ronnie_vrh - Příspěvky

Násilí bez předsudkůNásilí bez předsudkůJ. Těsnohlídek ml.

brutálně skvělý

Kloktat dehetKloktat dehetJ. Topol

nářez. jedinej román od topola, kterej jsem dočetla. ale za to byl sakra dobrej. zběsile pomatenej život zběsile pomatenýho kluka, je to skvělý, je to živý, je to geniální. je to knížka, o který nedokážu moc mluvit - protože o umění se mluvit nedá, to se musí prožít

NeradostNeradostK. Novotný

roztříštěná knížka o rozstříštěným srdci a hlavě. mám z ní taky rozstříštěnej pocit. občas bolí, málokdy zahřeje, je krásná, je smutná, je obyčejně neobyčejná. a grafický zpracování... ach, to je překrásný. ráda ji nechávám jen tak ležet na stole, zdobí mi ho, ale zároveň z ní cítím všecku to bolest a sílu autora. ale není to bolest a síla pro každýho, to ne. ale já z ní mám (ne)radost

Český rájČeský rájJ. Rudiš

tyjo, já ani nevim
asi sranda, asi dobrý, ale není to ten punk, na kterej jsem od rudiše zvyklá
knížka se dá rychle přečíst během pár chvilek, ale já ji četla dva měsíce, páč mě nebavily ty stejný rozhovory dokola, tři plzně denně a musíš pružit. možná, že kdybych byla padesátiletej týpek chodící do sauny pomlouvat s kumpány svý manželky, a ne šestnáctiletá holka, bavilo by mě to víc. ale není to špatný, takovej průměr, co na něj docela brzo zapomenu a při otázce, o čem knížka byla, nebudu vědět co říct

Ještě je co ztratitJeště je co ztratitJ. Těsnohlídek ml.

chuť na změnu a hodně bolavý lásky, nonstopy a kluby
je lehký rozsekévat věty na krátký řádky, ale aby fakt zněly hezky, aby se ti z nich chtělo umřít, to dá práci. a těsnohlídek si tu práci dal a udělal ji kurva skvěle

Miluju tě k zblázněníMiluju tě k zblázněníJ. Topol

jedna z mejch oblíbenejch věcí je opilá si v noci číst tyhlety verše a topit se v nich, dělat, jak moc jim rozumím a užívat si ty naštvaný slova, co se zdaj tak lehký, tak náhodný, a přitom jáchym topol v jednom rozhovoru popisoval psaní svých básní jako nekonečný proces opisování a opravování, dokud nedojde k pomyslnému lehkému stavu bez tíže, ke kterému stálo hodně těžkosti se dostat.
tuhle poezii prostě miluju k zbláznění

Nuselskej punkNuselskej punkG. Scum

Ty vole, Džudo, to je boží. Vod teď kdykoliv se připletu do Nuslí, tak budu hledat tyhle punkáče, jak si mrví a zároveň užívaj život. Naprosto geniální, vtipný, živý, lidský.

29.12.2018

Přece se to nevyhodíPřece se to nevyhodíV. Šindelář

Anatol je prostě skvělý! Je úžasné jeho slamy slyšet, ale ani jejich čtení nemá chybu. Vtipné, výstižné, reflektující nác všechny a naši dobu.

29.12.2018

Život je jindeŽivot je jindeM. Kundera

To, jak si Kundera dokáže hrát se slovy a metaforami je až neuvěřitelné. Zpočátku vás nechá, ať si malého Jaromila oblíbíte, poté ve vás začne vzbuzovat myšlenku, že je jenom malý a rozmazlený fracek a u posledních kapitol budete Jaromilem jenom opovrhovat, ale přesto Kunderovo vyprávění zůstane krásně milé, jedinečné, příjemné. Život je jinde je důkaz toho, že hlavního hrdinu můžete bezmezně nenávidět ale knihu bezmezně milovat.

29.12.2018

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyB. Hrabal

Když jsem Ostře sledované vlaky četla, byla jsem zmatená. Co na té knížce všichni mají? A proč hlavná hrdina nevyjadřuje skoro žádný city? A jaký má smysl psát jedno souvětí přes celou stránku? Knížku jsem i přes mé zmatení přečetla, ale každému, kdo se mě na ni ptal, jsem říkala, že za nic nestojí. Ale teď? Dívám se na ni s odstupem času a už chápu. Chápu genialitu, chápu originalitu Hrabalova stylu psaní. Ono je někdy potřeba si něchat něco proležet v hlavě a pak se člověk vyzná víc. V té krásné melancholické mlze, vtipu a lehké absurdě, která se přes těžký realismus prodírá ven.

HorečkaHorečkaV. Hrabě

Smutně hezký...
Hrabě je básník mýho krátkýho života a Horečka je novela, co ten můj krátkej živůtek smutně hezky překvapila. Bylo 26. prosince a přišel mi balíček, co taky voněl vodkou a cigaretami, a v něm tahle útlá knížečka, jako nečekanej dárek od kamaráda. A zamilovala jsem se. Do té krásné maturitní atmosféry, do toho smutku a chuti žít, chuti milovat. Dlouho jsem něco tak krásného nečetla.

29.12.2018

To, co se sem nehodíTo, co se sem nehodíJ. J. Neduha

Chvílemi jsem se ztrácela, ale vždy jsem se nakonec našla. I tak jsem z celý knihy ale trochu zmatená, prostě to asi není zrovna pro mě.

08.05.2018

PotichuPotichuJ. Rudiš

Rozhodně to není ten pravej Rudišův punk, který jsem po přečtení pár jeho knih čekala, i tak se mi Potichu ale moc líbilo. Hlavní myšlenka hluku, ticha a hlavně hudby, která všechny propojuje, mě nadchla. Petr mi připomněl moji první platonickou lásku. Vanda je přesně ta holka, kterou jsem jako malá chtěla být, Vladimírův příběh mě neskutečně zasáhl a Hanu jsem si oblíbila hned od první chvíle. Jen Wayne mě docela štval. Nakonec jsem si ale užila příběhy všech.
Originální, vtipný a hlavně pravdivý.

17.04.2018

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěS. Chbosky

Neví, asi jsem z této knihy už odrostla. Když jsem porvé viděla film, byla jsem unesena a stejné pocity jsem měla i po prvním přečtení knihy. Teď, když jsem se k ní po pár letech vrátila, už mám názor trochu jiný. Charlieho naivita, někdy až hloupost, mě celou dobu štvala.
Musím ale uznat, že i když je hlavní téma obrovským klišé, o kterém je napsaných plno úspěšných i neúspěšných knih, jsou ostatní prvky a děj originální.
Pro mladší čtenáře (takových 13-16 let) bude mít kniha ale určitě velký význam.

14.04.2018

Program pro přeživšíProgram pro přeživšíC. Palahniuk

Palahniuk mě opět nezklamal.
Naprosto fantastický a poutavý příběh psaný Palahniukovým osobitým stylem vás chytí a nepustí. Knížka je plná mouder, vtipu, absurdnisti a návodů, jak se zbavit fleků (hlavně od krve).
Musím pochválit i doslov Ivana Adamoviče, který všechno krásně shrnul.
Prostě must read!

12.04.2018

DopplerDopplerE. Loe

Knihu jsem přečetla během chvíle a neskutečně mě bavila. Sice mě Doppler chvílemi fakt štval, ne že ne, ale taky mě toho hodně naučil. Třeba to, že jsem hodně pilná a že už takhle taky nedokážu pokračovat. Sice jsem neodešla žít do lesa, nestřílím po pravičácích ani nekradu jídlo a čokolády Toblerone, ale víc si užívám svět. A za to jsem moc ráda.
Takže knihu rozhodně doporučuju, je to lehké čtení o složitých problémech s dávkou dobrého humoru a mouder.

26.02.2018

Oněgin byl RusákOněgin byl RusákI. Dousková

Moje nejmilejší knížka plná vtipu i chytrejch myšlenek.
Helenka je moje spirit animal a naprosto jsem si ji zamilovala.

12.02.2018

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyL. Zibura

Úžasné!
Už u první kapitoly mě přemohla touha sbalit se a vyrazit poznávat svět a ani dlouho po dočtení knihy mě tato touha neopustila.
Zibura vtipně vypravuje svou pěší cestu Nepálem a Čínou a nudně nepopisuje hory a řeky a kdejakou veverku, ale píše o lidech. O tom, jak jsou stejní i jiní a jak mu na jeho cestách pomáhají.
Kniha se mi nesmírně líbila a doporučuji ji všem, kteří rádi cestují nebo o cestování zatím jen sní.

05.02.2018

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayM. Selner

Jednoduše dokonalé.
Práci Martina Selnera jsem sledovala už přes rok na jeho blogu a když jsem zjistila, že mu vychází kniha, srdce mi vynechalo pár úderů.
Vtipná, dojemná, hřejivá, citlivá... jen pár slov, které popisují tuto úžasnou knížku plnou příběhů z každodenního života pracovníka s autisty. Miluju ji!

29.01.2018

Národní třídaNárodní třídaJ. Rudiš

Knížka, co se vám dostane pod kůži.
Provází vás životem a smrtí, lesem a sídlištěm, štěstím a smutkem.
Naprosto jsem si ji užila. Díky ní už vím, jak důležitý je v lese jilm, jak chutná krev zlomeného nosu nebo proč dělat třikrát třicet kliků denně i jak někoho poučit o životě. A jak poučit i sebe.
Úžasně napsané, prostě český klub rváčů plný upřímnosti. Konec mě šokoval, čekala jsem něco úplně jiného. Rudiš rozpohyboval historii literatury a mé vlastní přemýšlení.
Cajk.
Cajk.

29.01.2018

ZalknutíZalknutíC. Palahniuk

Zalknutí mě prostě dostalo.
Sice nebylo tak dobré, jako moje dvě předchozí setkání s Palahniukem, ale i tak jsem byla ohromená.
Upřímností, zoufalostí, perverzností.
Co jiného ale od Chucka čekat?
Prostě kniha o tom, co by Ježíš rozhodně neudělal. O tom, co vše jsou lidé schopni udělat kvůli závislosti. O tom, jak lehké je něčemu věřit.
S Chuckovými knihami je ta výhoda, že vždy tak nějak víte, co vás čeká. Víte, že anotace ani zdálky nepopisuje opravdový děj knihy. Víte, že budete zahlceni informacemi o umění, lékařství, výrobě bomb nebo závislosti. Víte, že nastanou chvíle, kdy budete v ději ztraceni. A taky víte, že se vám aspoň jednou zatají dech.
To vše platí i u této knihy

28.01.2018

Francouzská jízdaFrancouzská jízdaI. Peroutková

Narozdíl od ostatních musím říct, že se mi kniha četla úžasně, nedokázala jsem se odtrhnout a měla jsem ji přečtenou během chvíle.
Možná to je tím, že jsem ve věku Ivany.
Možná to je tím, že o Francii v poslední době hodně sním.
Ať už to je jakkoliv, mě knížka ohromně bavila, i když teda byla chvílemi trochu slabší, ale dle mého názoru opravdu jen trošku.
No prostě krásná oddychovka, která mě během zkouškového období na chvíli uklidnila a vnesla mi do života trochu té lehkosti a Francie.

27.01.2018

Past na BrigituPast na BrigituJ. Řehák

Knížku jsem si pořídila, když jsem procházela knihkupectvím jen se stovkou v kapse. A najednou na mě vykoukne knížečka za čtyřicet korun, celá zmuchlaná a potrhaná.
A byla to ona - Brigida.
Přivedla mne k poezii, přivedla mne k Řehákovi, přivedla mne k tomu neskutečnému šílenství světa.
Možná, že kdybych si ji přečetla teď, už by mi nepřipadala tak dobrá. V té době pro mě byla ale osobní modlou a já si ji zamilovala.
"Buď jak buď
Brigito
prý jíst a svlékat se z šatů je to samé."
ale nebejt tebe, Brigito, tak teď nejsem ani já.

15.01.2018

Deník sráčeDeník sráčeneznámý

K této knize se prostě nedokážu vyjádřit.
Líbila se mi? Asi jo.
Forma mi vyhovovala, příběh mě zaujal. I tak je ale na této knize něco, co mi nedovolí říct, že byla úžasná. Je to prostě, jako by se vám svěřil úplně cizí člověk, kterého znáte tak pět minut, nechal ve vás všechny jeho problémy a emoce a zase by zmizel dřív, než byste se stihli na něco zeptat. Je to už půl roku, co jsem ji četla, přesto se v myšlenkách autora nedokážu vyznat. Tak se na ni tedy chystám znovu.
Jasný je, že jsem se u ní zasmála i dojala. Jak už jsem psala: jako vyprávění cizího pobudy na baru.

15.01.2018

Mléko a medMléko a medR. Kaur

Kniha mě dojala, donutila přemýšlet
nad různými tématy a užívat si štěstí.
Četla jsem ale hodně lepší sbírky poezie, tento typ ocení spíš slečny na tumbrlu, které samozřejmě kniha okouzlí.
Některé pasáže jsou docela slabé, delší texty na konci knížky se mi ale moc líbily a několikrát jsem se v básních našla. Proto nakonec čtyři hvězdičky.

DeníkDeníkC. Palahniuk

Palahniuka jsem objevila díky mé kamarádky, a to přes Klub Rváčů, který mám shlédnutý a přečtený několikrát.
Deník mě nadchnul sice jen o trochu míň, ale i tak se zapsal na seznam mých nejoblíbenějších knížek. Miluju Palahniukův styl psaní: opakování frází, krátké věty, detaily, podrobné informace k danému tématu, které vám sice nic nedají, ale dotváří celek díla.
Chování lidí z Mistyna okolí mě desilo a celé dny jsem nepřemýšlela nad ničím jiným, než jak všechno dopadne. Závěr mě trochu zkalamal, rozuzlení ale bylo skvělé.
Petera jsem milovala i nenáviděla zároveň, chudinku Misty jsem celou dobu jen litovala.
Jen pro úplnost: chvílemi jsem se v ní viděla a litovala jsem i samu sebe.
No prostě geniální, Chuck se opět předvedl a jsem ráda, že píše pořád stejným stylem. Někdy mám totiž na něco takového chuť, ale zároveň chci poznat i nový příběh a díky Chuckovi mám jistotu, že získám obojí.

Hunger Games – kompletHunger Games – kompletS. Collins

Ke knihám jsem se dostala až po shlédnutí filmů. Tudíž jsem si myslela, že mě už nic nepřekvapí. Naopak. Všechno jsem prožívala znovu, s knížkou jsem usínala a byla jsem z ní naprosto nadšená. Sice jsem někdy nesouhlasila s chováním postav. Katnis byla moc chladná a nijaká, Peta moc obyčejný a jemný, Hurikán moc dokonalý, Prim moc miloučká. Všeho bylo moc, ale když se na to podívám jako celek, je to série, která si navždy získala mé srdce. Všechny díly mám několikrát přečtené a pokaždé mě dokáže rozesmát i rozplakat. Kdykoliv knihu vezmu do ruky, cítím se, jako když jsem ji četla poprvé.
Četla jsem a viděla jsem hodně podobných titulů, na Hunger Games ale jen tak nějaká kniha nemá.