SarahRoyalAss SarahRoyalAss komentáře u knih

Cinder Cinder Marissa Meyer

Poslechnuto jako audiokniha.
Knihou jsem měla problém se prolouskat. Buď to byla vina čtecí krize a nebo mi prostě nesedl styl, ale poslech byl úplně něco jiného a dokonalého. Hrozně ráda vynachválím čtení slečny Taberyové. Její hlas k této knize sedl neskutečným způsobem a velmi dobře se poslouchal.
K příběhu jsem přistupovala jako k jiným YA retellingům, které se mi dostaly pod ruku. Tady mě ale příjemně překvapilo, kolik nesl příběh osobité fantazie a nečekaných zvratů. Jo, ten jeden hlavní zvrat byl cítit jako řízek od sousedů i přes chodbu, ale u jiných jsem naivně čekala, že budou mít klasicky kladný/dobrý dopad, přínos... zkrátka že to dopadne dobře. Au, asi ne, což je ale jedině dobře páč to dodávalo příběhu tu správnou dávku překvapení.
Co mě na knize bavilo nejvíc... kromě hlasu slečny Taberyové, že autorka se základů originálního příběhu držela jen velmi krajně a rozvíjela svou vlastní myšlenku. Wow, tleskám jak moc se to povedlo. Příběhu také velmi dodávala šťávu Iko, každý by chtěl svou vlastní Iko. Potřebujeme víc Iko.

06.05.2021

Černooká Černooká Anna Musilová

Poslechnuto jako audiokniha.
Téma deprese je mi velmi blízké, ale na druhou stranu mě (díkybohu) nepotkala ztráta blízkého člověka v brzkém věku. Tohle téma mi kniha dokázala tak uvěřitelně vyrýt do hlavy, že jsem tu ztrátu prožívala s Viktorií. Taková ztráta musí být hrozná, mučivá a nezapomenutelná událost. To mi kniha sdělila naprosto jasně a zřetelně. Zármutek ze stránek šel tak cítit, až mi to rozplakalo.
Ne vždy můžeme vědět/poznat, čím si kdo prochází, jestli je psychicky v pořádku a zda je odhodlaný k tomu, si najít pomoc. Svěřit se někomu se svým trápením. A věřte, že když trpíte depresemi, úzkostmi a dalšími těžkostmi, je těžké udělat ten první krok k tomu si nechat pomoct. Ale tak strašně se potom uleví. Ne každý to dokáže, ne hned. Mě samotné to trvalo pár let se odhodlat k tomu si nějakou pomoc najít. Stejnou nedůvěru, jakou prožívala i Viktorie, znám jako všechny své ponožky s obrázky.
Každopádně, příběh knihy byl uvěřitelný, „zajímavě“ pojatý, i když šlo o těžké téma. Části s Černookou naháněly husí kůži až mráz běhal po zádech. Autorka uměla velmi přesvědčivě vypsat, jak se zlomený člověk může cítit. Chyběla mi tedy nějaká ta gradace příběhu (i když tam byla a vůbec jsem ji nečekala... wow!) jelikož to ve mně nezanechalo větší ozvěnu. Ale konec se více přibližoval realitě, jak by taková situace mohla dopadnout. A to jsem velice ocenila. Žádný happyend, který v YA často na konci knih čekáme, tohle přesahovalo do větších mezí.
Pokud si pamatuji dobře, toto je autorčina prvotina a já se po této knize velmi ráda vrhnu na její nejnovější knihu „Tamařino souhvězdí“. Opravdu mi zajímá, kam až se se svým psaním dostane. Moc jí přeji, aby to bylo hodně vysoko. :)

26.02.2021 3 z 5

Konspirace Umbrella Konspirace Umbrella Stephani Danelle Perry

Na knižní pojetí RE jsem se těšila, jelikož hry jsou naprosto skvělé a už je to prostě klasika.
Bylo by ale lepší jít do knihy s menšími očekáváními, vlastně se do určité míry jedná o přepis hry. Ocenila jsem nějakou tu snahu dát příběhu "trochu koule" když se autorka snažila vykreslit pocity u postav. Nemám ale pocit, že by mi kniha dala nějaký dodatečný lore nebo nějaký nový/zajímavý požitek ze série.
Každopádně, fanouška her to může chytnout a upřímně, ráda se podívám i na další díly. :)

13.01.2021 2 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Colleen je pro mě velké must have a musím ji vždy přečíst ASAP! Čekala jsem emoční terno, které mě zničí a nechá mi jako brečící trosku na gauči. No... Určitě je to zajímavě a smutně pojatý příběh. To určitě ano. Ale... rozplakal mě? Ne. Jsem z toho emočně zničená? ...ne?
Témata jsou mi dá se říci cizí, což není žádné mínus! Colleen mi dokázala do Morganiny situace udělat krásné okno a umožnila mi cítit její smutek. Některé ženské mají zkrátka koule čím si musí projít. I ty z příběhů.
Morgan mi byla sympatičtější než Clara (vážně jsem měla takovou chuť její kapitoly přeskakovat) a její kapitoly mi sedly více. Clara se občas chovala až nepochopitelně ale zase... nemohu ji tolik soudit, sama jsem naštěstí této situaci nemusela čelit, díky Bohu.
Nevím jestli to bylo tím, že se míchaly dva pohledy - matky a dcery, ale nějak mi to nesedlo. Připadalo mi, že už na začátku si nemohu udělat s postavami nějaké silnější pouto a být tak do jejich osudů více zakousnutá a zvědavě se hrabat stránkami dál. Oproti "Námi to končí" a "To nejlepší v nás", jsem postavy nedokázala brát jako sousedy odvedle. Zkrátka, nebyly pro mne tak věrohodně napsané.
Zase na druhou stranu, Colleen je prostě Colleen a kniha se četla jedna báseň!! Je to čtivé, to se žádné z jejích knih nedá upřít. Kniha nebyla vůbec špatná, navzdory té mé negativitě na začátku, omlouvám se. Jen mi "to něco" na co jsem u autorky zvyklá, chybělo.
I tak knihu ráda přidám do sbírky Colleen a budu očekávat její další knihu.

11.01.2021 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

(SPOILER) Pokud bych měla nějakou knihu doporučit podle skvělé interpretace, byl by to právě Hustej nářez namluvený Richardem Fialou.
Knihu jsem si nejdříve pořídila fyzicky ale neměla jsem čas se pořádně začíst, stáhla jsem si tedy alespoň ukázku v audiu na poslouchání při práci a... wow. Audioknihu jsem kupovala hned. Hlas pana Fialy k příběhu a postavě náramně seděl a uměl vykreslit všechny scény. Sama jsem se kolikrát řezala smíchy když zaznělo známé "Odiiiin"! Jedna z nejlepších věcí na knize - Gerhard. Prosím, ať je v dalších knihách ve více scénách.
Děj knihy je jinak totálně absudní. Ufoni a upíři ve válce? Ano, prosím, miluji absurditu!! Kdo potřebuje realitu. Tady je s tou zvláštní kombinací velmi dobře pracováno a akcí se vážně nešetří. Líbilo se mi, jak si autor hraje s upíří historií jak vznikli a není to prostě " byl jednou jeden upír...". Co ale knize vytknu, je velké množství sexuálních scén. Nejsem jedna z těch lidí, které tyhle pasáže tankují ale to jsou mé osobní preference.
O akci se člověk nemusel vůbec bát, že by jí bylo málo. Bylo jí tu až až. Postavy jsem v celku dobře přijala a zamrzelo mi, když už pak některá z postav... nebyla. Uhříku, Uhříku... byl jsi skvělý. Veroniko (má jmenovkyně), ty taky.
Není to nějaká převratná literatura, ale pokud se chce člověk od srdce zasmát a nebo se z nudného života začíst do akce, tohle to správné po čem sáhnout (nebo si poslechnout).

27.10.2020

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Po přečtení knihy jsem se musela na dlouho zamyslet. Kniha má velmi zajímavou myšlenku... Co by se stalo, kdyby lidé našli způsob, jak obejít smrt? Smrt se musí tím pádem stát člověkem. Každá smrtka má svůj "styl" jak vybrat člověka k pokosení - k jisté smrti. Podle procent, pohledu v očích, přišel do cesty a zrovna byl na špatném místě. Kde je ale hranice mezi kosením a vražděním v tomhle světě, to už je těžko říct.
Líbilo se mi, jak už jsem psala, že každá smrtka vybírá podle něčeho jiného. Každá má své zásady, způsoby a pravidla. Jeden se musel zamyslet, jaké to pro smrtku muselo být, když kosila lidi už několik staletí. Kolik empatie musela každá smrtka na začátku mít a kolik jí po té době ztratila. Nedokážu si představit, jaké by to bylo brát lidem životy ale dokážu si představit, jak by někteří toho povolání mohli zneužívat a užívat si ho. Je smutné si pomyslet, že i tací se najdou vždy. Zkorumpovanost, manipulace a podvrhy tu budou vždy. I ve společenství smrtek.
Příběh mě pohltil hned a chtěla jsem vědět, co se bude dít dál. Co musí učeň smrtky splňovat, co všechno musí za své učednictví vidět, pochopit, naučit se. Pro mě to byla velmi smutná záležitost, že se to musí někdo učit. Že už nemůže tu "práci" vykonávat sama smrt.

19.10.2020 5 z 5

Izuku Midoria: Počátek Izuku Midoria: Počátek Kóhei Horikoši

Skvělé pokračování výborné série, kterou jsem si doslova zamilovala.
Těžko se mi ke každému svazku píše, tak to vezmu najednou a shrnu to u všech stejně.
Miluji hrdiny a tohle je pro mě pohlazení pro duši... Hrdinové, záporáci, akce, backstories, promyšlené útoky, strategie... tahle série mi dává všechno. Líbí se mi, jak je v hrdinské společnosti zaveden systém a pravidla. Není to pojaté "prostě hrdina co zachraňuje a je cool". Tady se učí tomu, co hrdinu dělá hrdinu. Přemýšlet, něž něco podnikne, jak lze využít jedna schopnost více způsoby, jak se bavit s lidmi když jsou v úzkých a jak jim pomoct, dodržovat pravidla která má společnost postavěna... Prostě to má smyl. Hlavní linka Izukua je skvělá a sama tato postava mi dělá velkou radost, když se objeví na scéně.
Už na začátku je nám řečeno, že svět spěje k něčemu horšímu. Díly se opravdu stupňují v akci ale hlavně i v intrikách a plánech záporáků, je to skvělé. (Jen málokdy se mi stalo, že mi ukápla slza u záporáka - na to si ale čeští čtenáři budou muset ještě nějakou chvíli počkat. :))

My Hero Academia už jsem shlédla jako anime a mangu přečetla v AJ, tak že čekám na nové chaptery. Kupování si českých vydání a číst příběh znovu od začátku mi připomíná, jak moc mě tato série baví i na potřetí a klidně se k ní budu vracet i v budoucnu.

Vzpoura otravného šprta Vzpoura otravného šprta Kóhei Horikoši

Allmight Allmight Kóhei Horikoši

Chlapec, který měl všechno Chlapec, který měl všechno Kóhei Horikoši

Šóto Todoroki: Počátek Šóto Todoroki: Počátek Kóhei Horikoši

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Poslechnuto jako audiokniha.
No... Audioknihu jsem kupovala ze zvědavosti a přiznám se, že hlavně ke srovnání s hrami. Příběh se rozjížděl strašně pomalu a nehorázně se to tak vleklo. Nejsem bůh ví jak zdatná v historii a politice a oboje tu bylo ve velké míře, což bylo pro mě osobně, ještě větší utrpení. Po několika hodinách poslouchání jsem přetáčení a snahu zorientovat se v politických situacích na různých stanicích a zapamatování si jejich názvů, vzdala a raději pokračovala. Příběh se vlekl v tak strašně pomalém duchu a byly tu jen malé odchylky, které to trošku okořenily. Cca tak v polovině knihy (tak po 10 hodinách utrpení) mi příběh konečně chytl a začalo to mít nějaký spád. Ten ale nevydržel moc dlouho... Každopádně, bylo tu i strašně moc postav. Až strašně moc. Ve jménech jsem se ztrácela, kdo kam patřil a co tam vlastně dělal jsem často přeslechla (nebo ignorovala), bylo těžké se na to soustředit.
Líbilo se mi, jak Artyom našel "svůj vyšší cíl" a jeho uvažování. Za mě bylo hodně uvěřitelné, lidské a pochopitelné. Sama si neumím představit, jak bych se asi vyrovnala s různými skupinami lidí a jejich náboženstvím a uvažováním. (pro asociála docela problém)
Vyprávění bylo výborné, Filip Čapka se k tomu náramně hodil a jeho hlas je na poslech velmi příjemný.
Každopádně, konec mi navnadil, že si asi potřebuji nakonec poslechnout druhý díl. Bude to bolet, ale jsem zvědavá.

11.10.2020 3 z 5

Zradné srdce Zradné srdce Mary E. Pearson

Trošku zdlouhavý díl, ale za mě skvělé pokračování, kterým jsem se s radostí prokousala. Děj tu sice tolik neubíhal jako jako v prvním díle, zato nás tu více seznámili s historií města a jejího lidu. Nejdřív jsem se obávala, co naše hrdiny v zajetí čeká, Venďané jsou přeci nepřátelé a barbaři… Ale díky tomuto dílu jsem si udělala o Vendě úplně jiný obrázek.
Lid, který má svou historii, své tradice a víru. Bylo krásné pozorovat, jak a proč si Lia to všechno oblíbila. Jediné, co město „špiní“, jsou jeho páni. Komizar a náčelníci.
Z Komizara se i mě ježily vlasy, když se objevil na scéně a bála se, co může všechno provést.
Jako i při první knize, i tady jsem pár stránek poplakala. (dík Komizare, fakt díky)

06.10.2020 3 z 5

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Když jsem se po delší době zakousla do nového dílu, musela jsem si zopakovat děj rychlým prolistováním první knihy. Dvojka hned navazuje na první díl a dost se navazuje na události z předešlého dílu. (samozřejmě že navazuje, jen mám děravou hlavu :) ) Líbilo se mi, jak se v pokračování Katharina začala více projevovat a změna jejího charakteru dodala ději další grády. I to, co k tomu vedlo. (to bylo boží!) S dějem to ale bylo jak na houpačce, v jednu chvíli děj odsýpal jedna báseň – zvraty, akce, intriky, ... a pak jsem se do knihy musela nutit. Ani kapitoly s mou oblíbenou Arsinoe tomu moc nepomáhaly. Konec se ale opravdu rozjel a mé citlivé srdéčko dostalo ránu. (ano, plakala jsem)
Série si pořád drží svou laťku ale doufám ve větší grády v dalším díle. :)

06.10.2020 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 7 Zaslíbená Země Nezemě 7 Kaiu Širai

Téhle sérii nemám co vytknout. Je to plné akce, zajímavý nápad a neustále se něco děje.
Za mě zatím ani jeden svazek nebyl zklamáním a pořád je to boží. :)

21.06.2020 5 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Poslechnuto jako audiokniha
Pokud prožíváte první lásku nebo se chcete vrátit do holčičích dní.
Nevím přesně, co jsem čekala, ale jsem ráda, že jsem doposlouchala první knihu a do dalších nevím, jestli se budu chtít pustit. Nemohla jsem se vcítit do hlavní postavy a nemohla jsem vystát její smýšlení a občasnou naivitu. To opravdu nějaké holky takhle přemýšlí?
Také mi občas vadilo, jak se chovala se svým sestrám. Sama jsem ze tří skvělých sester a zrovna ta prostřední. Každý má mez sebou jiné vztahy, ale něco mi přišlo až moc spratkovské, drzé, prostě blbé…
No, k příběhu. Je to velmi jednoduchý YA příběh, který má pěknou myšlenku milostných dopisů a klasické prostředí střední školy. Pokud jste cílovka, tak si čtení/poslouchání užijete.
Mě to zkrátka lezlo na nervy. Důvodem možná byl i hlas Evy Josefíkové, která knihu namluvila a jak v mluvené podobě znázornila hlavní postavu. Je to osobní problém, ale hrozně mi podání vytáčelo. Rozhodně to není vina interpretky. :)
Další knihy pravděpodobně vynechám, první mi stačil. Dám šanci ještě filmům, ale kdo ví. :)

2*/5

07.05.2020 2 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Už si ani nepamatuji, kdy bych si při čtení fantasy tak odpočinula a smála se jak pitomá na veřejnosti. Pokud máte rádi „dračák“ nebo klasické RPG hry, budete příjemně překvapeni.
Podle obálky a anotace jsem čekala úplně jiný příběh s vážným magickým systémem, ale dostala jsem něco mnohem lepšího a sakra skvělého.
Není to o namakaných hrdinech, kteří teprve přicházejí o panenství, ale o starších chlápcích, co už právě ta léta nechali za sebou a nejraději by čepovali pivo. Alespoň naše hlavní postava Clay, správný chlap.
Příběh jde pomalinku a tak nějak lehce. V jednu chvíli jste na klidné vlně, pak se uchechtáváte a najednou Vám dá příběh facku, pláčete (jsem citlivka OK?) a pak se opět tlemíte jak vymaštěné pako nad velmi zajímavými kouzly a ironií, která provází naši skupinku celou cestu. (Hedvábné šípy, chápeme se.)
Je tu dost postav, které si čtenář oblíbí a za mě to byl rozhodně čaroděj Moog. Autor se rozhodně nebojí dávat do příběhu od všeho něco a každý background postavy je jedinečný a zajímavý.
Opravdu mi po celou dobu čtení přišlo, že při hraní dračáku se autor trochu rozepsal, měl spoustu nápadů a neuměl přestat. Skvělé na knize také je, že se dá číst jako standalone a nemusíte se pouštět do dalších knih v sérii, které teprve vyjdou. Přesto se chci do tohoto světa vrátit a užít si další příběh který mě bude bavit a prodlouží mi život o několik dalších let.
(Smutně koukám na nakladatelství Host… kdy bude další díl?)
5*/5

07.05.2020 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Becky se stala mou velmi oblíbenou autorkou YA žánru s LGBT tématikou díky Simonovi. Nejsem si ale jistá, zda ji spolupráce s jinými autory svědčí. U Adama Silvery mi to přijde stejné, mám ráda jeho styl psaní, ale tady jako by se styly těchto dvou autorů tloukly.
Ben je klasický charakter Becky, kterými si hodně čtenářů získala. Velký nerd, který hází hlášky z filmů, píše fanfikce a hraje hry. Prostě typ člověka, který je mnohým lidem velmi blízký a sympatický. Arthur na druhou stranu tomu tolik nerozumí a teprve s Benem poznává nerdí zákoutí. Takový mileniál s dobrým vkusem a zálibou v sociálních sítích.
Příběh mi přišel trochu plochý a částmi nereálný, to ale k YA žánru patří. Rozjezd knihy byl dle mého trošku pomalý a chtělo to mít trpělivost u čaje, jelikož jsem měla v několik částech chuť si knížkou plesknout o čelo.
Líbilo se mi, když to mezi postavami nebylo celou knihu růžové a že ne každé rande dopadne jako v Lásce nebeské. Někdy je to prostě trapas a potřebuje to jedno „opravné“. :) Na rozdíl od mnoha lidí konec knihy chválím. Když už je člověk trošku životem políbený, a nespadá přímo do YA skupiny, tak mu to přijde reálnější. :)
Každopádně, kniha neurazí a nijak zvlášť nenadchne, za to je to odpočinkové čtení, které vykouzlí člověku úsměv na tváři.
3,5*/5

07.05.2020 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest Vran jsem četla již před dvěma lety, chtěla jsem si knihu ale připomenout a to v podobě audioknihy. A musím říct, že to byl snad ještě lepší zážitek a užila jsem si příběh o dalších 100% více. Na audioknihy jsem zvyklá už odmalička, kdy nám rodiče před spaním pouštěli Vinnetoua... Krásné vzpomínky.
Kniha byla skvěle namluvená a díky interpretům, kteří se po kapitolách střídali, postavy nabyly více charakteru. Hlasy skvěle k postavám seděly a monology byly díky nim více intenzivní. (Snad je pochopitelné, jak to myslím. Sama se nechápu ale OK.)
Příběh je prostě neskutečný, i na druhé "přečtení" mi stále bavil a byla jsem natěšená na každou další kapitolu. Miluji ty postavy a jejich charaktery, každý je v příběhu jedinečný a má své přednosti a stinné stránky. Svou minulost, chyby a schopnosti.
Knihu jsem poslouchala při práci, čas na čtení už není to, co býval a audiokniha byla skvělým řešením.
Těším se na připomenutí si i druhého dílu v podobě audioknihy, snad brzy vyjde.

27.02.2020 5 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Westová je pro mě zaručenka chichotání a culení se z roztomilosti. Odpočinkové čtení.
Musím ale říct, že První opravdový polibek mi nesedl tolik, jako její předchozí knihy. Měla jsem problém se do příběhu dostat a bylo mi jedno co se tam děje. Postavy jsem sice zaregistrovala, ale že by mě nějak oslovily se říct nedá. Kromě Donovana. Jo, toho jsem si oblíbila. Závěr knihy by takový... no, jako OK ale určitě si to nebudu pamatovat.
S hodnocením jsem měla problém, je mi líto dávat Westové méně než 3 hvězdy, ale tady to u mě zabodovalo tak na 2,5 hvězdy.
(A ta obálka je fakt děsná. Alespoň můžu splnit jeden bod z výzvy.)

20.01.2020 2 z 5