Rodaw Rodaw komentáře u knih

Dívka za ostnatým drátem Dívka za ostnatým drátem Imogen Matthews

DÍVKA ZA OSTNATÝM DRÁTEM
Hodnocení Knihánkova: 3 hvězdy

Za mě takové trošku nemastné neslané. Příběh, který se dívá na válku a holocaust z té lepší strany - popisuje přátelství, odvahu, sounáležitost a laskavost mezi lidmi. Styl vyprávění je krásný, takový pohádkový - ona celá ta knížka byla tak trošku pohádka, ale to (za mě) právě nebylo úplně dobře :D.

Já jsem ráda, že jsem si knížku přečetla - bylo to příjemné čtení, ale za pár dnů po dočtení jsem si už ani nedokázala vybavit ten konec. Doporučila bych ji lidem, kteří hledají nějaký jemnější příběh z koncentračního tábora. U mě jednou přečteno a stačilo, za mě žádná velká sláva ani nic převratného, zároveň jsem si však čtení docela užila :).

31.05.2023 3 z 5

Démonologové: Ďábel v Connecticutu Démonologové: Ďábel v Connecticutu Gerald Brittle

DÉMONOLOGOVÉ: ĎÁBEL V CONNECTICUTU
Hodnocení Knihánkova: 4 hvězdy

Už předchozí Démonologové se mi moc a moc líbili, proto jsem se na tuto knížku neskutečným způsobem těšila a opět jsem byla moc spokojená! I když ti předchozí Démonologové byli za mě o kousek lepší - více příběhů a více informací a zajímavé teorie... Tento novější kousek se zaměřuje na jeden konkrétní případ, který poctivě a do nejmenšího detailu pitvá:).

Děsivé, znepokojivé - jestli je toto fakt pravda, nikde na světě není bezpečno! A nikdo z nás není v bezpečí... Rozhodně všem doporučuji, moc fajn čtení, ve kterým se míchá literatura faktu se stylem vyprávění jako u románu:)).

31.05.2023

Pomíjivost Pomíjivost Tereza Barvíková Marková

POMÍJIVOST
Hodnocení Knihánkova: 4 hvězdy

Wow! Tak tohle jsem nečekala:)). Do této knížky bych se sama od sebe nikdy nepustila. Nikdy neříkej nikdy, ale v tomto případě jsem si celkem jistá. Setkala jsem se s pani autorkou, se kterou jsme natočily společne video. V rámci křtu knihy připravuje pro náš Domov důchodců pro pejsky charitativní knižní bazárek a dražbu obrazů (moc děkujeme:)). No a protože jsem se na tuto akci extrémně moc těšila, den předtím jsem se rozhodla knihu ještě rychle přečíst!!!

Pani autorku jsem dopředu varovala skrz to, že toto není můj žánr a je možné, že budu hodnotit nízko. Plus já jsem celkem i na ty hvězdičky přísná :)). Ale vidíte, jak to dopadlo, 4 hvězdy to je hodně super!!!

Takto vysoce hodnotím především díky konci, který byl velice šokující a silný. Nečekala jsem ho. Knížka se mi četla od začátku dobře, ale přišla mi taková trochu přepálená (zvláštní, málo pravděpodobná) ta zápletka - že dve kamarádky předstírají, že jedna z nich zemřela. Přišlo mi to spis jako čtení pro teenagery, což konec konců asi tak je - ale já i jako dospelak jsem si to moc užila. Hlavně ten konec. Ten to posunul úplně jinak

Knížka má jen něco kolem 120 stran. Novelka, kterou budete mít přečtenou za chvíli. Svým způsobem oddechovka, lehká, ale díky konci i těžká. Donutí zamyslet se nad životem.

Jako odpočinkové čtení s přesahem můžu rozhodne doporučit a opravdu jsem moc vděčná za to, že jsem se do Pomíjivosti pustila!:)

31.05.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

KOPÍRÁK
Hodnocení Knihánkova: 5 hvězd

Kopírák je vynikající! Prosím, nedejte na negativní recenze na internetu a dejte mu šanci... Troufám si říct, že my doma (alespoň já a mamina určitě) jsme na thrillery celkem nároční, ale z Kopíráka jsme byli nadšení. Chris Carter je sice lepší, ale Carterovi nemůže nikdo konkurovat:-). Kopírák je super a řadí se k mým TOP thrillerům - stejně jako např. knihy od pana Sebastiana Fitzeka, Wulfa Dorna atd...

Máme zde sériového vraha, který se inspiruje jinými sériovými vrahy (Instagramem proletěla "žhavá zpráva", že Charles Manson nebyl sériový vrah - možná je to diskutabilní, ale za mě to sériový vrah byl, i když nevraždil svýma vlastníma rukama, ale nabádal k tomu ostatní, vůdce sekty. To, že byl Charles Manson sériový vrah tvrdí i pan Andrej Drbohlav - expert v oboru - ve své knize Psychologie sériových vrahů, takže asi tak:)). Námět může působit lacině, true crime je teď na vrcholu a možná někdo cítí lehké přesycení, ale za mě to bylo super! Jelikož se sama o vrahy zajímám, tento prvek mě v knížce moc bavil a i když jsem některé znala, musím si rozšířit obzory:)). Každopádně jde spíše o inspiraci, Kopírák si něco dělá i po svém a nebo do toho vkládá "něco navíc ze sebe"...

V knize je i spousta vyšetřování. Za mě osobně mám ke knížce 2 (malé) výtky:
1.) klidně mohlo být více psycho a děsivých scén (tedy přímo akce Kopíráka) a o trošičku méně vyšetřování
2.) konec: v průběhu čtení mě napadla jedna teorie, která by podle mě byla ještě více psycho. Něco podobného se mi stalo u filmu Fresh, kde mě taky napadl ještě více psycho konec, než jaký nakonec byl (ale i tak to bylo super a film mimochodem moc a moc doporučuji:)).

Každopádně oba dva tyto body jsou jen malé "ale" a jak vidíte, stále hodnotím plným počtem - tedy 5 hvězd.

Rozuzlení se mi líbilo, překvapilo mě. Sice jsem měla pocit lehoulililinké překombinovanosti + jsem si říkala "a jak bylo teda možný toto a toto?", ale nakonec to do sebe vše zapadlo a co se mi líbí na konci nejvíc je ta TEMNOTA a BEZNADĚJ. Víc nebudu prozrazovat. Prostě konec podle mého gusta :).

Za mě Kopírák ANO a prosím NENECHTE SE ODRADIT.
Třeba se Vám nebude líbit jako mně, ale minimálně byste knihu mohli zkusit, protože je dle mého fakt zábavná a hodně čtivá.
Víc takových knížek, prosím!
A moc doufám, že od Sam Holland vyjdou v ČR i další tituly! Já si je s velkým nadšením přečtu hned, jak vyjdou:).

27.03.2023 5 z 5

Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

TEMNÉ SESTRY
Hodnocení Knihánkova: 3 hvězdy

Původně jsem se do této knížky neplánovala pouštět (ačkoli mě anotace zaujala - respektive mi přišla zajímavá), ale úplnou náhodou se ke mně knížka dostala a já si ji prostě vzala a přečetla a jsem za to moc ráda! :-)

Příběh tří sester, které se v dětství ztratily (rozuměj úplně zmizely, slehla se po nich zem) a jednoho dne se zase objevily. Teď, v současnosti, kdy už jsou dospělé - a nebo skoro dospělé - se opět ztratí jedna z nich a zbylé dvě se rozhodnou ji hledat a s trochou štěstí i najít. Cesta to však bude spletitá a nebezpečná...

Na knížce se mi nejvíc líbila její temnota. Místy až horor, strašidelná atmosféra, která by se dala krájet. Začátek ultra děsivý!!! Dejme tomu po první třetině mě však čtení už tak moc nebavilo, ale stále to bylo fajn. Ten konec byl sice zajímavý, ale na mě až takový pohádkový a trošičku "fantas magorie".

Jako čtení (především) pro teenagery rozhodně Temné sestry nejsou špatné, mně se zalíbily především díky tajuplné atmosféře, ale škoda, že se alá horor nakonec trošku změnil v pohádku:).

27.03.2023 3 z 5

Poslední slova Poslední slova Kerry Lonsdale

POSLEDNÍ SLOVA
Hodnocení Knihánkova: 3,5 hvězdy

Měla jsem chuť na temnou rodinnou vztahovku, tak jsem se pustila do této knížky a dobře jsem udělala - nebo to tak minimálně vypadalo ze začátku :D. Setkáváme se tu s takovou trochu "psycho rodinou" - 3 sourozenci, temná minulost a nemizející tajemství. Jedna ze sester - Lily - v 16 letech otěhotněla. Rodiče ji dali možnost si vybrat mezi adopcí a potratem. Lily si nakonec zvolila něco jiného a vyřešila to po svém - útěkem z domova. Nikdo neví, kde je a jak žije. Jen jednou za rok posílá fotku svého rostoucího syna své starší sestře Olivii (což je taková hlavní hrdinka celé knihy). Po 14 letech od útěku se jednoho dne syn Lily - kluk Josh - objeví za dveřmi Olivie. Velice špatně komunikuje, ale očividně se něco stalo - Olivie musí zjistit co a k tomu musí vyřešit všechno z minulosti a otevřít staré rány.

Ze začátku mě knížka bavila neuvěřitelně moc. Rodinné vztahy se komplikovaly a velice zajímavě zamotávaly :). Knížka mě velice překvapovala a já čím dál tím naléhavěji chtěla rozlousknout - a pochopit - jak to tehdy teda bylo a jak to je teď. Nedokážu asi úplně přesně říct konkrétní okamžik, kdy se to začalo "kazit" (to je asi moc silné slovo, spíš - kdy mě kniha přestala tak moc bavit a spíš se to přehouplo do klidnějšího tempa)- ale by oko, třeba se to stalo v polovině knihy?

S touhle paní autorkou jsem tak trošku ufounek - čtenáři ji obvykle mají moc rádi. Já jsem v minulosti přečetla "Všechno, co máme" - kniha nebyla špatná, ale za mě spíše průměrná a v dalším čtení série jsem už nepokračovala. A něco podobného se stane asi i v tomto případě. Respektive v této sérii - "Už žádná slova" - bych asi i pokračovala, ale nezaujalo mě, o čem jsou další díly. Druhý se zaměřuje na Lily a třetí na Lucase (brácha holek) - obě knihy se však budou vracet časově před jedničku - budou tedy řešit minulost - ano, nějaké nezodpovězené otázky po jedničce zůstaly, ale upřímně asi by mě už tolik nebavilo rozpitvávat minulost, když vím, jak to celé dopadlo.

Poslední slova nakonec dopadla jinak, než jsem čekala. Něco tam bylo takové překvapivé - i když třeba v něčem se mi ro rozuzlení nelíbilo - přišlo mi trochu... umělé? Takové lehce na sílu? Něco na mě fakt působilo hodně uměle (i co se týká třeba některých vztahů). Temné psycho rodinné vztahy tu sice byly, ale za mě nakonec ne takové, jak na mě působily na začátku (tam jsem to milovala).

Knížku doporučuji jako takovou (temnější) oddechovku holkám a ženám, které baví rozpitvávání rodinných vztahů. Nechci to říkat úplně na tuty, ale u mě to zatím vypadá spíš tak, že už v této sérii pokračovat nebudu.

Nepatřím ti Nepatřím ti Mary Higgins Clark

NEPATŘÍM TI
Hodnocení Knihánkova: 3 ⭐️

Průměrná, příjemná a odpočinková detektivka :). Vztahovka, najdete tu i politiku... příběh příjemně plyne :). Hlavní hrdinové většinou velmi úspěšní a bohatí. Námět zajímavý: nevyřešená vražda známého a úspěšného doktora - někdo ho zastřelil před jeho domem, když parkoval auto. Jeho rodiče jsou přesvědčeni o tom, že to udělala jeho manželka. My v knize budeme odhalovat, jak celé manželství fungovalo - a nebo spíš nefungovalo? :) Případ se dostane do reality show, kterou vede naše hlavní hrdinka a začne vše znovu otevírat:). Snaží se najít pravdu a jít dál, než policie... Sama se dostává do nebezpečí.

Nakonec zde byla ještě jedna linka, která s tímto případem nesouvisela, ale příběh doplňovala - tady tato "zápletka navíc" byla fajn:). V knize se hodně popisuje život hlavních hrdinů, hodně se v ní mluví, u něčeho zůstává jen na povrchu... Svým způsobem je to takové trošku táhlé.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale nic extra převratného ;).

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

LÍP UŽ BYLO
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Neuvěřitelně návyková a napínavá knížka! :) Nemohla jsem přestat číst, potřebovala jsem vědět, jak to celé dopadne... Tato kniha = jedna velká deprese. Určitě se k ní ještě někdy v průběhu života vrátím. Určitě jedna z nejtemnějších knížek, které jsem kdy přečetla.

Postapo svět, ve kterém došlo k výbuchu jaderné zbraně - to, co "miluju" nejvíc, co mě děsí nejvíc... Skvěle vykreslený svět. Lidi jdou proti lidem a ukazuje se jejich pravá (zvrácená) tvář... Na konci přišel jeden prvek, který mi už přišel tak trošku "navíc" - možná zbytečný, překombinovaný?, ale na druhou stranu to nebylo špatné... bylo to zajímavé :D :).

Kniha mě bavila od začátku až do konce, nejvíc mě na ni "bavila" a fascinovala ta temnota. Název "Líp už bylo" je dokonalý. Přesný. Výstižný a všeříkající.
Fanoušci postapa - prosím, nenechte si ujít tuto knihu! :) Hrůzu-nahánějící kniha, drsná - výborná.

10.02.2023 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Riley Sager (p)

POSLEDNÍ NOC
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐️

Námět může znít jako takový všední thriller, ale právě, že je to ve skutečnosti nevšední thriller! :D :). Na knížku jsem se extrémně moc těšila! Pana autora miluju:). Hned na začátku mě to pohltilo a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Očekávala jsem akční jízdu a ona to ta akční jízda svým způsobem i byla, ale... ale :D.

Dá se říct, že tuto knížku mi "shodily" dolů tyhle dvě věci:
1.) představy hlavní hrdinky. Alá problesky... co je realita a co je sen - představa? Knížku to sice okoření, ale já osobně nejsem moc tohoto fanda.
2.) jedna zápletka - bohužel nemůžu přiblížit kvůli prozrazení děje - ale přišlo mi to tak trošku na sílu:).

Z knihy mám trošku rozpačité pocity. Na jednu stranu fajn thriller, ale nemůžu se ubránit jistému zklamání / rozčarování. Byly tu věci, které se mi líbily hodně a potom i takové, které v podstatě vůbec. Knížka není špatná, ale za mě je spíše průměrná a co se týká tvorby Rileyho Sagera - slabší kousek ;).

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

MRTVÉ OD TICHÉHO JEZERA
Hodnocení Knihánkova: 4 ⭐️

Velice příjemná - taková oddechová - detektivka. Ke konci se z toho stává hodně mrazivý thriller! Jen škoda, že je ten konec trošičku uspěchaný:). V knize máme sériového vraha, který se zaměřuje na mladé ženy. Vše se "promíchává" s indiánskými zvyky, což byl zajímavý prvek navíc:).

V knížce najdete hodně vyšetřování, ale je to takové dynamické vyšetřování - živé a "šťavnaté" - nenudila jsem se:). Čtení bylo velice příjemné. Překvapivé, napínavé - pokud Vás zaujala svým námětem, běžte do ní ;).

10.02.2023 4 z 5

Společenství Společenství Bentley Little

SPOLEČENSTVÍ
Hodnocení Knihánkova: 3 ⭐️

Tahle knížka byla napřed tak úžasná! Dlouho byla úžasná... bohužel to nakonec zkazil konec :(. Ale hezky postupně.. Manželé Barry (spisovatel) a Maureen (účetní) koupí nový dům, který je na první pohled dokonalý. V překrásné lokalitě a ještě za super výhodné peníze. Nastěhují se, začnou se seznamovat se sousedy (respektive s lidmi, kteří bydlí okolo) a chtějí prostě normálně žít. Velmi brzy se však začnou objevovat trhliny, které je začnou čím dál tím více znervózňovat.

Budování atmosféry bylo skvělé. Temno se postupně přibližuje, napětí graduje. Mně osobně se na knize neuvěřitelným způsobem líbily tyto dva momenty, přišly mi opravdu extra děsivé a mně samotné z toho běhal mráz po zádech:
1.) Pahýl a vše kolem něj. Creepy.
2.) scéna při běhu - Maureen běží krajinou a najednou uvidí postavu. Scéna jako z hororu - výborně napsaná, přenesla se na mě tíživá atmosféra a strach - což se mi často nestává.

Dejme tomu první polovina knihy úchvatná. Potom člověk tak nějak čeká, kam se to posune - a ono to vlastně spíš stojí a je si to stále velice podobné (což samo o sobě nevadí, mně se to líbilo, ale je pravda, že v určitý moment se to začalo mírně opakovat - což může čtenáře začít nudit). No a pak přišel konec... celou knihu jsem si přála, aby to nebylo scifi. Jestli bylo nebo nebylo Vám zde samozřejmě neprozradím:), každopádně nehledě na tento můj požadavek jsem s koncem nebyla spokojená. Zklamal mě. Nelogický (hlavně nelogické chování některých hrdinů), nepochopitelný (spousta otázek zůstala nezodpovězena) a takový.... fantasmagorie... překombinované... divné... a co se týká úplného konce - za mě správné horory mají končit prostě jinak! :D

Knížku bych doporučila fandům hororu - to zas jo, podle mě si zaslouží šanci, něco do sebe určitě má. Ale fakt velká škoda toho konce! :D :)

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 1/2023.

31.01.2023 3 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

DIVOKÁ ŘÍŠE
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Divoká říše byla teda pěkně... divoká! :D Ale k tomu se dostaneme až za chvíli ;). Původně jsem knížku číst neplánovala, protože mě odrazovala vidina toho, že se jedná o tak dlouhou sérii (v zahraničí je venku 6 dílů). Dalo se však odolat všem těm nadšeným recenzím a ohlasům? No nedalo!!! :-) Takže jsem se do knížky pustila a ano, jsem spokojená a to moc. Divoká říše se mi líbila daleko víc, než třeba Dvory. Čekání na další díl(y) bude dlouhé...

Máme tu hlavní hrdinku Brexley, která žije životem smetánky v postapo světě (v podstatě je to fantasy postapo) - Evropa rozvrácená, na jedné straně lidé a na té druhé fae (kouzelné bytosti). Brexley měla štěstí v tom, že se díky svému postavení a lidem kolem sebe ocitla v bezpečném sektoru. Mohla by žít spokojený život na vysoké noze. Ona a její kamarád Caden však sice přes den žijí tento život "princátek", ale v noci se dobrovolně pouští do velice nebezpečných misí - odchází do extrémně nebezpečných lokalit, aby tam kradli - přičemž to, co danou noc nakradou, dají těm (chudým), kteří to potřebují. Brexley a Caden, to jsou takoví Robinové Hoodové. Mimochodem sice jsou oficiálně kamarádi, ale jsou do sebe zamilovaní, jen si to tak nějak (jak už to bývá) vzájemně nedokáží říct. Jednou však mise skončí neúspěšně a Brexley se ocitne ve vězení, které se nachází na nepřátelském území. A tady s popisem děje už radši skončím. Zbytek už si přečtěte! :)

Kniha mě bavila od začátku až do konce - neuvěřitelně strhující, chytlavá a čtivá. Žádná hluchá místa. Na začátku mě moc bavil popis života boháčů - luxusní a noblesní život - klidně tomu mohla být věnována i větší část knihy, fakt mě to pohltilo! :D No a pohltil mě i Caden, respektive u mě jako čtenářky tak nějak okamžitě "přeskočila jiskra". Jen škoda, že ve výsledku tu o Cadena zase tolik nešlo, protože se ve vězení objevil Warwick - ten v knížce hraje obrovskou roli. Mě osobně ale oslovil více Caden, takže si prostě budu přát to, aby v dalších dílech dostal více prostoru :)).

Na knížce mě překvapily nejvíce dvě věci: 1) temnota protkaná drsností, 2) sexuální náboj :D. Za první bod jsem byla neskutečně moc ráda, díky tomu knihu hodnotím i tak vysoko. Opravdu špinavý, beznadějný svět. No a díky bodu dva i sexuálně nabitý:D. Knížka byla... jak to říci.. hrdinové byli.. jedno slovo mě napadá, ale úplně ho sem nechci psát :P. Řekněme, že byli na erotické vlně. Občas. Často :D. Ono se to do knížky hodilo, jen občas mi to přišlo až trošku moc. Každopádně podtrhlo to to "dospělácké aroma", takže za mě vlastně super.

Na konci přišel zvrat, který jsem nečekala. Kniha končí otevřeně a nezbývá, než se těšit na druhý díl. Divoká říše mě moc bavila a s klidným svědomím ji ráda doporučím dál :).

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 1/2023. :)

16.01.2023 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

SEDM MANŽELŮ EVELYN HUGO
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Tolik let jsem se na ni těšila, tolikrát se její vydání přesunulo - až konečně - díky reading copy - se mi o Vánocích 2022 dostala do rukou... A bylo to senzační! :-) Na knížku jsem se těšila opravdu maximálně moc a čtení jsem si maximálně užila, i když jsem nakonec vlastně dostala tak trošku něco jiného, než jsem původně očekávala...

Nebo spíš takto: spoustu z toho, co jsem čekala, přišlo: silný životní příběh, v průběhu mnoha let, smutné a srdcelámající scény, love story... jiné to bylo v tom, že jsem netušila, že půjde (krom jiného) o LGBT román. Tohle však bylo bonusem navíc a nakonec příjemným překvapením, můžu s čistým svědomím říci, že se jedná o nejlepší LGBT knihu, co jsem kdy četla... :-)

Kniha popisuje příběh Evelyn - napřed chudé a nešťastné dívky, která se ovšem (především díky své ctižádosti) vypracuje na celosvětově uznávanou a všemi milovanou známou herečku. Stane se tou nejjasnější hvězdou. V průběhu knihy sledujeme všechny její vzestupy (ale i pády), (ne)úspěchy pracovní i osobní. Těžko říct, zda budete Evelyn jako čtenáři vyloženě milovat - já si k ní musela najít cestu, no nakonec jsem tu cestu našla. Ovšem moje krevní skupina to není, na druhou stranu to byla jedna z mých nejmilejších postav z celé knihy - nad ní vítězí už jenom Harry (toho jsem měla ráda fakt moc).

Miluju knížky, které se odehrávají v průběhu více let. Sedm manželů Evelyn Hugo si drží super tempo, kniha Vás pohltí a těžko se od ní odchází - a když odejdete, myslíte na ni (což miluju a ne každá kniha to umí). Postavy jsou plastické, je to klasická dobrá T. J. Reid (já jsem od ní k dnešnímu datu přečetla Malibu v plamenech a Možná v jiném životě - přičemž Evelyn byla jednoznačně nejlepší, na druhém místě mám Malibu, na Daisy Jones se chystám a moc těším). Příběh Vás hodně zasáhne emočně - a to hned několikrát. Postavy zde chybují - chybovat je lidské - na mnoha rovinách a to knihu dělá ještě více realistickou.

Proč dávám "jen" 4,5 a ne rovnou 5? Věřte mi, že jsem nad tím hodně přemýšlela :). A kdybych se nerozhodla být tolik přísná, určitě bych s klidným svědomím dala rovnou 5 hvězd - knížka si to rozhodně zaslouží. Ale skrz mé přísné oko ;) - i když to bylo úžasné a nezapomenutelné, myslela jsem si, že mě to zasáhne ještě o chlup víc... Na konci se nachází za mě celkem zvrat - dá se říct, že se jedná o pointu - proč si Evelyn na tvorbu rozhovoru vybrala zrovna Monique - na rozuzlení jsem byla velice zvědavá a dopředu jsem ho neodhadla (ačkoli jsem nějaké tipy měla). Překvapilo mě to. Co se týká samotného konce, tak jsem pár věcí předvídala správně.

Knížku rozhodně doporučuji všem. Skvělé čtení z prostředí herecké smetánky, zajímavé, citlivé, překvapivé, výborně napsané a navíc donutí k zamyšlení se (nejen) nad mezilidskými vztahy. Super knížka! :)

Více v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov - video Přečteno 1/2023. :)

16.01.2023 5 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

LARS MELE MASO
Hodnocení Knihánkova: 3 ⭐️

Nikdy bych nevěřila tomu, že tuto knihu (či sérii) budu číst. Nikdy neříkej nikdy - zase se tato věta potvrdila :-). Knihánkov má spolupráci s nakladatelstvím Mystery Press (a moc si toho vážím) a toto není první Lars, kterého jsem měla v rukou. Už nám jich pár přišlo, ale vždy jsem je posunula na charitativní knižní bazárek či aukci. S titulem Lars mele maso jsem plánovala stejný scénář (a nakonec to vlastně i tak dopadne, ale o tom za chvíli), ale jednou odpoledne jsem si řekla, že ze zvědavosti mrknu dovnitř a zkusím si kousek přečíst - fakt pouze z mé vnitřní zvídavosti, byla jsem totiž přesvědčena o tom, že kniha fakt není pro mě :).

Proč není pro mě? Proč nejsem cílovka? Proč se do dneška divím, že jsem se do tohoto Larse pustila? Tak zaprvé je to pátý díl ze série a já předchozí knížky nečetla. Musím však říct, že to vůbec nevadilo. Soukromý život hlavního hrdiny se určitě nějak vyvíjí, na druhou stranu mi jako čtenáři nevadilo být "vhozen do vody", plavalo se dobře:). Dalším důvodem, proč nejsem cílovka, je styl psaní: vulgární a hlavně nespisovný. Pražáci mi prominou - ale já i hodně nerada poslouchám, když je někdo echt nespisovný. Mým uším to nějak tak vadí:D. A číst to, tak to už vůbec... každopádně u Larse to tak nějak nevadilo, respektive věděla jsem, že ten nespisovný jazyk tam prostě bude a ono to k té knížce i sedělo... Jako rozhodně nejsem cílový čtenář této série, ale občas je fajn udělat experiment, vystoupit ze své běžné čtenářské komfortní zóny a vyzkoušet něco nového :).

První polovina mě bavila víc, než polovina druhá. Konec mi přišel docela uspěchaný a moc "hrk brk". Každopádně knížka mě bavila, čtení jsem si užila a i když ji nakonec přeci jen posunu dál na charitativní knižní bazárek a aukce našeho Domova důchodců pro pejsky (protože vím, že znovu si ji nepřečtu a u nás doma ji nikdo jiný číst nechce), vůbec se nebráním tomu si v budoucnu příští díl zase přečíst. Jako taková "jednorázovka" vlastně super. Přemýšlela jsem, co mě na knížce bavilo nejvíc a asi to bylo to prostředí. Temné prostředí, ve kterém se hlavní hrdina běžně pohybuje a hlavně moc dobře ví, jak v něm chodit. Drogy, prostitutky, gangy, v tomto případě ještě nelegální zápasy a boje... Temný a špinavý svět, podsvětí, to je moje :D.

08.11.2022 3 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

JESTLI TO ŘEKNEŠ
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Od pana Gregga Olsena jsem před lety (už je to mnoho let, ten čas letí neskutečně) četla knihy Závist a Zrada. Byly to takové thrillery pro teenagery, ale líbily se mi moc! Na Jestli to řekneš jsem se tedy těšila moc, ale ve výsledku to bylo ještě větší WOW, než jsem očekávala - a to jsem ta očekávání měla opravdu vysoká.

Tato knížka je true crime. Skutečná událost, skutečný zločin - napsáno formou románu, jako příběh... Doporučuji všem si NEZJIŠŤOVAT nic o skutečnosti. Prostě si knížku přečtěte, buďte šokováni a překvapeni... a až po dočtení se kdyžtak mrkněte na internet - na fotky, články a tak dále... I když co se týká nějakých informací - v knížce je všechno. Takže když Jestli to řekneš přečtete, o zločinu víte kompletně vše (včetně toho, jaká je situace nyní, v roce 2022).

Máme tu příběh tří sester - Nikki, Sami, Tori (těmto třem ženám je i celá kniha věnována). Na začátku je popsán jejich současný - úspěšný a spokojený - život, kdy je jim kolem 40 let a prostě žijou:). I když jsou už konečně šťastné, šrámy z minulosti si nesou stále s sebou - a už navždy ponesou. V knize poznáme jejich příběh, kdy jako děti nesmírně trpěly. Za vše mohla jejich psychicky nemocná (ovšem na první pohled krásná a půvabná žena) matka - Shelly Knotek (Michelle Knotek). Dívky musely čelit hrubému zacházení, ponižování, týrání a psychickému teroru. Noční můra vyvrcholila sérií vražd...

Knížka je prostě neuvěřitelně moc čtivá - i když to možná nebude dávat smysl, stylem vyprávění a tou obrovskou čtivostí mi připomínala knížky od Taylor Jenkins Reid. Celkově bych sama za sebe řekla, že Jestli to řekneš vnímám jako kombinaci T.J. Reid + titulu Dívka od vedle (od Jacka Ketchuma, miluju a navždy milovat budu). Do knihy se ponoříte, postavy působí skutečně, vtáhne Vás to dovnitř a hltáte stránku za stránkou. Kéž by každý true crime zločin byl takto zpracován do neuvěřitelně čtivého románu. Já bych za to byla vděčná a každou takovou knihu bych si s nadšením přečetla... Sedlo mi to fakt suprově!!!

Kniha je velice krutá, myslím, že ta míra brutality překvapí asi každého, já něco takového fakt nečekala:)). Zároveň je však i hodně psychologická, naplno se tu ponoříte do nitra temné a zvrácené duše. Čtení mrazivé a nesmírně zajímavé. Člověk si říká - jak jí to mohlo projít? Jak je možné, že postavy u ní zůstávaly a poslouchaly? Ale to už tu nebudu více rozvádět, to už si musíte přečíst sami... :-)

V epilogu se dočtete, jak postavy žijí dnes. Pak ještě následuje doslov - od profesorky forenzní psychologie, která přináší další zajímavé informace a souvislosti. Knihu moc a moc doporučuji, připravte se na krutost a velkou dávku psychologie - ale stojí to za to. A jak jsem už jednou psala - kéž by byl takto zpracován každý true crime zločin.
A na závěr připojuji ještě větu od Sami: "Matce dělalo dobře, že mohla týrat lidi."
Velké doporučení a běžte do toho - pokud si troufáte... (Dívka od vedle je ale stále krutější, ovšem tady to mučení je taky.)

06.11.2022 5 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

ÚNIKOVKA
Hodnocení Knihánkova: 4 ⭐️

Konečně zase nějaká poctivá a pořádná vyvražďovačka! :-) Pan autor pracuje jako scénárista a hlavním tématem jeho knih je strach - a já moc doufám, že v budoucnu u nás jeho další knížky vyjdou (a moc doufám, že vyjde i přímo pokračování Únikovky, ten konec je totiž otevřený, respektive rozehrává novou hru!). Četla jsem v nemocnici po trhání krčních mandlí a lepší knihu jsem si pro tento čas nemohla zvolit - ubíhalo to velice rychle (stránky přímo mizely před očima), zcela mě to pohltilo a já zapomínala na okolní svět - i na nepříjemné pooperační stavy, ono totiž hrdinům v této knize se dějí daleko horší věci :D.

Skupina 8 lidí se ocitá na neznámém místě (připomínající středověký hrad), kde musí procházet jednou únikovou místností za druhou - přičemž v každé číhá nebezpečí a přímo i smrt... Jsou jako figurky ve hře, které postupně odpadávají... Otázka zní - čí je to hra??? Proč to ten někdo dělá?

Čtení je to neuvěřitelně zábavné, stránky mizí před očima rychlostí blesku. Rozhodně můžu doporučit i všem nečtenářům, tato kniha bude super jako dárek např. i pro kluky/pány, kteří běžně nečtou - podle mě je bude bavit :). Bylo to kruté, napínavé, plné zvratů a překvapivých momentů. Ale dávám nakonec "jen" 4 hvězdy, proč ne plný počet? Největší nevýhody spatřuji v tom, že kniha byla možná až příliš rychlá - ve smyslu stručná, charaktery postav byly takové ploché (působily často "na jedno brdo"), já bych byla spokojenější, kdyby knížka byla klidně delší a tím pádem propracovanější (včetně postav) - když by byla delší, mohl by se ještě více využít skvělý potenciál a mohlo tam být ještě více strašidelných a napínavých scén :). Také mám pořád nějaké otazníky ohledně pachatele - některé věci mi přijdou nelogické (protože nebyly vysvětleny). Svým způsobem je kniha tedy tak trošku nedotažená? Možná v něčem trošku.

Každopádně doporučuji moc a to mé obrovské doporučení směřuje především k fanouškům survival žánru, vyvražďovaček:). Mě čtení moc bavilo, určitě se ke knize v budoucnosti někdy ráda vrátím a jak jsem psala na začátku - moc a moc doufám v to, že se v Česku dočkáme pokračování! :)

06.11.2022 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

ŘÍŠE UPÍRA
Hodnocení Knihánkova: 2,5 ⭐️

Od pana autora jsem četla před lety Nikdynoc, ta mi úplně nesedla, ale Říše upíra měla tak super hodnocení a hlavně mě moc zaujala svou anotací. Náš hlavní hrdina Gabriel (napůl člověk a napůl monstrum) je vězněn svými nepřáteli, čeká na smrt a je donucen vyprávět svůj životní příběh... Příběh zakázané lásky, i legendárních bitev... svým vyprávěním se vrací na samotný začátek - do svého dětství. Gabriel je posledním stříbrosvatým - chrání říši před nočními tvory a za svůj život prožil opravdu mnohá dobrodružství... Líbí se mi, že tato kniha je vlastně takovou fantasy postapo záležitostí :) - uplynulo 27 let od posledního východu Slunce, lidé už takřka 30 let vedou dlouhou válku s upíry... tomu konci světa v knize říkají "dnesmrt" a jde o to, že Slunce najednou začalo málo svítit - krvelačná monstra tudíž začala být aktivní i přes den (což mi přijde jako super zápletka).

Ze začátku jsem četla hodně pozorně a soustředěně - chvilku mi trvalo, než jsem se do světa dostala... ale jakmile jsem se do něho dostala - což bylo odhadem zhruba kolem strany 30 - vcuclo mě to a hltala jsem každé slovo :). Opravdu to byl parádní pocit, kdy jsem hledala každou volnou chviličku na čtení a i když jsem nečetla, na knihu jsem myslela. Snažila jsem se číst co nejpomaleji, abych na maximum vnímala vypravěčský styl - ten byl sice místy krapet vulgárnější, ale úžasný. Kniha drsná, krutá, temná, nelítostivá - všechno naprosto perfektní...

Jak ale vidíte, mé hodnocení není nakonec tak vysoké... Bohužel, od určitého momentu se dostavil "zásek" a můj vztah s knížkou se začal poněkud komplikovat. Po celou dobu čtení jsem milovala ten vyprávěčský styl + se mi líbil námět knihy, ale čtení jako takové mě bavilo míň a míň... i když mě ten styl vyprávění fakt moc bavil, zároveň mi knížka přišla nudná a vleklá - dává to smysl? Možná ne, ale fakt to bylo, říkám - komplikovaný vztah :).

Co na knížce absolutně miluju a musím moc a moc pochválit je nádherné grafické zpracování - kompletně a celkově. Monumentální obálka (a i pod přebalem je kniha moc hezká), parádní mapa a dokonalé ilustrace. Takhle podle mě vypadá poctivá kniha. A vůbec by mi nevadilo, kdyby byla každá knížka doplněna o ilustrace, protože skvěle doplňovaly text a zobrazovaly příběh, takže Vám ožíval přímo před očima... Ty ilustrace vážně miluji.

Velice mě zaujaly i následující citáty:
Strana 43: "Jizvy jsou nakonec tak silné, že se z nich stane brnění."
Strana 55: "Je rozdíl mezi těmi, kdo plavou s proudem a těmi, kdo se utopí, když proti němu bojují. Říká se tomu moudrost."

Abych to tedy nějak shrnula... Vyprávění jsem milovala, stejně tak ilustrace - bohužel mě od určitého momentu kniha přestala bavit a do čtení jsem se musela spíše nutit. Přišlo mi to táhlé a takové... nekonečné :D ... Doporučuji lidem, kteří mají rádi poctivou a pomalejší fantasy.

05.11.2022 3 z 5

Romeo a Julie z Osvětimi Romeo a Julie z Osvětimi Francesca Paci

ROMEO A JULIE Z OSVĚTIMI
Hodnocení Knihánkova: 4,5 ⭐️

Na první pohled útlá knížečka, u které si pravděpodobně řeknete "Tu budu mít přečtenou rychle" - ale nenechte se zmást, takhle to (aspoň u mě) nebylo. Spíš naopak: četla jsem schválně co nejpomaleji, abych se na knihu co nejvíce soustředila a vstřebávala informace, které přináší...

Označení Romeo a Julie z Osvětimi patří dvojici Edkovi a Male. Já jejich příběh znala - díky knize Dívčí orchestr (nověji vydáno jako Osvětimský orchestr, maximálně moc doporučuji mimochodem). Věděla jsem tedy, do čeho jdu - ale i tak jsem doufala v jiný konec. Tak moc mě příběh pohltil, ale o tom za chvíli :). I když použít slovo příběh u této knihy je ošemetné - nejedná se totiž o román, ale o čistou literaturu faktu. Občas bývá literatura faktu "zabalená" do románu - autor ji zpracuje jako beletrii, příběh... Tady tomu tak úplně není, Romeo a Julie z Osvětimi prostě je literatura faktu a tečka. Nebo spíš čárka :D - protože bych doplnila, že i když je to literatura faktu, která předkládá holá fakta (často např. z výpovědí přeživších) - moc dobře se čte. Ale pozor - ne hned od začátku. To je teda všechno zamotané, že... :) ... Trvalo mi, než jsem se do toho dostala. Na začátku spousta cizích slov a já si právě říkala, že to moc čtivé není a asi nebude, ale... změnilo se to v extra čtivou knihu - stačí jen vydržet a trošku se do toho ponořit... Naplno se to podle mě rozjede až kolem strany 100 (jejich setkání, ano - tak pozdě (kniha má pouze 208 stran)) - pak už jsem opravdu s problémy knihu odkládala, nejraději bych četla nonstop...

Jak se v knize píše: "Je to pohádka bez šťastného konce, jak se to skutečným pohádkám občas stává" - pravda, bohužel smutná (a srdcervoucí) pravda. Příběh Maly a Edka navždy zůstane v mém srdci. Je mi moc líto, že někdo příběh jejich lásky neuznává - např. hodně silně věřící židé, kteří Malu odsuzují za to, že jako židovka měla vztah s katolíkem. Z tohoto a dalších důvodů ji někteří neuznávají ani jako hrdinku z Osvětimi - kterou však zajisté byla, protože zachránila desítky - stovky - životů... Edek i Mala byli oba vězni privilegovaní, ale svých "výhod" využívali k pomoci ostatním... Člověka při čtení napadne otázka, zda by to celé dopadlo jinak, kdyby se do sebe nezamilovali... těžko říct... já osobně si myslím, že by je šťastný konec spíš nečekal než čekal... A k tomu statusu neuznávaných od někoho - na druhou stranu spousta lidí je jako hrdiny bere - jako symbol naděje a následně jako symbol vzdoru - nevzdát se a stát si za svým... vždyť tolik židovek, které přežily, daly svým dcerám jméno Mala....

Jak jsem psala výše - setkají se až zhruba v polovině knihy. Což je později, než jsem čekala + mě mrzí, že jejich setkání nebylo nijak upřesněno (asi chybí materiály) a celkově hodně věcí ohledně jejich vztahu bylo spíš takové stručné a trošku stroze podané. Paní autorka se prostě pevně držela dostupných materiálů (což je ale zase na jednu stranu dobře).

Tato literatura faktu rozhodně nehraje na city, ale i tak jich ve Vás spoustu vyvolá. Pro mě to bylo neuvěřitelně emotivní a bolavé. Doporučuji v podstatě úplně všem - i skrz krátký rozsah a velká písmenka - je kniha dostupná všem a pro všechny. A přinese Vám nové informace a hlavně příběh nádherné lásky, na který bychom neměli zapomenout...

Více brzy v Přečtenu na mém YouTube - Knihánkov :).

19.07.2022 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

(SPOILER) .
JASNO LEPO PODSTÍN ZHYNA
Hodnocení Knihánkova: 3 ⭐️

Tak tohle byla velice zvláštní kniha - s tím jsem počítala, protože Odeon (za mě hodně kvalitní literatura, která je ovšem náročnější - proto si tyto knížky dávkuji jen jednou za čas:)). Vybrala jsem si ji proto, že jsem měla chuť na něco "zasněného", intelektuálního a hlavně na něco, co popisuje vztah mezi člověkem a pejskem. V této knize si náš hlavní hrdina adoptuje pejska z útulku - pejsek má jen jedno očičko a rozhodně nemá jednoduchou povahu (tu ale nemá ani jeho nový majitel) - jednoho dne pokouše cizího pejska a oba naši hlavní hrdinové vyrazí na cestu - takový útěk - napříč zemí.

Mrzí mě, že jsem nedostala to, co jsem primárně očekávala: popis vztahu člověk - pejsek. Samozřejmě to v knížce bylo také, ale spíš tak nějak v pozadí. Hlavní důraz byl kladen na popis (nádherné) krajiny a poznávání našeho lidského hrdiny - skrz jeho myšlenky vracení se do jeho dětství a otevírání starých ran.

Knihu svým způsobem můžu doporučit - náročnějším čtenářům - ale fakt mě mrzí, že to vlastně o tom pejskovi zase tolik nebylo...
Konec jsem nepochopila - což mi taky vadí. Čekala jsem všechno možné, ale toto ne :D. Závěrečné povídání o knize na konci mi sice pomohlo (a líbilo se mi), ale i tak ten konec za mě velice otevřený a mnou ne úplně pochopený.

Více na mém YouTube - Knihánkov :).

04.07.2022 3 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

VOLAJÍCÍ
Hodnocení Knihánkova: 4 ⭐️

Velice oceňuji neskutečnou čtivost celé knihy. Chytilo mě to hned od začátku a stránky mi doslova mizely před očima. Námět super (moderátorce v rádiu začne volat psychicky narušený muž) - provedení taky - i když nakonec se to ubralo trošku jiným směrem, než jsem původně čekala. Vyklubala se z toho opravdu "megashow" - vůbec jsem to nečekala a osobně bych asi byla radši za "skromnější" řešení, ale bylo to originální a na jedno přečtení určitě fajn. Hlavní hrdinka sympatická rozhodně nebyla, ale tak s tím se tak nějak počítalo :)).

Jako takový "velkolepý" thriller - mega akční show - můžu doporučit :).

Více na mém YouTube - Knihánkov :).

04.07.2022 4 z 5