roni24 roni24 komentáře u knih

Hvězdopravec Hvězdopravec Martin Bečan

Tahle knížka je přesným ztělesněním toho, proč se mají knížky číst. Zasnít se, pobavit se, uvědomit si a vzít si z ní něco do života. A tohle všechno ona splňuje. Je pravdivá, hluboká a drsná. Hvězdopravec je o klukovi, které zapomněl na své vnitřní dítě a celý jeho život šel od desíti k pěti. Utíkat potom do své vysněné říše je nejlepším únikem od všeho, co je v životě špatně. Musím však říct, že některé popisy právě snové říše mi přišly už moc překombinované a hůř představitelné. I tak jsem si tuto knížku neuvěřitelně užila a na konci mě emočně dostala.

17.05.2021 4 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

U tohoto neuvěřitelně propracovaného příběhu se pěti hvězd opravdu nebojím. Nedávám je často, ale Před bouří si to zaslouží. Skvěle napsané postavy, scény - i ty drastické. Pecka. Moc doporučuji přečíst.

17.05.2021 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Skvěle vyprávěný příběh. Čtivý, originální, dobrodružný. Plný lsti, zášti, vražd, ale i lásky a porozumění. Dávala bych pozor, jak starým dětem tuhle knížku číst... sedmiletým asi ne. Ikabog je zvláštní pohádka. Ale vypravěčský um autorky tomu dává ten správný šmrnc.

29.01.2021 3 z 5

Perutě noci Perutě noci Zuzana Hartmanová

Zamilovanost do hlavní hrdinky z prvního dílu tady trošku opadla. Její osobnost se proměnila z cynické coury na romantickou duši a už to prostě není ono. Její síla, vtip a charisma se vytratily neznámo kam... Každopádně se jedná o dobře naspaný příběh v zajímavém světě, kde nechybí lži, intriky, boje, přátelství a láska... Takže dobré 3,5 hvězdy ;-)

15.07.2020 3 z 5

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Zajímavý námět a čtivost. To jsou jediné dva plusy, které na této knížce vidím. Svět se mi zdá nepromyšlený, stejně jako jeho historie. Charaktery královen jeden jako druhý. Královské zákony úplně beze smyslu. Nerozumím světu, tomu, jak se tam žije, proč druhý nejmenší kvadrant krmí celý svět a královna ze severu má tmavou barvu kůže.... A to neberte rasisticky, prostě mi to přijde nedomyšlené. Jsou to takové "špeky", které kazí dojem z celého příběhu. Nelíbí se mi chování sebestředné hlavní hrdinky, která je prostě mistr světa a na každé druhé stránce se nás snaží přesvědčovat, jak je strašně zkažená. Mínusů je hodně. Za mě ne.

09.06.2020 2 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Autorka vytvořila svět protknutý magií, temnými silami a bojovným duchem jeho obyvatel. Do svého příběhu vložila slovanské zvyky i pohádky, které se mísí v boji dobra proti zlu. Je to propracovaný svět, který je však nastíněn jen z malé části. Ale i to stačí k velkému příběhu.Agniezska. Ne moc krásná, ne moc talentovaná a věčně ušmudlaná holka, která miluje svůj kraj, louky a lesy je jednoho dne vytržena z jejího dosavadního života ve vesnici a je nucena žít deset let ve věži čaroděje Draka. Nečekal to nikdo, i když se jedna z dívek musí do této věže odebrat každých deset let, Agniezska byla ta poslední, koho byste čekali. Proč zrovna ona?

21.03.2020 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Kniha Faja svým příběhem předčila už tak vyzdvihovaný první díl Naslouchač. Spousta popisů je natolik protkaná akcí, že se stále něco děje a děje se toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. Tady je nějaké tajemství, tam číhá nebezpečí, teď se musí rychle jednat, zítřek už nemusí být vůbec. Rozjelo se zde neuvěřitelně čtivé vyprávění, které opět přečtete na dva zátahy. (Ti, kteří mají více času určitě na jeden.) Ale ten konec vás úplně položí. Tohle nemůže myslet spisovatelka vážně. Napne nás jako strunu, brnká, brnká, brnká a najednou…. KONEC! Další díl by měl vyjít v červnu.... No už aby to bylo.

21.03.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naslouchač je poutavě psaný příběh, který ve vás zanechá štěstí, smutek, zášť, ale hlavně naději. Zamýšlet se nad tím, jak by mohl vypadat svět po další ničivé válce není nikdy veselé. Petra Stehlíková ale vytvořila svět, do kterého se budete těšit s každou stránkou víc a víc. Je to napínavé, kouzelné, ohromující a promyšlené. Hlavní hrdinku si jistojistě zamilujete. Kráčet s ní bok po boku je dobrodružstvím. Rozhodně doporučuji!

21.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Myslím si, že hlavní téma knihy se dá zpracovat daleko lépe. Příběh mě nechytil, postavy mě štvaly - všechny! Nedokázala jsem pochopit všeobecné nadšení... Číst o nehezkém tématu je už tak hodně zvláštní, ale když se to zpracuje povrchně a nedotaženě, nepůsobí to dobře. Z knihy jsem zklamaná. Nijak mě nechytla, nic ve mě nezanechala.... A to jsem citlivka citlivá. Na druhou stranu musím uznat, že je kniha velmi čtivě napsaná, škoda že nedokáže vtáhnout a předat, co předat chtěla.

09.03.2020 2 z 5

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Jindřiška Smetanová

Příběh je laskavý, dokáže pohladit milovníky Austenové či Brontëové, ale pokud hledáte akci, napětí a rychlý spád děje, tady se spálíte. Některé části jsou dlouhé až moc, a celkově to dělá děj daleko pomalejším.
Každopádně je to krásná kniha, která ukazuje přátelství, lásku a odpuštění tak, jak jsou. Žádné přikrášlování a přehánění. Je to o tom, jak se z malých žen staly velké ve své vlastní době.... krásný román v pravém slova smyslu.

11.09.2019 4 z 5

Čarodějky malostranské Čarodějky malostranské Petra Kubašková

Čarodějky malostranské je neobyčejně kouzelná kniha plná přátelství, lásky a ohromující magie pražské Malé Strany. Autorka dokázala nádherně zhmotnit mé dětské fantazie, které jsem si při procházkách této čtvrti užívala. Knížku bych doporučila naprosto všem. Dětem i dospělým, pražákům i nepražákům a hlavně těm, kteří si chtějí do svého světa pustit kouzla a všechny nadpřirozené bytosti.

23.08.2019 5 z 5

Zloději dýmu Zloději dýmu Sally Green

Knihu hodnotím jako lepší průměr. Dějová linka princezny a vojáka je svižná, čtivá, dobrodružná a o "něčem". Zbytek postav - nemastné neslané, bez charakteru. Příběhy některých postav vyloženě nudné a určité kapitoly pro příběh naprosto nepodstatné. Přesto je to hezký příběh plný lásky, zrady, dobrodružství... Jen bych do toho šla se střízlivým očekáváním.

16.05.2019 3 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tento doplňkový díl k sérii se mi zdá trošku zbytečný. Neposune se nikam ani děj ani postavy. Navíc mi dost vadí, že vyprávění jednotlivých postav není dotažený do konce. Proč jsou některé kapitoly v ich-formě a jiné v er-formě? Rozčilovalo mě to s každou další kapitolou... Na druhou stranu je to hezký návrat k našim oblíbeným hrdinům. Kniha neurazí ani nenadchne a kdyby nebyla vydána, nic tak strašného by se zase nestalo...

14.05.2019 3 z 5

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Krásná, čtivá, napínavá a ze začátku i malinko děsivá kniha. Každopádně je to krásné, odpočinkové čtení, ve kterém se prolínají dvě časové roviny, dva příběhy, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne. Rozhodně stojí za přečtení.

30.04.2019 4 z 5

Kůň a jeho chlapec Kůň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Tento díl byl pro mě prvním, který jsem ze série četla a do teď je mým nejoblíbenějším. Laskavost, strach, dobrodružství, láska, svoboda.... Příběh je tak krásný a dojemný, že bych ho mohla číst stále dokola. Myslím si, že právě tato kniha, a poté celá série, mě přivedla ke čtení. Bríhy-hinny-brinny-huhy-ha - nejlepší kůň na světě.
Určitě doporučuji všem milovníkům fantasy. Jak dětem, tak dospělým. Neváhala bych ani minutu.

Koralina Koralina Neil Gaiman

Koralína mě naprosto uchvátila. Je krásně napsaná, čtivá, děsivá a přitom tak krásná. Všechny knihy Neila Gaimana mají něco do sebe a nedám na něj dopustit, Koralína to však ještě přesahuje. Být odvážný neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné. (Koralina)

30.04.2019 5 z 5

Jenda z nejkrásnějších fantasy pohádek, které znám. Lewis Carroll byl jistojistě mistr slova a jeho díla žijí dodnes. Alenka se bude líbit každému, kdo má v sobě alespoň trošku fantazie a duši dítěte. Kniha je plná roztodivných postav, bez kterých by to nebyla taková paráda. Celý ten příběh je jak dobrý, tak zlý. Dobro bojuje se zlem, zdravý rozum s bláznivostí a tak nějak obsahuje všechno, co je třeba. Rozhodně si ji během svého života ještě párkrát přečtu.

30.04.2019 5 z 5

Tato knížka není žádný velký zázrak. Jen přepis filmového scénáře. Mockrát ji asi číst nebudete, ale to obálka je opravdu nádherná. Pro potterheady naprostá nutnost, zbytek světa, ale pravděpodobně neuhrane. Každopádně je to další kouzelné čtení do sbírky.

30.04.2019 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

I když má kniha zajímavý náměť a fantazie autora je úžasná, kniha ve mě nezanechala nijak zvlášť hlubší emoci a ani jsem nepochopila pointu. Možná, že žádnou nemá. Je to moje první knížka od tohoto autora a na nějakou chvíli asi i poslední. Styl psaní mě nezaujal. Každopádně je kniha nádherně graficky propracovaná. Ty ilustrace jsou naprosto skvělé, temné a k příběhu se perfektně hodí.

30.04.2019 3 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Nádherný příběh o psí duši, která chce jediné - splnit své poslání. Je to krásně napsaný, dojemný a hravý vhled do nitra jednoho psího pána. Všechny pejskaře určitě pohladí a i nepejskaři si zde určitě něco najdou. Myslím si však, že je tato kniha určena hlavně lidem, kteří mají nějakého čtyřnohého kamaráda doma. Zbytku světa to asi jako úžasný příběh nepřijde. Já jsem se zamilovala, smála se, brečela... všechno, co od dobré knihy očekávám. Jednu hvězdu strhávám za nudnější pasáže, které se v knize sem tam objevily.

18.04.2019 4 z 5