Ronin Roujin Ronin Roujin komentáře u knih

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

Sbírka několika krátkých povídek, ve které vystupují muži a ženy z Indie a to buď ve své "staré vlasti" nebo v daleké Americe.

28.09.2013 4 z 5

Údolí tyrannosaura Údolí tyrannosaura Douglas Preston

Když akceptuji zápletku knihy, která je dosti přitažená za vlasy, tak jde o průměrný oddychový thriller (nejspíše). Povedená byla intermezza kde vystupuje „ještěrka“.

27.09.2013 2 z 5

Arcanum Arcanum Thomas Wheeler

Slušný průměr. Pokud se vám líbí tento druh příběhů, tak minimálně o level lepší je jak dvojice knih od Frosta (ano toho co stál za Akty X) http://www.databazeknih.cz/knihy/seznam-sedmi-17613 a http://www.databazeknih.cz/knihy/sest-mesiasu-17610 nebo steampunkový klenot http://www.databazeknih.cz/knihy/masina-zazraku-21803. Pár bodíků navíc pro mně představuje obsazení HPL mezi hlavní postavy a pár čtěků pro mého oblíbence \"Aleše\" Crowleyho.

22.09.2013 2 z 5

Corrinové Corrinové Kevin J. Anderson

Výborné jako ostatní "prequelové" díly. Škoda jen, že kromě původní duny mají ty ostatní knihy v české podobě hnusné obálky.
Vím, že napsali ještě hromadu dílů, které jse odehrávají jak po Duně, tak ještě před touto "prequelovou trilogií" ale čtyři díly mi stačily.
Navíc je blbé, že díly tomu, že asi každý kdo tuto knihu četl, buď viděl nebo četl (případně obojí) originální Dunu, takže spousta pasáží, která by mohla být napínavá čtenář odzíve podobně jako divák seriálu, který ví, že hlavní hrdina musí dožít ještě tři díly této a celou novou řadu, takže určitě nějak z té prekérní situace vybruslí.

17.09.2013 4 z 5

Harkonnenové Harkonnenové Kevin J. Anderson

Povedené jako ostatní "prequelové" díly. Škoda jen, že kromě původní duny mají ty ostatní knihy v české podobě hnusné obálky.

17.09.2013 4 z 5

Harkonnenové Harkonnenové Kevin J. Anderson

Možná o fousek slabší než jednička.

12.09.2013 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Kniha má snad jen jedinou chybu a tou je přechýlené příjmení autorky. Jinak se bude s Dokonalou podobou ucházet o nejlepší kus z této série a možná i ze všech irských detektivek.
Téměř shakespearovský příběh vás donutí přelouskat knihu téměř na jeden zátah. Autorka kombinuje součastnost se vzpomínkami na osmdesátá léta. Za sebe bych tuto knihu zařadil před Podobu, protože je hlavním hrdinou muž a tak se s příběhem mohu více stotožnit.

09.09.2013 5 z 5

Nebezpečný ostrov Nebezpečný ostrov Nelson DeMille

Celkem slušná detektivka, okořeněná thrillerovými prvky. Být tam o trošku méně machistických klišé, tak byla i mírně nadprůměrná. takto to je téměř přesný střed.

09.09.2013 3 z 5

Největší záhady posledních 2500 let Největší záhady posledních 2500 let Walter-Jörg Langbein

Nic nového ave své "kategorii" spíše dosti podprůměrné.

06.09.2013 1 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Celkem povedený český a v čechách se odehrávající zombie/survival příběh s otevřeným koncem. Sice ne nic nového, ale čte se to dobře a příběh pěkně odsejpá. Pokud chcete tedy něco lehčího na odreagování, je tento příběh celkem dobrá volba.

06.09.2013 4 z 5

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

Kdybych věděl o čem to je, tak tuhle knihu nikdy ani nezačnu číst. Ale jelikož mne zmátl název, tak jsem se do toho pustil a ačkoliv jsem po čase zjistil, že se jedná o mix červené knihovny a právnického trilleru, tak jsem nakonec knihu přelouskal celou. Kupodivu to nebylo tak špatné a myslím si, že nebýt chlap, tak by se mi to i o moc víc líbilo. takže pokud jste žena, můžete si hvězdičky vynásobit.

06.09.2013 2 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

I druhý příběh ze švédského severu neztrácí nic z kvality prvního dílu. Snad ještě více než ve Sluneční bouři se zde autorka věnuje pohledu na události z úhlu různých lidí a do toho všeho ještě zakomponovala příběh jedné osamělé vlčice. Za mně cajk.

06.09.2013 4 z 5

Démonova flétna Démonova flétna Věna Hrdličková

Krátká sbírka japonských pohádek. Moc pěkně se čtou a tím jak jsou krátké a vtipné trošku připomínají židovské anekdoty. A setkáte se tu se starými známými jako je Jamamba nebo Kappa.

06.09.2013 5 z 5

Mexické záhady Mexické záhady Arnošt Vašíček

Klasická "danikenovina". Nevybočuje z daného žánru moc ani směrem dolů a bohužel ani směrem nahoru.

06.09.2013 3 z 5

Země slídilů Země slídilů William Gibson

Svižné, nápadité a chytré. Četlo se to téměř samo a toho cyberpunku, tam zas tak moc nebylo. V knize je zajímavý nápad, jak a kam by se mohl vyvinout Ingress a spol.

29.08.2013 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tak tento kousek je stejně jako Bohyně na hodně vykřičníků! (pro neznalé, čím víc vykřičníků, ne víc adidas ale lepší a lepší) Nemohu pochválit grafickou a typografickou úpravu knihy. Nebojte se, nestojí za hovno ale četl jsem digitální verzi. Ale jelikož v papírové verzi má na starosti tyto dvě věci pan Pecina, dám jakýkoliv svůj úd do ohně za to, že půjde o perfektní práci a estetický zážitek. Popojedem...
Je to fakt síla. Vědel jsem sice, že na některých místech v ČR došlo k nějakým popravám Němců a různým excesům ale netušil jsem, že v Brně to mělo tak obrovský rozsah a o tom, že existovaly české koncentrační tábory (tedy ještě než je postavili komouši) jsem též nevěděl. Opět se projevilo klasické české přizdisráčství v plné kráse. V čechách asi vždy bude víc důvodů se za svůj původ stydět, než být na něj hrdý. Zejména nyní, když je na Hradě "prezident", který největší část své prezidenstské kampaně postavil na protiněmecké nenávisti a zatím byl financován tím druhým našim úhlavním nepřítelem.
To že v češích je stále zažraná primitivní xenofobie jak špína v oblečení dnes a denně dokazují spousty nenávistných stránek a statusů na FB a to, že stále častěji můžete potkat lidi oblečené v nacistické uniformě značky Thor Steinar. během čtení knihy jsem nacházel hodně paralel s nynější dobou. Bohužel.
Teď zpět ke knize. Autorce se podařilo najít ideální tempo vyprávění. Díky tomu, že je psaná převážně z pohledu hlavní hrdinky, nabývá příběh na niternosti a čtenáře vtáhne do děje. Občas je hlavní osa příběhu nahlíženého z pohledu Gerty "proložena" jednou, či více kapitolami, které jsou psané z pohledu jiné postavy ale většinou jde věci, které čtenář již zná z pohledu hlavní hrdinky. A nyní je vše znovu konfrontována z pohledu někoho jiného, kdo vše může vidět úplně jinak.
Také vyvážení popisu násilných scén s mi zdá ideální. Autorka nic oc nezakrývá ale ani se nevyžívá v detailech. I tak je většina pasáží dost depresivních. Příběh se je rozptýlen v celkem širokém časovém období. Od konce první republiky, po téměř součastnost. S tím, že období kolem roku 1945 se autorka věnuje nejvíce.
Ještě že se najde mezi těmi spousty českých píp píp pár kladných postav + kladná postava jednoho gruzínce. Ale třeba nejsou Gruzínci takoví píp píp jako Rusové a Stalin nebyl typický Gruzínec al spíše taková černá vrána. Teď taky trošku používám klektivní vinu xD
Každopádně pokud vám nebude vadit, že vaše národní hrdost půjde na nějakou dobu do kytek, Vyhnání velmi doporučuji. Kniha ač obsáhlá mne tak uchvátila, že jsem ji přelouskal téměř za víkend a to jsem smradlavý chlap!

21.08.2013 5 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Před Droodem jsem os Simmonse přelouskal Terror a musím říci, že mají hodně společného. Odehrávají se přibližně ve stejné době a z obou mám rozporupné pocity. Velká část obou knih je výborná ale bohužel dobré pasáže jsou priokládané spoustou únavné vaty. Tak nevím, zda vám mám tuto knihu / tyto knihy doporučit. Pokud nemáte problém vykašlat se na dočtení knihy, když vás to v polovině knihy přestane bavit a čtete v digitálu, jděte do toho. V případě papírové knihy bych si to možná rozmyslel.

17.08.2013 3 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Konečně někdo, kdo si neplete politiky (masoví vrazi) s úchyly (sérioví vrazi). Díky!

12.08.2013

Hranice placená krví: Sovětsko-finské války Hranice placená krví: Sovětsko-finské války Karel Richter

Jaké drobnosti mohou zcela změnit význam věcí a symbolů. Stačí modrou svastiku, symbol naděje, spravedlnosti a boje za svobodu, nabarvit na černo a z Finska ji přesunout do Německa a rázem má zcela opačný význam. Ačkliv s Finy sdílíme svého úhlavního nepřítele, tak způsob jakým způsobem se vypořádáváme s nepřáteli je dsti rozdílný. S Finskem máte ještě další společné věci: také nám ukradli Rusáci poměrně velký kus území, i my jsme museli odmítnout Marshallův plán a o zahraničním vměšování do vnitřních záležitostí země asi ani nemá cenu mluvit.
Kniha se čte dobře. Autor se snaží být objektivní a do knihy nejednou zahrnul i líčení bojů z pohledu ruských agresorů. Vzhledem k tomu, že ruská agrese byla v nedávné minulosti záměrně opomíjena nebo překrucována a ani po roce 98 se tomu moc nevěnovala pozornost jsem uvítal možnost se o tomto téměř utajovaném konflktu dozvědět něco více.
Kniha se věnuje také širším histoickým souvislostem. Je zde popsán ruský terror ve Finsku ještě před uchvácením moci bolševiky a také širší politicko-vojensko souvislosti před, během a po druhé světové válce.

11.08.2013 4 z 5

Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Válka v Arktidě: Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945 Jindřich Marek

Výtečně! Dozvěděl jsem se spoustu nových faktů z období nejen druhé světové války. Navíc se autor dosti zabývá podílu českých (nejen) vojáků na dění kolem 80. rovnoběžky. Věděli jste že za války učili Němci jak bojovat s polárními medvědy v Krkonoších? Já tedy ne? Věděli jste, že se poslední německý voják vzdal až 4. září 1945? Tak to jsem už vůbec netušil. Bylo to osádka tajné německé meteorogické stanice na Špicbergách.
Pokud vás zajímá historie (zejména vojenská) doporučuji.

22.07.2013 4 z 5