RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tolik nápadů. A tak pěkně podávané, postupně rozbalované. Bubliny vícerozměrného prostoru, Tchien-mingovy pohádky, černá doména... prostě paráda. Někdo zmínil, že by to stačilo na několik knížek, nutno souhlasit. I tak mi trilogie nepřijde "přeplácaná", umožňuje to obrovskou gradaci.
Doporučuji. Pro mne je to jedna z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy četl.

03.02.2023 5 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Život v armádě je drsný a ve válce ještě horší. Zvlášť když vás dostane na starost kreatura typu desátníka Řemendera. Zase trochu víc moralizující dílo: napětí 70%, humor 10%, trpkost života 95%, celkově 4-5 hvězd, vynikající. Ano,ten konec byl trochu moc. Ale i tak.
Zpěváčková výborná, Honzárum dokonalý, Rubaška správně motivovaný. Nugát nebrat.

03.02.2023 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Druhý díl podle mne překonává úvodní knihu. Smekám před autorem. Je to promakané a je tu mnoho oborů - nejen věda, ale i morálka, sociologie...
Navíc je to uvěřitelné. Mám za to, že určité situace by v reálu nedopadly jinak. Například pět lodí "Hvězdná loď Země" - tragické, ale pochopitelné. Plno zvratů a nových situací, nebo známých okolností v novém světle - skvěle napínavé a překvapující. Mentální pečeť - neskutečné možnosti.
Mediátoři - úžasný nápad rozvedený do podrobností.
Doktor Luo měl mé sympatie od začátku.
Asi nejlepší sci-fi, kterou jsem kdy četl.

19.10.2022 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Líbilo se mi to. Ten pohled na "budoucnost". Nová slova a věci vědecky dobře okecané, pardon, vysvětlené. Markovův pohon atd... Wranaui a jejich dálnovůně - skvělý nápad. Děj vyústil celkem logicky.
Stejně jako v prvním dílu obdivuji univerzálnost Rozsévače, který zde dosáhl hranice možností. Představa, že by byl člověk v kůži Kiry někdy i lákala.
Trochu otevřená vrátka s Nočními můrami pro možná příští pokračování.
Moc pěkný čtenářský zážitek.

18.10.2022 4 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Oproti ostatním knihám že Zeměplochy podle mne tato obsahuje nejméně humoru (odhaduji tak 1/4), o to více však nastavuje zrcadlo pozemských církvím, náboženstvím a fanatismu. Je to brilantní. Je to smutné. Je to neskutečné. Ale hlavně je to boží :)
"A přece kráčí!!!“
Zasloužených 5*.

03.10.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Začátek je pomalý a na sci-fi to zprvu nevypadá, ale pozadí čínské kulturní revoluce je evidentně nutné pro základní prvek - Rudé pobřeží. Velmi zajímavé náhledy na vědu. Paralela s hrou, která má novou, neotřelou myšlenku, ale jejím účelem je lidstvo na něco připravit (ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova) je velmi znepokojivá. Závěr je strhující. Z popisu sofonů a všeho okolo nich jsem byl fascinován, z vědeckého hlediska nevím, jak moc reálné nebo přitažené za vlasy to je, ale poslouchalo se to skvěle. Nemohu se rozepsat více, musel bych spoilovat. Nejoblíbenější postava: Ta Š'.
Vynikající čtenářský zážitek, doporučuji.

25.08.2022 4 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Přijde mi, že s každým dílem je kniha lepší a lepší. Lucas se zase o něco posunul, naopak se odkrývá ještě další fragment minulosti. Sofie, Aš-šád, Pinky, össeanský velekněz, Lodě a další postavy tvoří body mnohoúhelníku, který opět změnil tvar a příběh je zase jiný. A mám slabé tušení, čím je kniha alespoň trošku inspirována. Nebo je ten náznak jen čistě náhodný.
Audiokniha - přednes všech je jako vždy špičkový. Dokonce už při vyprávění Lucase vidím obličej pana Plesla :)).
Zvědavě i napjatě čekám na další díl.

11.07.2022 5 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Četl jsem kvůli čtenářské výzvě.
Překvapilo mě, jak se povedlo přenést atmosféru stand-up vystoupení do vyprávění. Autor má skvělý vypravěčský styl. Charakter Dovika mě fascinoval. Maska humoru, anebo byl někdy skutečně nad věcí?
Také zrcadlo životu i společnosti. Soudce jako sekundující postava - výborná symbolika.
Kniha se mi těžko hodnotí jen hvězdičkami. Dal jsem 4,protože si je podle mne zaslouží. Vnitřně u ní mám spíš jen 3, protože kabaret nemám v oblibě. Ale v příběhu je narážek na tolik rovin, že z hlediska "stojí za přečtení" bych dal maximální počet. Takže nejspíš:
"Přečtěte si to, zažijte směs silných (smíšených) emocí a pěkně si projděte tím, jak budou jen pozvolna odcházet."
Doporučuji.

28.04.2022 4 z 5

Korzárská čtverylka Korzárská čtverylka Michael Bronec

Tak jsem byl taky překvapen, že to není trilogie. A je to dobře - už se těším na pokračování. Mám dojem, že dílo má mírně rostoucí kvalitu s postupujícími díly. I když velmi výjimečně jsou zde dialogy "jen" ukecané a nijak důležité nebo zajímavé. Valná většina je však skvěle napsaná, ze skvěle namíchaných ingrediencí a nápadů. Poklad, korzáři, astrobiologie, psychické bojové schopnosti... V neposlední řadě erotické scény, které jsou psány podle mě skvělým, romantickým stylem (např. výprask na holou působí vysloveně něžně, je to však dáno Petrovým charakterem). Nejvíce se mi však líbil styl a jazyk, ten jsem si opravdu užíval.
Vynikající poslechový zážitek.

16.04.2022 4 z 5

Křivé ostří Křivé ostří Martin D. Antonín (p)

Pěkné, ne černobílé, napínavé. Ač jsou trpaslíci jedni z hlavních postav, děj se většinou odehrává v lidském království.
Ze střetu 2 kultur vzniká místy humor a místy napětí. Postupně se odkrývá politický motiv a "za vším hledej ženu" (v tomto případě jako objekt vášnivé posedlosti). Rytířský řád a ideje do toho skvěle pasují. Vyústění logické, ale podle mého též zbytečně krvavé.
Zasloužené 4 a půl hvězdy.
Po přečtení jsem ubral u původního hodnocení u Trpaslíků autora M. Heitze. Přesto mi některé vlastnosti vousatého plemene z pera německého autora sedly více.

11.04.2022 5 z 5

BYTÍ - životní filosofie BYTÍ - životní filosofie Josef Zezulka

Otázku života, vesmíru a vůbec v této knize sice nenajdete… ale hodně se jí přiblížíte. Netušil jsem, že jde propojit filosofii a víru (nechce se mi použít výraz náboženství, i když v některých souvislostech by bylo také výstižné).
Pan Zezulka byl bezesporu zcela výjimečný člověk. To, co nám v této knize sděluje, je něco úžasného. Doslova epochálního. Podle mého názoru je vše nejzajímavější tím, jak se mnoho věcí přirozeně propojuje (živly, reinkarnace, řád vesmíru… atd.) Dále pak tím, že nic nevnucuje, svou pokorou. Jaké téměř zapomenuté slovo v dnešní době…
Doporučuji všem. Zejména však hledačům, nebo těm kteří věří v něco, ale neumí se ztotožnit s žádným ze soudobých a/nebo oficiálních proudů.
Související weby:
www.dub.cz – Duchovní univerzita Bytí (Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky)
www.josefzezulka.cz

01.03.2022 5 z 5

Zezulkova biotronika Zezulkova biotronika Josef Zezulka

Věcně, stručně a výstižně popsaný doplňující léčebný obor, který začal být známý teprve ve 20. století, ale oficiálně nepříliš brán v úvahu.
Citace:
"Bioenergoterapie je samostatný obor, který dává zdravotnictví nové možnosti při zdolávání některých nemocí. Tak jako léky a lázeňské procedury, tak může lékař indikovat také biotronické zásahy a vhodně je kombinovat se svým postupem."
Léčba biotronikou funguje a může být zajímavou alternativou například pro nemocné rakovinou. Kniha popisuje, jak biotronika funguje a popisuje její zásady. Také dává rady pro učitele a ty, kteří s ní mohou začít (mohou, ne jen chtějí - ne každý se narodí se schopností předávat vitální síly).

Protože téma úzce souvisí s filosofií Bytí, je nutné zde zmínit odkaz na tuto knihu od stejného autora:
www.databazeknih.cz/knihy/byti-zivotni-filosofie-146611
Také nemohu nezmínit stránky Společenství Josefa Zezulky, která učení a léčbu tohoto nesmírně duchovně nadaného člověka dále rozvíjejí:
www.dub.cz

01.03.2022 5 z 5

Mračna nad Arénou Mračna nad Arénou Michael Bronec

Koupil jsem spíše ze zvědavosti, protože pan Bronec je můj oblíbený nakladatel. A nutno říci, že koupě stála za to. Samozřejmě, že audioverze pozvedá knihu na ještě vyšší úroveň díky panu Pobudovi, který opravdu umí. Ale bez kvalitního materiálu by přednes sám o sobě nefungoval. Je vidět autorova zúročená letitá zkušenost práce s literaturou... Jeho styl mi vyloženě sedne. Sci-fi nápady (různá energetická pole, cizí rasy, psychopasti...), jazykové obraty, narážky na ledacos, sem tam hláška nebo vtip. Veliká část knihy je postavena na dialozích, ale v tom právě vidím ten kumšt - dozvěděl jsem se o známé části vesmíru to podstatné a přitom to odsýpalo. Ani akci první díl nepostrádal a líbilo se mi, jak byla napsaná. Za sebe dávám 4 supernovy a jednoho rudého obra.
Těším se na další díly a doporučuji!

24.02.2022 4 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

Tohle je další hmatatelný důkaz Čapkovy geniality. Tak dobře napsané, do hloubky jdoucí. V této knize je všechno. Oslava života, stýskání si nad jeho marností, láska, smrt, lidská ušlechtilost i malost... Už samotná první část prostého líčení života byla tak pěkně postavená, promyšlená, uvěřitelná. Ty přesné postřehy, co se týče životních rolí, situací. Dlouhé a zevrubné rozebírání konkrétních pohledů "já" na život v závěrečné části mne zprvu překvapilo, ale postupně jsem zjistil, že se jedná o zcela organickou součást knihy. Obyčejnost života s prvky neobyčejnosti, nebo naschvál již níže zmíněný oxymoron - žádný život není obyčejný, anebo autorem zmíněných několik životů ten hlavní utvářející?
Podle mne ode všeho kousek a ještě mnoho navíc.
Klenot od jednoho z nejlepších českých prozaiků.

14.02.2022 5 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Návrat Mrakoplaše a rovnou jeho přesunutí na neznámý kontinent. Parodie východoasijské kultury a Čínského císařství se povedla. Jména byla k popukání (Šest Blahodárných Větrů,...) Unikání před lordem Hongem bylo ale nakonec na můj vkus trochu dlouhé. I přes kvalitní Mrakoplašova moudra a Cohenovy hlášky mám celkově slabší pocit - 4*.

"Jak že se to říká - kdo ti píseň zpívá, ten ti sežere chleba?"
...
"Pánové, správně je: Text píše ten, kdo drží nůž na krku zpěváka."

10.02.2022 4 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Méně humoru, více akce a hraní na temnější struny. Co taky čekat jiného v Uberwaldu mezi vlkodlaky. Hlavní účinkující - Elánius a Lady Sibyla ukazují, co vše v nich je. A je toho hodně. Karotka je také skvělý, ale Angua a její rodokmen ho celkem zastínila. Velmi zajímavé. Skvělé nápady (doly na tuk, Černé Připálené Kousky...)
jednoduše super čtenářský zážitek. V neposlední řadě bych neměl opomenout Igora (resp. celé příbuzenstvo), zvláště toho mladého, nekonvenčního. A Navážka jako atašé... paráda.
Prostě jako vždy: Sir Terry = doporučuji.

06.01.2022 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Tato kniha je perfektní zpracování výborného nápadu. Nemusíme cestovat do roku 2045, již dnes mnoho z nás podléhá kouzlu virtuálních světů, takže myšlenka dystopie možná není moc vzdálena budoucnosti (a to knize ještě přidává).
Jinak Oasis je skvěle promyšleno. Autor zároveň vzdává hold všem tvůrcům počítačů (Atari, Commodore,..) videoher od prapočátku (Pacman,...) a legendárním literárním dílům a stolním RPG hrám, které jsou podstatnou inspirací.
Různé další narážky na popkulturu a hudbu děj skvěle okořeňují. Hádanky jsou promyšlené a řešení napínavá. Nápad s "karaoke" scénáře filmů mě neskutečně pobavil. Představil jsem si sám sebe, odříkávajícího repliky Svatého Grálu od Monty Pythonů a zjistil jsem, že mám ještě co dohánět (podívat se na něj ještě asi 141x, abych dosáhl stejného počtu shlédnutí jako Wade - 157x).
Příběh a jeho zpracování však určitě osloví i čtenáře hrami nedotčené.
Další plusové body dávám za spravedlivý boj proti chamtivosti korporátu. Závěr si nejde představit jinak.
Jediné, co by se dalo vytknout, je určitá černobílost některých postav. To mne ale napadá až zpětně, v průběhu čtení příběh ubíhá jako splašená herka a vše se skvěle doplňuje.
Oslava toho, co dělá náš život pestrým a zároveň oslava života jako takového a uvědomění si priorit. Geekům a nerdům zdar!
Doporučuji.

23.09.2021 5 z 5

Tohle byla jízda. Tajní mezi tajnými, příprava důkazů i příprava falešných obvinění, hackerská republika... Moc se mi to líbilo, krásně do sebe vše zapadlo, vlákna se rozpletla. Závěr s Bidermannem byl famózní, nápad s vyřízením účtů mezi záporáky velmi pobavil. Trilogie se mi zapsala výrazným písmem mezi řekněme dvacítku nejlepších knižních zážitků. Doporučuji!
PS: holčičkám se prostě neubližuje!

06.09.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

A zase ta Lisbeth... Je to skvěle napsané. Postupné odkrývání tajemství, napínavost dosahuje tuctu kšand nebo spíš lana pro bungee jumping. Jsou tu i nové postavy a noříme se hlouběji do svinstva.
Navíc téma obchod se sexem a týrání žen je něco, při čem se normálnímu člověku nutně otevírá kudla v kapse, takže palce se držely prakticky samy.
Vyšetřování policie ukazuje, jak se lze dívat na různé důkazy, zvlášť pokud je někdo zainteresovaný, aby vyzněly jistým způsobem...
Lehký spoiler : ano, několik záporáků je potrestáno (včetně boxerského souboje, aj!) Pocit zadostiučinění byl vážně fajn.
Jen ke konci knihy, ta věc s kulkami ráže "jen" .22 ... No, budiž. Ale ten poměrně dlouhý nedostatek kyslíku, to opravdu jen s přimhouřením obou očí. Samozřejmě mi pak spadl ze srdce kámen nejméně velikosti menhiru :)
Doporučuji!

16.08.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Posloucháno, vynikající záležitost. Postupné odhalování bylo velice napínavé. Děsuplné tajemství v rodině, nemožnost úniku... Vyšetřující M. B. mi přišel jako průměrný klaďas, nebyl špatný, Liz jsem si však vyloženě zamiloval. O boji za správnou věc čtu vždy rád, Bjormanovo potrestání bylo pořád málo. V závěru zveřejnit/nezveřejnit (rozhodnutí mezi morálkou a city) - nečernobílost je fajn, i když zločiny takového kalibru...
Líbil se mi taky malicherný detail - zmínka, co si hrdinové kdy dávali k jídlu. A taky slovo káva bylo v knize určitě jedno z 10 nejpoužívanějších slov :)

05.08.2021 5 z 5