ŠárkaK.17 Online ŠárkaK.17 komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Harry Potter není špatná kniha, pokud udržíte v mysli, jaké je cílové publikum. Což je nutné u každé knihy, ovšem u těch pro děti obzvlášť. Děti mi již dospěly do správného věku, a tak jsme se do toho pustili. Převážně ještě předčítám já, ta starší pomalu začíná číst sama. Děti to chytilo neskutečně. Knížka fungovala jako odměna i trest (výhrůžka: "když si neuklidíte, nebudeme číst" vždy přinesla čistý pokoj do několika minut).

Schválně jsem koupila co nejnovější vydání v naději, že někdo znovu zredigoval překlad a opravil chyby. Bohužel. Stále trnu nad perlami typu cukroví (když myslí sladkosti), kromobyčejně (myšleno výjimečně, ale které dítě to bude znát?), bouřné dny (místo bouřlivé) a chybně přeloženými větami. Až mám cukání to všechno podtrhat opravit a poslat zpět do Albatrosu, ať už to konečně dají do pořádku.

I přes tyto nedostatky se dobře čte, má spád a děti chytí a nepustí, zároveň jim poskytne spoustu hodnotných ponaučení a to nenásilnou formou, což rozhodně oceňuji.

18.01.2023 4 z 5

Versailles – Králův sen Versailles – Králův sen Elizabeth Massie

Ne, tohle se vážně číst nedá. Je to v podstatě strohý scénář, nespojité krátké scény, nulová hloubka.

08.11.2022 odpad!

Pověz včelám, že se nevrátím Pověz včelám, že se nevrátím Diana Gabaldon

Tato sága má stejné neduhy jako většina dlouhých ság, začíná být rozplizlá a zdlouhavá. Posun v ději vlastně žádný, ale i tak člověka pořád zajímá, jak to dopadne, a chce sledovat své oblíbené postavy. Za mě 3,5 *

Pro ty, co mají potřebu dávat knize hodnocení odpad!, aniž by ji četli (či četli předchozí díly), vy si tím něco dokazujete? Prostě nenávidíte autorku? Nebo rovnou celý žánr? Nechápu vás...

05.11.2022 4 z 5

Rosa a Labutí princezna Rosa a Labutí princezna Darcey Bussell

První knížka, u které má mladší dcera (5 let) vydržela celou dobu poslouchat a ani nedutat a to se zasněným pohledem a spokojeným úsměvem. Vřele doporučuji a kupuji rovnou celou sérii :)

14.10.2022 5 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Ano, chápu, je to absurdní drama, má to být absurdní. Ovšem, aby se to nedalo ani číst? Proskákala jsem to, tedy spíš prolistovala, kvůli čtenářské výzvě. První dějství bylo vše, co jsem zvládla přečíst doopravdy, na začátku druhého jsem hodila flintu do žita. Nač číst něco, co člověku vypadne z paměti dřív, než dočte větu? Lituju každého herce, který se ty nesmysly učí nazpaměť. Jednu hru jsem viděla i v divadle, ani ta mi neulpěla v paměti. Při jednom vystoupení i chybou herce vyměnili jedno dějství za jiné a diváci to nepostřehli.

Jednoduše, tyto absurdní hry, jsou natolik absurdní a nicneříkající, že nestojí za čas věnovaný jejich četbě, přinejmenším ne v současnosti.

05.10.2022 1 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Celkem pěkné, krátké, škoda jen, že je to fikce. Dalo se to napsat o lidech, kteří skutečně vlastnoručně změnili krajinu kolem sebe k lepšímu...

15.06.2022 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Tedy, žádný zázrak. Jak píše dom.ini, příběh byl hodně přitažený za vlasy. Do děje mě to nijak zvlášť nevtáhlo, k zamyšlení nepřinutilo, postavy mi k srdci nepřirostly. Paranormální linka v podstatě trapná a celkem zbytečná. 2,5*

15.06.2022 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Příběh hodnotit nemohu, neboť jsem se dočetla jen do poloviny druhé kapitoly, a to čistě kvůli otřesnému překladu. Chyby ve slovosledu, nesrozumitelné věty, překlepy, hrubky. Od příběhu to ruší tolik, že se to nedá číst.

03.06.2022 1 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Upřímně to vysoké hodnocení nechápu. Lednická je prostě typická česká novinářka - zaměřuje se jen na to špatné. Když si má vybrat, jestli dopodrobna popíše oslavy konce první světové, nebo pohřeb hraběte, tak je to samozřejmě pohřeb. Že konečně skončila válka (jejíž útrapy rozepisovala až do amputovaných končetin ponechaných v bedně na chodbě lazaretu) poznamenala jen mimochodem, jako by vlastně o nic nešlo. A když už náhodou popisuje svatbu, tak jen proto, že to je ta nejhorší, jakou kdo pamatuje (ty dobré zmínila jen na pár řádcích).

Kronika by měla dávat srovnatelný prostor tomu dobrému i tomu zlému. Takto by měli podnázev přepsat na "románová černá kronika ztraceného města", pak bych čekala, že se dozvím o tom, kdo kdy umřel, komu vydloubali oči a kdo sebral odškodné za smrt manžela, zmizel z domu a děcka ponechal vlastnímu osudu

06.05.2022 1 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Kniha všeho všudy mizerně napsaná. Taková koláž osobních deníků a dopisů, prokládaných naprosto zbytečnými a nezajímavými osobními zážitky autora. Sáhodlouhý popis fotografií účastníků expedice, jejichž fotky si však musíte vygooglit, je jako třešnička na dortu od pejska a kočičky. Překlad to dobil.

17.04.2022 1 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Skvělá kniha, která vás chytí za srdce. Za jedinou chybičku na kráse nemůže autorka, ale lidé pracující na překladu - když doslova "přeložené" vtipy pochopíte, až když si to přeložíte zpět do angličtiny, je to fakt bída...

17.04.2022 5 z 5

Božská hra Božská hra Danny Tobey

Poněkud náročnější kniha. Člověk s menším rozhledem si užije napínavý příběh, člověk s větším rozhledem si přijde na své v podobě mnoha podnětných otázek, které kniha vyvolává. Ano, je určená spíše mladším čtenářům, už jen z toho důvodu, že hlavní postavy jsou náctileté, ale bavit bude i dospělé. Doporučuji

09.03.2021 4 z 5

Hra světla Hra světla Stan Lee

Přesně taková kniha o superhrdinovi, jakou byste čekali. Bohužel příběh trpí mnoha dlouhými popisnými pasážemi a předvídatelností. Ta předvídatelnost asi patří k tomuto typu příběhů a vzhledem k tomu, že je kniha zřejmě určená spíš mladším čtenářům, tak asi ani tolik nevadí. Najdeme tu i klasická životní ponaučení, jaká jsme se u superhrdinů naučili očekávat. Knihu jsem četla již před rokem, takže hodnotím zpětně. Velký dojem ve mně však nezanechala, takže za mě 3*

05.10.2020 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Prve jsem četla českou verzi, podruhé anglický originál a žasla jsem, kolik se toho v českém překladu ztratilo - kolik narážek mi uniklo, kolik nuancí postav zmizelo jak pára nad hrncem, kolik střípků příběhu se zastřelo k nepoznání. V češtině jsem se prokousala až k sedmému dílu a stále čekala, kdy že mě to tedy chytne, jak zarytí fanoušci tvrdí. V angličtině jsem tak dlouho čekat nemusela, protože to najednou dává smysl.

Přesto, první díl si víc než tři hvězdy nezaslouží. Jsou lidé, kteří umí do světa člověka vložit tak, aby se s ním ztotožnil, aby ho chápal. Ty mi sedí lépe. Na druhou stranu, Eriksona můžete číst stále dokolečka a pokaždé vám docvakne něco dalšího.

28.09.2020 3 z 5

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Vtipné, mírně naivní, ale takovým roztomilým způsobem. Málokterá kniha mě dovede rozesmát, ale téhle se to povedlo.

16.06.2020 5 z 5

Poslední pes na Zemi Poslední pes na Zemi Adrian J. Walker

Přečetla jsem jen necelé první dvě kapitoly. Prostě to nešlo. Neseděl mi ani pohled psí, ani lidský. Možná v rukou jiného překladatele by to šlo, ale tenhle jednoznačně nezvládl vulgární a hovorový ráz na jedné straně, a ani strohý popisný styl na druhé mu úplně nesedl. Nepochopím, jak může v jediné větě použít slova ku*** a "jablka", nebo ultra spisovné "vdechuji ji" následované tím, že mu to je u prdele. Možná knize dám ještě šanci, ale v originále...

04.05.2020 1 z 5

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Příběh sám o sobě jakž takž. Tu a tam se autor snažil pronést něco chytrého, ale bohužel mi to vždy připadalo trochu mimo, nedokončené, neúplné nebo nesmyslné. Konec to bohužel zabil. Člověk by čekal, že tam ten příběh teprve začne...

Co mohu vyzdvihnout je český překlad. Po dlouhé době kniha, která se nehemží počeštěnou angličtinou, hrubkami a podobně. Dobrá práce, Julie Tesla

02.05.2020 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nudný styl. Samý popis. Přímá řeč bez uvozovek. Děj v podstatě nulový. A samotný příběh plný logických nesmyslů. Nechápu, jak to někdo může přirovnávat k Orwellovu 1984.

15.04.2020 2 z 5

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Žádný zázrak, nic světoborného, ale jako oddechová četba to celkem šlo. Jazykovou stránku českého překladu raději snad bez komentáře :(

17.02.2020 2 z 5

Kniha M Kniha M Peng Shepherd

Nesnáším nelogičnost, gramatické chyby, překlepy a angličtinu prosakující textem. V této knize se zhmotnily všechny tyto nedostatky a ještě se k tomu přidal rozbředlý příběh, prapodivný, nedořešený závěr a všeobecně nudný děj.

Už jen námět mě měl odradit. Když někdo ztratí stín, ztratí i vzpomínky? A pak když takový nestinný zapomene, tak se něco změní ve skutečnosti? Takže když dva zapomenou totéž, co se stane? A proč se to vůbec změní, když si to milion nestinných stále pamatuje? V jednom místě se "přiblíží měsíc", ale to samé se nestane po celé planetě? Nedořešený, nebo spíš nedořešitelný námět, který vůbec nikdy neměl být proměněn v knihu...

A dále, nelogičnosti toho typu, že po pár měsících jsou všechny domy zchátralé, ploty shnilé, sušenky v obalech okoralé a tak podobně? Tady asi autorka narazila na neznalost praktického života.

10.02.2020 1 z 5