Ronin Roujin Ronin Roujin komentáře u knih

Dědictví ztráty Dědictví ztráty Kiran Desai

Není to žádná bomba ale čte se dobře. Jen dělení knihy do kapitol a odstavců se mio zdá dost divoké. Hodně mne zaujal doslov neboli pár slov o autorce a žánru.

28.05.2014 3 z 5

Ve zlomku vteřiny Ve zlomku vteřiny David Baldacci

Baldacci je dobrý odechový autor ale v této knize je těch obratů, kombinací a spiknutí až moc. Prostě se mi to zdá překombinované už moc, jako by se autor vytahoval.

18.05.2014 3 z 5

Bohové atomových válek Bohové atomových válek Miloš Jesenský

Některé části se mi zdály celkem rozumné a akceptovatelné ale v části o křížových výpravách a tempelářích autor už dost přehání. V některých pasážích knihy autor uvádí až moc podoných příkladů za sebou, což po nějaké době už unavuje. Shrnuto a sečteno: přečíst proč ne? Ale kupovat?

17.05.2014 2 z 5

Pražské orgie Pražské orgie Philip Roth

Útlá knížka, která se téměř celá odehrává v Praze za okupace (té ruské). Americký židovský spisovatel se pokusí v Čechách získat rukopisy povídek otce jednoho z českých emigrantů, které potká ještě v USA. Zde se dostává do prostředí disentu, které je hodně dekadentní a hodně o fuckování. Nakonec je z protektorátu Чехословакия vyhoštěn.

11.05.2014 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Dobrá detektivka s horrorovými prvky (život po osmdesátce), kde se prolínají dvě časové linie. Závěrečná pointa je překvapivá ale nevím, zda by se vrah nechal takto lehce dopadnout.

11.05.2014 4 z 5

Úplněk a jiné povídky Úplněk a jiné povídky Banana Jošimoto

Ač se jená o džorjú bungaku, tak se mi kniha líbila. Svou atmosférou připomíná nekterá díla svého krajana Harukiho Murakamiho zejména Norské dřevo. Je to hodně o vvztazích, melancholii a smutku a balancující na hraně mezi realitou a fikcí. Gaikoku jito džosei ať si ještě hvězdičku přidají, těm se to bude líbit ještě více.

08.05.2014 4 z 5

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Tak třetí díl se mi líbil o krapet méně než druhý. Ale jinak dobrý.

07.05.2014 4 z 5

Zlatý kříž Zlatý kříž Pavel Renčín

Druhý díl Městských válek je výrazně lepší jak než První díl, tak než prequel Labyrint. právě v měči se setkáváme nejen s postavami z prvního dílu série ale i spostavali z prequelu.
Děj knihy je ještě epičtejší a o překvapivé obraty není nouze. děj příběhu, který má několik sub odboček se nyní neodehrává jen v Praze ale velká část i v Brně a jiných městech v Čechách a na Moravě.
Pokud si chcete jen „odfrknout‟ tak vám tato kniha poslouží stejně dobře jako nejlepší kousky ze série Agent JFK nebo něco Kluhánky či některého z jeho epigonů.

03.05.2014 4 z 5

Labyrint Labyrint Pavel Renčín

Sice jde o takový moderní „rodokaps‟ jako třeba knihy o Agentovi JFK ale řemeslně jsou Renčínovy knihy asi lepší. Jinak jako oddych mezi dvěmi vážnějšími knihami se to čte svižně. Nevěděl jsem do čeho jdu a nakonec šlo o příjemné překvapení. nyní už čtu Zlatý kříž.

30.04.2014 4 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Celkem dobrý nápad / i když možná není až tak originální) ale i když je kniha zdá celkem krátká, tak samotné bajky jsou zbytečně ukecané a autroka často příliš „tlačí na pilu‟ nebo tomu můžemem říkat syndrom „poslední aristokratky‟.

25.04.2014 2 z 5

Jak udělat kariéru: Praktická příručka kancelářské krysy Jak udělat kariéru: Praktická příručka kancelářské krysy Petr Černý

I o takových hrůzách jako je Power Point nebo MBA jde psát humorně.

24.04.2014 2 z 5

Tetovaná konkubína Tetovaná konkubína Laura Joh Rowland

Už zahájení je originální. většina knih z červení knihovny končí svadbou, tahle detektivka svadbou a navíc hlavního hrdiny začíná a až minimálně do půlky knihy se novomanřelé nedostanou k naplnění manželství.
Velká část děje se odehrává v harému, jedna z podezřelých se úspěšně brání výslechu tím, že jednoho z detektivů různě sexuálně uspokojuje. A z různých sexuákních libůstek tu narazíte nejen na S/Mko, ženskou i mužskou homoerotiku a tak podobně. Dozvíme se, že zatímco si gaidžinští mužové v minulém století tetovali jména svých milenek na ruce, tak japonské ženy si na mnohem více utajené místečko tetovali jména svých milenců. Sano je opět nucen nebezpečně balancovat mezi intrikamo svého úhlavního nepřítele, hrozbozu popravy ze strany šógúna a neobvyklými nápady čerstvé manželky.

24.04.2014 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Příběh chlapíka, který dělal design automobilů značky Praga aneb první republika od kolébky do hrobu. Urban nijak neslevuje ze své osvědčené kvality.

18.04.2014 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Asi nejlepší ze všech tří dílů. Ani při téměř stejném rozsahu jako u obou předchozích knih téměř vyprávění nesklouzne do nudy či přílišné ukecanosti.

16.04.2014 5 z 5

Tři muži na toulkách Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

Stejný starý dobrý anglický humot. Jen kurevsky krátké. V podobě audioknihy je dalším velkým plusem Kaiser. Ne ten německý ale náš Oldřich.

09.04.2014

Darwinovy děti Darwinovy děti Greg Bear

Pokračování Darwinova rádia se čte o něco lépe protože neobsahuje tolik pasáží o bilogii a i pasáže o intrikách vědců nejsou tak časté a obsáhlé. Hodně prostoru je věnováno dceři obou hlavních hrdinů, která patří k novému „živočičnému‟ druhu. Přesto, že Američané postaví pro nopvé děti takovou ligh verzi koncentračních táborů, tak se v závěru knihy začne blízkat na lepší časy.

08.04.2014 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem se bál. Normální průměrný a předvídatelný kousek „rodokaps‟. Jen je na rozdíl od série JFK méně akční, s mámo nápady a hodně předvídatelný. Prostě nic proti ničemu ale proč číst Browna, když je zde spousta lepších spisovatelů. A když budu chtít nějaký oddychový „brak‟, tak sáhnu po tom JFK, protože je vtipnější a s více nápady (zejména například Podhoubí smrti).

05.04.2014 3 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Text je příliš krátký.

05.04.2014

Darwinovo rádio Darwinovo rádio Greg Bear

Celkem povedený mix katastrofického románu a červené knihovny xD V závěru knihy se autor dušuje, že se pokoušel, si vymýšlet co nejméně, či spíše, že jeho výmysly nejsou úplně vycucané z prstů ale mají vědecké základy.
Jinak kniha je o tom, co by se mohlo stát, kdyby evoluce pokračovala a jak bychom se vypořádali s našimi nástupci.

23.03.2014 4 z 5