Ruzaaa

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Opravdu mimořádná kniha. Není opěvována jen tak pro nic za nic. Příběh z neveselé doby zasazený do válečného Německa a sledující život jedné německé dívky, která to rozhodně neměla jednoduché (jako málokdo v té době veprostřed války). Líbil se mi styl vyprávění, kdy vypravěčkou byla sama Smrt. Ta Smrt ovšem nevystupuje tak, jak bychom asi čekali - zle, studeně, vypočítavě. Ba naopak, je smířlivá, hodná, duše si bere do náruče jako svoje děti.
Hlavní hrdinka a vše okolo ní je vybarvena velmi emotivně a lidsky. Autor si dal záležet. Tuto knihu doporučuji a těším se, až se podívám na film.

14.11.2019

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaErnest Hemingway

Tak z knihy o cca 500 stranách mě bavilo tak 100 stran. Očekávala jsem něco úplně jiného a byla jsem velmi zklamaná, dělalo mi potíže knihu vůbec dočíst. To plané tlachání mezi Robertem a Marií bylo úděsné, jedině Pilar se mi líbila, taková rázná žena. Ke čtení této knihy je zřejmě potřeba koňská dávka empatie, která mi zřejmě chyběla.

15.06.2016

Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnostiModlitba za Černobyl: Kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Ne úplně jednoduché čtení. Velmi zajímavá kniha, složená z pravdivých příběhů Černobylců, od obyčejných lidí, farmářů přes učitele, knihovníky, doktory, vědce až po zarputilé komunisty. Nejsilnější příběhy jsou přímo od lidí, kteří přímo u Černobylu byli a likvidovali zamořené oblasti. Další velmi náročnou kapitolou jsou příběhy manželek - vdov - po zemřelých hasičích a likvidátorech, které jsou hodně citově hluboké a smutné. Kniha ve mně zanechala stopu, protože i když od havárie uběhlo již více jak třicet let, stále může Černobyl být pro Evropu pohromou.

23.03.2020

SynSynJo Nesbø

První knížka od Nesba, co jsem měla čest číst. Moc se mi příběh líbil, přišel mi originální, krásně se četl a odsejpalo to. V Synovi se mi ani nestalo to, že by mi trvalo se začíst. Docela si dokážu představit i film, který by byl natočen na motivy tohoto příběhu. Ač nejsem velký čtenář detektivních příběhů, tento mě skutečně dostal a navnadil na další Nesbovy knihy.

29.06.2016

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

Nejvíc mě dostala oslovení Něžná, Čarokrásná, Nadoblačná. Kniha je plná opakujících se prvků, což mi nejdřív přišlo rušivé, potom jsem si zvykla a přišla na to, že to k této knize patří a vystihuje ji. Přerod z naivního dobrého pana Kopfrkingla na naivního zlého pana Kopfrkingla byl rychlejší, než jsem čekala. Ponaučení z této knihy je patrné - zlo, které si dokážeme zdůvodnit, jako by zlem ani nebylo. Moc se těším na filmové zpracování, které jsem zatím neviděla.

03.12.2016

ZhubniZhubniStephen King

Přečteno za pár dní, je to bezva kniha se zajímavým příběhem, co se čte opravdu sama. Zhruba v druhé třetině se děj malinko vlekl, ale nebylo to na škodu. A hlavně - konečně se mi u Kingovek líbil konec (to se mi často nestává).

14.04.2019

SvědectvíSvědectvíStephen King

Pecka! Zatím to nejlepší, co jsem od Kinga četla. Ač jsem se bála rozsahu knihy, že bude třeba místy nudná, tak jsem se šeredně mýlila. Každý kousek příběhu byl důležitý, nic bych nevypustila a tak jsem ráda, že jsem četla nezkrácenou verzi. Velikým plusem byly jako vždy postavy - větší počet (ale neztrácíte se v nich), krásně a postupně se rozvíjející charaktery, náhled do nitra každé z nich a uvědomění si, že žádný člověk není buď jen černý nebo jen bílý. Pozitivně hodnotím také téma cyklu na konci - takový Uroboros aneb R.F. a zlo jen tak nezabiješ.

09.01.2017

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knihu jsem plánovala číst už před lety, ale čtenářská výzva mě konečně donutila. Lepší a čtivější knihu jsem dlouho nečetla, opravdu. Vtáhla mě do sebe hned na začátku a nepustila až do konce. Konec jako takový byl sice zvláštní, ale líbil se mi v tom, že nebyl předvídatelný a nechává čtenáři nezodpovězenou otázku.

27.11.2018

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Koupeno v Levných knihách za babku a rozhodně to byla super koupě! Budu určitě pokračovat později v dalších detektivkách od tohoto autora. Velmi dobře se to četlo, ubíhalo to jedna radost. Jen nevím, zda mi stejně trochu nechyběly náznaky, kdo by mohl být vrahem... A taky mi vadilo rozuzlení celého příběhu na pár stránkách... Trochu škoda toho konce, ale jinak se mi to moc líbilo a doporučuji.

27.09.2019

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

První čtená kniha od tohoto autora, ke kterému jsem se konečně dostala kvůli výzvě. Zápletka a zločin se mi velmi líbil, Carl a jeho charakter mě celkem nudil (nezdají se vám ti detektivové skoro všichni stejní v těch detektivkách?), Asad jako příjemné zpestření, jsem zvědavá na další díly, co se z něj vyvine. Kniha má příjemný spád, čte se velmi dobře, nepřišla jsem ani na žádná hluchá místa, která by se z knihy dala vyškrtnout.

04.04.2020

Dívka, která musí zemřítDívka, která musí zemřítDavid Lagercrantz

No, díly 1-3 topka, ke 4 jsem byla shovívavá, protože nový autor a tak. 5 a 6 bohužel průměr, až hanba. Doufám, že další díl série už nebude, jelikož mě snad i ty hlavní postavy už nebaví (Lisbeth ještě víc nesmrtelnější než kdykoliv jindy, navíc mi trochu chybělo rozvíjení její postavy, pocity, atd. Mikael dost podobně) - neříkám dělat u každého charakteru psychologické rozbory, ale ono brát to moc povrchně taky není oukej.
Ale ať nejsem tak negativní - líbilo se mi téma Everestu a Šerpy.

26.11.2020

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Budu se opakovat, ale opravdu je to vynikající kniha. První část na mě působí někdy velmi úsměvně, tak nějak příběhově, jakmile se ale dostane čtenář do Osvětimi a jiných koncentračních táborů, není mu hej. Hlavně když víme, že se tohle opravdu dělo... Kniha je skvělá, doporučila bych jí všem, kdo válečné zločiny berou na lehkou váhu.

27.10.2015

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Klasická kniha, která by měla být přečtena každým čtenářem. Alegorie, která poukazuje na historii Sovětského svazu, ale nejen na to. Příběh je nesmrtelný, jelikož se odehrává prakticky neustále. Je dobré se nad tím zamyslet. Moc se mi líbil epilog, kde je vše uvedeno na pravou míru, kdyby snad měl někdo problém s pochopením. Orwell je můj oblíbený autor, i tak knihu velice doporučuji.

27.11.2015

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Skvělá kniha, četla se sama od začátku do konce. Zajímavé charaktery se svými tajemstvími, propojené příběhy a poutavé prostředí byznysmenů, včetně rozsáhlé kriminální zapletky. je to bestseller zcela zaslouženě.

14.02.2016

DivergenceDivergenceVeronica Roth

Ač jsem zvyklá číst poměrně náročnější knihy, Divergence mě mile překvapila. Kniha je psána velmi jednoduše, děj ubíhá rychle - působilo to na mě, jako když se dívám na film. Nemusím o tom moc přemýšlet, postavy se chovají předvídatelně (jak už zde bylo řečeno). Nicméně kniha má v sobě skvělý nápad a sama jsem zvědavá, zda svůj potenciál rozvine.

08.05.2016

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Po přečtení knihy se nedivím, že autor nebyl spokojen s filmovým zpracováním. Kniha se krásně četla, z nostalgie párkrát málem slzička ukápla - jako malá jsem neustále brečela, když se Artax utopil :D. Příběh se dá číst dvěma způsoby, buď jen jako fantastické dobrodružství, které přečtete a tím to pro vás končí, nebo způsobem druhým a daleko hlubším, než je jen přečtení textu. A pokud se vám podaří tuto knihu uchopit tím druhým způsobem, pak ve vás nechá znatelnou stopu ve způsobu náhledu na svět jako takový.

05.08.2016

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Příběh plný dobrodružství, historie, napětí i humoru. Ke knize se v budoucnu určitě vrátím.

21.10.2016

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Knihu jsem koupila již před nějakou dobou, ke čtení jsem se dostala až teď díky čtenářské výzvě. Ač kniha nepatří k úplně těm nejlepším válečným románům, má originální podtéma, které mě opravdu bavilo. Nicméně například kolem Moře plamenů mi konec přišel odfláknutý, stejně jako jsem nečekala, že Marie-Laure a Werner spolu prožijí tak málo času. Ale válka mnoho času lidem sebrala, takže je to jen můj subjektivní pohled. Kniha celkově se určitě řadí k povedeným a doporučuji ji.

04.12.2017

Anděl smrtiAnděl smrtiRichard Sklář

Na knize se mi velmi líbil styl, kterým je napsána. Místy jsem se opravdu bavila. Ač jsem nečetla předchozí díl, rychle jsem pochopila postavy a vztah mezi nimi a nijak mne to neomezovalo. Příběh byl taky velmi dobrý, s překvapivým vývojem. Navíc vše situováno v Ostravě, což je za mne taky bod k lepšímu (často čtu příběhy ze světových velkoměst). Díky výzvě za to, že jsem se kvůli ní dostala k této knize.

10.04.2019

KříďákKříďákC. J. Tudor

Kříďák se mi četl velice dobře, příběh celkem rychle utíkal, bylo to zajímavé téma. V něčem mi to hodně připomínalo TO od Kinga, zřejmě ta dětská parta, co se potkává ve dvou časových liniích. Přiznám se, že konec mě úplně nepřekvapil, protože jsem si to odvodila. Pozitivně hodnotím občasné filozofické pasáže :-)

18.07.2019

ElantrisElantrisBrandon Sanderson

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

21.10.2019

Černá věžČerná věžLouis Bayard

Fiktivní zápletka zasazená do faktické historie, to je moje oblíbené. Příběh zpočátku méně zajímavý, ale potom se rozjede a neodtrhnete se od něj. Navíc postava Karla dokáže nejednou vykouzlit úsměv na rtech čtenáře.

01.12.2013

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Po relativně negativních recenzích jsem se obávala nejhoršího, ale nic takového nepřišlo. Tento díl jsem přečetla velmi rychle, jednalo se o takovou jednodušší povídku, nenáročné čtení. Díky tomu je kniha nejspíš brána za nejhorší v sérii knih o Zaklínačovi. I přesto ale Geralt zůstane mým oblíbencem a nezanevřu na něj.

05.10.2015

Porodní bábaPorodní bábaKatja Kettu

Zpočátku mě zarazily expresivní výrazy, kvůli kterým to přítelova babička odmítla číst :D Potom jsem se ale do příběhu začetla, hodně se mi líbilo opět to, že je to na bázi skutečného lidského života. Autorčin styl, včetně zmiňovaných věcí jako zachycení pachů a vůní, mi přišel adekvátní vzhledem k době a místu, kde se příběh odehrával. Kupodivu mi ani nevadila naivní láska hlavní hrdinky, kterou bych v kterékoli jiné knize odsoudila. Kniha je velmi zajímavá a je třeba brát v potaz, kdy a kde se příběh odehrává, jinak se vám kniha zřejmě líbit nebude.

16.12.2015

AlianceAlianceVeronica Roth

Nejdřív jsem chtěla dát jen tři hvězdy, protože začátek nic moc. Zbytečně zkomplikovaný děj a k tomu mi trvalo, než jsem si zvykla na kapitoly v podání Tobiase, které mi přišly takové chabé až trapné. Čtvrtá hvězda je tedy za konec, protože jsem ho opravdu nečekala a překvapil mě, jak u Triss, tak u Uriaha.

24.05.2016

Satanská bibleSatanská bibleHoward Stanton Levey

První polovina knihy mě bavila a i vzdělala, dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací a zároveň kniha vyvrátila bludy kolem satanské církve. Líbily se mi pasáže o křesťanství, byly k zamyšlení. Samozřejmě nyní nehodlám provádět satanské rituály, ale určitě bych knihu nehodnotila nijak záporně. Tři hvězdy dávám kvůli druhé polovině knihy, která pro mě nebyla přínosná a jen jsem ji zběžně projela.

15.09.2016

NákazaNákazaRobin Cook

Kriminální případ z prostředí lékařů. Neurazí, nenadchne. Kniha je čtivá, zajímavý námět, ale pak se hrdinka chová jako střevo. Vše končí happyendem.

30.10.2016

KrysařKrysařViktor Dyk

Přiznám se, že jsem se ke Krysařovi dostala až díky Čtenářské výzvě. K maturitě jsem skoro nic nečetla, na vše mi stačily výtahy z internetu :D Z Krysaře jsem byla mile překvapena, dobře se mi četl, děj hezky ubíhal. Plus k tomu ta skvělá ponurá atmosféra díla, přítomnost ďábla, lásky, zklamání, smrti a nakonec naděje.

14.03.2017

MarťanMarťanAndy Weir

Super a super. Od začátku jsem se fakt bavila tím stylem, jakým je kniha napsána. Technické výrazy, chemie a další pro mě nebyly na obtíž naštěstí. Knížku jsem si opravdu užila, na konci jsem byla strašně nervózní, jak to dopadne. V blízké době se podívám i na film. Doporučuji.

26.03.2017

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

Takhle čtivá kniha se mi do ruky dostala po dlouhé době. Téměř od začátku jsem byla nadšena stylem psaní, vykreslením postav a situací, popisy míst v Londýně (které jsem i během čtení opravdu v Londýně navštívila). Viktoriánský Londýn byl na jednu stranu plný špíny a na druhou stranu plný luxusu - naše Sugar si prošla obojím. Autorovi musím velmi pochválit i čtivost v pasážích, které nebyly úplně svázány s hlavním dějem a jen dokreslovaly atmosféru. Jednu hvězdičku srážím pouze za konec, protože nemám ráda otevřené konce po tak sáhodlouhém vyprávění.

07.07.2017