rudoleska rudoleska komentáře u knih

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Fantasticka kniha, skoda zfusovaneho prekladu a redakce (za coz si vyslouzila nizsiho hodnoceni, nez by jinak mela). Pry byla pozdejsi vydani opravena...

12.09.2023 3 z 5

Dějiny Karibské oblasti Dějiny Karibské oblasti Oldřich Kašpar

Čtivé, ale hodně stručné a na některé země se prakticky ani nedostane. Důraz je dán na Kubu.

15.01.2023 3 z 5

Československo: Stát, který zklamal Československo: Stát, který zklamal Mary Heimann

Je to ako keby dejiny ČSR písal Lord Runciman. Je dobré vidieť, že sa v Británii máločo zmenilo od tej doby v pohľade na krajinu, o ktorej "nikto nepočul"...

23.07.2022 odpad!

Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile Jiří Chalupa

Vynikajici, velmi ctive a misty i znacne vtipne zpracovani. Jen k posledni kapitole o vztazich k Cesku a Ceskoslovensku bych mel radu vyhrad (zejmena tam, kde si autor plete Cechy se Slovaky).

25.02.2022 4 z 5

Martín Fierro Martín Fierro José Hernández

Zasadne dielo "gaucovskej literatury" a nevyhnutnost pre vsetkych, co sa chystaju do Argentiny, len treba akceptovat relativne nizku uroven prekladu. Zaujemcovia so znalostou spanielciny urobia lepsie, ak si precitaju original.

29.12.2021 3 z 5

Darmošlap Darmošlap Janko Polić Kamov

Za dobre napsanymi povidkamj se skryva excelentniho prozaika, jemuz kratky vek neumoznil plne rozvinout jeho mimoradny talent.

30.07.2021 5 z 5

Balada o vazbě z lidské kůže Balada o vazbě z lidské kůže Jan Maria Augusta

Opravdu vtipný žertík na účet autorova nakladatele Bradáče, pro milovníky bibliofilií zcela nezbytné čtení!

06.01.2021 5 z 5

Záhořovo lože Záhořovo lože Karel Jaromír Erben

Dokonale řemeslná úprava v konceptuálním zpracování Františka Skály a Johany Kratochvílové.

20.10.2020 5 z 5

Skořicové krámy (15 povidek) Skořicové krámy (15 povidek) Bruno Schulz

Trochu Kafka, trochu Meyrink :)

20.10.2020 5 z 5

Anna proletářka Anna proletářka Ivan Olbracht (p)

Kniha - plakat. Ovsem tok vypraveni prozrazuje mistra epiky, takze se cte opravdu dobre. Postavy jsou ovsem schematicke, aby odpovidaly svym tridnim modelum. O falsovani historie a zamlcovani uspechu socialni demokracie pri budovani ceskoslovenskeho socialniho statu ani nemluve.

08.10.2020 1 z 5

Vítr s polonin Vítr s polonin Jaroslav Zatloukal

Zajimave hlavne z duvodu, ze podle knihy napsal Suchon svou slavnou kantatu. Jinak na muj vkus az neprijemne ideologicke, cernobile dilo.

01.11.2019 3 z 5

Ve jménu Otce (i Syna) Ve jménu Otce (i Syna) Immanuel Mifsud

Vyrovnavani se se vztahem otce a syna na pozadi slozitych dejin ostrova, paradoxu hrdinneho boje za Maltu v barvach nemilovane Anglie. Nejlepsi je imho prvni cast, druha je reflexivnejsi a trochu susti papirem.

28.08.2019 3 z 5

Pod jazdeckou sochou Pod jazdeckou sochou Eva Maliti Fraňová

Pre mňa veľké sklamanie. Poznal som Maliti-Fraňovú ako autorku vynikajúcich hier (Krcheň nesmrteľný, Jazerná panna), ako prozaička ma neoslovila.

19.08.2019 2 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Miestami melancholicke, miestami krute pribehy z odvratenej strany kanadskeho socializmu.

16.04.2019 5 z 5

Doteky Doteky Jan Skácel

Hezký výbor poezie tohoto melancholického opěvovatele klidného života a vesnice.

13.04.2019 5 z 5

Československé legie v 1. světové válce Československé legie v 1. světové válce Ladislav Olšina

Autor nezapre ponekud sovinisticky a zapskly pohled na svet kolem sebe. V tomto duchu pak znacne zkresluje roli a ukol legii.

12.04.2019 1 z 5

Komiksová filozofie Komiksová filozofie Kevin Cannon

Prekazelo mi nekolik zbytecnych chyb, ktere jdou dilem na vrub nedbale redaktorske prace, dilem na vrub autoru. Druhy problem je prehnany anglocentricky pohled na dejiny filozofie. Pres vsechny vyhrady je to ale dilko, ktere stoji za precteni, je prijemne obcerstvit si nektere koncepcni veci z filozofie takto kratochvilnou formou. Zvlaste gymnaziste jiste oceni :)

07.04.2019 3 z 5

Básně noci Básně noci Vítězslav Nezval

Samozrejme krasna poezie, jen ta strasna politicka naivita leze na nervy.

07.04.2019 3 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Mila, hezka kniha co potesi dusi. Je dobre ji precist, aby clovek videl jak moc ji pomohl a dotahnul jeji myslenky Janacek ve svem libretu a samozrejme hudbe.

27.02.2019 3 z 5

Kniha lesů, vod a strání Kniha lesů, vod a strání Stanislav Kostka Neumann

Blasfemicky, panteisticky text a vynimocny cyklus. Na dnesok trochu pateticke, niektore basne z cyklu vsak test casu vydrzali.

25.02.2019 4 z 5