Rind Rind komentáře u knih

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Asi dost záleží, co od knihy očekáváte, kolik máte načteno a kolik je vám let.
Pokud čekáte literaturu, která vás má někam posunout, nejspíš budete mít větší nároky a zklame vás.
Pokud jste mladinký čtenář, mohlo by být fajn. (Neberte, prosím, zle - jen logicky, v 16 letech nemůžete mít načteno jako v 45 letech a vkus bude taky odlišný ;-))
Pokud hledáte jen oddychovku, bude se vám líbit.
Za mě - nehledejte v příběhu logiku, velmi brzy byste narazili. Nechtějte filozofické rozbory. Berte to jako oddychovku, která shrne moudra a motivační citáty a bude to příjemná četba.

20.03.2024 3 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Maličko Diora, trocha historie (díky za to), velká spousta červené knihovny.
Pro milovnice tohoto stylu super. Zařadila jsem kvůli Výzvě 2024.

24.02.2024 3 z 5

Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Tomáš Padevět

Nehodnotím život Hany Hegerové. Hodnotím knihu. A upřímně bych ji asi nikomu nedoporučila. Hegerku - zpěvačku miluju. Spousta věcí je řečena jen náznakem či dost povrchně a většinou velmi korektně.
Proč by mě ale mělo zajímat, v jakém pořadí zpívala písně v 80. letech na určitém koncertě v Německu?
Je zmíněna spousta nedůležitých faktů, např. že dostala šperk a pak s ním šla rovnou na pódium. Nebo co kdy měla na sobě, aniž by to bylo pro daný moment podstatné, nebo to hrálo byť sebemenší roli.
Oceňuji naopak popis situce v republice v danou dobu - za tuto lekci historie přidávám 1*

02.01.2023 3 z 5

První den mého syna První den mého syna Ivan Kříž

Pribeh zajimavy, ale je znat, ze uz je to dost patku, co byl napsany.
Je to, jako kdyz ctete film pro pametniky :-)

01.10.2022 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Pro mě tohle není Jodi Picoult, jak ji znám. Možná to vysvětluje její poznámka na konci knihy: chtěla jsem napsat zoufale knihu o rasismu. A to je přesně to - tak zoufale chtěla, tak zoufale tlačila na pilu, až to přehnala.

06.08.2022 2 z 5

Hlava v hlavě Hlava v hlavě David Böhm

Taky se kloním k názoru, že je zajímavější pro dospělé. Za mě super, syn to tak nějak projel se mnou… já 4* / syn 3*

10.04.2022 4 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

(SPOILER) Pro mě to bylo těžké čtení. Bohužel takových příběhů znám několik. A jeden i velmi zblízka. Proto nesouzním s pozitivními ohlasy přede mnou.

KLIŠOIDNÍ - může za to přísný otec! Ne, rozhodnutí bylo na Honzovi, na nikom jiném.
NAIVNÍ - my mu zajistíme podporu, máme na to prostředky? Ne, je to hrozné-příšerné-strašné-a chce to mít fakt koule, ale MUSÍTE ho nechat padnout na dno, aby se mohl zvednout.
A že nemohli? Že je to přece Vaše dítě a musíte mu pomoct? Ano, ale to byla v příběhu i Nela, která se sama nerozhodla ničit si život a ze dne na den tak trochu přestane být viděna, protože Honza má přece problém. Nela to nějak zvládne.
Tato linka tady vůbec nebyla. Jako by to problém nebyl.
AROGANTNÍ - můj syn není vrah, je to “jen feťák” tvrdit v čase, kdy jezdí zfetovaný a ohrožuje všechny kolem a všeobecně se to ví? Ne, toto fakt neberu.

Chyběla mi rovněž linka, kam Honza odjel. Zase jen na pár dnů do léčebny? Nebo se rozhodl pro nepohodlí a dostal se někam do komunity? To by dávalo příběhu aspoň nějakou budoucí vizi. Takto nevíme nic.

Já VÁŽNĚ SMEKÁM před každým rodičem, který to zvládne. A taky před každým terapeutem, či psychologem, který závislým pomáhá.
Tuto knihu bych ale osobně jako návod na zvládnutí problému nedoporučovala.

13.03.2022 3 z 5

Ukradený syn Ukradený syn Markéta Šichtařová

Ohledně příběhu - neumím se zcela vcítit do role týrané ženy. Můžu si jen představovat... Renatu nepochopím v tom, že se nepoučí z předchozích situací a dobrovolně se vzdá důkazu proti tyranovi, že podepisuje věci, kterým nerozumí... Spousta věcí je ospravedlnitelná, ale tomuto opravdu nerozumím.
Ale jak se říká - nemůžeš nikoho soudit, když neujdeš míli v jeho botách.
Snad se Renata bude mít už jen líp.

Ohledně knihy jako takové - bohužel spíš nic, než moc. Neustálé opakování, že tohle se děje ve vyspělém, civilizovaném Švýcarsku, mi vadí. Copak my jsme banánová republika?
Není to zemí, je to konkrétními lidmi, včetně paní z české ambasády a řady lemplů, kteří jsou všude na světě.
Neustálé opakování již zmiňovaných věcí, jako by čtenář neudržel myšlenku déle než 5 minut, je protivné.

Sem tam věcná chyba nebo možná pro dramatičnost knihy - přes TeamViewer bez internetu v nezapnutém notebooku v krabici ve skříni - nikdo opravdu recovery disku neudělá.
To všechno jsou věci, které bohužel na kvalitě knize nepřidávají...

Nevím, jestli kniha pomůže Renatě. Pokud by pomohla komukoliv, je to moc a moc dobře, ale kniha jako taková (bez otřesného obsahu), by nestála za moc.

19.02.2022 3 z 5

Ostrov žen moře Ostrov žen moře Lisa See

Já to mám prostě ráda. Poutavý příběh z exotického prostředí. Nahlédla jsem do společenství henjo - ženských potápěcích skupin, které jsem znala jen z křížovek. Dozvěděla jsem se něco z korejské historie. Musela jsem si ty místa vyhledat a prohlídnout. Občas pro jistotu najít definici výrazů, např. olle.
A pak samotný příběh:
„Z Ku-sun vyzařoval soucit, když se na mě upřeně dívala. Bolelo mě, že se nemohu změnit a nemohu odpustit, ale musela jsem lpět na svém hněvu a hořkosti z úcty k těm, které jsem ztratila.“
Příběh mj. dvou přítelkyň, které se milovaly, jak kamarádky mohou. A příběh o tom, že jedna milovala víc a o tom, jaké to je, když se člově rozhodne, že nemůže odpustit a pochopit.

10.02.2022 4 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

“Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.”
Chcete přátelství, lásku, zradu, pevné lidi i zmetky? Chcete napínavý děj i dojemné chvilky?
Pak si knihu rozhodně přečtěte.
Bohužel se ale nejedná o thriller se znakem bestseller, ale o kus československé historie.
A řeknu vám - je to mazec. I když se nejdá o čistou literaturu faktu.

29.01.2022 4 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Mně se líbí pořád stejně. Můj syn ji měl rád ve školkovém věku. Teď je mu 8 let a už se na ni moc netvářil. Holt, pro dnešní vrstevníky knižních hrdinů, už to nemusí být to pravé ořechové.

09.01.2022

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Dlouho jsem ji měla na seznamu. Náhodou jsem zjistila, že se mi hodí do letošní výzvy, tak hurá na ni.
Forma psaní dopisů jen jedné strany se mi moc líbil, ale pak nadšení opadalo a opadalo. Až tak, že nebýt právě Čtenářské výzvy, nedočetla bych.
Spousta pravdy, spousta uvědomění, ale taky velké tlačení na pilu z pohledu křesťanství. Nevím, jestli je to pochopitelné - možná je prostě jen znát, že mi chybí průprava v nedělní škole - ?

08.01.2022 3 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Je jen pár knih, které čtu opakovaně. Je jich tolik, že na to 1 život nemůže stačit.
Četla jsem ji ve 14 a díky výzvě teď znovu ve 40 letech. Je samozřejmé a přitom zvláštní, jak v každé fázi života vnímáme věci různě.
Tehdy jsem vnímala hlavně tu smutnou lásku. Dnes i sobectví, pro které mám ale pochopení. (Neřeším filozofické úvahy o životě - to je pochopitelné).
Styl psaní, který mi byl tenkrát víc jedno a dnes ho oceňuju, na druhou stranu si uvědomuju, jak je dnes všechno jinak, všechno rychlejší a kdybych nevěděla, do čeho jdu, asi bych se musela chvilku “začítat”.

08.01.2022 5 z 5

Ztracený duch Ztracený duch Dori Hillestad Butler

Hodnocení dávám za syna.
Já mám výhrady k hrubkám a překlepům, ale příběh byl milý.

14.12.2021 5 z 5

Tanečnice Tanečnice Michal Šefara

Z anotace mě vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o červenou knihovnu. A o tu se (minimálně v druhé části knihy) jednalo.
Na tu já si moc nepotrpím a jak se všichni soudržně podporovali co pro sebe někteří jedinci dělali, mi přijde nevěrohodné, až divné. Asi rozumím tomu, jak to autor myslel, ale na mě to bylo příliš.
Moc mě bavily vzpomínky z Ukrajiny. Je fakt, že i když člověk aspoň tuší, co se tam děje, najedou to vnímá jinak - za to dávám * navíc.
Obálku raději nehodnotím, protože bych musela * zase strhnout. Navozuje zcela jiný dojem, než knížka samotná. A od baletu do podsvětí - to je co prosím???
Každopádně jsem moc ráda, že jsem na tohoto autora narazila.

02.12.2021 4 z 5

Isaac Newton - Minibiografie převratného vědce Isaac Newton - Minibiografie převratného vědce José Morán

8 letý syn dává 4*, já 3*

Plusové body za zpracování životopisu vědců/umělců pro děti. Bohužel jsem na moc takových nenarazila, takže díky za cokoliv…
Trochu mi ale uniká, kdo je zamýšlená cílová skupina. Podle obrázků bych řekla, že pro děti mladšího školního věku, ale z textů mám pocit, že jsou zkopírované z obecné encyklopedie.

Pro představu: Alchymii můžeme definovat jako snahu o poznání velkého tajemství světa a vesmíru prostřednictvím studia tajných vědomostí a chemických,…. filozofických a spirituálních prvků a postupů.
No já bych čekala popis do dětské knihy asi zábavnější a srozumitelnější.

25.11.2021 3 z 5

Jak maminka vylezla na strom Jak maminka vylezla na strom Michaela Vetešková

Podle mě KRÁSNÁ dětská knížka. Synovi se líbila taky moc, ale mně - dospělé, ještě víc. Možná proto, že je v ní určitý přesah. Milé pohádky a menší děti se z ní i něco dozví tak lehce, že to ani nepostřehnou. To já mám moc ráda.

19.11.2021 5 z 5

Vyznáte se v tlačenici? - Úvod do štikologie Vyznáte se v tlačenici? - Úvod do štikologie Nataša Tanská

Dnes je podobných knih mraky a mraky. Přidávám * za nadčasovost a čtivost.

26.09.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Jak Viktorie Hanišová umí krásně smutně psát o lidských traumatech…
Uvidím s odstupem, ale zdá se, že na Sáru si občas vzpomenu a budu doufat, že se má dobře.

25.09.2021 4 z 5

Vlastně nevím, jak hodnotit. Pro mě je těžké hodnotit (audioknihu) jako takovou, když řešíte obsah sdělení. A ten je horší než hrozný. Jasně že R. Šlachta působí jako “Poslední skaut”, ale ten brajgl je asi větší, než si umím představit.

05.08.2021 3 z 5