roman9276 roman9276 komentáře u knih

Mořská panna Mořská panna Christina Henry

Pohádka pro dospělé o jedné mořské panně, lásce a skutečné historické postavě P. T. Barnumovi. Tajemno mořských panen mě mega bavilo, ale bylo ho tady zoufale málo. Barnum je pěknej hajzl, co vidí jenom prachy, ale postava Amelie ej kej ej mořský panny mě bavila. Příběh byl taková lehce nadprůměrná oddechovka, bylo to takový fajn letní čtení s žádnou zasranou omáčkou okolo. Trochu jiná literatura, než jsem zvyklej obvykle číst, ale příběh je obestřen tajemnem, že si mě hodně získal.

04.05.2021 3 z 5

Koruna času Koruna času Natalja Ščerba

(SPOILER) Tahle série si mě získala už jen těma krásnejma obálkama. První díl jsem četl už před nějakou dobou, a když jsem se pustil do druhýho dílu, nemohl jsem přestat. Je to fajn fantasy teda spíš pro mládež, ale mě to hodně bavilo. Časodějnictví je mega zajímavá disciplína, která mě hodně fascinovala a celkově prolítneme celej Časodějnickej svět a dokonce i Prahu. V něčem originální a v něčem trochu jako Bradavice. S postavama už to bylo krapet horší, jednak nevim, zda to není ruská nátura, ale všichni jsou tady extrémně uřvaní, vztahovační, výbušní a v podstatě se vás neustále snažej zabít a házet klacky pod nohy, takže takový malý Hunger games. Postavy mě v podstatě pořád sraly a vlastně všechny, bylo to s nima jak na střídačce, ale to tomu dodávalo na originalitě a rozhodně si zaslouží pozornost.

04.05.2021 4 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Když jsem zjistil, že vyjde čtrtej díl sirotčince, tak jsem si neuměl představit z čeho bude autor čerpat, když třetí díl skončil tak nějak uzavřeně a ejhle ono to jde, páč se před náma otevřel celej svět a může psát příběhů až do alelůja. Předchozí díl byl pro mě fakt skvělej, proto jsem byl napnutej kam se příběhy podivných budou ubírat dál. Za mě je tady vidět, že je to trochu předzvěst posledního a doufám, že nejlepšího dílu, protože tento byl kratší, trochu vycpávkovější a na akci relativně skoupější, proto ta hvězda dolů. Doufám, že si autor pospíší a s posledním dílem týhle boží série nás nebude napínat příliš dlouho.

30.04.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Smrtka i Nimbus byly fakt boží, a proto jsem měl docela strach, jak bude série zakončena, nehledě na celkem vlažný hodnocení, když kniha vyšla. Začátek se mi teda táhl, ale jakože dost. Hlavní postavy byly trochu upozaděny a já si říkal, že ty vole, co to je zas za omáčku. Ale jakmile se přehoupla polovina týhle pětisetstránkový bichle, už to jelo a byl jsem zase doma. Dostali jsme odpověď na všechny otázky, což velice oceňuju. Postupně mi začalo docházet, proč tady byla ze začátku ta omáčka, a že byla sakra důležitá. Bylo to super, měl jsem nějakou představu, kudy se bude příběh postupně ubírat, ale tohle?! Ty vole! Kurevsky nečekaný zvraty, z konce jsem byl totálně vodvařenej, protože mě to tak překvapilo, že jsem nevěděl, čí jsem. Strhávám bodík za pomalejší tempo oproti předchozím dílům, ale tahle série mi bude zdobit knihovnu i nadále a rozhodně se chystám na re-reading.

27.04.2021 4 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Téma homosexuality nikdy nebude otřepané, zvlášť, když je zasazeno do osmdesátek v Polsku. Kniha mě dostala na lopatky svojí atmosférou, kdy hlavní hrdina pomalu objevuje svojí sexualitu, první lásky, prostě život. První půlka byla tou hezčí, kdy je člověk nervózní, jak se vše bude odehrávat, ale tak jako hezky. V druhý půlce už jsem byl v podstatě celou dobu sevřenej, nervózní a hltal jsem stránky jednu za druhou. Má stísněnou atmosféru, každej z LGBT+ komunity se v tom určitě najde. Kniha je napsána věcně, bez žádný zbytečný omáčky, emoce stříkaj z knížky. Po dlouhé době jsem četl něco neotřelého, skvěle napsáno.

07.04.2021 5 z 5

Hořící království Hořící království Sally Green

Kupodivu do děje jsem se dostal rychle, ale bohužel jsem zklamanej. Nejzajímavější linku měla Tash a ta se objevovala v celý knížce žalostně málo. Hlavně, že jsme tady měli stále fňukajícího Ambrose a i linky ostatních mě tolik nebavily. Potenciál to mělo slušnej a dobře se to i čte, ale naneštěstí Sally Green toho nevyužila a celou sérii tak zakopala. Poslední díl trilogie je hodně vycpávkovej, to nejzajímavější se stane až na konci a i tak, to neni nic světobornýho. A tady je úplně ukázková chyba dnešní youg adult literatury, postavy maj kolem patnácti let, ale chovají se jako čtyřicetiletí zkušení taktici, co mají za sebou vole už stovky bitev a tady mi to prostě nesedělo. Proto hodnotím horším průměrem.

01.04.2021 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Tahle malá vražedná čubka mi bude hodně chybět. Skvělá jízda od začátku do konce. Tloušťka 600 stran mi vůbec nevadila, naopak to mohlo být klidně ještě delší. Má to napětí, akci, sex, krev, překvapivý momenty a zvraty. Vůbec jsem se nenudil, autor píše skvěle, a co nejvíc oceňuju, tak že nejde pro sprostý slovo daleko a umí si udělat prdel sám ze sebe, jeho poznámky pod čarou jsou legendární. Další plus bylo malý opáčko na začátku, protože zapomínám důležitý detaily, když díly mají rozestupy okolo roku. Poslední díl, jak sliboval autor od začátku, nám dal odpovědi na všechny otázky a kruh se uzavřel. Za tohle jsem nejvíc vděčnej, protože ty vole nenávidim otevřený konce, kdy si rádoby máme něco domyslet a podobný sračky. Jay Kristoff je mega boží!

24.03.2021 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Tohle byl další průser. Tady bylo špatně snad všechno. Děj se točí kolem asi čtyř postav, o některých si člověk řekne, že by měly bejt inteligentní, ale vono ty vole ne. Ani jedna z postav nebyla ničim sympatická, děj se kurevsky táhne a pak najednou BUM skočíme o nějakejch 10 let dopředu. Proč?! Na to nám vzápětí dává autorka odpověď, už se konečně někam dostáváme a děj začíná bejt konečně trochu zajímavej, odhalujeme některý věci a pak to autorka zase posrala. Tyhle hlavní postavy jsou podle mě splácaný tak z patnácti lidí minimálně, dějový linky se nám tady mixujou jedna z druhou a chvílema nedávaj moc smysl. Píčovina. Nečíst.

10.03.2021 2 z 5

A Bůh pravil: Budiž Jonáš A Bůh pravil: Budiž Jonáš Sebastian Niedlich

(SPOILER) Moje druhé setkání s autorem a opět jsem se skvěle bavil. Knížka není bůhvíjak hodnocená, ale to mě neodradilo, autorův styl psaní a humor mi zkrátka sedí. Jonáš žije obyčejnej život v Berlíně, když na něj spadne špička kostelní věže a rozmáčkne ho. Rodina truchlí, ale on ožije a stává se z něj novej Mesiáš, Ježíš, prostě novej prorok vyvolený bohem. Někteří ho začnou uctívat, jiní mu usilujou o život, což Jonáše hrozně sere, protože chce mít svůj klídek a on ho pořád někdo otravuje, ať uzdravuje lidi, dává kázání nebo dělá zázraky. Je to trochu černá komedie, ale velice originální, postavy jsou obyčejný průměrný lidi, což mi hodně sedlo. Je tady krásně ukázaný, že lidská blbost opravdu nezná mezí.

02.03.2021 4 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Ze začátku jsem si říkal, že je ta knížka hodně, ale fakt hodně pitomá. Dlouho jsem se do tohoto díla od Jojo nemohl začíst. Když už se mi to podařilo, tak ejhle jaký bylo překvapení, když po 200 stranách se tam najednou zjevily nový postavy a já už si říkal, že to je fakt v prdeli, protože jsem opravdu neměl náladu se zase seznamovat s dalšíma lidma. Jako nechci říkat, že to bylo úplně špatný, jen to podle mě autorka vzala za špatnej konec. Od autorky jsem přečetl všechno a ve více svých knihách se snaží kombinovat různé časové linie a tady se to bohužel opět neosvědčilo. Bylo to celý zmatečný, chvílema jsem nevěděl, ve který lince vlastně jsem. Postavy byly velice nesympatický, otravný a ufňukaný. Ty vole, ale jako takový omáčky, co okolo toho všeho bylo, velice zbytečný. Zbývalo mi 30 stran a já byl teda zvědavej, jak to dopadne, ale už jsem tušil, že to bude moc urychlený. Bohužel se moje očekávání potvrdilo, protože ty vole, chcete mi jako říct, že rozuzlení bylo na posledních asi třech stranách a pak konec?! Potenciál to mělo velkej, ale těmahle několika linkama si autorka dost ublížila a hodně to uškodilo celkovýmu dojmu z knihy, a to z toho dělá další průměrnou knihu, která zapadne mezi ostatní.

19.02.2021 3 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

Muffin a čaj miluju, ale tady autor teda šlápl vedle. Fantasy je napsáno velice plytkým způsobem, nesmyslný skákání v čase, knize podle mýho jen zbytečně ublížilo. Skoro polovinu knihy jsem se snažil pochopit, co autor zamýšlel a stále jsem se držel názoru, že tohle se fakt nepovedlo. Je normální, že knižní postavy se chovaj nelogicky, ale tady je to ty vole tak do očí bijící, že mám chuť si vypíchnout oči. Hodně nemastný, neslaný, vůbec nevim, co si o tom mám myslet, všechny postavy jsou debilní, nesnášim je, ale celkově to zhodnotím po přečtení pokračování.

16.02.2021 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Pokračování se mi líbilo stejně jako první díl, krásně se to čte.

16.02.2021 5 z 5

Na pokračování My děti ze stanice ZOO jsem byl upřímně zvědavej. Samozřejmě slavnou knihu to ani zdaleka nepřekonalo, spíše se tady dozvídáme, jak dál žila Christiane F. Její vzlety a pády, a musim uznat, že to byl teda život, docela rock'n roll a holka se v životě nenudila. Je zde popisován její celoživotní boj se závislostí, vztahy, narození syna a trochu ještě dál. Kniha je psána z jejího pohledu, takže to beru trochu s rezervou, ale bavilo mě to a byl jsem rád, že jsem se dozvěděl, jak její život pokračoval dál. Neočekával jsem žádnou pecku, jen doplnění jejího příběhu, a to jsem dostal.

16.02.2021 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Oceňuju, že s každým dalším dílem je komiks tlustší a tlustší. Zase jsem otáčel stránky jak motorová myš, jak jsem byl napnutej. Chvílema jsem si říkal, zda tam není úplně přegeyováno, ale v závěru mi to vůbec nevadilo. Řešila se daleko vážnější témata a o to víc mě to bavilo. Krásný pokračování vztahu, takhle by to mělo vypadat.

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Po dlouhý době jsem vzal do ruky komiks a byl nadšenej. Ilustrace za mě super, chvílema to bylo i napínavý, příběh mě zaujal na první dobrou. Takový milý, sladký a úplně ňuňatý.

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Pár stránek navíc, jako doplňková knížka mě zaujala mnohem víc než Kroniky Prachu. Nový skutečnosti, krátký, rychlý, stručný a výstižný.

16.02.2021 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Hlavní hrdinka se většinu času chová jako nudná kráva, neni možný tuhle rádoby chytrolínku, která bude citovat i návod k použití hajzl papíru, nazvat jinak.Tahle přechytralá dylinka, která je otravná, všechny "nápadníky" opravuje a snaží se je odradit, mě dost srala a její matka ještě víc. Mladá nanynka, která nikdy nepracovala, ale během pár dní se všechno naučí a funguje jako padesatiletá ostřílená knihovnice se čtyřicetiletou praxí. Nelogický chování postav snad ani nebudu komentovat. Absolutně nechápu ten humbuk kolem týhle knížky, protože ani po 200 stranách se tam skoro nic neděje, nesympatický postavy tomu moc nepřidaly. V poslední třetině to dostalo konečně rychlej spád a bylo to i maličko napínavý, ale předvídatelný. Tohle bylo sakra pomalý a mohlo to mít o půlku míň stránek.

16.02.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Ty vole, to bylo boží. Podle mýho nejlepší věc, co autorka napsala. Chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal zorientovat, Maas vás hodí do tohohle novýho světa s milionem postav a plav si. Ale jakmile jsem se začetl, tak už to jelo. Tohle už neni nudný young adult, víc vražd, drog, sexu, ne nějaký trapný držení za ručičky, pusinky a jiný dětský hovna, který mi už lezou krkem. Kombimace kouzelnýho světa, bájnejch bytostí a moderní technologie mi prostě sedla. Dlouho se mi nestalo, že bych se do knihy takhle moc začetl, kdy poslední stránky byly tak kurva napínavý, že jsem knihu nemohl odložit a musel to dočíst. Parádní závěr, spousta překvapení a odhalení, u kterejch mi vole spadla brada. Je to pořádná cihla, která má skoro 800 stran, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby byla dvakrát tak dlouhá, protože Maas umí skvěle psát a samozřejmě, že jsou všichni sexy, chytrý a svalnatý, protože nikdo nechce číst o tlustejch, plešatících, bezzubejch pupkáčích à la výměna manželek. Děj je samozřejmě docela předvídatelnej, ale to autorce nezabranilo tam nasrat hodně nečekanejch zvratů.

05.02.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Nemá smysl se moc rezepisovat, autorka píše skvěle, poutavě a dokáže vystavět slušnou napínavou atmosféru, která vždycky brutálně ke konci vygraduje. Opět skvělý čtení.

05.02.2021 5 z 5

Anna z ostrova Anna z ostrova Lucy Maud Montgomery

Tenhle díl mi přišel slabší než díly předchozí. Okolo Anny se začínají otáčet napadníci, ale kniha už trošku postrádá souvislej děj a jen tak celou knihou proběhneme a jsme na konci. Hlavní hrdinka už neprožívá tolik vtipných příhod jako v dětství a i vysněné studium je taková rychlovka. Annin příběh miluju a jsem zvědavej na pokračování.

05.02.2021 4 z 5