sarka9190 sarka9190 komentáře u knih

Červenka Červenka Jo Nesbø

(SPOILER) Pro mne za tři hvězdičky, pořád jsem doufala, že vrahem bude někdo jiný a ono ne, navíc tam byl přehnaný zmatek, kdo je nakonec kým. Mám ráda složité detektivky, ale tohle byl místy na mne docela solidní guláš. A když nakonec natrefili na chlapa před místnosti s obesenou mrtvolou, řekla jsem si, tak jednoduché to přeci nebude ne? Knížka ve mně navíc nechala hodně nahorkly lítostivý pocit, kvůli smrti jedné z postav, tím více umocneny, že tato linie není v teto knize uzavřena. Doufám, že Nesbo napravi v dalších dílech.

08.01.2022 3 z 5

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

(SPOILER) Mé první setkání s autorem. Zajímavý případ, pěkně popsané vyšetřování, ale ten konec mi přijde naivni. Nemusím mít v každé detektivce divoké honičky, rvačky a přestřelky, vždyť například Agatha Christie v povídce Vosi hnizdo, nechá,,vyšetřovat,, vraždu, která se teprve může stat. Ale tady má pachatel na svědomí X vražd a ke konci zmatkuje jako skolak. Nehledě na to že linka Liny mi tam přijde navíc, místy je tam začleněna také dost naivně a hloupě. Mám z knížky roztristeny dojem, jako z Temného léta. Neví, čím chce být. V konečném důsledku jsem zklamaná. Ale rozhodně, si přečtu ještě další dil.

01.01.2022 3 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

(SPOILER) Planina mě hodně bavila. Knížka má pozvolný pomalý rozjezd a ke konci je to s prominutím pořádný ficak. Za ten dávám 4 hvězdičku, jinak by to byl pro mě solidní průměr. Autor se nicméně s vysvětlováním moc nemaze a chápu, že to některé čtenáře může rozčarovat. Mě to u Planiny nevadí, knížku jsem dočetla před týdnem a musím si poctivě přiznat, že mi leží ještě v hlavě. Nicméně to není takové tíživé dusno, jako třeba u Rbitova zviratek, mystickým realismem je to spíše něco ve stylu Murakamiho, spíše strašidelný příběh..

01.01.2022 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Na pokračování mého oblíbeného Honu na ovci jsem se dost těšila. Ze všech děl, co jsem od Murakamiho četla, je tento hrdina můj nejoblíbenější. Není příliš pasivni, pomáhá lidem okolo sebe a jeho,, hloupé vtipy,, jsou super. Ve srovnání treba s Kronikou ptáčka na klicek, která mi již přišla prekombinovana a plytka, mi v Tancuj přišlo vše tak akorát. A to zakončení...pro mě nejlepší.

06.11.2021 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Docteno před týdnem, dost dobré. Pár dílů s Harrym jsem už přečetla, takže mi trochu vadí jeho pravidelně se vyskytující opilecke výkyvy v každém z dílů, které jsem vzala do ruky. Našla jsem nakonec řešení a četbu jeho knih si prokládám jinými autory, jelikož se obávám, že by mi po čase splýval. Ale co Jo Nesbo parádně umí, je poslední čtvrtina každé knihy. Parádní kolotoč vrazdicek, akce a překvapení. To je důvod, kvůli kterému mám příběhy Harryho Holea ráda.

13.10.2021 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

(SPOILER) Pozvane jsem vytáhla po Jo Nesbovi, jako něco krapet odlehceneho. Kniha se četla dobře, ale upřímně, dej byl hodně násilně ohnuty přes koleno. U Zimních lidi mě více dejovych linii bavilo. Tady to na mne působilo šíleně uměle a preplacane. Spoiler:kdyby se vynechala linie Helen a Nata, byl by z toho docela slušný thriller, jak dívka patra po sve matce vs minulost jejích předků. Respektive předkyn. Prostě méně je více a tady to platí stonasobne.

11.08.2021 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Musím opět smeknout. Napínavý jako Sněhulák Levhart sice nebyl, spíš mi připomínal krimi od Tess Gerritsen Umři znovu, ale výborně. Prekombinovane mi to nepřišlo, Jo Nesbo voditek poskytuje docela dost a na hodně postav jsem zvykla z rozvleklych fantasy. Vraha jsem neuhodla a za sebe říkám, no tedy...parada.Sice mi trochu vadí, že se hlavní hrdina vždycky aspoň jednou opije a nechá si někde skrze provokaci rozbít ústa,ale hádám že to prostě k Harrymu patří. Stejně jako jsem si musela zvyknout na Murakamiho pasivní hlavní hrdiny, nebo na fňukající Robin ze série C. B. Strike. Dám si chvíli od Nesba pohov, ale určitě se k němu vrátím.

10.08.2021 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Za mne supr, vraha jsem sice věděla, jelikož jsem viděla film, ale to vůbec nevadí, jelikož ve filmu byl motiv vraha jiny a vůbec všechny postavy neměly s těmi knižními nic moc společného. Narozdil od mizerneho filmu jsem si ale tady řekla, ahaaaaaa.... tak protooooo... Skvělé provázané a líbí se mi, jak je příběh budován i očima jiných postav, než Harryho. Pátá hvězdička za strašidelné mrazení.

10.08.2021 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Dala bych pět hvězdiček, kdyby byla knížka o půlku delší:) Bavila mne víc jak Solaris od Lema, ačkoliv co do myšlenky, jsou obě díla stejně skvostna, jen Piknik je pro mne o dost ctivejsi. Otevřený konec mi nevadí, ono se to stejně uzavřít nedá, těžko si představit,, žili šťastně až do smrti,, zkrátka u těchto děl žádný konec neočekávám. Film jsem neviděla, pc hru nahranou nemám, zato hrajeme deskovou hru Zóna, volně inspirovanou tímto světem. A světe div se, když jsem otevřela knížku, hned na mě zavanula známá průzkumnicka post apo atmosféra. Takže za mne jasná srdcovka.

28.07.2021 4 z 5

Labyrint: Nezdolné srdce Labyrint: Nezdolné srdce Ryan Ferrier

Film s Bowiem znám a zboznuji jej, už kvůli nostalgii a Bowiemu samotnému. Knížka příběh posouvá mnohem dál, respektive film v ni nehledejte, ne že by v ní nebylo na nej spousta odkazů. Příběh má novou hrdinku, je dramatictejsi a temnější a je... úžasný... Po výtvarné stránce i dějové. Fandové filmu si ale komix užijí daleko víc, díky skrytým narážkam. Kdo nemu nemá vztah, pro něj to může být hezky nakresleny průměr.

10.01.2021 5 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

(SPOILER) Za mne průměr, hodnotím po nekolika dnech, co jsem Krásnou temnotu precetla. Jedna hvězda za kresbu, druhá za atmosféru a ta třetí, za to, že dvě hvězdy jsou za celkové zpracování opravdu malo, což uznávám. Mně se Krásná temnota nelíbí a určitě se k ní nevrátím. Není to můj šálek kávy, kolik lidí tolik chuti. Spoiler:knížka je vicemene o sobectví a hodně často o samoucelne lidské krutosti. Jak už je zde někde někým napsano, z hrdinou všichni vymetaji a on vymete nakonec s nimi. Hotovo, nic víc. Byt krásně nakreslené. Ale obsahem je to pro mne průměr. Respektive, podobných příběhů mám doma na toto téma dost, krásné provedené a vicemene i s,, něčím navíc,,.

03.01.2021 3 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Dopřála jsem si Spisy Lovecrafta k Vánocům a Hrobkou jsem začala. Je to velmi mile čtení, takové strašidelné bajky, nic, co by mi nahnalo husí kůži, ale milé počtení, ke kterému se budu ráda vracet.

02.01.2021 3 z 5

Zimní přízrak Zimní přízrak Dan Simmons

No, první polovina knížky supr, a pak zklamání. Tím víc, že jde o mého oblíbeného autora. Budované napětí a pečlivá spisovatelska práce se utopilo v sebelitostivem nudnem hloupouckém příběhu. Takže knížku posílám dál.

02.01.2021 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Dala bych tři a půl, kdyby to šlo. Přečteno za dva dny, za mě je to na podobné úrovni jako Hedvabnik. I přes svůj,, objem,, se knížka četla dobře, dej jsem si užívala a ke konci jsem byla i nebyla překvapená a hlavně na sebe pyšná že jsem trefila vraha, i když jsem na něj kapla z jiných důvodů. K řadě informacím se stejně nemáte šanci dostat, aby jste si vydedukovali správně řešení, takže jsem proste četla, tipovala a užívala si příběh. Co mě tam stvalo, byla Robin. Už to bylo trochu ufnukane Ve službách zla, ale v tomhle mi přišla její linka nelogicka a docela zbytečně natahovana. A to jsem docela u tehle věci tolerantní:) No, Kukačka je u mne ze série stále na prvním místě a těším se na další díl. Ideální čtení na svatky.

02.01.2021 4 z 5

Vraždící automaton Vraždící automaton Joe Benitez (p)

Takže docteno a opět průměr. Kdyby nebylo dílu předtím, neřešila bych to, ale takhle mě ta rozkolisana kvalita začíná trochu mrzet. První příběh ok, ten druhý, už byl na hranici toho, když si řeknete co to k sakru... Začne to příslibem něčeho a skončí to úplně jinde. Tak, kde Vás to moc nezajímá.

10.10.2020 3 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

(SPOILER) Dávám za tři, ale možná časem ještě upravím hodnocení. Zvony Londýna me bavily, ale od konce jsem čekala asi něco jiného. Každopádně se k sérii Petera Granta budu ráda vracet. Spoiler:že hlavní padouch, který dokáže strhnout barák, skončí tak jak skončí... A kde je Nightingale? Ve většině dílů někde jinde, než by být měl, ale u tohoto mě to mrzí nejvíc. Trestuhodne nevyužitá postava. Ale třeba bude další série s Peterem. Uvítala bych ji.

07.10.2020 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Po přečtení jsem měla z knihy nemastný neslany dojem. Tak průměr. Ale po načtení dalších dílů se mi první díl rozlezel v hlavě. Tahle série se hodnoti pro mne obtížně, jelikož jednotlivé díly vytrzene z kontextu jsou ryzi průměr. Ale dohromady tvoří pečlivě vypracovaný a provázany svět plný milého humoru a dobrodružství. Až na poslední stanici jsou jednotlivé tituly na sobě hodně závislé. Právě čtu poslední díl série a musím říct, klobouk dolů.

04.10.2020 4 z 5

Město & město Město & město China Miéville

Že začátku jsem se krapet trápila, než jsem pochopila systém města a města, ale upřímně s Krakenem jsem to měla podobné. Nakonec mi pomohlo, když jsem si uvědomila, je to trošku Matrix a přeci to není Matrix. Ta myšlenka je fantastická. I přes pomalý rozjezd nakonec příběh nabral slušně tempo zakončené správně detektivním a překvapivym vyústěním. Ráda se k Borluovi vrátím. Škoda, že vedlejší postavy nedostaly moc prostoru, jak mi u knížek nevadí nevyrcene, tady mě to trochu až prekvapive zamrzelo. Proto čtyři hvězdičky.

27.09.2020 4 z 5

Ztracenci z West Abbey Ztracenci z West Abbey Joe Benitez (p)

(SPOILER) Za mě nejlepší ze všech dílů, co jsem doposud četla. Atmosféra jiná o 180%. Druhý pribeh mě opravdu dostal. Pomalý naivni rozjezd zavanejici patosem vygraduje v akční i emoční kill billovskou nemilosrdnou nálož, kterou jsem naposledy v komixu zažila u Ghostridera. Cesta do pekla vyslapana,, dobrým,, skutkem jako vysita, s provinilou hrdinkou odjíždějíci do zapadajiciho slunce. Takový závěr nemá ani Abercrombie. Víc takových dílů.

25.09.2020 5 z 5

Tabule osudů Tabule osudů Joe Benitez (p)

Ve srovnáni s jedničkou mě dvojka až tak nebavila. Opravdu jednoduchý příběh zabalený v exkluzivní kresbě. Pokud nicméně chcete vyměnit nudu všedních dnů za exotiku a dobrodružství, je pořád Lady mechanika to pravé.

25.09.2020 3 z 5