rumund

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

No abych řekl pravdu, bylo to pro mě trápení. Třetí díl se mi četl hrozně těžce. Tolik názvu míst a jmen postav je v knize, že jsem byl totálně ztracen. A to jsem za mlada, všechny filmy Pána prstenů, hrozně miloval a myslím, že jsem je znal docela dobře. Tak za to všechno aspoň tři hvězdy, jinak bych jich bylo méně. Ale Tolkienovi nemůžu upřít, že to měl všechno vymyšleno do nejmenších detailů (písmo, názvy, historii, ...)

Fucking Berlin: Studentkou i prostitutkouFucking Berlin: Studentkou i prostitutkouSonia Rossi

Jo takhle kniha mě dost bavila. Krásně a nenáročně se četla. Takové příběhy ze života mám hrozně rád. Nemůžu pochopit, jak někdo takhle dokáže žít a takhle se prodávat, jen pro peníze. Možná si pak časem zvykne, ale přece jen to je síla.

Podfuk v MarseillePodfuk v MarseillePeter Mayle

Tak tato kniha mě teda vůbec nechytla a tudíž ani nebavila. Buď jsem prošvihl začátek a už mě příběh nepohltil nebo je chyba někde jinde. Ale za mě slabé.

Šest letŠest letHarlan Coben

Za mě skvělá kniha. Napínavá, zajímavá a do konce knihy jsem byl napjatý, jak to dopadne a jaké bude rozuzlení. Určitě ne poslední kniha od Harlana Cobena. Už teď se těším na další.

Krásné zelené očiKrásné zelené očiArnošt Lustig

Docela zajímavá a čtivá kniha Arnošta Lustiga o mladé holce, která se jako židovka dostala do koncentračního tábora v Osvětimi. Neprozradila, že je židovka a tak se čirou náhodou dostala do nevěstince, jako šlapka pro německé vojáky a důstojníky.

Chlapec, který následoval svého otce do OsvětimiChlapec, který následoval svého otce do OsvětimiJeremy Dronfield

Až neskutečné a těžko uvěřitelné, co tito dva, otec a syn, všechno prožili a hlavně přežili. Holt, když je silná vůle a strašné množství štěstí, tak se vyplatilo a Gustav s Fritzem to, jako jedni z mála dokázali. Dobrá kniha, jen se mi některé části zdáli trochu kostrbatě napsány a proto mě tak kniha, úplně nedostala, tam kde mě tyto knihy obvykle dostávají.

Dvě věžeDvě věžeJ. R. R. Tolkien

Tahle kniha určitě nemohla zklamat. Holt Tolkien to vše uměl báječně vymyslet. Filmy mám jsem několikrát viděl, takže jsem věděl do čeho jdu a že to bude fajn počtení. I když, i tak jsem se někdy ztratil při všech těch názvech míst a jmen. Dobré bylo i to, že po rozdělení společenstva, kniha v první půlce popisuje jednu skupinku (Aragorn a spol.) a v druhé půlce knihy, druhou skupinku (Frodo se Samem). Kdyby kniha skákala po kapitolách, ztrácel bych se ještě mnohem víc.

NástupNástupV. Řezáč (pseudonym)

Kniha mě moc nepohltila. Vlastně mě skoro vůbec nebavila. Asi díky té propagaci komunismu. A tomu holt já moc neholduju. Jinak osídlování pohraničí po 2.světové válce byla docela zajímavé a mnohdy i velice drsné.

Muž na odstřelMuž na odstřelLee Child

Kniha Lee Childa opět nezklamala. Těžkosti Jacka Reachera umí spisovatel napsat vážně bezvadně. Napínavostí se to v knize jen hemží a čte se jedním dechem.

Byl jsem Himmlerovým pobočníkemByl jsem Himmlerovým pobočníkemRoman Cílek

Proces s obžalovaným Karlem Wolffem. Bývalým SS-obergruppenführerem a generálem Waffen-SS a hlavně pobočníkem říšského vůdce Heindricha Himmlera. Byl to muž, který z blízka nahlédl do nejtajnějšího dění v třetí říši. Nacistický zločinec na lavici soudu a odkrývání nacistických zločinů. Docela zajímavá kniha a moje ne první a určitě ne poslední kniha spisovatele Romana Cílka.

Bílý kůňBílý kůňKarel Houba

Překvapivě dobrá kniha. Velice hezky a rychle se mi četla. Vůbec nic jsem od ni nečekal. Ovšem docela mile, mě kniha o příběhu života mladé ženy Kateřiny, bavila.

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Tak konečně už na to došlo. Tento film jsem měl ze všech dílů Pána prstenů nejraději a viděl jsem ho hodně krát. Kniha mě vůbec nezklamala a četla se strašně dobře. Jen jsem byl překvapený kolik toho v knize bylo jiného než bylo ve filmu. Nebo, že bych si toho z filmu tolik nepamatoval ..., tomu nevěřím. Jsou tam části, které ve filmovém zpracování vůbec nebylo. Ale kniha skvělá a příběh fascinující, už se těším na druhý a třetí díl.

Ostrov FulakonaOstrov FulakonaEric Lambert

Docela fajn kniha z dob druhé světové války, někde v Tichomoří na ostrově Fulakona. Nečekal jsem od ní tolik. Jsem mile překvapen, co vše, ve své knihovně můžu najít.

Muž, který zapomněl, že má ženuMuž, který zapomněl, že má ženuJohn O'Farrell

Tak tahle kniha mě vážně moc bavila. Když se zamyslím, tak by to bylo asi fakt dost zvláštní a zajímavé, si z ničeho nic, vůbec nic nepamatovat. Možná bych i docela rád viděl tuto knihu zfilmovanou. Jestli by mě bavila stejně jako kniha.

Tvůj stínTvůj stínJeffery Deaver

Knihy Jefferyho Deavera mám celkem v oblibě, ale takhle mě zas tak úplně nechytla. Konec knihy už byl sice lepší, ale stejně víc jak 3hvězdy si ode mne nezaslouží. Na mne příliš mnoho jmen, které se mi v příběhu pletli. Možná, že jsem trošku zaspal začátel a pak mě kniha už nevtáhla úplně do děje.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Tak konečně přišla řada na tu stále omílající knihu. A musím říct, že vážně velice povedená. Sice nedávám plný počet hvězdiček, ty dávám jen úplné špičce knih, ale i tak mě kniha strašně bavila. Holt příběh z doby války a v době po válce o židovce Haně a její nejbližší rodině, ani nemůže být nudný.

29.12.2021

JindrovéJindrovéKarel Matěj Čapek-Chod

No tato kniha pro mě nebyla žádný velký zážitek. Četba byla docela náročná.

21.12.2021

Zlomená ženaZlomená ženaSimone de Beauvoir

Ale tak docela to ušlo, měl jsem z knihy větší strach. Ze tří próz o ženách se mi asi nejvíce líbila ta poslední.

14.12.2021

Edith PiafEdith PiafSimone Berteaut

Za mě určitě nejlépe napsaný životopis co jsem v životě četl. Edith Piaf, žila šílený život. Před touto knihou jsem toho o ní moc nevěděl, ale nyní jsem velice potěšen, že jsem knihu objevil ve své knihovně.

09.12.2021

PianistaPianistaWladyslaw Szpilman

Neuvěřitelný životní příběh Władysława Szpilmana. Co všechno lze přežít, když člověk bojuje co to jen jde. Velice dobrá kniha, ale film režiséra Polanského, byl natočen ještě s větší bravůrou. Viděl jsem ho několikrát, tak proto mě kniha až ta nepohltila jak jsem předpokládal.

16.11.2021

KamarádiKamarádiArnošt Lustig

Ale tak nakonec docela dobrá kniha. Sice mi těch 515 stránek trvalo dlouho dobu než jsem je přelouskal, ale tak nakonec docela dobrá kniha. V některých pasáží jsem se trošku ztrácel v čase, ale kniha se četla pěkně a příběh o mladých lidech vyrůstajících v židovském sirotčinci a jejich útrapách života je docela silný.

12.11.2021

Jediná hvězda - Domov cesty a osudy našich vojáků ze západu s původními dokumentárními fotografiemiJediná hvězda - Domov cesty a osudy našich vojáků ze západu s původními dokumentárními fotografiemiZdeněk Václavík

Docela zajímavá kniha o českých chlapcích, kteří utekli před válkou přes Polsko a Anglii do Francie a bojovali pak jako legionáři v druhé světové válce. Řekl bych, že docela málo známá kniha, ale o to více zajímavá historie.

18.10.2021

Tomáš a MarkétaTomáš a MarkétaJiří Křenek

Moc jsem od této knihy nečekal, to se musím přiznat a jsem velice mile překvapen, že se mi vážně líbila. Četla se moc dobře a i příběh měl hlavu a patu.

06.10.2021

Otázky kočkyOtázky kočkyVěra Sládková

Ze začátku se mi zdálo, že ty příběhy nejsou špatné, ale druhá půlka těchto povídek byla slabší a dost zmatené.

24.09.2021

Čtyřlístek pro štěstíČtyřlístek pro štěstíJana Červenková

Kniha se mi teda moc nelíbila. S radostí ji předám dál a uvolním místo ve své knihovně.

20.09.2021

Gulag: historieGulag: historieAnne Applebaum

Uff to byla teda nálož. Sice velice zajímavá a dopodrobna psaná kniha, ale zdála se mi nekonečná. Pro mě až moc vše detailně a někdy i zmateně vypsáno. Často jsem se ztrácel, poněvadž jsem ji nečetl najednou. Teď už vím o gulazích dost a nějaký čas si dám na toto téma oraz.

10.09.2021

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Dobrá kniha ....., ale musím se přiznat, že jsem očekával, dle recenzí, špičkovou knihu. Právě proto, jsem si ji koupil do své knihovny. Ale nebylo tomu až tak, abych si z toho sedl na zadek. Smrt vyprávějící příběh, je sice zajímavé, ale kniha se mi zdála zbytečně zdlouhavá a v některých pasážích až nudná. Četl jsem už lepší knihy, ale na 4 hvězdičky Zlodějka knih u mne má.

02.08.2021

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945Astrid Lindgren

Docela jsem se na tuto knihu těšil, ale nakonec trošku zklamání. Navíc půl knihy otisknutých stránek deníku Astrid, ze kterých nic kloudného nedostanete. Překlad těchto stránek by se určitě hodil.

13.07.2021

Hanin kufříkHanin kufříkKaren Levine

Pěkný, srdcervoucí příběh mladé židovky Hanny Brady a její tragický osud v Osvětimi. Kniha na mě ale moc strohá, myslím, že kniha ještě šla rozepsat do větších detailů, ale jinak ji nemám co vytknout. Další z mnoha velmi smutných osudů.

01.07.2021

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházeníSonderbehandlung neboli Zvláštní zacházeníFilip Müller

Tato kniha je velká bomba. Vypráví až neuvěřitelný příběh, slováka Filipa Müllera ze Seredě, který velice detailně popisuje 3leté žití (spíš přežívání) v koncentračním táboře Osvětim. Kde denně pracoval v sonderkommandu. Kde jakákoliv chyba se trestala automaticky smrtí. Vlastně to ani nemusela být chyba ...
"Chtěl jsem žít, žít za každou cenu, ještě o minutu, ještě o den, ještě o měsíc déle. Pochopte: ŽÍT!"

24.06.2021