samuel7462 samuel7462 komentáře u knih

Nepřátelské převzetí - Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost Nepřátelské převzetí - Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost Thilo Sarrazin

Mimoriadne aktuálna kniha, ktorá si kladie základnú otázku zlučiteľnosti islamu s demokratickým usporiadaním krajín Európy. Je pomerne úzko prepojená aj s inými knihami od T. Sarrazina a preto sa niektoré tézy opakujú (čo im neuberá na pravdivosti či dôležitosti), ale inak ide o veľmi komplexnú analýzu fungovania islamu a islamských spoločností v Európe a v islamských krajinách. Základná otázka však je, či už na navrhované reformy nie je neskoro, ak sa pozrieme na očakávaný demografický vývoj…

Konečná stanice Islámský stát? Konečná stanice Islámský stát? Rainer Hermann

Stručné a dobré zhrnutie filozofických základov IS, jeho fungovania, či prehľadu jeho vojenských akcií. Na úvod pôsobí komplikovane lavína zložitých mien (za čo autor objektívne nemôže), po chvíli si však človek urobí ako-tak poriadok. Autor prehľadne a zrozumiteľne vysvetlil predovšetkým zrod IS a skutočnosť, že jeho korene sa formovali už dávno pred medializáciou v rokoch sýrskej občianskej vojny. Za mňa k 5* chýba väčšie nahliadnutie do chodu “štátu” (autor popisuje, že IS sa odlišuje od ostatných teroristických organizácií mimo iného v tom, že sa na svojom území snaží budovať štát s fungujúcimi inštitúciami, avšak ďalej nezachádza), ako aj predsa len detailnejšia analýza vzťahu IS k Turecku, resp. Saudskej Arábií. Ale inak slušný prehľad.

02.08.2021

Proč selhal liberalismus Proč selhal liberalismus Patrick J. Deneen

Niektoré úvahy (návrat k lokalizmu, anti-kultúra) sú veľmi zaujímavé a hoci sa s nimi nemusí každý stotozňiť, sú minimálne podnetné k diskusii. V mnohých častiach sa však autor iba opakuje. Stojí za prečítanie ako reflexia liberalizmu z “druhej” strany, osobne som však čakal viac.

02.08.2021 3 z 5

Přání otcem myšlenky Přání otcem myšlenky Thilo Sarrazin

Podnetné úvahy predovšetkým v otázke sociálneho kapitálu a vzdelania - autor jasne vymedzuje, ktoré politické otázky budú v 21. storočí pre krajiny EÚ rozhodujúce. V otázke imigrácie mnohé užitočné dáta a odporúčania, ktoré sú dnes žiaľ ignorované a umelo prehliadané…

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Skutočne výborná kniha, ktorú by si mal prečítať každý. Áno, demokracia nie je dokonalý systém a prináša so sebou aj mnohé výzvy a problémy, no pri náhľade do života v tejto totalitnej spoločnosti si človek musí uvedomiť, že ide o maličkosti. Výber postáv je mimoriadne pestrý - zachytáva rôzne vekové a profesné skupiny a taktiež neponúka iba rozhovory s ľudmi, ktorý vnímajú režim ako “zlý” (viď. posledný rozhovor). Za mňa je hádam najprekvapivejšie v akej miere je v štáte prítomná korupcia (kontroly bytov, školstvo, práca, útek z krajiny)…

02.08.2021 5 z 5

Vzdorující demokracie: rozcestí a proměny současného Turecka Vzdorující demokracie: rozcestí a proměny současného Turecka Erik Siegl

Výborná kniha pre vstup do pochopenia súčasných problémov a situácie v Turecku. Vďaka rozsahu samozrejme nevie každý problém analyzovať veľmi do hĺbky, napriek tomu veľmi jasne a stručne pomenúva hlavné body vývoja krajiny v posledných rokoch.

02.08.2021 5 z 5

Ze zámoří do Čech - čokoláda, čaj a káva v raném novověku Ze zámoří do Čech - čokoláda, čaj a káva v raném novověku Karel Černý

Zaujímavá kniha, ktorá sa dotýka témy čaju, čokolády, kakaa (a veľmi okrajovo aj tabaku) v kontexte strednej Európy 15-17. storočia. Je skvelé, že dejiny sú zasadené aj do širšieho kontextu a že autor prvú časť knihy venuje dobyvateľom a objaviteľom, ktorí tieto kofeínové nápoje objavili - popisuje ich prvé skúsenosti s týmito nápojmi, ich postrehy, ale aj spôsoby konzumácie miestnym obyvateľstvom. Druhá časť knihy sa už dotýka šírenia kávy, čaju a čokolády v našom prostredí - opäť sa ukazujú prvé recepty, spôsoby konzumácie, postoje učencov k týmto nápojom, či popisuje sa taktiež fenomén vzniku prvých kaviarní. Kto ich zakladal a kaú mali funkciu? Vo všeobecnosti kniha prináša veľmi dobrý prehľad o téme, ktorú si stanovila skúmať. 4* za prílišné odbáčanie od témy - sú časti knihy, kedy sa vôbec nehovorí o kofeínových nápojoch, či ich konzumentoch - hovorí sa napr. o diéte, či potravinách vo všeobecnosti, čo je síce fajn k všeobecnému prehľadu, avšak do témy knihy to nemusí vždy nevyhnutne zapadať. Koho však táto téma zaujíma, tak určite odporúčam, nájdete čo potrebujete.

21.01.2021 4 z 5

Dějiny Nizozemska Dějiny Nizozemska Han van der Horst

Skutočne skvelé dielo, ktoré si musí prečítať každý so záujmom o Holandsko, či o dejiny vo všeobecnosti. Hned v úvode je pozoruhodné pozorovať, aký šok zažilo dnešné Holandské územie po páde Rímskej ríše. Pre mňa spočíva pridaná hodnota tejto skvelej syntézy v tom, že autor sa nevenuje iba dejinám územia, ktoré dnes poznáme ako Holandsko, ale venuje sa aj Holandskej kolonialistickej politike - akí mali postoj k otroctvu? Ako fungovali Holandské kolónie a ako v nich vyzeral všedný život? Rovnako zaujímavý je náboženský boj, ktorý prebiehal na území dnešného Holandska - ukazuje aj odvrátenú stránku správania "druhej strany", ktorú zvyknú mnohí ľudia prehliadať, no nezabúda upozorňovať ani na tienisté stránky rekatolizácie. Mimo iného, čitateľ sa dozvie aj to, akú úlohu v náboženských bojoch hrala voda a terén Holandska, čo je mimoriadne zaujímavé (nebudem prezrádzať, najlepšie si čitateľ prečíta sám:)) Všetky etapy historického vývoja sú napísané pútavo a čitateľne a majú potenciál zaujať aj úplne priemerného čitateľa a laika - navyše autor sa pozerá na dejiny svojho štátu s určitým humorom a laľkou satirou, čím je čítanie mnohokrát príjemnejšie. Za mňa doposiaľ jeden z najlepších zväzkov z edície Dejiny štátov, rozhodne odporúčam. Nič iné ako 5* sa tu nedá dať.

16.01.2021 5 z 5

Dějiny Mongolska Dějiny Mongolska Michal Schwarz

Veľmi dobrá syntéza dejín Mongolska aj pre laikov a ľudí, ktorí sa nezaujímajú primárne o dejiny tejto krajiny. Predovšetkým pozoruhodné je pozorovať, ako rýchlo a ľahko sa rozpadla veľká ríša, ktorá zaujala svoje miesto v 13. storočí - taktiež je zaujímavé dozvedieť sa, ako bola táto ríša vnútorne delená a ako jej jednotlivé celky navzájom fungovali. Pomerne ťažké čítanie nastáva v kapitolách o 15-18. storočí, kde by k lepšiemu prehľadu laika prispeli mapy, obrázkové pomôcky - pomerne ľahko sa dá stratiť v nekonečnom množstvu etník, ktoré na území Mongolska v tej dobe žili a vzájomne bojovali o moc. Skvelo je spracované 20. storočie, ktoré adresuje aj postkomunistický vývoj - hoci toto by mohlo byť predsa len o niečo obsažnejšie, kedže ide o jednu z najdôležitejších etáp vývoja samostatného Mongolska. Teda, 4* za veľmi dobrú syntézu, dobrý základný kameň na ktorom sa dá stavať pri snahe o podrobnejšie znalosti dejín Mongolska. Jedna hviezdička dole za neprehľadnosť pri písaní o 15-18. storočí, pomohli by obrázkové materiály (etnické, politické, jazykové mapy, či základná geografická mapa, ku ktorej sa dá vrátiť pri popisoch riek, pohorí).

16.01.2021 4 z 5

Dějiny Česka Dějiny Česka Jiří Štaif

Napriek tomu, že už v úvode je čitateľ upozornený na iný štýl písania Dejín Česka - tj. voľný, esejistický prístup musím povedať, že ide o rozčarovanie a sklamanie. Zo začiatku kniha pôsobila dobre - obdobie Veľkej Moravy je napísané prehľadne a zároveň vecne. Niektoré kapitoly sú celkovo napísané veľmi pekne a je v nich mnoho užitočných informácií (tu vyzdvihujem najmä kapitoly o 2. republike a Protektoráte, kde sa dozvedáme mnohé veci napr. ohľadne sociálnej starostlivosti v protektoráte a ako súvisela neskôr s očakavaním ľudí o sociálnu starostlivosť počas 3. republiky a ďalej), či kapitolu o 19. storočí, kde bolo okrem iného spomenuté aj hnutie za práva žien a mnohé iné zaujímavé informácie. Niekedy však mám pocit, že ide skôr o prezentáciu svojho názoru (viď. najmä kapitolu o 1. republike) a snahu “zničiť mýty”, ktorá častokrát nemá úplne jasnú a presvedčivú argumentáciu a naopak zamlčiava isté pozitívne stránky 1. republiky. Veľké sklamanie je úplná ignorácia vývoja po roku 1948, ktorá sa zmestila skutočne na zopár stránok. Verím, že NLN do budúcna nechá Dejiny Česka prepracovať na štýl, ktorý je mnohým čitateľom bližší a ktorý sa pokúsi skôr o syntézu, než o sebaprezentáciu a vyjadrovanie svojich názorov, či písanie esejí na určité špecifické témy, pri vynechávaní iných dôležitých tém.

07.07.2020 2 z 5

Češi a Slováci ve 20. století Češi a Slováci ve 20. století Jan Rychlík

Skvelá kniha na tému vzťahov Slovákov a Čechov v spoločnom štáte - dobre sa ukazuje, že mnohé problémy pretrvali počas celého obdobia Československa... odporúčam! ;)

30.06.2020 5 z 5

Dejiny Slovenska Dejiny Slovenska Dušan Kováč

Veľmi pekne napisané a prehľadné Dejiny Slovenska. Najmä kapitoly o slovenskom obrodení a národnom hnutí sú rozsiahle a podrobné - no zároveň čítavé - autor dobre vysvetľuje priebeh národného hnutia a role katolíckej a evanjelickej konfesie v ňom. Na 5* mi chýba väčší dôraz na stredovek a 15-18. storočie, kde by sa podľa môjho názoru dalo pridať pár stránok viac. Výborná je kapitola o vzniku samostatnej republiky, kde autor skutočne detailne vysvetľuje mnohé problémy a javy novej republiky, napr. vzťah k maďarskej menšine (prečo je problematický?), reformné snahy Dzurindových vlád a mnohé iné. Odporúčam prečítať každému - kniha je pekne napísaná aj pre “laikov” ;)

30.06.2020 4 z 5