RobS RobS komentáře u knih

Černá koule Černá koule Gustav Meyrink (p)

Po této knížce jsem sáhl hlavně k vůli době, ve které byla napsána. Onen Cimrmanovský konec doby Habsburkského mocnářství, kdy už se Praha proměňovala z neměcké na českou, ale Češi byli pořád spíše v řadách služebnictva a póvlu (viz třeba Žhavý voják).

Často se jde o Meyrinkovi dočíst, že je to četba pochybná, hraničící s fantasmagoriemi. Narozdíl od tehdy populárních "pulp" magazínů však Meyrinkovy příběhy využívaly fantastična hlavně pro potřeby satiry a zesměšňování maloměšťáctví, hlouposti a militantního přemýšlení. Jako například v titulní povídce, ve které dokonale popsal černou díru dva roky před Einsteinem a Schwarzschildem jen pro potřeby vtipu o vojenském myšlení.

Každopádně, autorova celoživotní vášeň pro věci "nadpřirozené" je zjevná. Povídky se věnují hypnóze (ke které měl velmi blízko i náš Masaryk), sugesci, telepatii, telekinezi a jiným tele-schopnostem, posmrtnému životu, okultismu, kabale, východnímu mysticismu, apod.

Pro našince může být také zajímavé, že se Meyrink aktivně scházel s Juliem Zeyerem a Karlem Weinfurtrem a byli jedni z prvních, kdo na naší půdě experimentoval s východními spirituálními praktikami: jógou, kontrolou dýchání a dokonce i hašišem.

01.04.2014 3 z 5

Kniha ztracených pověstí I. Kniha ztracených pověstí I. J. R. R. Tolkien

Tomu, kdo má rád Silmarillion, Nedokončené příběhy a vůbec se rád šťourá v Tolkienově světě trochu hlouběji, určitě doporučuju. I když je ještě moc věcí jinak, jak popis nahoře zmiňuje, je užasné pozorovat proces, jakým příběhy vznikaly.

Je trochu deprimující, že tato kniha je jenom třináctinou celé série Historie Středozemě. Na překlad ostatních 12 dílů asi čekám marně. :)

29.08.2013 3 z 5