ruzer ruzer komentáře u knih

Útočník Útočník Evan Hunter (p)

Moj prvy Mcbain, ktory na mna cakal dlho v policke ale odhodlal som sa nan az po vypocuti podcastu Ruda zen od Pavlovsky a Kopriva. Zhltol som ju velmi rychlo, svizne napisane. Ocenujem autorov humor a dobre dialogy. Dobre sa to cita, lahka oddychova literatura idealna na cestu do prace.

16.02.2024 5 z 5

Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Graham Lawton

po precitani ma clovek pocit, ze sa mozno nic takeho prelomoveho nedozvedel. opak je vsak pravdou, kniha obsahuje velmi vela ciastkovych informacii a hlavne ludsky podanych. vela veci znie po precitani logicky a clovek si uvedomi, preco mu to nedocvaklo skorej/ preco mu to niekto nepodal skorej. oplati sa ju mat v knihovni, budete sa k nej opakovane vracat.

02.04.2023 5 z 5

Fašizmus Fašizmus Jakub Drábik

vyčerpávajúca publikácia, ktorá mi zabrala takmer rok. musel som si viac x od nej ,,oddýchnuť,, niečím ľahším. ako laikovi mi prišla miestami moc idúca do hĺbky. osobne by mi viacej vyhovovala lite verzia v polovičnom rozsahu. problém avšak nebude v autorovi ale vo mne. množstvo prameňov, ktoré autor pri písaní použil je obrovský. kniha stojí rozhodne za prečítanie, avšak treba mať v danej problematike už nejaký prehľad. čo som ja v podstate nemal a tam bol kameň úrazu. záver sa mi páčil asi najviac.

12.03.2022 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

zo začiatku ma to asi aj nudilo. páčil sami Jarošov vývoj, jeho zmena osobnosti. konečne začalo dobre namazané súkolie škrípať. vtedy ma to úplne pohltilo. záverečná scéna počas búrky mi prišla pomerné epická na zvyky JČ. taktiež som mal pocit ako keby ju písal Štepán Kopřiva. bol tam jemný nádych jeho akčnosti a marazmu. osobne si, ale myslím, že koncové uzmiernenie bolo príliš jednoduché. neuveril som ho Steinovi. myslím si, že by sa s ním nezmieril. každopádne ďalšia super kniha zo série. nechápem, že to JČ stále šlape. nečakal som, že sa mu podarí vytiahnuť z rukáva ďalší dobrý príbeh.

12.03.2022 4 z 5

Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium Rodčenkovova aféra: Ako som odhalil Putinovo tajné dopingové impérium Grigorij Rodčenkov

Zaujímavá publikácia pre každého fanúšika športu. Autor používa svižný a zaujímavý jazyk takže nudné pasáže by ste hľadali veľmi ťažko. Čitateľ nie je zaťažovaný zložitou chémiou a biológiou takže je skutočne pre každého. Rozmýšľam, či autora považovať za hrdinu. Ale asi aj hej, síce držal kladivo aj klinec do povestnej rakvy poctivosti športu, posledný úder však nešiel od neho.

25.10.2021 5 z 5

Tréninková bible pro cyklisty Tréninková bible pro cyklisty Joe Friel

pomerne obsiahla kniha s kompletným návodom ako si pripraviť ročný tréningový plán. Kniha ponúka informácie ku všetkým tréningovým aspektom od štruktúry tréningu, cez intenzitu, stravu až po regeneráciu. kniha je zameraná hlavne na cestnú cyklistiku. popisuje trénovanie podľa meraču tepu aj wattmetra.

10.10.2021 5 z 5

O sebe O sebe Kornel Földvári

Kornel si toho vytrpel pomerne dosť, mnohé situácie z oboch strán barikády. A čo je dôležité nezatrpkol. Hoci by mal na nie zrovna malé množstvo ľudí/organizácií plné právo.
Zo začiatku som mal celkom problém sa začítať. Akonáhle začal popisovať vojnové roky a päťdesiate roky šlo to úplne samo. Autorom popisované krivdy z obdobia Holokaustu a komunistického znárodňovania a normalizácie vo mne vyvolali trpkú pachuť akú som už dávno nezažil.
Trošku by som mohlo vyčítať pomerne rozsiahle popisovanie rôznych kamošov a pôsobenie v LITA.
Kniha je písaná skúseným autorom, na ktorého texte je vidieť, že mal načítané. Kvantá humorných pasáží dopĺňajú miesta s veľkým morálnym posolstvom. Autor častokrát filozofoval nad zmyslom jednotlivých udalostí a čo mu dali do života. Tieto časti si obzvlášť cením.
Obálka sa vydarila, umelecké dielo samo o sebe.

03.02.2021 4 z 5

Čítať o obetiach Černobyľu v podaní Alexijevič bolo horšie ako čítať o obetiach vojny v podaní Alexijevič. Čistá depresie. Koncentrovaná depresia. Depresie pre desať kníh a ešte za tri Tatrovky zostane.

01.01.2021 5 z 5

Laserový muž: Príbeh o Švédsku Laserový muž: Príbeh o Švédsku Gellert Tamas

Nedýchal som od začiatku do konca. Kniha je zaujímavo rozdelená do dvoch časových línií. Začiatok útokov a útočníkovo detstvo. Miestami ma mrazilo na chrbte, vzostup rasového extrémizmu vo Švédsku sa až nepríjemne podobá vzostupu LSNS na Slovensku. Svoloč sa dostane do parlamentu a získa vplyv len vďaka totálnej benevolencii a ignorancii elít. Mali by sme sa poučiť. Detailne popísané vtedajšie problémy a dôvody prečo strelec začal s teroristickou činnosťou. Miestami som mal pocit, že čítam beletriu. Nedivím sa, že kniha zaujala aj Cecíliu Vanger. Autor urobil obrovské množstvo mravenčej práce. Päť hviezdičiek dávno nebolo tak zaslúžených.

25.12.2020 5 z 5

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Pútavá kniha vhodná aj pre nás nepolúbených medinou. Nevedel som sa odtrhnúť od čítania. Myslím si, že medika možno trošku sklame ale pre mňa laika rozumné ponorenie do preberaných objavov. V knihe nie sú nudné, zbytočné podrobné pasáže.

25.11.2020 5 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Nadčasová kniha. Mal by si ju prečítať každý a to v pravidelných intervaloch. Svet by bol lepšie miesto pre život. Jazyk bol veľmi šťavnatý, presne tak ako mám rád.

13.04.2020 5 z 5

Tak toto bol Opus. Ťažko povedať čo je pravda, čo vymyslené. Každopádne ja som sa pomerne dobre bavil. Jonák použil veľmi svižný a výstižný štýl písania. Často krát som sa chytal od smiechu za brucho. Boli tam aj miesta s relatívne dobrými myšlienkami. Zdieľam jeho názor na boľševika, i keď som tu dobu nezažil (žiaľbohu alebo chvalabohu? ehm...). Autora nejdem hodnotiť ani glorifikovať ani nič podobné. To by asi ani nechcel. On to bral ako životnú jazdu tak som bral aj ja jeho knihu. Dostal som viacej ako som očakával. A hlavne omnoho šťavnatejšie.

17.03.2020 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Je to klasický Kopriva na akého som dlho čakal. Premakaná zápletka, ktorá znie uveriteľne a kvalitné zvraty sú normovaným štandardom, ktorý by z fleku mohli implementovať v EN ISO.
Celkom ma potešilo jemné moralizovanie/filozofovanie na pár miestach. To je tuším update oproti Rychlopalbe.
Je vidno, že Štepán je skúsený autor a knihe venoval veľa času. Vždy ma pri ňom fascinovala použitá slovná zásoba. Hlavne keď vezmeme v potaz, že to je brakový autor. XY pop-kultúrnych narážok dodáva knihe šmrnc.
Záver ma mierne rozhodil, respektíve tak trošku nasral. Vlastne celkom dosť. Ale to je dobre, tak to ma byť. Čitateľ by nemal dostať čo chce. Inak by to bola samozrejme nuda. A to nechceme. Fanúšik potom nebude utekať o par rokov do kníhkupectva, kúpiť pokračovanie a nezamkne sa v izbe aby to zhltol pokiaľ možno ihneď. A to popravde chceme.
Jediné čo ma serie je, že zase budem čakať pol dekády na pokračovanie. Ale to prežijem, hlavne keď si to udrží kvalitu.

11.11.2019 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

V stredu som dal poslednú skúšku, sadol som do šaliny a ponáhľal sa do kníhkupectva.
-Máte nového Baklyho?
+ s úsmevom na tvári: Ano
-Dá sa platiť kartou
+nie
-tak za 5 minút som naspäť
Bankomat, pin kód, peniaze do peňaženky, naspäť do kníhkupectva
-Som tu späť po Baklyho
+nech sa páči a prajem príjemné čítanie
-dikes
sadám do šaliny, idem na intrák, zhodím košelu, sadám do postele a hltám stranu za stranou, večer musím isť trošku osláviť so spolužiakmi na pivo, ráno do práce ale veď čítať sa dá aj v šaline, v piatok voľno tak len čítam

Neprešli ani dva dni a zase mi zostáva len čakať. Trošku smutný ale aj rád, že som to prečítal. Opäť to bola ta šialená jazda. Nič prelomového, podobné scenáre, známe postavy ale stále to funguje, stále to šlape. Neviem prečo ale najviac som si užil knihy čo som čítal počas skúškového. Naučím sa tri otázky a potom si dám 30 strán, ďalšie tri otázky a znova si dám za odmenu 30 strán.

Ja som sa bavil a to je hlavné, oddýchnuť si od hnusu bežného dňa tým, že čítate ako sa urastená postava nižšieho vzrastu oblečená do kožáku prebíja hnusom niekde v podzemí.

dúfam, že tento rok tu školu ukončím ale Žamboch by ešte mohol písať ďalej. mňa to proste baví

Ps. považujem sa gramatického analfabeta, ale tie korektúry boli strašne odfláknuté

25.01.2019 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Oddychová jednohubka, ja som sa bavil. Obohatil som si slovnú zásobu :)

15.01.2019 4 z 5

Strach a svrab v Las Vegas Strach a svrab v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Parádna jazda. Škoda, že kniha je vypredaná. Čítal som ju v originále tak mi asi viacero vecí ušlo. Ale aj tak som sa dosť bavil.

08.01.2019 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Knihu mi odporučila moja ,,ex''. Aj mi ju chcela požičať ale nestihla to :)
Autorovi sa podarilo zlúčiť bežnú vec ako sex spolu s filozofovaním o zmysle života. I keď čo to je život?
Verím tomu, že vo svojej dobe musela kniha spôsobiť určité pobúrenie. Hlavne v puritánskom ČS, ktoré defakto vôbec také nebolo. Iba sa naň hralo. Dnes sú starší pobúrený tým aké majú mladí mravné zásady. Ale keď starším rozviaže jazyk alkohol, či už pri rodinnej oslave alebo pánskej jazde v lesoch pri táborovom ohni, tak zisťujem, že ľudia sa nemenia a sme rovnakí.
Teším sa ako si ju znova prečítam s odstupom času

12.12.2018 4 z 5

KKRD Boys - Fest brblanina KKRD Boys - Fest brblanina kolektiv autorů

Neskutočne absurdný humor, ktorý nebude pre každého. Ja som sa ale neskutočne bavil. Ideálna četba na ráno cestou šalinou do práce/školy :D

24.11.2018 5 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Konečne vydal Žamboch niečo, na čo som sa fakt tešil. Bakly je môj veľký obľúbenec a v podaní Mirkovho rozprávačského talentu je to pekelná jazda.
Krátke kapitoly, strhujúco napísaný dej, viacero dejových línií. Proste ako sme zvyknutý.
Konečne sa v Baklyho príbehu viacej vyskytuje K. V knihe je pomerne veľa odkazov na staršie diela a obľúbencov na, ktorých sme už pomali zabudli.
Možno by sa dalo vytknúť, že sa defakto nič zásadného na tých 400 stranách nestalo, ale to vôbec knihe neuberá na kvalite.

Je to proste starý dobrý Bakly.

08.11.2018 5 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Pri čítaní som mal často krát chuť plakať. Len som sa nevedel rozhodnúť či od smiechu, smútku alebo absolútneho zhnusenia.
Takéto knihy by mali byť súčasťou povinného čítania na školách a nie nejaké romantické drísty z prvej polovice 19 str.

30.09.2018 5 z 5