Rockwood Rockwood komentáře u knih

Ponorková nemoc Ponorková nemoc Jeff Kinney (p)

Už ani nevím co víc k tomu psát :) Přečetl jsem doposud všechny díly a velice se mi to líbí. Takže opět pět z pěti. Kniha mi stále příjde, že je pro široké publikum, protože jak děti tak i dospělí si v tom najdou to své. Místy je to až krutá realita dnešního života, z čehož až celkem mrazí, když se jedná o dětskou knihu (a ani humorná forma tomu nepomůže).

10.01.2014 5 z 5

Ošklivá pravda Ošklivá pravda Jeff Kinney (p)

10.01.2014 5 z 5

Psí život Psí život Jeff Kinney (p)

Exorcista – Souboj s ďáblem Exorcista – Souboj s ďáblem William P. Blatty

Nudné a zdlouhavé. I tak se to dá nazvat. Já jsem asi spíš na ty trochu živější romány, které odsýpaj rychleji. Nicméně to mě nebrání tomu dát plný počet a to nedávám jen za kvalitu díla, ale i za samotný dojem z ní. Opět další kniha, kterou jsem přečetl takřka jedním dechem. Ale jak jsem již psal v úvodu, bylo to nudné čtivo, skoro až uspávací. Když jsem to začal číst, netušil jsem, že to bude psaný tímhle způsobem, kdy spíš než román, to na mě působilo jako vědecká publikace. Ale aspoň jsem se dozvěděl spousty nových věcí. Byl jsem překvapen, ať už mile či nemile, výsledek je jasný plný počet. Akorát nevím, jestli si to budu chtít ještě někdy přečíst :D

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Tož konečně jsem se vrhnul na dárek od ježíška a i když to vypadalo na dlouhou cestu, měl jsem to přečtený prakticky hned. Ano, tak dobře se mě ta kniha četla. Podle mého názoru to bylo více, než dobře zpracované. Opět nejvíc oceňuji to množství postav a že prakticky tam není jedna konkrétní osoba hlavním hrdinou / hlavní hrdinkou a bez ostatních postav by to prostě nešlo. Jak ale v mém postoji bývá zvykem, bál jsem se jak to nakonec dopadne, protože kolikrát jeho konce mi připadají, že se autor nejspíš pomátl. Viz horor "To". Dobře se to četl a čím víc jsem do toho byl zažranější, tím víc jsem se onoho konce bál. Naštěstí tentokrát nepřišlo zklamání. Bylo to sice trošku praštěné - já už jsem to očekával -, ale nebylo to přemrštěné. Navíc výsledek konce byl doprovázen jakýmsi vysvětlením a tím spíš si člověk udělal obrázek. Čerstvě po přečtení bych tomu dal "jenom" 4 hvězdičky, ale když jsem si to přemýlal v hlavě, tak konečný výsledek je plný počet. Ze začátku bych tak učinil, protože mě tam chyběl hlubší rozbor problematiky, trošku víc to popsat, ale nakonec jsem si uvědomil, že to vůbec tam nechybí. Proč by rezbíral něco, co je očividné.

Pan Klarinet Pan Klarinet Nick Stone

Zajímavé počtení. Ke kompletnímu přečtení jsem se sice dostal až na druhý pokus (už ani nevím, proč jsem prvně od toho odešel) a nelituji toho. Temný thriller z oblasti voodoo a černé magie mě uchvátil natolik, že jsem jej přečetl prakticky za jeden den. Je to sice místy trošku silné kafé, ale i tak kvalitní příběh.

10.01.2014 4 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

Když se nad tím člověk zamyslí (a teď mne nekamenujte) tak si řekne: A co je na tom toliko úžasného? :D Když se na to dívám takhle tak mne skutečně nic moc nenapadá, jenom prostě talentovaný člověk dal na papír to, co si každý druhý ublížený člověk představuje den co den ve své hlavince... nic nového to nepřináší, nic to nevzkazuje...

Ale teď se na to podívám jinak. Důležitým faktorem zde je to, že tohle vlastně nebylo původně psáno pro veřejnost, ale jenom jakýsi druh terapie. No ostatně proč ne, musel to ze sebe nějak dostat a povedlo se mu to opravdu obdivuhodně.

A teď k samotnému hodnocení. Dílo je perfektně zpracováno, malby jsou opravdu velice zdařilé, příběh nemastný neslaný, nic co bychom nemohli vidět v každém druhém akčním filmu. Jasný, beru v úvahu stále druhý bod, a sice že to je jenom jakýsi druh terapie a jak jsem již říkal, tohle se mu povedlo obdivuhodně jako terapie (akorát už nevím, jestli to mělo stejně tak obdivuhodný výsledek ta terapie), ale že bych z toho byl na větvi? A proč bych měl. Nic nového to není po příběhové stránce… ale nový náhled na komix a jeho zpracování to asi ano. Neznám a nepohybuji se v prostředí komixů takže ani nevím, jak moc originální to tehdy bylo. Takže prozatím bych to viděl na tři až čtyři hvězdičky… Přidáme cynismus a ironii... vlastnosti, které jsou mi milé... pět hvězdiček :D. Ale bohužel zůstaneme pouze u těch čtyř s tím, že to nemá daleko od tří. Dávat tři hvězdičky tomuhle by asi byl kulturní zločin, barbarství a bůhví co ještě. Čtyři místo pěti dávám kvůli tomu, že přeslazenost to opět úplně podělala. Pro mého čtenářského ducha ano.

Jako ty scénky kde myslí na tu svou milovanou… to je zase na mě moc. Já jsem asi fakt romantický barbar, necita, kámen… ale já prostě nejsem schopný akceptovat takový druh lásky, páč sám vím, že tohle nemá s láskou vůbec nic společného. To jejich chování a podobně na mě prostě působí jako přehnané prvotní city, ona zamilovanost, akorát v přehnaném měřítku. To je takový ten druh "lásky" (uvozovky, hlavně ty uvozovky) který je strašně pomíjivý. No nebudu to dál rozpatlávat, tohle mi zmrvilo celkový úsudek knihy. Škoda.

30.03.2011 4 z 5

Poslední kapka Poslední kapka Jeff Kinney (p)

A do třetice všeho dobrého, ani tenhle titul nemohu postrádat. A opět za pět… hvězd. Nezklamalo mě to, potěšilo mě to, a i když jsem to měl zhltnuté během chvilky, byla to krásně strávená chvilka. Akorát kromě kochání a pobavení si myslím, že ty příběhy nejen v tomhle titulu, ale i ve dvou předchozích skrývají jistá ponaučení a to spíš pro dospělé čtenáře… jen se nad tím zamyslet, že? :)

30.03.2011 5 z 5

Rodrick je king Rodrick je king Jeff Kinney (p)

Předchozí díl mne nadchnul natolik, že jsem si prostě musel koupit pokračování, protože tohle nesmí chybět v mé knihovničce. Knížka opět nezklamala. Opět jsem se u ní bavil a kochal se, jakým pěkným stylem je ta kniha dělaná. Nevím co víc dodat, prostě za pět hvězd :)

30.03.2011 5 z 5

Morová rána Morová rána Margit Sandemo

Zajímavá anotace a to nemluvě o líbivém vzhledu knihy. Nicméně jsem byl zklamán. Já fakt nevím, já jsem chlap, já bohužel nemohu nahlídnout do hlav žen. To je nemožné, což je všeobecně známo. Ale mě by skutečně zajímalo, jestli ty přesládlé fráze a přehnané city jsou jejich tajné tužby, nebo takhle skutečně normálně uvažují i normálně. V druhé polovině knihy jsem si vzpomněl na Edíka a Bellu ze Stmívání… Proč tomu dávám o dvě hvězdičky víc než stmívání, je díky prostředí a době. Rozhodně to má mnohem zajímavější příběh, poutavější a čtivější… a to mi můj ukazatel v hlavě hodí čtyři až pět hvězdiček, ale těch neuvěřitelně pocukrovaných stránek je na mě fakt moc, aby to ukazatel ubilo na pouhé tři hvězdičky. Je to škoda… asi jsem pouze realista, racionálně uvažující, nebo snad romantický barbar… ale kdyby trochu upustili páru a víc se věnovali příběhu, bylo by to lepší. Alespoň pro mě ano :)

30.03.2011 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Pět z pěti? No ale tak co, já si myslím, že si to tahle kniha zaslouží. Už dřív jsem si to zařadil, že si to chci přečíst a teprve včera jsem se k tomu dokopal, když jsem to viděl v knihovně a okamžitě to koupil. Je to taková oddechová četba. Na jednu stranu nic zvlášť originálního co se příběhů týče; podobné příběhy nacházíme ve spoustě knih s touhle tématikou, ale líbilo se mi to velice. Jak říkám, oddechová četba a navíc se mi hodně líbí jakým způsobem to je zpracované. Nalinkované stránky, písmo jakoby psané rukou a na každé stránce minimálně jedna malůvka související s příběhem. Už jen kvůli tomuhle líbivému zpracování, bych tomu dával pět hvězd :D

20.03.2011 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Tak jsem přečetl další knihu od Kinga... a to hlavně kvůli tomu, že mi to tu dlouho leželo. No a pro mě to byla opět další ztráta času. Tenhle román mě nijak nezaujal a vlastně se mi to moc nelíbilo. Já si myslím, že King má na mnohem víc, než jen na tuhle patlaninu (tak to na mě skutečně působí). No ale což, nebylo to nejhorší. Ale bylo to zbytečně zdlouhavé a kdyby tohle vzniklo pouze jako povídka do nějaké sbírky (a pochopitelně tak dlouhé jak je pro povídku vhodné) bylo by to mnohem lepší, než to vydávat samostatně.

20.03.2011 2 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Tři hvězdičky… sice mi u toho srdce krvácí, ale musím tomu dát tři hvězdičky. Dávám pouze tři navzdory kvalitě díla. Tenhle román je typický úkaz promarněného potenciálu. Jaká velká škoda, skoro u toho až běduji. Velice se mi to líbilo, kvalita, vyprávění, děj i náplň, vše prostě dobrý. Ale postupně je kvalita knihy regresivní. Což mě skutečně mrzí.

Prvně vytknu maličkosti, které na moje hodnocení nemají velký vliv. Jde především o formu. Vždycky, když čtu deníkovou či dopisovou formu tak mi to skutečně přijde úsměvné, protože bych velice rád viděl někoho, kdo by si vedl deník, či psal dopis románovým stylem :) Ale to je fakt jen prkotina. Co už zas taková prkotina není je použití přítomného času v dopise. To už mi poněkud kazilo dojem čtení. Ale i to bych přežil.

Ale teď k úpadku kvality. Četbu bych přirovnal krátké, opravdu žalostně krátké procházce po kopečku. Mírný náklon, ale člověk do toho kopečka jde spokojen, pln energie, kochá se okolní přírodou i cestou samotnou, nasává čerstvý vzdoušek. Dostane na vrchol a teď nás čeká cesta s kopečku. Chvilku je ta cesta stejně tak příjemná, jako cesta nahoru, i když je to poněkud strmější, ale pak najednou žuch a jsme dole. Asi sesuv půdy, nebo kdoví co v tom vězí, že kopeček končí v polovině cesty dolů a je téměř kolmý k zemi.

Jinými a zkrácenými slovy, paráda ale ke konci to dostane tak nehorázný spád, že se člověk diví: "A to už jsme doma?"

Takže hlavně ten spád měl neblahý vliv na můj dojem z četby, což se odráží i v dalších nedostatcích. Předně to bylo tak rychlé, že jsem ani nestihl zatínat nehty a rvát si vlasy samým napětím. Bylo tam vůbec nějaké? Nějak jsem si ho nevšiml, asi kolem jen proletělo.

Tahle kniha by si zasloužila mnohem mnohem mnohem a tisíckrát mnohem lepší zpracování. Nebo respektive abych neurážel autora, kvalitu ani dílo samotné, zaslouží si to barvitější zpracování. Kvalita nebyla nijak špatná, ale prostě to na mě působí dojmem nevybarvených omalovánek. Tahle kniha má nehorázně velký potenciál, nebo spíš už nemá, měla, teď už je promarněn. Ale prostě být ta kniha desetkrát delší, než je teď, určitě by to bylo mistrovské dílo, obzvlášť ve své době. Nevím no, asi jsem poněkud zvýšil nároky na knihu, ale prostě si myslím, že v té knize toho šlo toliko rozvést, že to šlo krásně vybarvit a přijít s novými a napínavými elementy.

Počtení to bylo skutečně dobré, ale bohužel s těžkým srdcem pouze tři body, protože autor téhle knize dal hodně na prdel a skoro bych uznal za vhodné se zeptat, zdali měl tuhle knihu vůbec rád.

10.12.2010 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tož dobrá četba. Nenacházím k této knize moc slov, nevím co bych k tomu vyjádřil. Líbilo se mi to a přečtl jsem to takřka jedním dechem... ale bohužel mě to neokouzlilo natolik, abych tomu dal plný počet. Nebo možná bych tomu plný počet hvězd dal, ale to by se ta kniha pak musela ostrouhat. Mě osobně tam docela vadily zdlouhavé texty, které na mě působily naprosto zbytečným dojmem. Viz výňatek z "Knihy" nebo třeba rozbor jazyka na konci knihy. Možná (a já tomu i věřím) to tam pro jiné čtenáře připadá jako třešnička na dortě, jako lepší způsob vtáhnutí do dějě. Ale mě to bohužel kazilo požitek z četby. Nevím proč tomu tak je, v jiných případech bych to snad uvítal. Snad to možná bude tím, že to na mě nepůsobí tak epickým dojmem, že si to zasluhuje takové rozbory... nevím, kdoví co v tom bude. Nicméně abych tady jenom neznevažoval tenhle kousek, jinak se mi to velice líbilo, nebo respektive, kdo by chtěl být pedant, tak tohle zrovna asi není tématika, která by se měla líbit, jako spíš oslovit. Takže pro takové lidi pozměním formulace: Kvalitní dílo :)

08.12.2010 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knihu jsem přečetl během chvilky, na jeden zátah. No skutečně zajímavá kniha, ba dokonce úžasná, třebaže tématikou, nebo respektive samotná náplň úžasná nikterak není. Ale máli tohle být odraz totalitních režimů, pak si nedovedu představit, proč jsem v té knize viděl i dnešní dobu.

Dovolím si citaci z knihy, kterou jsem už napsal i paulhunter, ale která mě skutečně dostala. Tomuhle já říkám třešnička na dortu, luxus.

"Dvanáct rozčilených hlasů na sebe křičelo, a všechny si byly podobné. Teď už nebylo pochyb o tom, že s tvářemi prasat se něco stalo. Zvenčí pohlížela zvířata z prasete na člověka a z člověka na prase, a opět z prasat na člověka. Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."

07.12.2010 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Během čtení jsem tuto knihu automaticky pasoval jako jednu ze svých nejoblíbenějších. Do téhle knihy jsem se pustil proto, že to je klasika, leč nevědom, že se jedná spíš o knihu pro starší čtenáře, než jsou děti. Což mě spíš naopak mile překvapilo. Je to takový dětský příběh pro starší protkán napětím a vším co pro děti není i co by samy nepochypily. Kvalitní příběh, člověk se u toho nejednou zasměje a většinou jej čte s úsměvem na rtech. Alespoň tak tomu bylo v mém případě. Nevím jak si na tom stojí originál, věřím že stejně kvalitně jako překlad, ba dokonce kvalitněji, nicméně překlad velice vychvaluji. Bylo to psáno tak krásným způsobem, že i tohle si získalo mou přízeň :)

26.11.2010 5 z 5

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Tak, poslední knihu od T. Harrise mám přelouskanou. No nechával jsem si tuhle knihu naposled, třebaže předchází všem románům, kde figuruje Hannibal Lecter, ale zároveň se jedná o poslední knihu, kterou Harris doposud napsal.

Ale popravdě, tuto knihu jsem na konec volil proto, že jsem chtěl uplatnit "To nejlepší na konec,". A nejlepší to bohužel není. Prvně jsem viděl film, ještě stále nevědom toho, že Hannibal zrození a všechny jiné díly jsou adaptace románů. A možná to byla chyba, že jsem dřív viděl film, který jsem si oblíbil ze všech filmových zpracování nejvíce. Celkové zpracování filmu se mi velice líbí, má dobrou atmosféru a mladý Hannibal mi byl velice sympatický magor, což bohužel nemohu tvrdit o starém dr. Lecterovi, protože ten mi sympatický není vůbec.

Kniha není nijak špatná a vlastně se moc neodlišuje od filmu (Respektive film se moc neodlišuje od předlohy) ale nevím... nepřišlo mi to jako to pravé ořechové. Zpracování dobré, leč místy bych řekl nudné, zdlouhavé a kolikrát kvalitou nedostačující. Rozhodně bych si troufnul říci, že tento román je na horší úrovni, než předchozí díla. Alespoň mě se to jako pokles jevilo, protože jsem zvyklý na poněkud vyšší kvalitu, vyšší standard od tohoto autora... a to bude asi právě důvod, proč to hodnotím jen průměrně, tedy třemi hvězdami :).

21.11.2010 3 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Tak jsem se vrhnul i na další román T. Harrise, tentokrát víc věnovaný Lecterovi, než ty dva předchozí. Opět dobré počtení. U tohodle se asi moc nerozepíšu. Snad jen, že to bylo dost napínavé, ale někdy i zdlouhavé až příliš, až už mi to vadilo. A ten konec... no, pro mě to nebylo to pravé přechové. Sice já jsem příznivce špatných konců, ale tenhle mě nijak neuvedl do nadšení.

20.11.2010 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Trochu jsem litoval, že jsem se na tuto knihu vrhnul až po tom, co jsem si přečetl Mlčení jehňátek, což je v podstatě druhý příběh ohledně Hannibala a jiného masového vraha. Ale jak píšu, druhý "příběh" nikoliv pokračování, takže v konečném důsledku o nic nepřicházím.

Příběh to byl opět kvalitní, dobře napsaný, barvitě vylíčený a napínavý jak kšandy. Filmové zpracovaní, které jsem už kdysi dávno viděl jsem si moc nepamatoval, takže konec, který se mi mimochodem velice líbil, byl pro mě i překvapením. Nevidím důvod, proč tomuto románu nedat plný počet :)

18.11.2010 5 z 5

Černá neděle Černá neděle Thomas Harris

Po pár stránkách jsem došel k závěru, že jsem rozečetl přece jen něco jiného, než jsem původně chtěl. Nevím proč, ale jaksi jsem této knize přisuzoval anotaci, která patřila Červenému drakovi od stejného autora. Ale co už, řekl jsem si že mě to nezabije a koneckonců já rozečtené knihy strašně nerad opouštím. A skutečně jsem toho nelitoval, ba dokonce naopak. Počtení to bylo velice kvalitní, alespoň pro mě, třebaže se jednalo o trochu jiný žánr, než který jsem v mylném dojmu očekával.

Já na tuhle knihu můžu snad pět jen samou chválu. I když možná bych vytknul to, že některé popisy v té knize byly natolik zdlouhavé, že to téměř bylo nudné a zbytečné. Ale na to jsem si velice rychle zvykl a koneckonců to bylo jisté oživení příběhu. Mě osobně se postavy v příběhu jevily tak, že nikdo není hlavní klaďas, ani hlavní záporák, třebaže námět je jasný. Pro mě ty charaktery postav byly tak vykresleny, že s každou z nich jsem cítil sympatie, tedy až na pár teroristů, ale zrovna toho Amerického vyjímaje. A bylo to napínavé jak kšandy až do samotného konce a ten konce byl opravdu luxusní. Ten se mi velice líbil, i když to může znamenat, že jsem morbidní, ale fakt mě to nadchlo. Celá ta kniha.

17.11.2010 5 z 5