Sási

Hlavně se neposratHlavně se neposratM. Topolánek

Jo jo, Mirku. Když jsem dělával na letišti a dostal tě pod ruku, tak ses vztekal jak malej fakan a vyhrožoval nám, co si to dovolujeme tě kontrolovat, že na nás podáš stížnost. Tak HLAVNĚ se neposrat, Mirku...hlavně to :)

06.07.2016

Norské dřevoNorské dřevoH. Murakami

Já tu knihu nedokážu ohodnotit. Ze začátku mě moc nebavila, ale přesto jsem četl dál, aniž bych si dokázal vysvětlit proč. Chvílemi jakoby na mne dopadala až deprese. Když to budu hodně bagatelizovat, tak se příběh v podstatě točí okolo bandy asociálních šáblejch Japonců a "nevýrazného" hlavního hrdiny, kterej lemtá whiskey a neví kudy kam v postmoderní společnosti. Normálně bych tu knihu po pár stránkách odložil. Nicméně mě ta kniha doháněla až k filosofickým a psychologickým úvahám o povaze života a smrti. Máme svobodnou mysl nebo jsme jen determinované biologické stroje? Proč se někdo tváří, že život je fajn a následně se ho dobrovolně vzdá? Může za to špatná chemie v mozku, démoni společnosti nebo jako semínko zasetá myšlenka kdesi v podvědomí? Kdo ví...

27.03.2017

BibleBibleneznámý

Příběhy pastevců z doby bronzové, na kterých je krásně vidět, jak se postupem času měnil pohled lidí na Boha. Zjednodušeně řečeno se dostáváme od antropomorfní formy, která lidem do všeho kecá a komanduje je, až k jakési transpersonální a nekonečně "moudré a vševědoucí" podobě, jenž v Novém Zákoně pro změnu promluví k lidem jen jednou („Toto je můj milovaný Syn, jehož jsem si vyvolil.“). Mluvím samozřejmě jen o "Bohu Otci", neboť o trojjedinosti se vedou spory dodnes.

24.05.2017

Od vědy k BohuOd vědy k BohuP. Russell

Útlá knížečka, která spadá mezi nejlepší na toto téma. Sloučení vědy a spirituality, vysvětlení pojmů z kvantové fyziky pro laiky a hlavně cesta ateisty a skeptického vědce, který poznal Boha skrze vlastní zkušenost. Russell se snaží o změnu paradigmatu nejen ve vědě, ale i v pohledu na svět a na nás. Tato kapacita z Cambridge vytváří i úžasné dokumenty a je škoda, že je u nás přeloženo tak málo z jeho tvorby.

13.03.2013

Metro 2035Metro 2035D. Glukhovsky

Lepší než druhý díl. Výborně se to čte, je tam spoustu akce, zvratů a Arťom je určitě sympatičtější (snad proto, že neni kvůli každý šlamastice od hoven) ale...je vidět, že mezi prvním a posledním dílem (druhý beru spíš jako jakousi povídku, aby řeč nestála) uplynulo bajvoko 13 let. Tajemno a scifi prvky z prvního dílu se téměř vytratily a Glukhovsky promítl do posledního Metra svůj pohled na současnou politiku v Rusku, kterou velice intenzivně sleduje a komentuje (což je naprosto v pořádku, neb kritika tamního režimu se cení), avšak už to nebylo to Metro 2033, které pro mě zůstane srdcovou záležitostí a zajímavým postapokalyptickým scifi počinem....

10.06.2016

Spící obřiSpící obřiS. Neuvel

Po Problému tří těles tu máme další dílo ze současné světové science fiction. Na rozdíl od předchozího titulu, jsem tento jen stěží odkládal. Přestože jsem se již setkal s názory, že styl psaní není úplně vyhovující, tak pro mě osobně to bylo velice příjemné zpestření a rozhovory s panem "srdce na dlani", jak onoho "muže v černém" nazve jeden z členů týmu, mne ohromně bavily. Musím smeknout pomyslným kloboukem před autorovo prvotinou a již nyní netrpělivě vyhlížím další díl této trilogie. Samozřejmě, né všechno mi sedlo. Tak například děda, co žere kung pao a ví mnohem víc, než nejutajenější složky Spojených států amerických, načež z jeho příběhů plyne, že je potomek mimozemské rasy, ale je to pravda? Také nemám rád u science fiction paralely mimozemské civilizace s tou naší (proč obří mimozemská zbraň používá meč a štít nebo dědkův popis příběhu o "králově" dceři a její zakázané lásky). Ale to už je jen subjektivní pocit toho, jak já si nepředstavuji civilizace z dalekých vesmírných dálav. Každopádně tuto knihu opravdu doporučuji!

01.07.2017

Brány vnímáníBrány vnímáníA. Huxley

Schizofrenní kníže snů, ještě nikdy neusnul aneb cesta za hranice Jinosvěta. Cesta, která pootevřela filtr vnímání a pomohla nahlédnout za oponu iluze.

20.03.2013

Boží bludBoží bludR. Dawkins

Nesouhlasím se vším, co Dawkins píše, protože se považuji za agnostika. Nicméně Dawkinse hluboce uznávám jako vědce a už jenom kvůli tomu, jak tady některý klucí křesťanský vyváděj (čímž nevědomky potvrzují Dawkinsova slova), dám 5 hvězdiček :) https://www.youtube.com/watch?v=T5baddrlqUk

06.05.2016

Metro 2033Metro 2033D. Glukhovsky

Nacisti, komunisti, demokrati, jehovisti, kanibalové, ďáblové... Pakáž hnedle jako po setmění na Václaváku. Nicméně Metro mě prostě bavilo. Sem tam akce, sem tam lekce filosofie (teda žádnej Schopenhauer nebo Nietzsche to zrovna nebyl, ale snaha se cení). Navíc Dlouho se mi nestalo, abych závěr četl dvakrát a zanechal ve mně podnět k zamyšlení. Trochu se obávám (dle hodnocení) slabšího druhého dílu, ale tuhle trilogii chci mít v knihovně prostě celou.

25.05.2016

Okno v časeOkno v časeP. Russell

Od Petera Russella u nás zatím vyšly dvě knihy. Russel se pokouší o změnu vědomí na další úroven, což jemu osobně se již povedlo, a to popisuje v knize Od vědy k Bohu. Jeden z nejvzdělanějších vědců, který pravdu hledá nejen za pomocí přístrojů tam venku, ale také za pomocí vlastní mysli tam hluboko uvnitř....

08.04.2013

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Knihu jsem četl jako děcko a nedávno jsem jí přečetl znovu. Pokaždé mě bavila (možná je to tím, že jsem věčné dítě, protože jí Tolkien napsal původně jen pro svoje děti). Péťa to sice rozsekal na tři části, protože prachy, přitom oproti Pánovi prstenů je to taková oddechovka, co se vejde do jedné knihy :)

27.05.2016

Metro 2034Metro 2034D. Glukhovsky

Závěr mě tentokrát do kolen neposlal a atmosféra nebyla tak temná, anžto metrem necestoval mladej a ze všeho připosranej klučina, kterej poprvé pořádně opustil svojí mateřskou stanici, ale skupinka v čele s terminátorem. I přesto mě knížka bavila a dočetl jsem jí velice rychle. Bavilo mě sledovat Hunterův vnitřní souboj (leč mu sem tam mrdalo už moc) a čekal jsem na každou informaci, která trochu poodhalí závoj tajemna kolem něj. První díl prostě nasadil laťku moc vysoko. Nicméně teď mě čeká poslední kniha z týhle výborný trilogie a ta prej dosahuje zase oněch kvalit jako díl první.

01.06.2016

SynSynJ. Nesbø

Jsem zvědav, kdo ve filmu ztvární Sonnyho a Dvojče. Já jen doufám, že to kluci filmařský neposerou, protože kniha určitě stojí za přečtení. Je teda trochu zvláštní, že člověk, co střílí 12 let herák, si najednou povodí mafii, ale budiž. Je to kniha, která svůj účel splnila a koupě vůbec nelituju :)

05.07.2016

Léčba SchopenhaueremLéčba SchopenhaueremI. D. Yalom

Yalom je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Kombinace filosofie a psychologie či psychoterapie je v jeho dílech podána excelentně. Nebudu nic prozrazovat o ději a vývoji postav. Každopádně ať už jste studentem či milovníkem filosofie nebo Vás zajímají techniky a postupy psychoterapie, pak si z knihy určitě něco odnesete. To vše je navíc zabaleno do velice čtivého románu, ze kterého sálá lidskost i nelidskost.

13.07.2016

Když Nietzsche plakalKdyž Nietzsche plakalI. D. Yalom

Už Yalomův přístup k psychoterapii mne uchvátil, ale tato filosoficko - psychologická "trilogie", je naprosto geniální. Hluboké a bravurně zpracované myšlenky velikánů filosofie ve mně probudily zájem o filosofii. Děkuji mistře!

13.09.2016

2001:Vesmírná odysea2001:Vesmírná odyseaA. C. Clarke

Nadčasová klasika všech klasik tohoto žánru! Některé deskriptivní pasáže z první půle knihy mi přišly sice trochu zdlouhavé, ale před padesáti lety (ano, je tomu již téměř 50 let, co je kniha na světě), by mě doslova posadily na prdel. První vesmírná odysea ztělesňuje všechno, co mám u science fiction tak rád. K závěrečné kapitole jsem si navíc pustil znělku (kterou zná snad opravdu každý) z filmové adaptace, což "umocnilo" můj zážitek natolik, že dávám nejvyšší možné hodnocení. Mimochodem, poslední vydání knihy, je opravdu nádherné!

21.04.2017

Tulák 3 - Hrdina ve stínuTulák 3 - Hrdina ve stínuD. Gemmell

V podstatě tímto počtem hvězdiček hodnotím celou trilogii o Tulákovi. A jestli v něčem Gemmell vyniká, tak je to styl psaní, který mi sedí jak prdel na hrnec. Ruku v ruce s tím jde i dobrý překlad, protože do každé knihy o Tulákovi jsem se okamžitě začetl a příběh hezky odsejpal. I když scénář je všude podobný a děj směřuje k nějaké finální bitvě, tak začátek mě vždy upoutal natolik, že jsem ty knihy těžko odkládal. Kromě toho jsem si velice oblíbil postavu Tuláka, anžto to není klasickej udatnej dobroser a princeznoprznič. Ať mě Pramen zavrhne, jestli od Gemmella nepřečtu všechny jeho knihy, jakože přečtu! Díky Davide

16.05.2017

Probuzení bohovéProbuzení bohovéS. Neuvel

Další díl Transformers je za námi a já jsem se opět nemohl odtrhnout. Jak již bylo zmíněno, tak nějaká inspirace ze starších klasik tam jakože je. To mně osobně vůbec nevadí. Navíc stejně jako u prvního dílu se mi líbila ta forma a hlavně rozhovory s "přítelem" aka "panem srdce na dlani". A stejně jako u prvního dílu se objevila postava, která mě vysloveně srala (a tentokrát to nebyl pan Burns). Jsem velmi zvědav na závěr trilogie. Ta bude muset mít opravdu, ale opravdu zajímavou náplň, aby to (dle slov Vény Klause) nebyla nevýhra.

23.04.2018

KrachKrachT. E. Woods

Zatím (dle mého názoru) nejlepší kniha o krizi z pohledu rakouské školy, která bývá mainstreamem často schválně přehlížena.

14.03.2013

Měsíční zahradyMěsíční zahradyS. Erikson (pseudonym)

Po první knize si nedovolím hodnotit. Zpočátku to působí jako sbírka povídek a nějakou dobu trvá než do sebe začnou zapadat. Autorova fantasie je vskutku bujná a velice originální, leč nejsem z těch, co si na originalitu potrpí, tak zde klóbrc dole. Bylo mi řečeno, že první díl je jakýsi pomyslný úvod do děje a světa a hlavně ať se na to nevyseru, že od dvojky začíná ta pravá jízda. Rozhodl jsem se, že tuto ságu pojmu jako výzvu, kterou zdolám, i kdyby mne to mělo přivést před bránu samotného Mistra Kápě...

29.06.2016

DomovinaDomovinaR. A. Salvatore

Úžasně zpracovaný svět plný intrik, zla a bojů o moc. Dlouho jsem hledal fantasy, které mě naprosto pohltí od začátku až do konce a konečně jsem ho našel. Salvatorův rukopis mi opravdu sedí a postavu Drizzta si nelze neoblíbit. Jsem rád, že je Salvator velice aktivní autor, protože tenhle spisovatel si místo v mé knihovně určitě zaslouží.

04.04.2017

Čas bratrstvíČas bratrstvíT. Hickman

Jak již psal někdo níže, tu knihu zachraňuje hlavní "záporák" Raistlin a šotek Tass (ten si lže do kapsy, jak když já mám něco udělat do práce). Karamon je prostě ožralej ufňukánek, kterej se v druhé půlce knihy trochu vrátí do formy a ke konci se dokonce i lehce nasere na svýho bráchu Raista (váu). Nicméně opravdu "zvláštní" dojmy ve mně vyvolala "ctěná dcera Paladinova", protože takhle mě snad léta žádná postava nesrala! Klerička, která si myslí, že všechno, co dělá je pro dobro světa a lidu. Sama sobě nakecá, že se honí za Raistlinem jenom proto, aby ho přivedla na stranu dobra. Snaží se působit jako svatá ženská, která nedává najevo emoce a zjevně si myslí, že si z toho každej sedne na prdel, bohužel působí pouze jako zblblá kráva, co je půlku knihy rudá ve ksichtě, neboť na ní Raistlin rozjel psychologii. Za mě tedy tři hvězdy, což znamená, že kniha určitě není špatná, ale kdovíjak mě nenadchla. Uvidíme, jak na tom budou další díly.

27.05.2017

GatewayGatewayF. G. Pohl Jr.

Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh - a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu!

Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie zklátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal, vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá zklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.

31.05.2017

Kapitalistický realismusKapitalistický realismusM. Fisher

Faktem je, že ta kniha není úplně jednoduchá, ale kompenzuje to různými příklady z filmů pro lepší představu. Nicméně Fisherova kritika je pochopitelná a mnohdy oprávněná, ale opět je zde další levicový intelektuál, který nepřichází s alternativou, respektive "posílit vliv levice" pro mě alternativa není.

19.03.2013

JinosvětJinosvětJ. Kirchhoff

Jedna z nejsložitějších knih o tom, co se děje za oponou vědomí pod vlivem různých technik nebo látek. V téhle realitě je před našimi zraky ukryto mnoho tajemství a transpersonální psychologie se pokouší tento závoj nevědomí trochu odkrýt.

08.04.2013

Širší než oblohaŠirší než oblohaG. M. Edelman

Souhlas s Gimlim. Autor sice tvrdí, že se odborným výrazům a definicím pokusí vyhnout, avšak opak je pravdou. Nicméně kniha je informacemi nabitá, ale to je kupříkladu i kniha Inkognito či Divadlo mysli a jsou poněkud lépe napsané, sic o něco delší.

29.04.2013

Ekonomické bajky pro studované i laikyEkonomické bajky pro studované i laikyP. D. Schiff

Stručné a jednoduše napsané. Nicméně je potřeba vzít v potaz, že autor je zastáncem rakouské školy a hodně ovlivněn převážně M. Rothbardem, což je z mého pohledu naprosto v pořádku, ale nejeden levicový intelektuál může být pohoršen ;)

31.12.2015

Velcí ekonomové jsou mou inspiracíVelcí ekonomové jsou mou inspiracíV. Klaus

Netřeba u této knihy řešit politické vrcholy a pády Václava Klause. Nicméně nelze popřít, že Klaus je v ekonomii vysoce erudovaný a s nejedním velikánem ekonomie minulého století se setkal nebo dokonce přátelil, o čemž pojednává právě tato kniha. Pár ekonomů podrobí i kritice (převážně současní levicový ekonomové jako je pan Stiglitz nebo Krugman), protože pana Klause jejich názory "zlobí".

31.12.2015

Sebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíteSebedůvěra, sebevědomí a jak je zvýšíteI. Toman

Kniha nikomu praktický návod zrovna nedá. Autor navíc často cituje jiné autory, čímž někdy vytrhává myšlenky z kontextů jejich děl. Toman si určitě zaslouží respekt za to, co dokázal vybudovat i přes protivný touretteův syndrom, ale existují výrazně lepší knihy na toto téma, a to převážně od zahraničních autorů. Jako plus bych zdůraznil pouze to, že tu knihu nenapálil cenově tak nesmyslně vysoko jako drtivou většinu svých knih (Ivo neni hloupej kluk, tak možná věděl proč).

12.05.2016

Podnikavá hlavaPodnikavá hlavaA. Gibson

Od všeho něco, byť né všechno úplně do podrobna (to by ta kniha musela mít tisíc stran). Čtvrtá hvězda je za to, že je v knize spousta odkazů na další odborné knihy či články, ze kterých autor čerpal.

10.06.2016

1 2