roxann roxann komentáře u knih

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Milujem temnú fantasy tvorbu Ursuly. Je to jedno z najdepresívnejších fantasy diel vôbec, celá séria z vás vymačká všetku pozitívnu energiu a vlny depresie sa cez vás valia jedna za druhou. Ale zážitok z čítania, skladba viet, výstavba deja - to skrátka stojí za to. Neuveriteľné, kam sa dajú posunúť hranice pochmúrnosti, bezútešnosti, smútku a beznádeje. Táto séria je jednoducho temne fascinujúca, to mámenie prečítať si ju znova a znova, a pritom vopred viete, že siahate po esencii depresie, no napriek tomu neodoláte... Vrele doporučujem.

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Nemám prečítanú celú sériu, ale určite si ju dokúpim a prečítam. Prvé diely boli magické!

Ja velkáč Ja velkáč Ľubo Dobrovoda

Ak autor podáva malkáča z hľadiska malého dieťaťa, tak veľkáč je jasne z hľadiska väčšieho dieťaťa. Ano, autor používa oveľa viac vulgarizmov. Pochopiteľne, dieťa, ktoré vyrastalo v prostredí malkáča, jasne muselo dopadnúť tak, ako veľkáč. Je vulgárny, je agresívny, je rebel. Nechcem tu robiť psychoanalýzu hlavného "hrdinu", keď sa ale do knihy začítate a budete nad ňou aj rozmýšľať a hlavne sa ju nebudete snažiť brať iba ako oddychovku, bude vás hodne baviť.

Ja malkáč Ja malkáč Ľubo Dobrovoda

Prekvapuje ma, že Ja, malkáč nedostal viac hviezdičiek. Ak niekto očakáva "inteligentný" humor, tak sa mu ho nedostane. No ten, kto ku knihe pristúpi tak, že je to sociologický prierez obyčajenj československej rodiny, kde každý hrá svoju rolu navonok, no doma už na to enegiu nemá, dočká sa pekne veľkej dávky sebapozorovania, posudzovania a reflexie. Autor prekvapivo podáva tie najsmutnejšie každodenné príbehy o týraní, nezhodách, hádkach a nekonformite z hľadiska malého dieťaťa, ktorý vám ich predostrie ako hotovú vec. Ako niečo, čo je dané a netreba nad tým polemizovať. Ako niečo, čo je nemenné. A to vás núti sa zamýšľať nad tým, v akej situácii sa nachádza to dieťa. A možno aj dieťa vašej známej, suseda, sesternice... Viete sa nad tým všetkým zasmiať, pretože, nech si píše kto čo chce o inteligentnom humore, kniha je naozaj vtipná. A pod povrchom toho vtipu a humoru cítite ten nekonečný smútok a sklamanie, tú únavu zo života ľudí, ktorým to naozaj nevyšlo.

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je výborný postapokalyptický román. Nie je to plochý akčňák, kde je jednoznačný kladný a záporný hrdina, kde vám autor povie, koho máte milovať a nenávidieť. Všetko musíte zistiť sami, musíte sa vžiť do situácie postáv. Prežiť si, aké to je, tápať v tmavých tuneloch moskovského metra, kde na vás číha tušené, ale nepoznané nebezpečenstvo. Kniha vás vo vlnách posúva ďalej a ďalej, po dávke napätie vás ukľudní a vy v presvedčení, že je to za vami, vpadnete do tej časti tunela, z ktorej máte ešte väčší strach, ako z predošlej.
Nie je to ľahké čítanie, tí, ktorí majú radi rýchle tempo a spád a jednoznančný dej s jednoznačnými postavami, by si ju ani nemali brať do rúk. Ovšem pre tých, ktorí majú radi ruské sci-fi, Strugackých či Lukjanenka, bude Metro pána Glukhovského výborným spoločníkom.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Moja prvá kniha od Jozefa Kariku. Musím uznať, že autor je majstrom slova. Postupne vytvára okolo vás atmosféru, spriada ju ako pavúk a vy zrazu zistíte, že ste v nej nenávratne chytení, že sa z nej nedostanete až po poslednú stránku. Že vymeníte spánok a pohodu za to, aby ste sa dostali ďalej a ďalej, že vás strach z neznáma, hrôza z toho, čo sa deje postavám núti obracať stránky, že tempo vášho čítania sa zrýchľuje a neodtrhnete sa od knihy do posledného písmenka. A prekvapivo vás mrazí z toho, že sa to deje "u vás doma". Nie je to príbeh z krajiny pre vás neznámej, ale stalo sa to tu, v susedstve, ľuďom, miesto ktorých ste to mohli byť práve vy. Plne si uvedomujete, že aj vy chodíte do lesa, že vlastne neviete, kado to bežne kráčate, že sa jedného nepekného dňa niečo podobné môže stať aj vám. Jasné, keď to dočítate, tak si poviete, kľud, je to predsa len "iba" kniha, no potom príde tá myšlienka - čo keď nie? Čo je na nej pravdy? Čo keď prídem najbližšie na huby...? Čo keď...? Naozaj brilantne napísané, kniha sa vám dstane pod kožu a máte ju v hlave ešte dlho potom, ako ste ju dočítali. Pre mňa jedna z najlepších slovenských kníh a určite jedna z najobľúbenejších.

Strach Strach Jozef Karika

Mňa kniha chytila od prvej strany. Doslova. Nevadilo mi ani trochu, že už na druhej strane mi netečie po chrbte ľadový pot. Pre mňa je Karika majstrovský rozprávač. Strach je druhá kniha, ktorú som od neho prečítala a mám ho poznačeného ako môjho obľúbeného spisovateľa. Nad Trhlinou mi padla sánka, Strach som prečítala takmer jedným dychom. V niektorých okamihoch napätá ako struna. Kniha vás pohltí, zoberie vás preč a tam niekde vám dávkuje po kvapkách strach, až sa dostane do takého tempa, že strach na vás tečie prúdom. Šialené, to tempo je fakt neskutočné. A záver? Padnete. Presne ako v duchu strachu - bojíte sa natoľko, že to vaše telo nevydrží a umriete. Na konci tejto knihy takto zrazu umriete aj vy.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

betys6914: naopak, postáv ako pribúda, tak aj ubúda. Človek si nejakú obľúbi a za pár kapitol má po obľúbencovi. :D Kniha je to ovšem veľmi čtivá, niektoré kapitoly som prečítala jedným dychom. Pána Martina som mala vždy rada, týmto veľdielom si ale u mňa zaslúžil miesto pri Tolkienovi a Guineovej.

Bílý vlk Bílý vlk David Gemmell

Nesúhlasím s Eigis - kniha je jednou z najlepších v celej Drenajskej ságe. Tlieskam autorovi za dialógy, majstrovské prelínanie minulosti s prítomnosťou, bavili ma nové postavy.

Meče noci a dne Meče noci a dne David Gemmell

Túto knihu považujem za vyvrcholenie Drenajskej ságy. Skvelé čítanie, od ktorého sa dá ťažko odtrhnúť. Mimochodom, skúsili ste si ju prečítať ako siedmu v sérii, nie ako poslednú? :) Zaujímavé, naozaj to zapadne do súkolia...

Náhody neexistujú Náhody neexistujú Lucia Sasková

Bola som knihou sklamaná. Prvý diel ma naozaj zaujal, zato druhý je tak trochu "nasilu". Nudný dej, jednoducho odhadnuteľné situácie, zjednodušené vzťahy, žiadna dráma, žiaden náhľad do psychiky postáv... Oproti jednotke ani polovica bodov. Škoda.

04.01.2016