Roubas Roubas komentáře u knih

Poznámky k popravě Poznámky k popravě Danya Kukafka

Smekám klobouk.
V jednom z nejvíce mainstreamových žánrů, kde se autoři vzájemně vykrádají a snaží šokovat, si Danya Kukafka s naprostým přehledem vyšlapala vlastní cestičku díky niterné psychologii, poetickému jazyku a perspektivně, s jakou o zločinu pojednává. I když čtenář tuší závěr (Ansel Packer od samého začátku čeká v cele smrti na injekci), i tak dokázala z pohledu několika žen, které se s Anselem v průběhu života setkaly, vykřesat napínavý, moudrý a literárně zdatný portrét jednoho vraha, jako to (alespoň v mé knihovně) zatím na poli beletrie nikdo nedokázal. Zejména protože se nejedná tak docela o portrét z pohledu vraha samotného, ale portrét jeho činů a jejich dopadů na životy dalších postav. Autorka navíc umně vykreslila kritiku na dnešní morbidní fascinaci vrahy a jim podobnými.
Naprosto zasloužená Cena Edgar (2023 - best novel) a já se jdu podívat po Dívce na sněhu, protože tady tomu hodnocení se mi hodně těžko věří.

27.02.2024 5 z 5

Píseň zbloudilých duší Píseň zbloudilých duší Jesmyn Ward

Obrovský čtenářský zážitek. Bolestivá sonda do života chudé rodiny na americkém jihu napsaná nádherným jazykem vytvářejícím neuvěřitelně hustou a magickou atmosféru onoho místa. Ošklivá, smutná, radostná, poetická i děsivá. Obálka a celková vizuální úprava knihy ten zážitek jenom podtrhují.

11.01.2024 5 z 5

Sígři Sígři Roy Jacobsen

Těžký život třech odvážných kluků v Němci okupovaném Oslu. Atmosféra chudých čtvrtí, kde se čtrnáctileté sígři musejí otáčet, aby zajistili svým rodičům a sourozencům obživu. U toho zkoumají první náznaky lásky, nezdolnosti přátelství a zároveň jsou nuceni nechutně brzy dospět. Styl autora sice je úsporný, ale dostačující a k náladě knihy perfektně sedne.

10.01.2024 5 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Autor už v první třetině odhalí takřka všechny karty, místo toho, aby vystavěl napětí a strach z neznáma, aby pak mohla následovat více než třísetstránková změť naprosto nepřehledných scén, neustále se měnících schopností a zachraňování a naprosto neúnavného opakování slov a slovních spojení. Ten strohý a bezbarvý jazyk tomu taky nepomohl. Slátanina.

21.10.2023 2 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Kdyby Jáma nevládla stylem a čtivostí, vlastně by neměla moc, co nabídnout. Zápletka je triviální a v druhé polovině se celá knížka začíná rozpadat. Počáteční nadšení opadá a zůstane jen pomlasknutí nad promarněnou šancí. Při jednom závěrečném odhalení jsem si lehce ťukal na čelo.

23.09.2023 3 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Jazyk autorky je kapitola sama pro sebe, pro tuhle slovní zásobu by většina vraždila, byť ta květnatost někdy trošku brzdí napětí v klíčových momentech. Zároveň ale dokáže dostat do triviální scény punc epičnosti a magie. Paradoxně se um nazvat věci pravými jmény nejlépe projevuje v pasážích z kroniky osudů místních obyvatel, které byly poutavé a na pár řádcích dokázaly vystihnout nejedno trauma prolézající dnešní společností. Líbí se mi ta provázanost zločinu s hororem. Líbily se mi barvy, chutě a vůně dětství.

23.09.2023 4 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Příjemný letní příběh, ze kterého sálá pohoda, první láska, přátelství a sem tam i trochu filosofických úvah. Atmosférou mi neustále evokovala naše Pelíšky, ale nejsem schopný říct proč. Čte se to jako nic a je to ideální knížka pro dlouhé letní odpoledne, která je lehce přístupná, bezprostřední a má srdce.

06.09.2023 5 z 5

Krvavé stíny Krvavé stíny Jérôme Loubry

(SPOILER) To je tak když čekáte sevřené městečko, mýty o čarodějnicích, tajemnou a temnou atmosféru a podezřelá úmrtí, ale cestou se stane chyba, a to jak ve formě, která za mě mohla z některých momentů vytěžit mnohem víc strachu a napětí, tak z výsledku, po kterém zůstal jen povzdech. Dosavadní tvorbou autora jsem nepolíbený (což tak asi i zůstane), takže jsem ten podvod na čtenáře upřímně nečekal a akorát mě naštval. Nemám rád, když se knížka nějak tváří a na konci chce šokovat tím, že se věci otočí o X stupňů. O tom, jak moc je to vyústění banální, neoriginální a laciné, by se dalo polemizovat dál.
Zklamání.

12.08.2023 2 z 5

Jako v nebi, tak i na zemi Jako v nebi, tak i na zemi Davide Enia

Společně s knihou Smrt před úsvitem to nejlepší, co jsem tenhle rok četl. Zaprášené Palermo plné silných charakterů (mužských i ženských) a boxu. Autorův styl připomíná právě box, rychlé údery a pohyby, krátké věty, které dokážou v pár slovech načrtnout celou scénu a svižné dialogy plné emocí. Sledujeme několik prolínajících se dějových linek. U poslední a vrcholící části jsem skoro nedýchal. Velké doporučení.

06.08.2023 5 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Ghúl pracuje s osvědčeným schématem party dětí, strašidlem a osmdesátými léty. K tomu si vzal na paškál ještě hnusná a tísnivá témata ukrývající se za zavřenými dveřmi. Já mám ale problém s formou. Nevím, jestli to je překladem, nebo tím textem, ale za mě se z velkého množství scén dalo vytěžit mnohem víc. Vzít ústřední premisu a témata do ruky zdatnější autor (překladatel), mohla to být vážně pecka. Geniální a těžký epilog už to nezachránil.

Dvanáctiletý kluk neřekne o holce svého dvanáctiletého kamaráda, že je roztomilá. Prostě ne.

Rytíř Rytíř Miroslav Pech

Výborná jednohubka. Rytíř má v sobě kouzlo, díky kterému jsem měl těch dvě stě stránek neustále radost ze čtení. Anotace nic důležitého neprozrazuje a ústřední zápletka mi přišla hrozně zajímavá, neokoukaná, vtipná i děsivá. Víc není třeba dodávat. Malý a schovaný klenot.

31.07.2023 5 z 5

Ti za řekou Ti za řekou Christopher Buehlman

Sestupná tendence. Začátek mi uhranul. Hlavní dvojice je sympatická a čtenář jim po pár řádcích přeje, aby se co nejrychleji zabydleli. Zapadlá jižanská městečka mají v popkultuře genius loci jako málo co - pestrá paleta svérázných postaviček, pěkný dům, řeka a lesy. Dokud se strašilo jen náznaky a povídačkami o místě za řekou, tak jsem listoval jako blázen, ale jakmile se horor dostal na povrch, nějak u mě knížka ztratila kouzlo. Závěr na jedničku, ale tu brakovost druhé poloviny už nesmyl.

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Hladový lán těží hlavně z tajemné atmosféry čehosi ukrytého v místním vřesovišti a z částí z minulosti, kde je ještě syn ústředního páru živ. Ve zbytku mi ale po přečtení zbyla v puse jen pachuť z nenaplněného potenciálu. Zkrátka jen další rodina, co se přestěhovala z města na vesnici, kde všechno není tak úplně podle jejich představ a okolí drží v zubech děsivá povídačka o stromu ukrytém v zemi. Závěr mi nesednul, ale ta obálka je dokonalá.

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Purpurové řeky mají vynikající styl, atmosféru i postavy, a to vše se odehrává v mrazivém prostředí horské univerzity. Všechna ta zákoutí, odlehlá místa, dobré dialogy, samostatné pátrání dvou detektivů v podstatě na vlastní pěst (bez technologií) a slušná porce násilí dávají dohromady opravdu hutnou jízdu. Ústřední zápletka a vůbec motiv vražd je neokoukaný a originální. Jediný problém mám s koncem, který je dle mého názoru hrozně překombinovaný.

20.06.2023 4 z 5

Největší strach Největší strach Alex Finlay

Největší strach je super jízda na dva letní večery. Autor pracuje s atraktivním tématem true crime dokumentu a jeho následků pro rodinu usvědčeného vraha. Zápletka je dobrá, tempo vynikající a závěrečné rozuzlení je víceméně jednoduché, dává smysl a všímavý čtenář si ty dílky může dát dohromady. Rozhodně doporučení.

20.06.2023 4 z 5

Vřesoviště Vřesoviště Belinda Bauer

Povídka nafouknutá do tři sta stránek. Vřesoviště má výborný úvod, kde se rychle sčuchnete s dvanáctiletým Stevenem a šedivou realitou jeho života, kde touží jen po uznání a slovech chvály. Atmosféra městečka sousedícího s velikým vřesovištěm na výbornou. Jakmile začne dopisování, autorka si vás v pohodě zaháčkuje. Jenže pak přijde tak unylý prostředek knihy, že jsem si u některých vět dokonce říkal, že to vůbec neprohlubuje psychologii, atmosféru, nic, ale jen honí znaky. Některé dějové odbočky byly navíc nesmyslné. Finále je ale zase pro změnu výborné, minimalistické a napínavé.

16.05.2023 3 z 5

Sběratelé zla Sběratelé zla Mark Griffin

Další ze série generických thrillerů s přepáleným násilím, postavami, co každá alespoň jednou za život přišla do kontaktu se sériovým vrahem, kterých se rodí jen pár za sto let a vrahounem, jehož identita se dá odhadnout hned jak se objeví na scéně. Kdyby alespoň ty zajímavosti z myslí sériových vrahů nebyly všechny do pár sekund dohledatelný na googlu. Má to spád a dobrý styl, ale chybí tomu charakter a mozek.

16.05.2023 3 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Nádherná knížka. Smrt před úsvitem je laskavá, záhadná, plná dětské nostalgie, dojímavá i vtipná, mrazivá i hřejivá, ale hlavně lidská. Je to knížka pro všechny, co někdy byli dětmi a odmítají v sobě to dítě jednou provždy umlčet. Především je ale o lidech a právě tady si dovolím smeknout nad počtem vedlejších dějových linek, které autor rozehrává s propracovaností vypointovaných mikropovídek. Nevím, kdy naposledy (a jestli vůbec někdy) jsem měl ze čtení nějaké knížky takhle nefalšovanou radost. Nutila mě rychle listovat, abych se dozvěděl, co bude dál, dojímala mě skrze osudy postav a dokázala mě i hlasitě rozesmát.

15.05.2023 5 z 5

Pojď se mnou Pojď se mnou Ronald Malfi

Pojď se mnou je thrillerová lahůdka. Výborně funguje hned ve dvou rovinách. V první jako svědectví o rozpadu jednoho manželství přerušeného násilným činem, kdy následuje bolestný střet s realitou. Můžete se vedle někoho tisíckrát probudit, ale stále jsou místa, kam vás ani tenhle nejbližší člověk nikdy nepustí.
Druhá rovina je skvělá atmosférická jízda po všech těch amerických lokacích, které všichni milují (zapadlé motely, kempy, bary s neonovými nápisy), po stopách nevyřešených vražd. To cestování, rozmluvy s lidmi z míst, kde došlo ke zločinům a výborně navozená mysteriózní atmosféra, mi v tomhle super balíčku připomenuly první sérii True Detective.
Tahle knížka by rozhodně neměla zapadnout.

28.04.2023 5 z 5

Padající anděl Padající anděl William Hjortsberg

Film Angel Heart miluju a viděl jsem ho už několikrát, což je vlastně jediné mínus téhle knihy - znal jsem pointu. Pokud vás baví staré detektivky, kde soukromé očko chodí od domu k domu a hledá stopy, atmosféra New Yorku a svérázná hlavní postava, bude to přesně pro vás. Padající anděl má ovšem ještě vynikající nadstavbu v podobě tématiky voodoo, černé magie a smlouvy s ďáblem (a to doslova), které tuhle detektivku v mnoha momentech stáčí k hororu.
Škoda, že se o téhle laskomině moc neví, možná by ji pak někdo vydal znova a dal jí trochu lepší háv.

27.03.2023 4 z 5