtení Freemanových knížek budu ráda pokračovat, jediné mínus jsou ty nepěkné obálky, ale to už je věc vkusu... :)

16.04.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Kniha s nádhernou obálkou a super zajímavým obsahem. Začátek byl trochu zdlouhavý, místy malinko nezáživný, ale chápu, bylo potřeba seznámit se s tím, jak svět funguje a nefunguje. Nebylo to čtení, od kterého bych se nedokázala odtrhnout, to musím přiznat, ale zároveň mě kniha hrozně zaujala. Je to skvěle namyšlené, zajímá mě, co se bude s hlavní hrdinkou dál dít a další díl si určitě pořídím.

23.06.2020

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Moje první Jodi Picoult a rozhodně ne poslední. Čekala jsem, že Vypravěčka bude silný příběh, ale že až tak?
Prvních několik stran bylo takových hodně seznamovacích, místy malinko nezáživných, ale když se to rozjelo, tak nešlo přestat číst.
Velmi propracované postavy a jejich osudy. Zpočátku jsem měla v některých "příbězích" trochu zmatek, ale brzy se vysvětlilo, který je čí. Autorka píše neskutečně čtivě a poutavě. Ta nejdelší (a nejdrsnější) část mě hodně vzala, nejednou jsem si během čtení vzpomněla na Mengeleho děvče a rozháněla slzy.
Takže za mě skvělé, nelze dát jinak než pět hvězd a netěšit se na další její knihu.

31.07.2018

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Já ty její knížky mám ráda. Čte se to lehce, je tam napětí i zajímavý děj. Do novinky Nevítaný host jsem šla s tím, že budu opět číst Deset malých černoušků, ale v modernějším pojetí. A vůbec mi to nevadilo. Ten příběh mám moc ráda a bavil mě.
Jsou tu dvě drobnosti, kvůli kterým jsem dala hvězdičku dolů. Ta první je asi moje blbost, ale v prvních pár kapitolách se mi hrozně pletly postavy. Musela jsem se vracet a trochu mě to štvalo. Ta druhá je závěr. Na něco se přišlo, jedna vysvětlovací kapitolka a šlus. To je malinko škoda. Mohl být ten závěr trochu akčnější a zajímavější. Ale jinak chválím.

10.10.2019

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Moje první knížka od Frederika Backmana a musím říct, že jsem ke konci rozháněla slzy. Zdánlivě obyčejný příběh nevrlého starého muže se rozjede v super jízdu, která dojímá i baví. Hlavní postavy rychle přirostou k srdci, a ačkoliv to není žádný akční příběh, kde na každé druhé stránce očekáváte zvraty, je to chytlavé, baví to. Velmi příjemná knížka. Těším se na další od autora.

22.01.2020

Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryMengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné táboryViola Stern Fischerová

Tak tohle.. to je něco. Knih s tematikou války a židovství jsem už pár přečetla, ale tohle je jednoznačně nejsilnější zpověď. Mengeleho děvče by měla být povinná četba!
Milé a úsměvné vyprávění o dětství a první lásce se pozvolna mění v peklo. Je až neuvěřitelné, kolik bolesti a utrpení skrývají stránky této knihy. Viola měla přátelskou povahu, díky které se seznámila se spoustou lidí. Měla tedy o čem vyprávět. I příběhy těch, kteří je už po válce nemohli sepsat, díky ní žijí dál. A jsou stejně neuvěřitelné a bolestné, jako ten její.
Tohle čtení se neobejde bez slz. Strašně silná kniha. Ale výborná.

04.03.2018

Někdo cizí v doměNěkdo cizí v doměShari Lapena

Mě prostě Shari Lapena baví. Nevadí mi, že její knížky nejsou nijak závratně zamotané, zdlouhavé, i tak jsou napínavé a nápadité. Možná budu opakovat to, co jsem psala u Manželů, ale každá postava, každá situace, každý dialog, všechno tam má své místo, není tam nic navíc, nic zbytečného, nic, co by zdlouhavě odvádělo pozornost jinam. Má to spád, ale i tak čtenář občas tápe a neví, co si myslet.
Kniha Někdo cizí v domě mě bavila, četlo se to samo, a i když mě během čtení napadlo, kdo v tom všem má vlastně nejvíc prsty, a bylo to tak, nevadilo mi to. Přesto mě na závěr čekalo další překvapení. Za mě bezva čtení!

01.07.2018

Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

Třetí Erika Fosterová byla zatím nejlepší! Příběh se tentokrát netočil pouze kolem zamotaného případu, ale přidala se i láska, což bylo fajn. Dvakrát "zpátky do minulosti" mi přišlo jako skvělé nezprostředkované odhalení toho, co se vlastně tenkrát stalo. Tento příběh se od prvních dvou také lišil tím, že byl mnohem více poklidný. Na závěr nečekejte žádný zběsilý zápas či honičku, ale super překvápko.
Bylo to napínavé, nevěděla jsem, koho podezřívat dříve. Bryndza píše neskutečně čtivě a jeho knihy jsou čím dál lepší. Do posledního dechu bude muset být stejně dobrá, protože mi došly hvězdičky :)

20.07.2018

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Mně se kniha líbila. Ne, že bych byla úplně odvařená a nebyla schopná přestat číst (proto jsem ji taky četla dost dlouho), ale bavila mě. Možná tam na mě bylo místy až příliš postav, při každé situaci se objevil někdo nový, kdo už sice dál nebyl pro příběh úplně stěžejní, ale i tak mě to občas zmátlo. Místy mi některé scény přišly zbytečně zdlouhavé, jako kdyby autor měl nařízený počet stránek, a proto věnoval několik kapitol jen popisům pocitů některé postavy apod. Ale jinak za mě čtivé, napínavé, ten závěr byl hrozně rychlý, ale vlastně proč ne. V pohodě detektivka, Sovu asi taky dám.

04.12.2018

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Chladnokrevně je za mě určitě jeden z nej dílů této série. Celé mi to přišlo malinko jiné, než ty předchozí, Erika je taková klidnější, na chvíli dochází i ke změně prostředí, deníkové zápisky byly příjemné zpestření. Líbilo.
A teď se budu zase opakovat – skvěle napsané, napínavé, zajímavé, akční. Stejně jako předchozí Bryndzovy knihy. Závěr nervy drásající a celkem emotivní. Asi nemám, co bych dodala. Tahle série mě prostě baví.

30.01.2019

JezeroJezeroBianca Bellová

No, já teda nevím. Krásná obálka a Magnesia Litera mě zlákaly a já se do knihy s nadšením pustila. A i když musím říct, že jsem se velmi rychle začetla a knížku celkem hltala, protože mě velmi zajímalo, jak se bude příběh vyvíjet a jak skončí, v závěru jsem byla hodně v rozpacích.
Přišlo mi to místy dost povrchní, hlavní hrdina mi nesedl snad od začátku a s každou další kapitolou mi byl protivnější a protivnější. Tajemné jezero, všechno to tajemství kolem Namiho, jeho pouť do hlavního města atd. Jo, to bylo fajn, bavilo mě to číst. A musím uznat, že to bylo opravdu krásně napsané. Ale když jsem knihu zavřela, říkala jsem si "Co?? Co to vlastně bylo?".
Nevím, bylo to prostě divný. Místy fakt nechutný. A i přes všechna ta pozitiva, která jsem napsala výše, musím říct, že se mi to spíš nelíbilo. Ale kdyby šla dat půlka hvězdý, dávám dvě a půl.

20.01.2019

OchutnávačkaOchutnávačkaV.S. Alexander

Z této knížky jsem měla malinko strach. Zajímala mě, ale zároveň jsem se bála, že to nebude úplně záživné čtení. O to víc překvapená jsem byla, když jsem se do ní zažrala během prvních dou stran.
Ochutnávačka je velmi krásně a čtivě napsaná. Hlavní hrdinka mi sedla a od začátku mě zajímal její osud. Pro mě velmi zajímavý příběh, zajímavé prostědí, zajímavé postavy, ... :)
Jednu hvězdičku ubírám kvůli poslední čtvrtině knihy, která byla podle mě malinko uměle natáhnuta a místy méně záživná. Ale ten závěr byl zas parádní, srdcervoucí. Já si knížku užila.

15.08.2019

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Tohle mi sedlo. Celou knížku provázela tajemná a mrazivá amtosféra, sympatický průserář Theo Cray mi také přirostl rychle k srdci. Motiv divokého zvířete byl super, něco takového bežně nečtu a byla to fajn změna. Čtivé, napínavé, ten závěr byl docela brutální, ale dobrý. Jsem spoko a zkusím i další knihy.. :)

24.02.2020

Pekingský rozparovačPekingský rozparovačPeter May

Tahle série je skvělá. Nebyla tam za mě žádná slabá část, od poznávání čínských tradic přes detektivní i milostné zápletky, bylo to zajímavé, čtivé a místy hrozivé. A navíc, knihy jsou krásné a v knihovně pospolu vypadají super. Jediné, co mě na tomto díle zarazilo, byl ten závěr. Pekingský rozparovač je prý poslední díl. Vážně to má takto skončit neskončit? No uvidíme.. :)

02.10.2020

Mlhy ÖlanduMlhy ÖlanduJohan Theorin

Z této knihy mrazivá atmosféra přímo sálá. Ti seveřané prostě umí psát skvěle a napínavě a tahle knížka je další z řady těch, které to potvrzují.
Příběh je koncipován zas trochu jinak, než ve většině současných detektivek, prolínání přítomnosti a minulosti bylo fajn, protože to stupňovalo napětí. Musím tedy říct, že se střídaly více a méně zajímavé pasáže, ale celkově to bylo čtivé a párkrát i malinko děsivé. Jsem ráda, že jsem na tuhle knížku omylem narazila v naší poličce :)

13.02.2018

Paní DallowayováPaní DallowayováVirginia Woolf

Existují knihy, které mají 150 stránek, ale čtete je klidně dva měsíce, protože prostě nezvládnete dát víc než 10 stran v kuse. To je pro mě Paní Dallowayová.
Tato knížka je velice intimní dílko. Virginia velmi zvláštně pracuje s časem i se stylem vypravování. Na 150 stránkách prožíváme jeden jediný červnový den, avšak během čtení máme chvíli pocit, že jsme s hlavní hrdinkou právě strávili aspoň 10 let. Postupně nahlédneme do myšlenek několika postav, každý z nich je jiný, každý řeší jiné problémy, ale přece je vždy něco spojuje.
Paní Dallowayová je kniha plná květin, lásky, přátelství, depresí, smutku, radosti, obyčejných věcí, ale i přetvářky a snobských akcí. Asi si v ní každý musí najít to svoje, já nějak nevím. Tři hvězdičky za velmi hezký, avšak místy složitý styl psaní, za krásný popis prostředí, za neúnavný proud myšlenek.

13.02.2018

HodinyHodinyMichael Cunningham

Tohle je geniální dílo. Vzhledem k tomu, že Paní Dallowayovou jsem dočetla pár dní před tím, než jsem se pustila do Hodin, zážitek z této knihy byl vážně maximální. A samozřejmě film, který miluju, a který mě přiměl k tomu si tyto dvě knihy přečíst.
Virginia píše svoji nejznámější knihu, která pak výrazně ovlivní život dvou amerických žen. Stejně jako Paní Dallowayová, i Hodiny jsou neskutečně intimní dílo. Velmi do hloubky propracované postavy, o nichž se nejvíc dozvídáme prostřednictvím jejich myšlenek. A nejúžasnější věc na této knize je práce s jazykem. Cunningham píše tak, že i když zrovna čtete o smrti, máte pocit, že je to něco krásného. Není to úplně lehké čtení. Je to čtení smutné, ale i nádherné.
Neskutečně silná a dojemná kniha, která ve mě zanechala spoustu pocitů. Nevím, jestli se mi chce brečet nebo se usmívat.

17.02.2018

SynSynJo Nesbø

Holeovky miluju, nenudí mě a snad nikdy nezačnou, ale na Syna jsem se tešila jako na příjemnou změnu. A nezklamal.
Příběh byl koncipován jinak, než jsme u Nesbøa zvyklí, což bylo super. Postavy jako vždy skvěle vykreslené, některé začnete milovat od první chvíle, jiné zase naopak nenávidět. Já osobně jsem od první chvíle milovala Syna a hrozně jsem mu fandila.
Jedno malé mínus - do jiných Nesbøovek se začtu ihned, tady mi to trvalo trochu déle. Ale pak už paráda, čtivé, napínavé, promyšlené, šokující. Skvělé!

26.03.2018

Noční lovNoční lovRobert Bryndza

Dívka v ledu se mi moc líbila, ale musím říct, že Noční lov byl ještě lepší!
Neskutečně rychle jsem se začetla, bylo to strašně zajímavé, prolínání vyšetřování s osobním životem detektivky Eriky mě baví, motivy homosexuality a ženství tam měly své místo a líbily se mi. A hlavně to bylo vážně neskutečně napínavé.
Jediné, co mi přišlo malinko zvláštní, byl ten závěr. Poskládat celý případ a přijít na to, kdo to udělal, bylo dost dlouhé, a asi jsem čekala nějaký pompéznější závěr, něco akčního, co se neodehraje na asi třech stránkách, jak tomu ve skutečnosti bylo. Jak kdyby už to autora přestalo bavit a rychle to zkrátil :)
Za závěr odebírám jednu hvězdu, ale jinak jsem nadšená, Noční lov je vážně skvělá detektivka!

13.05.2018

Čtvrtá oběťČtvrtá oběťPeter May

Čtvrtá oběť mi udělala radost. Zajímavý příběh, napětí od první do poslední stránky, a to jako vážně do poslední :) Ta Čína mě moc baví, postavy také, styl psaní je super čtivý. Asi k tomu víc nemám. Doufám, že ostatní knihy budou stejně dobré, Čínské thrillery si pomalu ale jistě zamilovávám.

14.07.2018

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Do vody byla velmi, velmi zvláštní knížka. Nejdříve jsem se nemohla začít. Nestává se mi moc často, že bych se ztrácela v postavách, ale u této knihy jsem byla zpočátku dost zmatená. Už jsem se bála, že budu zklamaná a budu se nad ní trápit dlouho, ale najednou jak kdyby kniha nabrala druhý dech. Zvykla jsem si na styl vyprávění, začala sympatizovat s některými postavami, děj se začal rozmotávat, aby se o pár stran později zase zamotal, napětí rostlo a já byla chycená.
Téma knihy je opravdu zajímavé, nevšední, zpracování trošku složité, místy je knížka čtivá více, místy méně. Je ale velmi silná. Žádné zběsilé akce, žádné potoky krve, ale šumění potoka, vzpomínky postav, hlasy mrtvých a tajemná atmosféra. Skvělé!

16.05.2018