saez

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Málokdy mám při čtení trvalý pocit intenzivního smutku a tísně (napsala bych depresi, ale to znevažuji diagnózu). Autorce se povedlo vykreslit svět, jaký už nikdo nechce zažít. Četlo se dobře, leč nesnadno.

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Už dlouho ve mě kniha nevzbudila tolik emocí. Smála jsem se a brečela jsem a přes slzy se zase usmívala. V každém muži by měl být kousek Oveho a v každé ženě kousek Sonji.

17.03.2017

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Chvíli jsem byla zmatená, ale protože je to Backman, vydržela jsem a dobře udělala. Ten konec. To milé rozuzlení. Ten lidský příběh za každým příběhem. Ty prosté a přitom tak důležité myšlenky. Že s dětskou rukou v dlani, jste nejdůležitější na světě. Že láska neumře, když umře milovaná osoba. Že každý bojuje ve své vlastní bitvě, o které ostatní nemusí mít ani tušení. Že v šatně se dá kouřit, když je v ní ventilace :-)

Nic se ti nesmí stát.
Ne, co to povídám.
Vše se ti musí stát.
A musí to být zázrak sám.

31.08.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Wow. To bylo první na co jsem se po přečtení zmohla. Prvotina Karin Lednické je skvostná. Děj plyne a nutí vás číst dál a dál. Hltáte osudy lidí z kousku země, kde se všechno, chtě nechtě, točí kolem "ďury". Autorka provedla kvalitní výzkum a do knihy ho vtiskla tak atraktivním způsobem, že nutně musí poučit i antimilovníky historie. Netrpělivě očekávám dalším knihu a doufám, že bude stejně úžasná.

18.11.2020

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Autorčiny knihy se prakticky čtou samy. Mám ráda její češtinu, její příběhy a dokonalé zpracování. Zde mám jedinou výtku - četla bych dál a dál a najednou byl konec.

23.07.2019

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Knížka, kterou v pohodě přečteš za den a ještě při ní v pauzách ledacos uděláš. Napadá mě jen pár slov: "milé, slušné, přemýšlivé, inteligentní, vtipné" jako Marek Eben sám. Často jsem s ním souhlasila, občas se dojala, občas rozesmála... Gumovrat mě zcela rozsekal, příště si při něm budu zpívat :-)

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Výborná kniha. Zajímavý námět, překvapivé rozuzlení
a neotřelé myšlenky, které v člověku rezonují i dlouho po přečtení. Hovoří se o pokračování, ale ač bych ráda věděla co bude dál, zároveň se bojím, aby to nezabilo původní skvělý příběh.

06.08.2018

NůžNůžJo Nesbø

Všichni už to řekli za mě. Byla to jízda se slzami v očích a já doufám, že to ještě neskončilo.

27.11.2019

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Bočku, ty šmejde. Sotva se vrátíš do starých dobrých a zatraceně vtipných kolejích a už je zase konec? Děláš mi to schválně? Kde je sakra pokračování? :-)

HanaHanaAlena Mornštajnová

Silný lidský příběh. Nebyla to Hana, kdo nosil smůlu, byla to zlá doba a souhra okolností. Obrečela jsem, neboť se mě to osobně dotýkalo. I já jsem tu jen díky jiným.

19.10.2017

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Tolik silných příběhů v jedné malé knize. Je to o hokeji a není to o hokeji, je to o síle a o slabosti, o lidech a o těch co se za lidi jen vydávají ...Je to opět autorův dobře známý rukopis, tak jak ho všichni očekáváme a máme rádi.
PS: Bylo by fajn, kdyby se ti, co si to zaslouží, taky báli tmy.

03.09.2018

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

Kniha je dlouhá, má několik dějových linek, které na konci nebyly úplně dořešeny, i přesto mě četba bavila. Jsem zvědavá, zda bude další případ. Vlastně se mi i docela líbí rozvíjející příběh Cormorana a Robin (zřejmě dávná slabost pro červenou knihovnu). Znáte ten pocit, kdybyste nejradši autora přivázali k židli aby jen psal a psal?

15.04.2020

Kočka myši nenecháKočka myši nenecháMarie Rejfová

Moje drahá prázdninová Josefína. Ne, fakt nepotřebuju velkej příběh, dramatické zvraty a dech beroucí situace. Stačí mi praštěná Pepina, její lapálie a lovestory s Tvrdíkem. Bez nich není dovča kompletní.
PS: První díl jsem podstrčila matce, aby mi v těch vedrech nelezla moc ven a nějak se zabavila. Ukradla mi všechny. :-)

24.08.2020

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

Velmi čtivé, dobře napsané, jen ten konec jsem nějak čekala jiný. Zuzana se mi však zadřela pod kůži, přemýšlela jsem o ní ještě dlouho po dočtení.

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Když člověk konečně najde sám sebe, pak už se nikdy nemůže ztratit. Do toho Britt-Marie, do toho!

19.09.2017

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Konečně známe Asadův příběh. Jak já si přála heppáč....

30.03.2020

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Hartl je vypravěč příběhů. Těch se šťastným koncem i těch méně šťastných. Kniha zdánlivě o ničem a přece o něčem. Každý si vybere to své.

28.12.2020

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Tak to bylo zase seversky drsný. Čekala jsem všechno, ale vlastně to nakonec chápu. Krev není voda. Jen jsem si tak říkala, že by bylo lepší, kdyby do auta nasedli všichni a vyjeli ke Kozí zatáčce.

Noční klub - díl prvníNoční klub - díl prvníJiří Kulhánek

Můj první Kulhánek. Sice mě hned v začátku trochu naštval, ale asi to bude láska na první počtení.

21.04.2017

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Dobré, překvapivě velmi dobré. Prokládala jsem tím předvánoční shon a fakt se divím, že jsem nespálila jediný řízek :-D

25.12.2017

Napsáno krvíNapsáno krvíChris Carter

To zase byla jízda. Hunter jako neprůstřelnej Janek se svým bystrým mozkem, Garcia a všichni technici mu zdatně sekunduje... Já si to užila.
Mrzí mě však autorova ztráta a těší mě, že navzdory osudu píši dál a samozřejmě skvěle. Těším se na další případy.

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Výborná, oddechová knížka. Bavila jsem se a místy i smála nahlas.

20.01.2017

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Opět jednohubka, která potěšila. Trávit deštivé odpoledne s Josefínou rozhodně není nuda :-) A šup sem s další knihou.

02.10.2017

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Autorka umí zaujmout, autorka umí psát, autorka ví co psát a jak to vyjádřit. Autorka se stává mou oblíbenkyní, protože mi každou knihou skýtá nevšední čtenářský zážitek.

12.02.2018

Kdo maže, ten jedeKdo maže, ten jedeMarie Rejfová

Josefína a léto je pokaždé skvělá kombinace. Děj odehrávající se v závějích ochladil při teplotách nad třicet. Jen představivost jsem musela zapnout na maximum :-)
Doufám v další knihu, protože bych ráda věděla, jak to bude se Stehlíkem a hlavně s Tvrdíkem. Vážně bude Josefína zatvrzelá?

08.08.2019

BabičkyBabičkyPetr Šabach

Je to typická "Šabachovina", místy se zachechtáte k slzám, místy vás to donutí přemýšlet a na konci máte takovou divnou pachuť v ústech, jako byste ještě nedojedli, řádně nevychutnali sousto a na talíři už nic nezbývá. Přesto se k autorovi pokorně vrátíte a žadoníte o přídavek.

08.06.2020

Zlatý kompasZlatý kompasPhilip Pullman

Mám ráda fantasy a tenhle příběh byl vstupem do dalšího zajímavého světa, kde stálo za to pobýt a rozhlédnout se. Další díl už na mě čeká.

02.12.2020

Zrcadlový mužZrcadlový mužLars Kepler

Tohle byl starý dobrý Kepler. Užila jsem si každou stránku. Napětí až do konce. A závěr? Vypadá to na další případ, kterého už se nemohu dočkat.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Ještě to ve mě doznívá a rezonuje...I když jsem věděla, co ty roky přinesou, stejně se na popisovanou hrůzu nejde připravit. Bylo to vlastně smutné čtení, ale smutně krásné.

Když se vosy vyrojíKdyž se vosy vyrojíMarie Rejfová

Tak se nám Pepina pěkně vyrojila na prázdniny a já si to s ní zase krásně užila. Pepina (Tvrdík, Stehlík a spol.) je prostě moje dovolenková jistota, kterou mi podstrčí můj drahý muž, protože ví, že kdo si čte, ten nezlobí :-)