rossx rossx komentáře u knih

Špekonomie, aneb, Freakonomics Špekonomie, aneb, Freakonomics Steven David Levitt

Pro mě zajímavé informace, z kterých lze získat představu, jak kreativně se dá ekonomie aplikovat. Je poznat, že je to kniha amerických autorů, čtivé, občas překvapivé.

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Zajímavé informace, i když text je dost kostrbatý, ale nakonec opakování toho i onoho, ukazuje, že si autor nevymýšlí. Nepochybuji, že tohle je čínská realita s kterou by měli být konfrontováni naši představitelé s naivní vírou v dobrotu jediné Číny.

02.11.2019 4 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Syrové příběhy a vzpomínky sovětských žen na 2. světovou válku, velice zajímavý pohled, který je v podstatě velmi ojedinělý v záplavě mužského hrdinství. Nijak necizelovaný text nutí k zamyšlení, hlavně jako kontrast k jednání J. V. Stalina. Nejcennější je jedinečnost vzpomínek, ale autorka ještě potřebuje vypilovat styl. Pokud se vám líbila tahle kniha, čekají na vás ještě literárně mnohem propracovanější Zinkoví chlapci. Tyhle dvě knihy vám ukáží Rusko bez příkras.

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Docela čtivé, pár zajímavých informací, ale téma se v podstatě pořád točí okolo toho samého. Typicky americký způsob psaní. Stojí za přečtení, ale čtěte rychle.

02.11.2019 2 z 5

Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Sam Kean

Dobrý dárek pro každého přírodovědce, zvlášť chemika. Zajímavé informace, i když je k nim potřeba přistupovat opatrně. Překlepů tam je dost a ledacos by bylo lépe přeložit jinak. Plně souhlasím s hodnocení TheRaven. Styl mě nepřišel špatný, i když je dost americký, ale nejedná se o učebnici. Von Goetha bych nelitoval, v Evropě je přeceňovaný. Když se čtenář pokusí vžít do doby objevů a uváží znalosti tehdejších vědců, jde o fascinující cestu vědeckým poznáním, kterou těžko pochopíte z jiných suchopárných knih.

30.11.2018 4 z 5

Housata a svatý Augustin Housata a svatý Augustin František Koukolík

Zajímavé informace, ale takhle si dobrou popularizaci vědy nepředstavuji, chybí tomu lehkost. Kniha, stejně jako autorovy ostatní, mě nezaujala. To už byly víc motivující knihy z padesátých let.

03.08.2016 3 z 5

Josefu Švejkovi je 30 milionů let - eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002 Josefu Švejkovi je 30 milionů let - eseje ze třetí kultury v roce 2001/2002 František Koukolík

Stále stejné, zajímavé informace podané naprosto nečtivým způsobem. Beletrie není vědecký článek.

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Ve své době přelomová kniha, nečte se ovšem nijak snadno. Výborný vhled do světa motivací, ať už svojí nebo ostatních.

Lenochod a vesmír Lenochod a vesmír František Koukolík

Vzdělaný autor, který má velký přehled, ale píše dost nečtivě. Porovnejte s Lewisem Thomasem, to je úplně o něčem jiném.

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Kniha se obtížně čte, protože autor pořád experimentuje a není lehké se v tom vyznat. Každopádně pokud chcete dokument, zkuste něco jiného, tohle je umělecký román. Pokud máte slabý žaludek také se mu vyhněte. Asi nebude moc lidí, kteří by ji četli opětovně.

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Docela dobré, ale jeho filmová parafráze: Tajemství hradu v Karpatech je neporovnatelně vtipnější.

Robinzoni z Kronborgu Robinzoni z Kronborgu František Běhounek

Skvělá kniha, ukazující k čemu může být znalost přírodovědy. O co snadnější to měli trosečníci z Tajuplného ostrova. Psát dobrou beletrii není pro žádného vědce ostuda, naopak.

Tušení stínu Tušení stínu Ludvík Souček

Ve své době úžasná kniha.

Mistr Eckhart a středověká mystika Mistr Eckhart a středověká mystika Jan Sokol

Texty výjimečného dominikána, který předběhl dobu svými myšlenkami. Křesťanská mystika, kde každý může sám poznat Boha, inspirativní čtení pro dnešní dobu. Když si uvědomím, že kázání jsou přes sedm století stará, nevycházím z údivu.

03.08.2016 5 z 5

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

Všechny tři knihy jsou si podobné. Inteligentní čtení, zajímavé myšlenky, ale toho balastu kolem. Náročné čtení.

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

O autorově vzdělanosti a erudici nelze pochybovat. Zajímavé myšlenky plné sebestřednosti. S jeho kritikou ekonomie lze souhlasit, ale toho papíru. Šetřme naše lesy i paměťová média.

03.08.2016 3 z 5

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Michael Goodwin

Super prezentace historie ekonomie i ekonomických teorií. Kritický pohled i vtipné podání, souvislosti. Na http://economixcomix.com/ je obsáhlý seznam (drobných) chyb a nové stripy, které nejsou v knize.

03.08.2016 5 z 5

V zemi, kde zítra již znamená včera V zemi, kde zítra již znamená včera Julius Fučík

Ještě štěstí, že to dnes není v povinné četbě! Dílo profesionálního performera, který selektivně odfiltroval, co se mu nehodilo do socialistického obchodu (krámu). Porovnejte s Moskvou-hranicí a zjistíte, že Weil i Fučík byli v úplně jiné zemi.

03.08.2016

Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Zvláštní zpráva č. 4 (tajné) Jiří Hanzelka

Je to opravdu zpráva, odvážný dokument. Přidejte k tomu Moskvu-Hranici, Souostroví Gulag a máte reálné SSSR, které čeká na zítřek, který ale byl už včera.

Gítáňdžali Gítáňdžali Rabíndranáth Thákur

Výborná kniha, skvělý překlad Františka Baleje, nedoceněné dílo. 20 hodnocení versus 107 u Proroka? U Proroka! Lidé čtěte. Gítáňdžali přirozeně plyne i bez omílaných pravd a klišé. Jen pozor, pozdější překlady nejsou zdaleka tak dobré jako tento.

03.08.2016