sasena sasena komentáře u knih

Jak málo stačí, aby se dosud normální lidé do sebe pustili, začali se udávat, nenávidět. Stačí trochu přiložit pod kotlík a nechat je propadnout fanatismu. Dostatečně dlouho v nich živit pocit, že jim je křivděno, že jim někdo ubližuje, nabídnout naoko snadné řešení, až tomu začnou věřit a ve jménu té víry zabíjet své sousedy. Stačí, že mluví jinou řečí, vyznávají jiné náboženství...je to pořád dokola. Myslela jsem si, že to ani nedočtu, ne že by to bylo špatně napsané, naopak, ale pro pocit zmaru a beznaděje, protože pořád se to děje na různých místech Země a nikdo to nedokáže zastavit. Lidstvo je prostě nepoučitelné. O postavách a ději nemá smysl nic psát, tohle je třeba si přečíst. Někdo je sympatický víc, někdo míň, někdo je na zabití. :-/

04.03.2024 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Dočten poslední díl série a přesto, že jsem se v tom posledním díle občas v ději ztrácela v čase, moc pěkné čtení to bylo. Na google mapách jsem si prohlédla celý ostrov, fakt tam nejsou žádné lesy, stromů poskrovnu a ten vítr si taky dovedu představit, jako bych tam byla. :-) Trochu brrr. Kriminální zápletky se většinou rozřeší hlavně díky autorově spřízněnosti s postavami a znalostí mezilidských vztahů, vazeb a prostředí. Ráda si přečtu i něco jiného od tohoto autora.

21.02.2024 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Skvěle napsaná detektivka. Sebastiana jsem si představovala jako titulni postavu seriálu Mentalista, což mi dost vadilo. Ale dokázala jsem ho pochopit a mít i trochu ráda. Rozhodně si ráda přečtu další detektivku, kde se objeví. I když některé věci jsem odhadla správně, jistá jsem si nebyla až do úplného objasnění.

18.11.2023 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Pro mě docela těžká úchylárna. Kdyby si při pohledu na každou, ale úplně každou ženskou nepředstavoval její vagínu, asi by to knize nijak neuškodilo. Zajda byl prostě úchyl, navíc se silně narcistními sklony. Zajďulka je naopak sympaťák, člověku ho musí být líto, dočetla jsem vlastně jen díky jeho postavě. Prostě knížka, kterou jsem sice přečetla, protože není napsaná blbě, ale už se k ní nikdy nevrátím.

09.11.2023

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Prostě si to přečtěte. Vážně to stojí za to. Strašná škoda, že tento autor zemřel tak brzy, mohl toho ještě hodně říct.

16.09.2023 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Teda to byla jízda! Knihu mám půjčenou, asi dvakrát jsem ji otevřela vždy na jiném místě a když jsem uviděla jen rozbory šachových partií, řekla jsem si, že to fakt není nic pro mě. Pak jsem tomu dala šanci. Skvělý skvělý skvělý! Nikdy by mě nenapadlo, že šachy mohou být takový vzrůšo. Fakt hodně dobrý čtení a to jsem šachy hrála naprosto ubožácky naposledy asi před 40 roky.

08.09.2023 5 z 5

Miliónový jeep Miliónový jeep Jan Novák

(SPOILER) Čtu to jen s velkým sebezapřením. A říkám si - Proč to ten idiot nepodepsal?! Nemusel by svůj marný život tahat až za oceán, kde nikomu ničím nijak nepomohl. Naopak. Na rozdíl od různých podivínů jiných autorů nemá tento "hrdina" ani kousek jejich charizmatu, svou ubohou morálku ospravedlňuje touhou po svobodě. Jistě, to by se každému líbilo, okrádat ostatní a když hrozí prozrazení, zdrhnout za kopečky. Tam vyfasovat značný finanční obnos do začátku nového života za mořem a rozfofrovat ho v kasinu a v té kýžené Americe zase jenom dělat furianta a žít na úkor ostatních. Hlavní opravdovou hrdinkou této knihy je manželka budižkničemy, u které ale nechápu, že blba neopustila už dávno.

24.08.2023 1 z 5

O veveřici O veveřici Ernest Thompson Seton

Četla jsem několikrát v dětství, nejvíc mi utkvělo v paměti, jak se manžel vevercak sjížděl červenými muchomůrkami a málem si zavařil rozkol.

19.08.2023 5 z 5

Povídky jamrtálské Povídky jamrtálské Milena Slavická

Moc se mi líbí tento styl psaní, takové povídání o lidech, s překvapivými momenty, těžko popsat. Román? Povídka? Je to úplně jedno, rozhodně knihy této autorky stojí za to číst.

06.08.2023 5 z 5

Poslední lov Poslední lov Deon Meyer

To snad nemůže být poslední díl ze série? Deone, Benny nemůže skončit!

03.08.2023 5 z 5

Ikarus Ikarus Deon Meyer

Poslední, kterou jsem teď dočetla. Trochu mi vadilo prolínání vyšetřování s výpovědí jedné z postav u advokátky, ale kde jinde bych se dozvěděla tolik informací o produkci vína v JAR. :-D
Asi nejukecanější ze všech autorových detektivek, ale četlo se to dobře, to zas jo. Hvězdičk jsem dala 5, proč tady mám jen 3?
P.S.: Benny, vole, drž se.

26.07.2023 4 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

I když jsem z toho byla trochu jelen, trochu víc, abych pravdu řekla, hodnotím kladně. Překlad skvělý, drsný humor, Hollywood 30. let, prostě dobrý. Mazaný Filip je evidentně inspirovaný touto detektivkou. A celkem mi ani nevadí, že jsem z toho jelen i po dočtení poslední stránky.

16.07.2023 3 z 5

Smrt za svítání Smrt za svítání Deon Meyer

Tentokrát mi to připadalo až moc rozvleklé, rozhodně další detektivky, tentokrát už s Bennym, jsou mnohem lepší. Takže jen 3*.

21.06.2023 2 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

Přečteno na jeden zátah. Co dodat, přečtěte si to taky. Obrovský respekt pro toho kluka.

02.05.2023 5 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Vše už za mě napsali Rade a Wladimirski, já jen dodám, že u této knihy jsem neodolala a musela se podívat na konec, jestli se tam objeví jedna osoba. Jinak bych to nedala, napínavý to je moc. A už se těším na další knihu od tohoto autora. Dík samozřejmě patří i překladateli Jakubovi Kalinovi, čte se to fakt moc dobře.

27.04.2023 5 z 5

Bílá perla Bílá perla Kate Furnivall

Oddechovka, ke které se nebudu vracet, ale protože mě zajímalo, jak vše dopadne, i když to bylo dost předvídatelné, dočetla jsem až do konce. Připadalo ještě někomu, že autorka našla inspiraci v postavách Scarlett O'Hara a R. Butlerovi pro své hlavní hrdiny? Zajímavý byl popis vesnice v korunách stromů. Kdyby v knize nebylo tolik mrtvol, asi bych to nazvala tak trochu červenou knihovnou. Ale četlo se to dobře, to zas jo

23.04.2023 3 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Moc zajímavá a skvěle napsaná knížka o sbližování otce s autistickým synem přes počítačovou hru Minecraft. Popis společně stráveného času v kostičkovaném světě mě skoro přiměl hru začít hrát taky. :-D Mám ráda příběhy, které končí dobře, a proto ani proti zakončení této knihy nemám nejmenší výhrady.

18.04.2023 5 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Ta kniha je prostě nádherná, napsaná krásným jazykem s citem pro atmosféru. Manželé s čerstvými miminy - dvojčaty tráví rok v Římě, v jeho staré části, poznávají život současný i historii a autor o tom píše tak, že jsem tam okamžitě chtěla být taky. Vše podstatné už napsala eva3992, já jen ještě přidám, že po všech těch dětektivkách, přečtených v poslední době, byl tohle opravdu a bez přehánění krásný čtenářský zážitek. :-)

04.03.2023 5 z 5

Když se kruh uzavřel Když se kruh uzavřel Kamil Pešťák

Po přečtení komentářů jsem se rozhodla pokračovat, ale šíleně mě irituje styl psaní. Rocková kapela, mladý kluci, to jako fakt máme věřit tomu, že se bavili stylem: "Tak chlapci, udělejte si teď procházku po městě a skočte si někam na oběd. Peníze, doufám, ještě nějaké máte. Já musím za našima na návštěvu a odvézt auto do opravny. Táta nám zatím půjčí erarního kombíka, můžeme jet na výlet. Zítra večer hrajeme v Rotterdamu v klubu, prý tam potřebujeme jenom nástroje. Takže je to O.K.", upřesnil Benny program u bohaté snídaně a skvěle kávy.
To je nějaký klub Rychlých šípů nebo co? Je to naprosto nevěrohodný, jo, ty rockový kluby v Praze byly, ale proboha, nikdo takhle nikdy nemluvil a nemluví! Navíc rockeři! Fakt nevím, jestli to dám do konce.
Pokračování: Nedám, posunula jsem se o 10 stránek, začínají se dít věci. Ale dobrých detektivek bylo napsáno dost, nevím, proč číst další, napsanou stylem žáka střední školy.

07.02.2023 1 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Dočteno během jednoho dne, autorka ví, jak upoutat. Ale - hlavní hrdina dost nesympatický (to musí fakt každý chlastat?) a vzhledem k jeho finanční situaci a tomu, že morálka jinak nic moc, je nevěrohodně poctivý. Podle vyjadřování bych ho tipla spíš na absolventa zvláštní školy než na chirurga. No a pokud jsme my pacienti fakt jen báby a dědci a trochu soucitu si zaslouží jen mladá krásná holka? Achjo.
Naprosto souhlasím s komentářem GabrielaSim, jen se mi to nechtělo až tak rozepisovat.

01.11.2022 3 z 5