ronyjihlava ronyjihlava komentáře u knih

Krasavec Krasavec Vladimír Fiala

Výtečná kniha. Jedna z mých nejoblíbenějších. Kniha je svým způsobem jakousi první částí volné trilogie Krasavec, Krasavec se vrací a Kam jsi došel, Krasavče. Mohu jedině doporučit všem, kteří mají rádi špionážní romány, zasahující ještě do války

02.10.2018 5 z 5

Jsem vrah? Jsem vrah? Milena Brůhová

Nejedná se vlastně o detektivku v pravém slova smyslu, spíš o těžký psychologický román s detektivní zápletkou. Nevinný člověk, který je přesvědčen o tom, že zabil, si s hrůzou uvědomuje, jak se kolem něj kruh uzavírá, a jak se mu kolem krku utahuje smyčka...
Škoda jen, že ČT není schopná odvysílat zfilmovanou verzi této knihy stejnojmenného názvu z roku 1988, s Pavlem Křížem v hlavní roli.

01.10.2018 5 z 5

Cesty mužů Cesty mužů Ivan Gariš

Prvně jsem viděl stejnojmenný český film. Až teprve poté jsem začal shánět knihu. Výtečná knížka z poválečné doby, kdy se zakládala JZD a probíhala kolektivizace v zemědělství. Určitě se k ní ještě několikrát vrátím. Autor popisuje dobu, jaká tehdy byla. Těžký, neúnavný boj Státní Bezpečnosti - která mimochodem tehdy byla trošku jiná než ta těsně předpřevratová - proti rozvratným živlům v tehdejší republice. Bez příkras a bez pozlátek.
Musím se usmívat, když tu čtu ty komentáře, že je knížka poplatná tehdejší době. Vůbec nejraději mám komentáře od těch mladých, co se narodili dávno po převratu v roce 1989. A o tom, jak se tehdy žilo, nevědí vůbec nic.
Je kniha poplatná tehdejšímu režimu? Možná ano. A co na tom? Copak se dneska nepíší knihy a netočí filmy, které jsou zase poplatné té dnešní vládnoucí garnituře? Pro příklad nemusím chodit daleko. Například film "ŽELARY". Kde nacisté popraví asi 5-6 lidí, zatímco vítězná Rudá armáda, přicházející do vsi postřílí skoro celou vesnici.

01.10.2018 5 z 5

Píseň Juditina Píseň Juditina Pavel Hejcman

Napínavé pátrání po esesákovi, válečném zločinci, který má na svědomí mnoho lidských životů. A který se - přesně podle hesla Pod svícnem bývá tma - důmyslně ukrývá v Praze jako pracovník jednoho cizího velvyslanectví. Řekl bych, že tak dobrou knihu už jsem dlouho nečetl

Kdo je Antal? Kdo je Antal? Vladimír Fiala

Kniha se mi velice líbila a četl jsem ji již několikrát. Naštěstí ji vlastním. Rád bych tímto způsobem poprosil o pomoc všechny ty, kteří se orientují v knihách Vladimíra Fialy. Podle této knihy byl natočený buď celovečerní film nebo TV inscenace. Vysílali ji v roce 1986 nebo 1987, pokud se nemýlím. Hlavní roli hrál - tuším - Pavel Vítek. Nikde nemohu narazit na to, jak se filmové zpracování knihy "Kdo je Antal" jmenuje. Můžete mi někdo pomoci? Děkuji předem.

28.09.2018 5 z 5

V ruce samopal : kronika pohraničního útvaru SNB 1946-1949 V ruce samopal : kronika pohraničního útvaru SNB 1946-1949 Rudolf Kalčík

Vynikající kniha. Dlouho jsem ji nemohl sehnat, ale nakonec se mi to podařilo. Začal jsem se o ni zajímat až po shlédnutí filmu "Drsná Planina", který byl podle ní volně natočený. Doporučuji všem, kteří se zajímají o problematiku pohraničí a PS

28.09.2018 5 z 5

Do ložnic je vidět Do ložnic je vidět A. A. Fair (p)

Dobře napsaná detektivka. Hlavně poučná pro nás chlapy. Tak dopadne každý, koho osloví nádherná, vnadná blondýnka, a kdo přestane přemýšlet hlavou ......

03.06.2014 4 z 5

Zločin nezná abecedu Zločin nezná abecedu Karel Štorkán

Tři detektivní příběhy z Prahy. Druhé dva byly pod stejným názvem zfilmovány v televizní sérii Stopy zločinu, pod stejnými názvy. Zajímavé ale je, že ve filmové verzi se příběhy odehrávají v prostředí města Brna.

03.06.2014 3 z 5

Kanárek nezpívá Kanárek nezpívá Vladimír Landa

Dobré čtení. Napsáno podle skutečného příběhu, který se odehrával v těžkých padesátých letech v západním cípu bývalého Československa.

03.06.2014 4 z 5

Strach má dlouhé nohy Strach má dlouhé nohy Jana Moravcová

Teda, pěkná slabota! Měl jsem co dělat, abych knížku dočetl do konce. Prvních pár kratších povídek ještě ušlo, ale další byly delší a delší a tím víc nudné, o ničem

03.06.2014 1 z 5

Zatoulaný kamión Zatoulaný kamión Zdeněk M. Veselý

Dobrý počtení. Knihu jsem četl před lety, nyní se mi nedávno dostala znovu do ruky, tak jsem si ji přečetl znovu. Prima, napínavé a zajímavé

03.06.2014 3 z 5

Smrt v čase minulém Smrt v čase minulém Dušan Válek

Jedna z nejzajímavějších českých detektivek, kterou jsem v poslední době četl. Neobvyklé postupy, neobvyklé pátrání. Vřele doporučuji milovníkům starých "magnetek" jako jsem já

25.05.2014

Váza krále Priama Váza krále Priama Barbara Gordon

Slabé, velice slabé! Námět dobrý, zápletka také, ale jinak je kniha polské autorky kriminálních románů napsána poněkud rozvláčně. Obsahuje celou řadu zcela zbytečných informací z řecké a z římské mytologie, které normálního čtenáře – laika - spíše matou a obtěžují svoji kvantitou, než by mu byly ku prospěchu pochopení hlavního dějového rámce. Také skupina lidí a jejich pojmenování, a v konečné fázi zaměňování jejich jmen za jména masek z maškarního plesu, za které tam byli, čtenáře doslova mate.

25.05.2014 1 z 5

Nežádoucí důkaz Nežádoucí důkaz Rudolf Schuster

Kniha naprosto nepovedená a nezajímavá, totální brak. Román bez jakékoliv hodnoty, zcela bezcenný. Nejedná se vůbec o detektivku, ale spíš o jakési dramatické vyprávění z pracovního prostředí jedněch slovenských železáren.

Když už opominu téměř slabomyslný a neskutečný, málo pravděpodobný děj, kladně hodnotím snad jedině konec knihy. Kdy hlavní hrdina svůj spravedlivý boj prohraje na celé čáře. Což je zase naopak velice pravděpodobné a v životě se to běžně stává. Závěrečná kapitola však knihu zcela znehodnocuje. Protože zatímco v reálném životě by se hlavní hrdina sebral, dal výpověď a z podniku odešel, náš hrdina tu zůstává jako mučedník a vede si dál svůj „spravedlivý, ale zcela nesmyslný boj“.

Závěrem budiž řečeno, že pokud někdo knihu mine bez povšimnutí, vůbec o nic nepřijde.

08.01.2014 odpad!

Tajná operace doktora Axela Tajná operace doktora Axela Vasilij Ivanovič Ardamatskij

Velmi slušný špionážní román z druhé světové války

08.07.2012 4 z 5

Pachatel je ozbrojen... Pachatel je ozbrojen... Bohumil Lipert

Naprosto průměrná detektivka z předpřevratových časů. A já po přečtení té knížky musím přemýšlet nad tím, zda jsou všichni recidivisté skutečně tak hloupí a omezení nebo jestli je tomu naopak a autor si jenom hodně přidal .....

08.07.2012 3 z 5

Třistajednička hlásí... Třistajednička hlásí... Antonín Jirotka (p)

z knihy na nás dýchne pravá, nefalšovaná šumavská zima. Kdo má rád Šumavu, její přírodu a její obvyklé výkyvy v počasí, jistě si tuhle napínavou detektivku pčečte. Doporučuji, čte se jedním dechem

05.07.2012 4 z 5

Mluv, nebo zemřou Mluv, nebo zemřou Josef Glückselig

Docela zajímavý příběh, který byl údajně napsán podle skutečných archivních materiálů. Dobře se čte

03.07.2012 3 z 5

Cesta bez návratu Cesta bez návratu Petr Bednář

Ačkoli jsem sám knihu vložil do databáze a přidal krátký popisek, přesto ji hodnotím jako velice slabou. Nebo spíše málo zajímavou. Jde o knihu faktů. Nicméně ji mohu klidně doporučit všem těm, kteří bezhlavě obdivují lidi, kteří proti někomu nebo něčemu bojovali. A vlastně o těchto lidech nic nevědí .....

23.06.2012 1 z 5

Případ vznešeného prstenu Případ vznešeného prstenu Jiří Marold

Autor, který ke knize přidal krátký úvodní popisek trošičku ujel, řekl bych. Kniha není knihou povídek, nýbrž kriminálním románem. Předpřevratová Bezpečnost zde vyšetřuje případ vraždy staré, nuzné ženy, která byla všem příbuzným jenom na obtíž. Jedinou věc, kterou měla, byl poměrně cenný prsten. Tak dlouho o něm mluvila, tak dlouho se jím chlubila, až ji kvůli němu zavraždili. Kdo s čím zachází, s tím také schází

23.06.2012 3 z 5