Sarriii Sarriii komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Mě kniha příliš nenadchla. Chápu, že je to nejspíše ukázka a svědectví běžného a těžkého života v té době. Vše bylo přímé a kruté a nikdo se s ničím nemazal. Průběh a konec příběhu byl velmi smutný, to ano. Za sebe ale nechápu, proč je kniha tak přeceňovaná a označována jako "musíš přečíst" nebo jako povinná četba.

23.04.2024 3 z 5

Mně se kniha četla dobře, ale musela jsem ji číst "na fáze" kvůli opravdu strašnému obsahu. Je to fakt těžko uvěřitelné a děsivé, že je napsaná podle skutečných událostí. Děje se to, bohužel organizovaně a skrytě někde dál. Jsem znechucená a zhrozená, čeho jsou někteří "lidé" schopni. Ať už jsou to rodiče, členové satanské sekty nebo obchodníci s bílým masem a pornografií. Také některé instituce, orgány a policii do toho musím zahrnout, i když se podílely mnohdy nepřímo. Připomíná mi to v mnohém mafii (organizovanou a všemi sférámi a povoláními prorostlou), která dokáže tahat za správné nitky, zametat vše pod koberec a vyviňovat se. Co se týče problematiky mnohočetných osobností , tak té vůbec nerozumím a nevěděla jsem a překvapilo mě, že těch osobností může být až tak moc. Mohou být uvnitř člověka schované a s určitou situací nebo vjemem vystoupí. A také o sobě někdy vědí a můžou komunikovat (někdy i mezi s sebou). Z té představy mě úplně mrazí a obdivuji naprosto všechny, co s "rozštěpenou osobností" dokážou vůbec žít natož ještě relativně "normálně" a fungovat. Terapeuti, co toto vydrží a sami si dokážou zachovat duševní zdraví a přesto ty osoby=klienty neodepsat a jakkoli pomoci, jsou u mě hrdinové

20.04.2024 4 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Těžký příběh z období holocaustu. Lidé, kteří jsou k tomu donuceni,udělají všechno pro to,aby přežili. Nepředstavitelné a nelidské podmínky. Naštěstí byl alespoň s dobrým koncem, ikdyž ne zas tak docela

28.03.2024 4 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

(SPOILER) Mně se kniha líbila. Čtivé a napínavé, i když velmi těžké čtení. Dva mladí lidé se velice milovali, až tak že jeden byl ochotný splnit přání druhého za každou cenu, aby se ten druhý netrápil. Emily byla v dětství sexuálně zneužitá a to ji poznamenalo natolik, že nebyla schopná se plně nikomu svěřit. Kdyby někdy dokázala říct, co se stalo a vyhledala odbornou pomoc, třeba by mohlo dopadnout vše jinak. Dokázala by se svěřit se svým těhotenství a vyřešit vše pozitivně. Ale to je těžké říct a hodnotit.
Konec byl překvapivý a to právě pro přiznání pravdy. Ale stejně se vše změnilo a vztahy byly narušené a vše bylo poznamenáno událostmi a traumatem

11.02.2024 5 z 5

Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Treblinka, slovo jak z dětské říkanky Richard Glazar

Velmi čtivé. Poutavě napsáno. Hrozné svědectví, které nutí člověka přemýšlet o různých otázkách. Např. Jak tenká je hranice mezi dobrem a zlem. Co všechno je schopen člověk vydržet (fyzicky a hlavně psychicky). Proč lidé i různí představitelé zavírali oči před tím, co se dělo a co páchali Němci a jim podřízení. Znamená mlčení souhlas...atd.

17.01.2024 5 z 5

Vražedný svit slunce Vražedný svit slunce Kevin Emerson

Mě to nebavilo. Možná je to tím, že jsem nečetla první díl a taky je to možná tím, že jsem už poněkud starší než střední škola.

13.01.2024 3 z 5

Putování po čtrnácti životech Putování po čtrnácti životech Andrea Vernerová

Čtivé a velmi zajímavé. Rozhodně k zamyšlení-nad životem,nad osudem,nad karmou,nad vírou a smyslem života. Co je dobré a co je špatné? Je dělat chyby a vědomé "zlo" přípustné?
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla

10.12.2023 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Ann Granger

Celkem čtivé, i když chvílemi zdlouhavé. Motiv mi nepřišel moc věrohodný a chování pachatele a postav okolo také moc ne. Konec mi přišel taky zvláštní a zklamal mě.
Kdybych si tuto detektivku nepřečetla, tak o nic nepřijdu. Za chvíli zapomenu, že jsem četla.

20.09.2023 3 z 5

Půjdu do pekla spokojen - Adolf Eichmann: životní dráha masového vraha Půjdu do pekla spokojen - Adolf Eichmann: životní dráha masového vraha Roman Cílek

Velmi zajímavé a čtivé. Pohled na život člověka, který byl svým organizováním přímo spojen s tragickými osudy a smrtí obrovského množství lidí a to částečně i po válce. Nejdříve je hrdý na "svou" dobře odvedenou práci a tvrdí, že půjde do pekla spokojen a po útěku a dopadení po mnoha letech začne najednou tvrdit, že je nevinný a že poslouchal rozkazy. Jak hluboko může člověk klesnout a jak se dokáže "obrátit" ve snaze zachránit si život? Byl chladnokrevný v posílání lidí na smrt, pak si žil ještě dlouho spokojeně, s rodinou a nakonec byl popraven, aniž by se doznal a litoval toho. Napadá mě spoustu myšlenek okolo toho. Každopádně knihu doporučuji

16.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Smutný příběh o zničených lidských osudech vlivem politického režimu. Můžeme být rádi, že to nedopadlo a taková budoucnost nás nečekala.

03.09.2023 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Velmi čtivé. Smutný, drastický a emotivní příběh z období holocaustu a masového vraždění mužů, žen a dětí. Je prostě až neuvěřitelné, co jsou lidé schopni přežít navzdory všem a všemu. To co se nikdy "nemělo" stát se díky strašné houževnatosti tří matek a jejich čerstvě narozených dětí stalo. Nacistické peklo přežili jak matky a tak i jejich děti.

31.08.2023 5 z 5

A pak už jen tma A pak už jen tma Petra Batók

Syrově, drsně napsáno. Příběhy tohoto typu jsou hrozné a velmi smutné. Alkoholismus a drogová závislost bohužel neničí jen toho daného člověka, ale především lidi kolem něj (rodinu, přátelé, kolegy co ho mají rádi a také se to týká i sousedů, kteří jsou přítomni jeho "vylevům" a také doktorů a osob, co se o něj "musí" starat). Ten kdo podlehne alkoholu většinou není spokojený se sebou, svým životem a má potíže s psychikou a stres. Je to síla a málo kdy je konec pozitivní :( Tady nebyl konec žádný (tedy výběr z několika) a mě to osobně vadí, nemám moc ráda otevřené konce. Na této knížce je to podle mě snad jediné mínus. Jinak hodnotím velmi dobře a určitě bych dala přečíst taky puberťákům, aby věděli, co se může dít a také se to stává a bohužel stávat bude

07.08.2023 5 z 5

Noční vlaky Noční vlaky Barbara Wood

Velmi zajímavý, dobře zpracovaný a čtivý příběh o jednom málem polském městečku a okolí. O statečných polských odbojářích a statečných lidech, které zachránili tisíce dalších lidí bez zbraní a násilí. V knize bylo napětí a hodně zvratů a pro mě překvapujících událostí a okolností. Byla tam statečnost, láska, zdrada a nic nechybělo. Za mě určitě doporučuji, za poslední dobu nejlepší kniha, kterou jsem četla.

15.07.2023 5 z 5

Zkrotit vlka Zkrotit vlka Benjamin Black (p)

Kniha mě, bohužel, moc nebavila. Bylo to zdlouhavé, chvílemi stránky a kapitoly o ničem. Nemastné,neslané jakoby bez chuti, bez koření. Nakonec jsem ani nedočetla. Dostala jsem se tak do cca 2/3. Někoho to bavit může a být pro něj oddechové a skvělé, ale za mě nedoporučuji

05.07.2023 2 z 5

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Čtivé, příjemné, zajímavé. V knize bylo hodně tragických, smutných, chvílemi i poučných a komických situací a zvratů. Příběh o situaci v Keni od období po první světové válce skoro až po současnost. Příběhy jsou napsány z pohledu několika generací rodiny pocházející původně z Anglie (bílých osadníků) a původní domorodé rodiny, která žije v místě kam se "přistěhovali" a různě se prolínají. Mě to bavilo. Bylo to dlouhé, ale i tak ;)

21.06.2023 5 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Čtivé, zajímavé. Četla jsem hodně příběhů na téma holocaust. Tato kniha byla zase z jiné perspektivy. Některé pasáže a postavy byli těžko uvěřitelné. Ale nikdo kdo toto nezažil nemůže říct jak to doopravdy bylo. Nakonec příběh "dobře" dopadl. Alespoň něco pozitivního při té hrůze

07.04.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Skvělá kniha. Krásně čtivě napsáno. Příběh je depresivní. Smutek a vztek, zklamání, ale i radost a láska se prolínají. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi taková témata

21.01.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Pěkný a čtivý příběh. Jak se v jednotlivých kapitolách prolínají různé příběhy, tak jsem se ze začátku trochu ztrácela. Osudy se nakonec propojily. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

02.10.2022 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Moje "oblíbené" téma. Kniha velmi čtivá. Děsivá, smutná, neuvěřitelná. Jako velká většina knih o "životě" nebo spíš přežívání všech, kteří toto museli zažít. Navíc je to příběh zase z jiného pohledu (z "práce" fotografa a pro Němce důležitého vězně). Podpořeno fotografiemi. Děs a hrůza :( Člověk někdy nadává, ale může být strašně rád, že se má, jak se má a nemusí prožívat tyto nepředstavitelné situace. Mě to vždycky vede k myšlence, že je důležité si vážit všeho, každé maličkosti a být vděčný.

16.11.2021 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi čtivá, milá a laskavá kniha. Dílo je plné zajímavých myšlenek a úsměvných situací. Je tam obsaženo hodně moudra a rad, jak by se měl člověk snažit chovat a celkově se po duševní stránce rozvíjet.

16.11.2021 5 z 5