Ronin Roujin

Japonsko za zrcadlemJaponsko za zrcadlemAlan Macfarlane

Na úvod jsem čekal, že kniha bude o něčem jiném. Čekal jsem, že se dočtu něco o tom, jak my Japonci děláme to či ono. Jak jíme a co jíme, jak se bavíme či o pačinko hernách a karaoke barech.
Nakonec sjem byl příjemně překvapen, že autor moc nepíše o tom, co ajak Japonci dělají ale spíš proč to dělají. proč to mají Japonci v palici srovnané úplně jinak než zbytek světa a proč se tolik lyší i od svých saousedů jako je Korea nebo Čína. Jak k tomu došlo, že pás poměrně malých ostovů v \"přesné\" vzdálenosti od mocné Číny splodil takovou civilizaci, která se navenek nijak neodlišuje od moderní Ameriky nebo Západu ale pod povrchem, kam je velmi těžké proniknout, najdeme kulturu, které nemá na světě obdoby. Rozdíly které ukrývají Japonci v hlavě jsou tak velké, že nejen evropané nedokáží Japonce pochopit ale ani Japonci nedokáží pochopit mnoho evropských pojmů, jako je např. náboženství.Spoustu věcí nedovedou Japonci gaidžinům vysvětlit a to ani poté, co cizinec už žije v Japonsku několik let.
Japonská kultura, myšlení i společnost jsou skrnaskrz \"zenová\". Neuchopitelná, nejednoznačná a nezařaditelná do jednoznačných škatulek (dobro vs zlo, realita vs duchovno) I když....
Ač je kniha vysázena neestetickým \"krabím\" písmem, autor nakonec správně dojde k závěru, že japonská <dosaďte si cokoliv> je nejlepší, nejsprávnější a nejhezčí na světě.

23.06.2013

Národní satanistaNárodní satanistaErlend Erichsen

Většina příběhů začíná klasickým "potká chlapec děvče". Zde pro změnu potká chlapec chlapce a jelikož je to na koncertu blackmetalové legendy Gorgoroth nejde ani o nějakou gay variantu Romea a Julie. Kluci spolu nezačnou chodit ale založí další black metalovou kapelu.

Jeden z nich je drsný metalista a ten druhý ještě větší hovado. Tedy jeden z nich je asociální, negativistický a zmítaný depresemi a nenávistí ke všemu a ke všem. Ten druhý je to samé ale ještě na druhou. Ten se považuje za nadčlověka a všichni okolo jsou pitomci a tupé slabé ovce. Jak se jmenují je irelevantní, protože true (nejen norvegian) blackmetalisti mají "bojová" jména. Ten první si tedy začne říkat Ljåvold a ten druhý Vinterblod. Kapela se jmenuje Stormvold a přiberou do počtu ještě dva členy, kteří pro příběh nejsou moc podstatní.

Když byl Ljåvold (to je ten první) ještě Runar, byl sice divněj a negativistickej ale na blackmetalu ho zajímala ho hlavně hudba (a kdo říká, že to hudba není, zaslouží si ukřižovat hlavou dolů). Pod vlivem svého nového kamráda, který to má posazené naopak a upřednostňuje ideologii (nenávisti) před samotnou hudbou. Umí manipulovat s lidmi a líbí se mu to. Používá mírné prostředky, hrozby i staré dobré násilí. Ljåvold se pod jeho vlivem mění a radikalizuje. I to děvče v příběhu nesmí chybět. Jmenuje se Hilde a je Ljåvold kamarádka ještě z dob, kdy byl jen obyčejný Runar. Runar by si s ní možná i něco začal ale jako zlovolný a mocný Ljåvold si nemůže dopřát luxus vztahu s méněcenou osobou. Protože v bibli správného black metalisty stojí: kdo má holku je gay, kdo nosí jinou barvu oblečení než černou je gay, kdo poslouchá jinou hudbu než black metal je gay... ... a kdo zeslabí libovolnou black metalovou nahrávku (kdekoli a kdykoli) je všech teploušů král!

Chlapci vydají demo a je kurva dobrý. Odehrají i první koncert a Satan uslyší, že to je to dobré. Vinterbod opět někoho zmlátí a atmosféra začne houstnout. Čím víc Vinterblod odhluje svoje pravé já, národního satanistu v sobě začnou se ho jeho spoluhráči bát ještě více. A to ani před tím to nebyl nějaký sympaťák. I to, že Vinterblod začne hrát ještě s jinou kapelou (Dark), moc klidu mezi členy Stormvodlu nepřinese. Když Vinterblod zosnuje podpálení jednoho z kostelů celý příběh graduje v temném finále.

Ano, celý příběh je hodně temný, ano, část příběhu je o drsné a temné hudbě zvané black metal ale není to jen o ní a o křížích obrázených vzhůru nahoma. Je to i o vztacích, ovládání lidí, o strachu a jeho potlačování či využívání k ovládání jiných. Je to o vzpouře v době dospívání, je to o vůdcích a následovnících. Je to o hledání sama sebe a o ztrátě sama sebe. Je to kurva dobrý příběh. Pokud znáte kapely jako je Venom nebo Burzum knížku si užijete určitě víc ale líbit by se vám měla i když posloucháte něco jiného. Já ji přelouskal cirka během dvou delších večerů a líbila se mi hodně. Je přímo pekelně dobrá.

Jde o prvotinu a autor natočil jedno studiové album s právě již zmiňovanými Gorgoroth, takže ví, která bije. Po satanistovi napsal ještě jednu knihu a v součastnosti pracuje na třetí. Pokud si pořídíte knihu v analogové podobě (čti papírovou), tak si užijete parádní typografii Martina Peciny, mistra svého oboru, který sidal tuto knihu i do svého portfolia na webu book.-design.eu.

Jinak bych chtěl podotknout, že black metal poslouchám jen okrajově a co se týče "ideologie", tak satanismus u metalistů beru jako obdobu punku, kdy mladí kluci se snaží vymezovat vůdči svým rodičům a většinové společnosti, která je v Americe a skandinávských zemích dosti pevně spojena s křesťanstvím. Ale mám kamarády, kteří si na ulítávají na black, death, doom a dalších metalech. Znám jména kapel, které mají loga, které vypadají jako koruny stromlů v zimě, na obalech hudebních nosičů jsou obrácené kříže a trojčíslí jen ze šestek a jejich členové mají mrtvolně bílé obličeje protkané krví a na kůži a spostu kovu ale jak jsem řekl líbilo by so mi to i kdybych nikdy neslyšel Venom ani jejich následovníky a o náboženství se vůbec nezajímal.

06.06.2013

Příběh O: Krásná z RoissyPříběh O: Krásná z RoissyP. Réage (pseudonym)

Takhle by mohl vypadat pan Šeda, kdyby jej napsal někdo, kdo má vkus, fantasii a styl. A kdo ví o čem je BDSM. Toto není stejný hřiště, to je úplně jiná liga a jiný sport.

24.06.2013

Selský barokoSelský barokoJiří Hájíček

Přečetl jsem téměř přes víkend a přitom má Hájíček v této knize vesnicky rozvláčné "flow". Jednu část překvapení na závěr jsem čekal, tu druhou už ne. Hájíček pěkně vystihl podstatu jedu, který nejen na vesnicích komunisti pravidelně vlévali do myslí svých poddaných. V příběhu je pěkně vidět, jak mohou různí lidé reagovat na neustálé ponižování a bezpráví. jen málokdo takový tlak ustojí takovým způsobem aby nezačal nenávidět toho, kdo ho mučí a šikanuje. Hodně silný příběh.

15.10.2013

BibleBible neznámý, neuveden

Obsáhlá fantasy sága, která trošku trpí zbytečným neustálým vyjmenováním potomků postav a někdy sklouzne i do nudného popisu různých podivných rituálů a náboženských úkonů.Jazyk je hodně "zaprášený" a kvalitě knihy též nepřispívá mírná roztříštěnost literárního stylu různých autorů, kterých je více než členů Kelly Family (nebo Manson family - pokud neznáte hvězdy pedo popu),..

30.06.2013

Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadloUmberto Eco

Opět jde doporučit téměř vše z beletrie a ledacos z těch jeho "odborných" knih. V kyvadle je asi 1. nejvíce templářů, 2. je postavení na kabale 3. je "nejkošatější". Ve smyslu toho, že představuje mnoho "malých" knih v jedné za jednu cenu. Ale na rozdíl od Horsta Fuchse, vše velice kvalitní, žádný šméčko, šmelc nebo babicování. Žádný, když nemáš templáře, strč tam zednáře, když nemáš ani zednáře, dej tam illumináty a když nemáš ani ty, dej tam prostě univerzálního Žida.

11.06.2013

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

Vždycky kroutím hlavou, že v době, kdy klasická vaginální soulož je braná téměř jako úchylka, se nejdou čtenářky, které vidí za odmítáním pana Šedy puritánství. Když jsou narážky na anální či orální sex, či jiné praktiky málem i ve Večerníčku a určitě v South Parku na který se dívají děti ze ZŚ se svými rodiči, tak špatně napsaný pseudo BDSM opravdu nemá šanci šokovat téměř nikoho.

24.06.2013

Už je tady zasUž je tady zasTimur Vermes

Když autor facebookových Přiznání Adolfa Hitlera psal své postřehy k aktuální české politice, tak jsem jej slodoval u užíval si minimálně polovinu hlášek. Ale po přesunutí děje do součastného Německa a vydání v pevné vazbě mne už to tolik nebaví. Možná také proto, že narážky na faux pas Miloše Zemana chytám snadněji než narážky na Engelu Merkel.
Celkem se povedla obálka ale samotná kniha je pro mne zklamánám. Velký díl na tom bude mít i poměrně slušný hype, který tuto knihu provází a navíc člověk je zvyklý z různým youtube videí, že klipy s Hitlerem jsou většinou velmi vtipné.
Řekl bych, že pokud ovládáte reálie současné "Říše", tak si půlku či dokonce celou hvězdičku můžete připočítat, i když tahle knihy by se spíše měla hodnotit křížky. xD

03.01.2014

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Opět jsem podlehl hypu zde a facebooku. Kniha nebyla špatná ale rozhodně neodpovídala oslavným ságám, které lze na ni číst. Jo párkrát jsem se usmál, no i častěji ale nějaké chechtání nahlas nebo dokonce válení se po koberci se nedostavilo. Slušný průměr, možná o kousek nad.

28.02.2014

PornoPornoIrvine Welsh

Trainspotting II aneb čekání na Begbiče
Trainspotting II aneb Jak šikanovaný chudák skrzevá svůj megaohon ke štěstí přišel
Trainspotting II aneb Vykoupení z věznice Leith
Trainspotting II aneb Koksové deníky
Trainspotting II aneb Čtyři muži na tripu o kundičkách nemluvě

Trainspotting jsem nečetl ale je to můj oblíbený film. Sviňáka, Acid House a Noční můru jsem četl. Na Heráky se těším jak smažka na čerstvě uvařený matroš.
Volné pokračování legendárního Trainspottingu je boží. Setkáváme se v něm jak s Rentonem, tak Šoufkem, tak Spudem a po pár kapitolách se z basy vrací i řádně nasraný Begbie.
Autor výtečně líčí jak věčně vyjetého suveréna Šimona, tak Spuda, který stále válčí se svou sympatií k zábavní chemii. A Begbie je prostě Begbie.
Finální duel mezi Begbiem a Rentonem je epický jako v nejlepších samurajských filmech.
Tahle kniha vás nakopne jako pěkně tlustá lajna toho nejlepší kolumbijského pudru. Velice doporučuji.

04.03.2015

TaikoTaikoEidži Jošikawa

Proč jsem mezi své nejoblíbenější knihy vybral ze všech historických knížek právě tento "kultovní" epos? Protože je to perfektně napsaná kronika našíé země a obrovská připomínka zvyků a mentality našich předků. Příběh Hidejoši je takovým "americkým snem" jen odehrávající se o něco dříve a o kousek jinde. Navíc každé dítě ví: Co když pták nechce zpívat? Nobunaga řekne: "Zabijte ho!" Hldejoši řekne: "Zařiďte, aby se mu chtělo zpívat." Iejasu řekne: "Počkejte. "

11.06.2013

Tak to bylo, tak to jeTak to bylo, tak to jeL. F. Hagen (pseudonym)

Další z důkazů, že alkohol a drogy jsou pro spisovatele to nejlepší. Takhle parádní a vtipné historky může napsat jen mistr alkohol. Kam se hrabe nějaká aristokratka!

07.10.2014

Homosexualita - Možno sa z nej uzdraviť?Homosexualita - Možno sa z nej uzdraviť?Francis MacNutt

Už samotný název knihy ji posunuje do žánru pohádek nebo humoru. Když tu není kolonka odpad, kde by mohla dělat společnost Mein Kampfu a Komunistickému manifestu.

01.02.2015

Totem vlkaTotem vlkaŤiang Žung

Hodně silný román. Příběh čínského intelektuála z města uprostřed divoké mongolské stepi ukazuje na rozpor mezi ustrašenými a usedlými rolníky a divokými a odvážnými kočovníky, rozpor mezi kolaborantským konfuciánstvím a divokým animálním náboženstvím "totemu vlka".
Kniha má několik rovin a uchvátí čtenáře natolik, že se musí zakousnout do příběhu jak vlk do své kořisti. Škoda, že končí velice smutně a čtenář je svědkem dalšího příběhu o tom, že kam vkroší noha bolševika, tam sto let tráva neroste. A že ti čínští byli extra vymaštění.

16.06.2013

Druhý dech habsburské monarchieDruhý dech habsburské monarchieJan Drnek

Alternativní verze dějin, kdy se Rakousko Uhersko nerozpadne, Česká vojska v Rusku hubí bolševickou lůzu po statisících, zachrání cara a ruský státní poklad, potlačí revoluci. Zabijí Stalina i Haška (toho spisovatele ne brankáře) a obsadí Moskvu. Rakousko Uhersko zůstane sjednocené, jen jednotliví národové mají více samostatnosti a později neuspěje ani snaha Hitlera ujmout se moci, prostě samé úspěchy a sociální jistoty .) Autor vychází z reálných dějin, jen sem tam, změní nějakou událost, chování některého významného člověka a nakonec z toho je naprosto jiná a mnohem krásnější historie, závěrečné shrnutí děje je fajn ale mnohem více bych uvítal, kdyby zde byla chronologicky shrnuta reálná hostorie a čtenář (který není tak velký znalec dějin 1. svetové války +/- mohl porovnat obě verze dějin) a vůbec nejvíc bych uvítal, kdybych žil v RU z této knihy a četl si o Čechách, které se osamostatnili, pak je okupovali Němci, pak Rusové....

16.06.2013

Mýty o socialistických časechMýty o socialistických časechJosef Mlejnek

Vzhledem k tomu, že jsem ještě zažil okupaci (68-89) tak jsem se nedozvěděl nic nového ale je fajn, že někdo připomněl, že za komančů nebylo zas tak dobře, jak si lidé s krátkou pamětí myslí.

23.06.2013

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Tak tento kousek je stejně jako Bohyně na hodně vykřičníků! (pro neznalé, čím víc vykřičníků, ne víc adidas ale lepší a lepší) Nemohu pochválit grafickou a typografickou úpravu knihy. Nebojte se, nestojí za hovno ale četl jsem digitální verzi. Ale jelikož v papírové verzi má na starosti tyto dvě věci pan Pecina, dám jakýkoliv svůj úd do ohně za to, že půjde o perfektní práci a estetický zážitek. Popojedem...
Je to fakt síla. Vědel jsem sice, že na některých místech v ČR došlo k nějakým popravám Němců a různým excesům ale netušil jsem, že v Brně to mělo tak obrovský rozsah a o tom, že existovaly české koncentrační tábory (tedy ještě než je postavili komouši) jsem též nevěděl. Opět se projevilo klasické české přizdisráčství v plné kráse. V čechách asi vždy bude víc důvodů se za svůj původ stydět, než být na něj hrdý. Zejména nyní, když je na Hradě "prezident", který největší část své prezidenstské kampaně postavil na protiněmecké nenávisti a zatím byl financován tím druhým našim úhlavním nepřítelem.
To že v češích je stále zažraná primitivní xenofobie jak špína v oblečení dnes a denně dokazují spousty nenávistných stránek a statusů na FB a to, že stále častěji můžete potkat lidi oblečené v nacistické uniformě značky Thor Steinar. během čtení knihy jsem nacházel hodně paralel s nynější dobou. Bohužel.
Teď zpět ke knize. Autorce se podařilo najít ideální tempo vyprávění. Díky tomu, že je psaná převážně z pohledu hlavní hrdinky, nabývá příběh na niternosti a čtenáře vtáhne do děje. Občas je hlavní osa příběhu nahlíženého z pohledu Gerty "proložena" jednou, či více kapitolami, které jsou psané z pohledu jiné postavy ale většinou jde věci, které čtenář již zná z pohledu hlavní hrdinky. A nyní je vše znovu konfrontována z pohledu někoho jiného, kdo vše může vidět úplně jinak.
Také vyvážení popisu násilných scén s mi zdá ideální. Autorka nic oc nezakrývá ale ani se nevyžívá v detailech. I tak je většina pasáží dost depresivních. Příběh se je rozptýlen v celkem širokém časovém období. Od konce první republiky, po téměř součastnost. S tím, že období kolem roku 1945 se autorka věnuje nejvíce.
Ještě že se najde mezi těmi spousty českých píp píp pár kladných postav + kladná postava jednoho gruzínce. Ale třeba nejsou Gruzínci takoví píp píp jako Rusové a Stalin nebyl typický Gruzínec al spíše taková černá vrána. Teď taky trošku používám klektivní vinu xD
Každopádně pokud vám nebude vadit, že vaše národní hrdost půjde na nějakou dobu do kytek, Vyhnání velmi doporučuji. Kniha ač obsáhlá mne tak uchvátila, že jsem ji přelouskal téměř za víkend a to jsem smradlavý chlap!

21.08.2013

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Další skandinávská detektivka, kterou bych umístil mírně nad průměr. Některé věci jsou zde dosti překombinované až nereálné ale bavilo mne sledovat sžívání hlavního hrdiny s novým "parťákem". Jsem rád, že jsm se nedal odradit trošku plonkovým začátkem.

27.10.2013

SpasitelSpasitelJo Nesbø

Zatím asi nejlepší příběh z této série. (co jsem já četl) V knize narazíte na překvapivě dost WTF momentů. A teď to nemíním nijak pejorativně. Vysvětlil bych ale nechci spoilovat. Zajímavé bylo i mírné odhalení chodu Armády spásy. Doporučuji.

29.11.2013

Modlitba pro Kateřinu HorovitzovouModlitba pro Kateřinu HorovitzovouArnošt Lustig

Samotná tato obálka ubírá knize minimálně hvězdičku, spíše dvě.

30.11.2013

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Stejně dobré jako Žena v kleci, jen možná ještě o něco temnější a drsnější. Jen úplný závěr se mi zdál takový zahraný do ztracena. Doporučuji.

07.12.2013

Oceán na konci uličkyOceán na konci uličkyNeil Gaiman

Kniha má jednu ohromnou vadu. Je moc krátká na to jak je dobrá. Jinak samá pozitiva a sociální jistoty. Najdete zde vše, co se vám líbilo u Amerických bohů či Nikdykde. Takové to napínavé balancování na hranici reallity a jiných světů, skutečnosti a mýtů.Přelouskla jsem to za jeden víkend a to jsem toho přitom stačil udělat spoustu dalších věcí.

02.03.2014

ŠinjúŠinjúLaura Joh Rowland

HIstorická detektivka z období éry 徳川 (tokugawa). Jde o první knihu ze série příběhů, kde vystupuje Sano Ičiró, jehož policejní kariéru mapují další knihy z této série.

Sano je ve svém úřadě jen několik dnů a hned je nucen se úředně vypořádat se šinjú (smíšená sebevražda). Snad aby ukázal, že nové koště dobře mete, dojde se podívat na mrtvolu. Překvapivě zjistí, že utopenec nemá v plicích ani deci vody, což moc nejde do kupy s motivem sebevraždy z lásky. Vypraví se i do rodiny mrtvé dívky a tam mu je nenápadně naznačeno, že nemá strkat nos do rodinných záležitostí. Po návratu do práce mu něco podobného naznačí i jeho nadřízený.

Mladý policista se stále více a více začíná potýkat mezi hluboce zakořeněnou úctou k nadřízeným a bezpodmínečnou poslušností a touhou zjistit pravdu. Začíná sledovat několik stop a případ se začíná zamotávat. Sano se při pátrání po vrahovi potencionálního mileneckého páru dostává mezi různé lidi a do různých zajímavých prostředí. Jak charaktery vedlejších postav, tak interiéry a exteriéry jsou pěkně popsané a autorka se občas zaměří na různé aspekty fungování feudální japonské společnosti.

Kolem hlavního hrdiny se začínají objevovat další mrtvoly a on sám se dostává stále víc do problémů. Je dosti rozpolcen mezi tím, že tyto mrtvoly má na svědomí jeho touha po nalezení pravdy a ptá se sám sebe, zda cena za objasnění smrti dvou lidí není příliš vysoká. Když během pátrání po vrahovi nejenže odhalí jedno malé špinavé tajemství ale je svědkem přípravy státního puče začne jít do tuhého.

Vrah na něho hodí svoji poslední vraždu a z policisty se rázem stává lovná zvěř. Teď je vážně v rejži. Jen o vlásek unikne svým někdejším podřízeným a pomalu se začíná smiřovat s tím, že musí bojovat o svůj holý život a rodinnnu čest a jeho šance jsou velice mizivé. Pokusí se získat pádný důkaz pro své pátrání ale je odhalen a vrah se rozhodne s ním skoncovat jednou provždy. Zkusí tedy ještě naposledy zariskovat a vyjde mu to. Ve finále zachrání život šógúnovi, který jej později rehabilituje.

Autorce s podařilo pěkně skloubit poměrně svižný děj s klidnějšími pasážemi, kde se buď zaobírá psychickými pohnutkami postav nebo čtenáře seznamuje s různými aspekty života v historickém Japonsku. Tato doba, plná vojáků, kteří neválčí, rozbujelého státního aparátu s rozsáhlou byrokracií, kastovní systém a všudypřítomní špiclové, intelektuálové ve vyhnanství a propletený systém vzájemných služeb a protislužeb, vše nezdravě bublající v nedobrovolné izolaci od okolního světa připomíná nedávno minulou dobu, zde v české kotlině.

Pokud se zajímáte o Japonsko a jeho historii a kulturu jen okrajově, dozvíte se spoustu nových faktů. Pokud už o této zemi, její historii a tradicích už lecos víte, většinu z těch věcí budete znát ale na druhou stranu si asi víc užijete samotný příběh. Trošku mně vadilo, že díky tomu, že jsem dopředu věděl, že jde o knihu z větší série, tak jsem "tušil", že hlavní hrdina nemůže zemřít a nebyl jsem závěru knihy tak napnutý, jak bych byl býval. xD Nicméně, mohu všem tuto knihu s klidným svědomím doporučit. Ať mi Kappa sežere játra jestli to není dobrý příběh! A těším se až se začtu do dalších příběhů ze země vycházejícícho slunce.

06.06.2013

Portnoyův komplexPortnoyův komplexPhilip Roth

Velice povedený a vtipný příběh o problémovém vztahu lásky a nenávisti ke svým rodičům a svému původu. Nekonečně dlouhá židovská anekdota o honění, kouření, lízání a šoustání. Příběh vzorného židovského chlapce, který chtěl najít svého Boha přes frndy amerických šiks. Vyprávění o tom, jak v jednom (témeř) každém těle spolu žijí sebevědomí a midrák a většinou jsou v opozici natrvalo.
Kniha se četla téměř sama a pochvalu zaslouží překladatel, který si dal práci a z bohaté nabídky krásných českých slov, označujících různé sexuální praktiky, vždy našel další novou, krásně zapadající do popisované situace jak *** do ******.

15.06.2013

Malíř pomíjivého světaMalíř pomíjivého světaKazuo Ishiguro

Celkem i u nás stále aktuální námět. Jak se vypořádat s minulostí. Jak se chovat ke svým vzorům a jak naopak k následovníkům? Celé vyprávění je takové ospalé a poklidné. Také motiv selektivní paměti, se kterým se v knize dosti pracuje je i u nás stále aktuální.

JaponskoJaponskoDavid Labus

Takové Japonsko v kostce. První dvě třetiny stručné dějiny až do éry Hensei. Asi nejvíce pozornosti je věnovánio éře Meidži. Pak si v krátkosti prosvištíte politiku, náboženství, umění a celkem rozsáhlá kapitola je věnována vztahům Japonska a ČR. Pak ještě slovníček, přehled číslovek, přehled epoch a jejich návaznost na kalendář bílých ďáblů, atd..
Na to že jde o literaturu fakt, čte se svižně a autor zacházel do hloubky problémů tak akorát. Nevím, jak se na tuto knihu může tvářit "nejapkofil" ale ten sáhne asi po něčem jiném .)

15.06.2013

Paměť mojí babičcePaměť mojí babičcePetra Hůlová

Divoká jízda mongolskou stepí a divokým Ǔlámbátárem na hřbetě několika mongolských žen z jedné rodiny. Až tak nevadí, že spoustě slov čtenář nerozumí a další si tak nějak musí přeložit z kontextu, stejně jde o téměř strhující ságu. Sem tam se čtenář ztrácí ve jménech, což je způobené, že se jednotlivé vypravěčky střídají po kapitolách, ale tak velký hokej jako v Taiko, kde si čtenář málem musel kreslit strom rodokmenů na papír to nebylo .)

18.06.2013

Zatím dobrýZatím dobrýJan Novák

"Tři králové revival" je asi opravdu největší story studené války. A "česká válka" byl jeden z největších úspěchů českých vojáků v moderní historii, o to cenější, že zde bojovali češi proti spojeným silám svých dvou arcinepřátel (z toho němci jsou nepřátelé odvěcí). Ta přesila proti které stálo 5 a později jen tři muži (či spíš kluci) byla nepředstavitelná.
Stejně ne li ještě více musí člověk obdivovat odvahu a bezdolnou sílu žen v "zázemí". Ať už jde o jejich sestru, matku či další ženy a muže z jejich okolí. Děj knihy je velmi obsáhlý. věnuje se jak otci a ostatním Třem králům a situaci za druhé světové války. Následuje celý příběh bratří a spol, se vsuvkami o "podstatě komunismu", s epizodami ze života lidí z jejich okolí a končí krátkým shrnutím života Mašínů a Paumera ve svobodném světě.
Celý příběh ukazuje absurditu a tragedii minulého století v (nejen) Střední evropě. Celá kniha je napsána vemi svižně a přesto "do hloubky", jen s mírnými sympatiemi pro "hlavní" hrdiny. Zejména část příběhu odehrávající se v komunistickékm Německu se čte opravdu jedním dechem.

BTW: byli to hrdinové.

18.06.2013

Bez ohňů je undergroundBez ohňů je undergroundJan Pelc

Parádní "životopis" Plastiků. Důrazně doporučuji číst pouze v soukromí. Ne že by kniha obsahovala nějaké vytříbené perverzity, spíše díky tomu, že se hodně často neubráníte hlasitému smíchu, který mlůže trvat i docela dlouhou dobu, mohlo by vám hrozit internace v nějakém zavřeném lékařském zařízení.

19.06.2013

Hranice placená krví: Sovětsko-finské válkyHranice placená krví: Sovětsko-finské válkyKarel Richter

Jaké drobnosti mohou zcela změnit význam věcí a symbolů. Stačí modrou svastiku, symbol naděje, spravedlnosti a boje za svobodu, nabarvit na černo a z Finska ji přesunout do Německa a rázem má zcela opačný význam. Ačkliv s Finy sdílíme svého úhlavního nepřítele, tak způsob jakým způsobem se vypořádáváme s nepřáteli je dsti rozdílný. S Finskem máte ještě další společné věci: také nám ukradli Rusáci poměrně velký kus území, i my jsme museli odmítnout Marshallův plán a o zahraničním vměšování do vnitřních záležitostí země asi ani nemá cenu mluvit.
Kniha se čte dobře. Autor se snaží být objektivní a do knihy nejednou zahrnul i líčení bojů z pohledu ruských agresorů. Vzhledem k tomu, že ruská agrese byla v nedávné minulosti záměrně opomíjena nebo překrucována a ani po roce 98 se tomu moc nevěnovala pozornost jsem uvítal možnost se o tomto téměř utajovaném konflktu dozvědět něco více.
Kniha se věnuje také širším histoickým souvislostem. Je zde popsán ruský terror ve Finsku ještě před uchvácením moci bolševiky a také širší politicko-vojensko souvislosti před, během a po druhé světové válce.

11.08.2013