Saša57 Saša57 komentáře u knih

Rodina Karnovských Rodina Karnovských Israel Joshua Singer

Výborný román vyprávějící příběh tří generací jedné židovské rodiny. Příběh rodiny začíná v době před první světovou válkou, kdy se stoupenec židovského osvícenství David Karnovski s manželkou ze zaostalé chasidské komunity v Polsku stěhuje do svobodomyslného Berlína a pokračuje do doby nástupu nacismu v Německu k moci, kdy rodina utíká do exilu do USA. Mohutný, ohromující román, plný života, s postavami všech myslitelných typů. Dávám plný počet hvězdiček.

18.08.2023 5 z 5

Od Rusi k Rusku Od Rusi k Rusku Lev Nikolajevič Gumiljov

Souhlasím s komentářem, že je to skvěle a poutavě napsaná část historie Ruska i s tím, že mapy mohly být čitelnější. Nesouhlasil bych, že z knihy je jasné, že Rusové jsou rozpínavá asijská horda, ale že s Hordou úzce spolupracovalo - Polsko, Litva, boje o Ukrajinu, Červenou Rus atd.

21.11.2022 5 z 5

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

Kniha se mi moc líbila. Oba předchozí komentáře mohu podepsat a jen přidávám větu z přebalu knihy: "Znovu musíme říct, že Hakan Nesser patří mezi elitu severských spisovatelů". Opět výborný.

04.08.2021 5 z 5

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Opět vynikající, Nesser jako vždy. Nikdy nezklame. Souhlasím ale s kap66, že tahle knížka je jeho nejposmutnělejší. Těším se na další.

09.01.2021 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Výborná kniha, jsem zvědav na další.

21.10.2020 5 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Vynikající série z nacistického Německa. Doufám, že pokračování bude brzo.

01.10.2020 5 z 5

První studium Starého zákona První studium Starého zákona Pavel Větrovec

Tato útlá knížka může velice dobře sloužit pro zvídavého laika jako výborný manuál nejpodstatnějších dat Starého zákona. Je to takový pečlivě uspořádaný všeobecný úvod do SZ. Obsah je rozdělen na všeobecnou a speciální část. První část je věnovaná Písmu Starého zákona jeko celku, druhá část se potom věnuje jednotlivým knihám Starého Zákona. Srozumitelně a přehledně napsáno. Dávám maximum hvězdiček. Jednoznačně doporučuji!

02.06.2020 5 z 5

Katharinina šifra Katharinina šifra Jørn Lier Horst

Výborná kniha, taková oddychová detektivka, která se velmi příjemně čte. Další kniha Jørna Liera Horsta, která nezklamala. Doporučuji.

31.03.2020 5 z 5

Jordánsko Jordánsko Matthew Teller

Výborný průvodce, mohu jen doporučit.

13.03.2020 5 z 5

Lovec myšlenek Lovec myšlenek Ken McClure (p)

Další výborná kniha od Kena McClura. Co víc dodat. Mám přečtenou celou sérii, která se mi velice líbí a těším už na další (mám již předobjednáno).

27.02.2020 5 z 5

Pandemie Pandemie Robin Cook

Čtivá a napínavá kniha. Musím souhlasit s poslední větou předcházejícího hodnocení: "Rozuzlení na konci bylo nějaké rychlé. Čekal jsem ještě nějakou akci." Skončilo to příliš jednoduše.

19.02.2020 5 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

Vynikající severská detektivka. Moc se mi líbila a Hakan Nesser je můj oblíbený autor. Samozřejmě plný počet bodů. A také, jako starší osobě, se mi líbila jedna moudrost, kterou si komisař Barbarotti odnesl z ordinace doktorky Olltamové: "Prožít naplno každý okamžik, pokud na to má člověk sílu".

17.01.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Kniha byla výborná. Kniha mě moc bavila a měl jsem jí přečtenou za tři dny. Mohu jen doporučit.

21.12.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha je opravdu skvělá, je to velmi čtivá detektivka. Rád si od autora přečtu další knihy. Toto bylo totiž moje první setkání s tímto autorem.
Jen ten konec v té vodě a v tom lomu jako bych už někdy někde něco podobného četl.

17.12.2019 5 z 5

V stalingradských zákopech V stalingradských zákopech Viktor Někrasov

Výborný nevelký válečný román bez ideovosti, která byla jinak v době vzniku románu povinná, nelakoval skutečnost na růžovo. Vypravuje o stalingradské bitvě jinak, než bylo tehdy zvykem. Dívá se na stalingradské události pohledem obyčejných vojáků v zákopech. Dávám všechny hvězdičky a všem doporučuji.

13.12.2019 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tento díl je trochu jiný, už je tam málo humoru, proti předcházejícím dílům. Ale podle mého názoru opět výborné. Doporučoval bych tuto knihu všem, zvláště pak tzv. vítačům připrchlíků z jiného kulturního prostředí. Ale mám dojem, že na tyto lidi v jejich fanatismu nic neplatí. Tato kniha je jiného ražení než všechny předcházející, velmi aktuální!

11.12.2019 5 z 5

Ve stínu moci Ve stínu moci Viveca Sten

Velmi slušná dekektivka, která se příjemně čte. Autorčin styl psaní se mi moc líbí. Dobře se to četlo, děj má spád. Podle mého názoru jednoduše skvělá kniha. Navíc mě baví všechny knihy z této série. Mám pocit, že to bylo i zfilmováno.

28.11.2019

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Skvělé odpočinkové letní čtení. Jen to mělo jednu vadu. Nikdo ze třídy se napamatuje na jednoho spolužáka? Nevím, nevím. I když dnes je ve školství již všechno možné. Asi neměl na fajsbůčku vytvořený svůj "profil".

12.06.2019 5 z 5

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů 1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů Eric H. Cline

Výborná kniha zabývající se hledáním příčin zhroucení civilizací ve východním Středomoří a na Blízkém východě na konci doby bronzové. Zda to bylo invazí tzv. Mořských národů v letech 1207 a 1177 př. Kr. nebo to zapříčinila série zemětřesení či sucho a klimatická změna nebo všechny faktory dohromady, které vyvolaly dominový efekt zániku vyspělých civilizací a skončila tak velká epocha dějin, která otevřela dveře k nástupu doby železné. Doporučuji pro všechny zájemce o starověké dějiny. Kniha je napsána velice čtivě, přehledně a srozumitelně. Dávám jednoznačně 5 hvězdiček. Opravdu vynikající kniha. Tato kniha má být první z edice "Zásadní okamžiky starověkých dějin" v nakladatelství "Princeton University Press". Věřím, že nakladatelství Vyšehrad vydá i další knihy z této edice. Tuto knihu považuji na vynikající nakladatelský počin zmiňovaného Vyšehradu.

29.01.2019 5 z 5

Potopa Potopa Kristina Ohlsson

Šestý příběh ze série knih s kriminalisty Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem je opět výborný jako všechny předešlé díly. Doufám, že si to Kristina Ohlssonová ještě rozmyslí a nebude tento díl poslední, jak nám sama autorka ve svém doslovu "vyhrožuje". Byla by to strašná škoda. Věřím, jak již někdo přede mnou ve svém komentáři napsal: "Pokračování určitě bude. Možná až za pár let, ale bude. Musí být." Kniha mě bavila, i když pro mě osobně zrovna nepatřila k lehčímu oddechovému čtení, právě naopak. Byla pro mě chvílemi velmi depresivní. Na vlastní kůži jsem totiž prožil to, co prožil Alex a co právě prožila Fredrika. Jak neskutečně pravdivá je věta, kterou si Alex v duchu říká, když myslí na to, že Fredrika musí sledovat hluboce milovaného člověka umírat: "Netušíš, jakým peklem si budeš muset projít. Vím to, protože už to mám za sebou."
Osobně to zdaleka za sebou ještě nemám...
Za sebe dávám 5 hvězdiček!

04.01.2019 5 z 5