roso.mak roso.mak komentáře u knih

Skvělá kniha.

O systému, který se snaží seč může. O lidech, kteří se snaží seč můžou. A o tom, jak strašně snadné je v nejtěžší práci na světě se chovat jako p*ča.

08.11.2023 5 z 5

Jak vyzrát na akvarel Jak vyzrát na akvarel Monika Davidová

Spíš pro děti, nebo pro někoho, kdo to v životě nedržel v ruce a jehož cílem jsou naivní kresbičky nenáročné na čas.

08.11.2023 2 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Takové lehce naivní dilko, které se ale moc dobře čte. Trochu mi vadilo, jak hlavní hrdinka neustále courá špatnou čtvrtí alespoň bez hloupého pepřáku v ruce. A konec, co dopadl velmi pohádkově, byť, abych byla spravedlivá, zas tak neuvěřitelný nebyl.

Prostě oddechovka.

08.11.2023 4 z 5

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

Tenhle dil byl tak narvany akci, ze byl vlastne docela nuda. Četla jsem to jen kvuli tomu, ze jsem chtela vedet jen, co je clona a jak je to s tim virem.

A konec byl takovy neuspokojivy.

08.11.2023 2 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Vážně nechápu zmatení některých čtenářů, které se odráží v komentářích níže. V příběhu se vážně nejde ztratit. I když motiv hlavního hrdiny Erika se může zdát zmatený, podle mě naopak autor geniálně ztvárnil přemýšlení náboženských fanatiků.

Tajemství vzniku clony čtenáře drží v napětí celou dobu knihy a bohužel i po jejím přečtení. Je nutné přečíst druhý díl.

06.11.2023 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Nezalekněte se tloušťky, knihu přečtete jako nic.

Kromě toho, že se autor nečekaně vrací k některým hrdinům inferna, se dozvíte, jak by mohlo fungovat nebe.

Inferium Inferium Roman Bureš

Nejlepší nápad, jak by mohlo fungovat peklo, který jsem kdy četla.

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Čekala jsem přehled zajímavostí, ale spíš jsou to stručné dějiny socialismu. Určitě užitečné, ale kniha se prezentuje trochu jinak, než jaká doopravdy je.

04.11.2023 3 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Naprosto geniálně napsaná kniha.

Anglická prudérnost, dobře vychovaná dívka a jedna vražda k vyřešení.

Slibuji, že se budete velmi dobře bavit, možná i nahlas smát.

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Tak tohle mě fakt bavilo!

Mladý Neruda s mladou Karolínou Světlou, Borovským a srabem Tylem pátrají po vrahovi prostitutek.

A ten závěr! Většina spisovatelů detektivek se snaží dát svému vrahovi nějaký uvěřitelný motiv, i když vraha prezentují jako naprostého magora. Jenže na rozdíl od této autorky zapomínají, že magor je většinou magor, protože je magor. Přesto se v knize rozhodně nebudete ztrácet a slibuji, že se budete velmi bavit.

30.10.2023 5 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Přestože kniha splňuje všechny kvality správné oddechovky, hrozně to pokazil konec. Nechci tu psát spoiler, proto jen prozradím, že tam v rámci hraní na city čtenáře, udělají hlavní hrdinové naprostou kravinu, protože ve správné knize přece musí nějaká vedlejší postava umřít nějakým tragickým způsobem. A to, jak se tam vysvětluje původ hlavního zlouna, může směle závodit s logikou rekonstrukce Cimrmanovy operety Proso.

19.10.2023 3 z 5

Velmi anglická vražda Velmi anglická vražda Verity Bright

Velmi mě bavila postava hlavní hrdinky i komorníka, který mě trochu připomínal Jeffese od Terryho Pratchetta. Bohužel se autorka natolik soustředila na tyto dvě postavy a rozvíjení humoru v jejich činech, že úplně zapomněla budovat detektivní část knihy. Což je u detektivky docela problém.

Přesto se kniha četla pěkně, a protože se nějaké další dobrodružství této dvojice přímo nabízí, možná po ní sáhnu znovu.

19.10.2023 3 z 5

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Pozitivní věcí na této knize je, že touto knihou série opravdu končí. Víc k tomu říct netřeba.

19.10.2023 2 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Kniha o tom, jak se dva elitní bojovníci nechají zajmout naprostým amatérem a následně udělají při útěku naprosto nepochopitelnou chybu, aby mohla vzniknout lovestory.

Kladné postavy jsou takové superhodné nepodezíravé tetičky a všichni zlouni zase úžasně charakterově ploší.

Zase jedna kniha ve stylu: uděláme to jednoduchoučký pro jednoduchoučký teenagerský mozečky.

19.10.2023 2 z 5

Růže v betonu Růže v betonu Angie Thomas

Takový trochu idealistický náhled do drogového černého ghetta.

Jo jasně, jsou tam mrtvoly, bez toho by to bylo jen těžko uvěřitelný, ale je pro mě hezké myslet si, že kluk, co tam vyrusta má možnost nebyt v gangu, nebo, že když v sedmnácti udělá holce dítě, etak normální, že se postará.

14.10.2023 4 z 5

Udělej to jako racek. Vy... se na to! Udělej to jako racek. Vy... se na to! Lea Blumenthal

Aneb naučte se říkat NE ve zpracování pro ultrablbé.

Jaké to štěstí, že má hlavní hrdinka takovou povahu, takového přítele, takový pracovní kolektiv a kamarádku psycholožku, co ji to dokáže tak hezky vysvětlit.

Chápu, že na archetypech se to nejlépe vysvětluje, ale mě tahle forma hrozně rozčilovala, i když rady, co tam předává smysl dávají.

14.10.2023 2 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Mám takové rozporuplné pocity.

Na jednu stranu jsem tu knihu fakt sežvejkala skoro na posezení, na druhou stranu je na téhle knize hrozně vidět, jak si na tom autorka léčí vlastní bebíčka. Dokonale to dorazila tím těžko uvěřitelným koncem, který je natolik jako vystřižený z Disneyho, že tím absolutně zabíjí diskuzi na nějaké vážnější téma.

Na druhou stranu je otázka, zda to celé nepotřebovala udělat stravitelnější pro svoje původní publikum. Tam si v tehlech narativech dost libují.

14.10.2023 3 z 5

Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí: Průvodce kapitalismem, přírodou a budoucností naší planety Jason W. Moore

Velmi potřebná kniha, která je naprosto blbě napsaná. V dějinách se tam skáče sem tam, tematicky je to zmatené, odstavce sice existují, ale k ničemu nejsou. Autor si tam vybírá, co se mu z dějin zrovna hodí, zajímavé informace tam zapadají do čistého honění trika a celou knihou se nese hrdost autorů nad tím, jak tomu pěkně rozumí.

A přitom je to zatraceně škoda. Protože kapitalismus není jen o honbě za novým iPhonem, ale o mnoha věcech, co škodí společnosti a hlavně planetě. Jenže v téhle kupě balastu, musíte číst vážně pečlivě, aby vám to došlo.

P.S. pokud máte tip na opravdu dobrou knihu na toto téma, napište mi.

11.10.2023 2 z 5

Svět je lepší, než si myslíte Svět je lepší, než si myslíte Ronja Von Wurmb-Seibel

Kniha se trochu cyklí a autorka nepracuje (se skoro) žádnými statistikami, ale vychází z vlastní zkušenosti. I tím může být kniha hodnotná.

Domů si ji nekoupím, ale jako přečíst a vrátit to nebyla zas tak špatná investice volného času.

05.09.2023 3 z 5

Paradox moci Paradox moci Dacher Keltner

Jeden příklad za všechny :
Postavte se k zrcadlu a pokuste se namalovat si na čelo písmeno E tak, aby bylo pro vás obráceně. Dokázali jste to? Tak to prosím vás podle autora znamená, NE že máte dobré prostorové vidění a z deskriptivní geometrie jste pravděpodobně měli jedničku, ALE že máte málo moci a jste submisivní typ. Tvl. Asi tak.

05.09.2023 1 z 5