Sakeé Sakeé komentáře u knih

Od hospody k hospodě Od hospody k hospodě Jaroslav Sapík

Hvězdu dolů za ty šílené hrubky. Rozhovor super.

20.04.2021 4 z 5

Ryby ****
Kdyby přišla závrať ****
Příběh jedné hračky ***
Slečna Koulová a slečna Luntová ****
Půl milionu liber a zázrak ****
Červená míchačka s betonem ****
Někam do tepla a pohodlí ****
Ninina ruka ***
Tunel lásky
Ovce

25.05.2020 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Hodně mi vadily opakující se repliky. Kdyby to bylo použito dvakrát třikrát... Ale tady se to opakuje neustále, a to dokonce v celých odstavcích (viz třeba ten o západu slunce). Je to zkrátka jen urputná snaha napodobit Jirotku za každou cenu. I když není to úplná katastrofa.

24.05.2020 2 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tak čtivé a vtipné, přitom chytré. Bravo, Saturnine.

19.05.2020 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Virginie Grimaldi

Červená knihovna převlečená za dobrodružný cestopis.

10.05.2020 2 z 5

Lesní lišky jsou mým prvním setkáním s finskou literaturou. Pro mě je to dokonalý balanc mezi mystičností, temnotou, krásou a napětím. Kdybych měla hodnotit jednotlivé příběhy, bude to takto:
Transit ****
Čarodějná kolébka ***
Lesní lišky *****
Motýl ****
Kéž bychom tu byli taky ****
Gordonův příběh ****
Temná zhouba, uzda smrti *****

04.05.2020 4 z 5

Mé první léto v Sieře Nevadě Mé první léto v Sieře Nevadě John Muir

Veliké díky Johnovi, že mě vzal s sebou do nádherných hor Sierra Nevada. Jeho popis je tak skutečný a hmatatelný, jako bych tam byla, jako bych se ve všech těch řekách vykoupala, jako bych s ním lezla na stromy a skály a pozorovala hvězdnou oblohu.

21.09.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Velmi čtivá kniha, navzdory téměř 400 stranám jsem ji sfoukla za týden. Jediné, co mě úplně neuchvátilo bylo vykonstruované nepříliš věrohodné rozuzlení, ale jinak super.

09.04.2019 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Strašná slátanina. Nedalo se to dočíst. Druhá kniha, kterou jsem v životě odložila.

01.02.2019 odpad!

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Ze začátku jsem si říkala, že půjde o lehkou literaturu, která mě nebude bavit. Ale ten, kdo miluje hory, toho kniha naplní takovým sentimentem, že ji slupne jako malinu.

24.04.2018 4 z 5

Já, François Villon Já, François Villon Jean Teulé

Vzkaz pro "detailistku" Athenu, jak sama sebe nazvala:

"cca 6500 před n.l. - v jeskyni Nehal Hemar, v Izraeli byly objeveny zbytky textilie vytvořených technikou, která byla používána před vynálezem předení nepřerušované příze. Tato technika používala krátkých délek příze, vzájemně propletených smyčkami."

Smyčková tkanina = froté

A ano, froté ručníky znali už v antice... Příště se doučte reálie, než začnete něco napadat, děkuji.

17.03.2018 5 z 5

Surrealisté Surrealisté Tim Martin

Jako kapesní průvodce dobrý.

15.02.2018 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Není to sice žádné veledílo, ale velmi čtivá kniha si mě získala kadencí a atmosférou.

22.01.2018 4 z 5

Napříč Jižní Amerikou Napříč Jižní Amerikou Pavel Svoboda

Pavel je skvělý vypravěč a ještě lepší fotograf. Pokud máte cikánskou, toulavou duši jako já, doporučuji zajít i na Pavlovu přednášku - procestujete kus světa a ještě se zasmějete :-)

23.11.2017 5 z 5

Svatojakubská cesta Svatojakubská cesta Cordula Rabe

Průšvih je, že kniha není aktuální. Základní informace sedí, ale ceny nikoliv, stejně tak síť ubytoven a další informace. Kdyby byla aktualizovaná, lze ji doporučit.

11.08.2015 3 z 5

Moje pařížská revoluce Moje pařížská revoluce Andrea Sedláčková

Mám ráda exilovou literaturu, obzvlášť tu ženskou. Na této knize hodnotím pozitivně pouze upřímnost, která sama o sobě ke kladnému hodnocení nestačí. Autorka se snaží obhájit samu sebe (ačkoliv není moc před čím, z knihy se mi zdá, že ji nejvíc trápilo pár kil navíc), děj je utopen v sebelítosti a náznaky sebeironie se rozplizávají v příbězích o ničem. Text postrádá hloubku, nic zajímavého a nového jsem se o období sametové revoluce nedozvěděla. Pokud chcete literaturu o této době, doporučuji spíš Zuzanu Fried-Preissovou - Na vlnách BBC a Svobodné Evopy.

10.08.2015 2 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dostojevskij je mistrem charakterů. Těším se na jeho další knihy.

13.05.2015 5 z 5

Brusinky Brusinky Barbara Nesvadbová

Není to vtipné, není to chytré. Chyběla tomu dokonce i lehkost, kterou bych u tohoto žánru očekávala a která by mu tolik slušela. Knihu jsem musela odložit po dvaceti stránkách.

22.12.2014 odpad!

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kolik moudrosti se ukryje pod jeden baobab? Je možné změnit někomu třemi větami život? Umíte namalovat slona snědeného hadem? Chce být liška opravdu ochočená? Knihy, které kromě odpovědí umí klást otázky (jež se s věkem čtenáře mění), jsou vzácné. Malý princ je jedna z nich.

22.12.2014 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knihu jsem dočetla jen z úcty k autorovi. Z té samé úcty jsem si pak už raději další díl nekupovala. Nuda, šeď, povrchní příběh a orgasmy. To radši pořádné porno:-)

14.07.2014 1 z 5