salamandrina salamandrina komentáře u knih

Nádherná kacířství Nádherná kacířství Lisa McInerney

Ačkoliv musím uznat, že to bylo velmi dobře napsaný a postavy se hezky rýsovaly a potkávaly, občas to bylo trainspottingově vtipný a určitě to dobře vykreslovalo prostředí jedné sociální vrstvy na malém městě, tak prostě to ve mě nezanechalo žádný dojem. Podle mě tam není nějaký směřování, nějaký vrchol, nebo aspoň zacyklení se - prostě najednou to začne a najednou to skončí. Není to špatná kniha, obzvláště pokud je to prvotina. Tak třeba další knížka autorky už bude zas o krok dál. Nebo o dva...

16.04.2019 3 z 5

Překrásná je nepotřeba nářku Překrásná je nepotřeba nářku Jan Skácel

No jo co dodat než jen krása!

14.04.2019 5 z 5

Agnes Agnes Peter Stamm

Útlá kniha, zajímavý námět, ale nijak neoslovilo. Nesympatické postavy, intelektuální patos. Přečteš, pokrčíš rameny a jdeš dál...

11.04.2019 3 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Tak já nějak nevím, co si o tom myslet. Je to dobře napsaná kniha, která se čte sama, a čte se sama velmi rychle. Jsou v ní krásné a zajímavé myšlenky, každý má šanci se v ní najít. Aspoň myslím. Ale celkově mi to přijde takový plochý a nedotažený. Závěrečný dějový obrat jsem vůnec nepochopila, resp.nepochopila jsem, proč by to hlavní postava udělala. Ostatně všechny postavy jsou takové nedotažené a efekt tří vrstev románu sice dává na zajímavosti, ale vlastně nikam nevede. Takže ne úplně zklamání, ale rozpačitý pocit ano.

07.04.2019 3 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Tak tohle bylo příjemné překvapení. Už jsem málem knížku vrátila nepřečtenou do knihovny, nějak jsem neměla sílu na další pohádkově magický příběh, který je blbě napsaný a jen naznačuje než aby věci dotáhl do konce. Medvěd a slavík takový rozhodně není. Je to inteligentně napsaná kniha, která svědčí o tom, že autorka má velké znalosti ruského folklóru. Bavilo mě číst si o slovanských bozích a bůžcích, bavilo mě číst si o divoký holce uprostřed ruské divočiny. Bavilo mě číst si příběh, který ukazuje, jak křesťanství bojovalo proti tradičním náboženstvím. Doufám, že druhý díl nezklame.

05.04.2019 5 z 5

Vysvobození Vysvobození James Dickey

Tak tohle byla dobrá napínavá bomba. Po pomalém rozjezdu jsem nic moc nečekala, ale od scény přepadení jsem prostě tu knížku nechtěla odložit. Napínavý, dokonale popsaný scény, kdy vlastně jen lehce tušíte, co se asi stalo, ale stejně jako hlavní postavy si tím nemůžete být úplně jistí.

01.04.2019 5 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Mam pocit, ze s Balabanem jsem se nasla. Nekdy takove knihy jsou, ze ctete slova a je vam, jako kdybyste to psali vy nebo jako kdyby to psal nejaky hodne dobry znamy. Obrazy, blizkost, smutek. Krasa.

30.03.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

V rámci žánru fajn. Z Prašiny jako temného místa v centru Prahy by se dalo vytřískat víc, ale tak to je jen můj Neil Gaimanem ovlivněný mozek a asi už by to pak byla jiná kniha. Každopádně za mě dobrý a nominace na ML zasloužená.

29.03.2019 4 z 5

Ve skříni Ve skříni Tereza Semotamová

Tak tohle bylo velmi příjemné překvapení, vlastně po delší době jedna z nejzajímavějších knih, co jsem četla. Dokonale časově propletené obrazy, detaily, myšlenky, krásný jazyk, který si občas pohrává s říkadly a písněmi. Konečně má člověk pocit, že čte opravdu kvalitní literaturu a ne jen knížku, která má hezký obal a vypadá dobře na instagramu. Nominaci na Magnesiu Litera si rozhodně zaslouží.

26.03.2019 5 z 5

Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Rybí šupiny / Rty a zuby / Had na sněhu Bohuslav Reynek

Meditace, kterou uznávám.

25.03.2019 5 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Tak tohle bylo celkově takový o ničem. Dobře napsaný, četlo se to samo, ale na druhou stranu totálně suchý postavy, děj, kdy čekáte na to, až se začne komečně něco odehrávat. Jako kdyby se nemohla autorka rozhodnout, o čem psát: první půlka o dvou lidech, kteří se po peripetiích dají konečně k sobě, druhá půlka o tom, jak jedna naivní rodina k bankrotu přišla...překvapivě...pasáže popisující různé zákazníky nakupující dveře, byly fakt úmorný. Za mě zklamání.

24.03.2019 2 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Zajímavá kniha, tři dějové linie, kteŕ dávají smysl. Ke konci se ale vytrácí tempo a vlastně mě ani nezajímalo jak to dopadne. Překvapivě je to právě u části, která nebyla podle historických událostí. Zklámání to nebylo, ale velké haló bych z toho nedělala.

19.03.2019 3 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Pojídání škorpiónů, řezání prstů, polámané kosti, topení se v oceánu, zabíjení laní, znásilňování a psychický teror. To mi asi z hlavy chvíli nezmizí. Musím říct, že začíst se do této knihy mi chvíli trvalo - ne, není to vhodná literatura jen tak do MHD, kde se vám do života Turtle pletou spolucestující se svými každodenními hovory o ničem, telefonujíce nahlas. Chce to klid. První třetina tedy slabší, ale opakování témat navodilo atmosféru a pak už to byla prostě dechberoucí četba. Někdo přirovnává k Malému životu, ale je to skoro opak. Tady se hlavní hrdinka rozhodne vymanit se z toho, že je týráná, není to také žádná intelektuálka, přímo jedná a ve chvíli, kdy ji vstupuje do života někdo další se rozhodne stejně jako zvíře jednat ve svůj prospěch. Pud sebezáchovy je silnější než láska - i když je sebezvrhlejší.

16.03.2019 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

McEwan umí psát. Úplně to vidím jako intelektuální film s Gillian Anderson v hlavní roli (sorry, Gillian, ale tak by se hlavní postava trochu omladila)

10.03.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Druhý díl krapet slabší, resp.pořád fajn pohádka, ale ta forma vyprávění, kdy vidíme děj očima jednotlivých postav, který byl v prvním díle zajímavý, tady už byl často otravný.

10.03.2019 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Úderný, chladný, racionální styl, jakým je ta knížka napsaná, byl občas strašně vyčerpávající, ale výborný. Nutí k zamyšlení, jak čas strašně rychle utíká. V polovině se tok událostí zpomalí na popis jedné dovoleń, kde autorka skvěle vystihne charaktery hlavních postav, aby se pak v poslední časti děj zase zrychlil a nemilosrdně naservíroval závěr. Anti červená knihovna, kde i šťastný závěr je tak nějak pochroumanej.

03.03.2019 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Četla jsem v angličtině - tyhle knihy jsou na tohle fajn. Ale teda - být to o polovinu kratší nic se nestane. Jsem asi sobecká kráva, že se neztotožňuji s hlavní hrdinkou, ale většinu doby jsem si říkala, že je asi úplně blbá.

02.03.2019 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Povinná četba pro všechny, co volili Babiše nebo Okamuru ;)

28.02.2019 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Super napsaný, v rámci žánru bezva. Plný počet nedávám jen proto, že jsem zhruba ve třetině věděla, kdo je “vrah.”

24.02.2019 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Ale jo, v rámci žánru se to čte dobře a je to fajn oddychovka. Hlavní postava mi byla sympatická neb v něčem dost mi podobná. Ale když se nad tím člověk víc zamyslí, tak je to prostě takový o ničem. Jeden díl oddychovýho seriálu co se snaží si hrát na něco víc. Občas mě rozčilovaly gramatický chyby, ale není to blbý. Rozhodně mě to zaujalo víc než Losos v kaluži a mám pocit, že se prostě potřebuje autorka vypsat.

22.02.2019 3 z 5