RemiBlack RemiBlack komentáře u knih

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

2019/7
Začátek super, konec taky. :D Ale ten prostředek mě moc nebavil. Patejl si pořád není jistý, kdo že to je a co má udělat. Mezitím dostává nakládačku z různých stran a statečně přežívá. Ale to je tak, že co pět stran, to trhne nějaký svůj rekord. Jestliže se na straně 100 otočí nejrychleji v životě, tak na 105 ještě dvakrát tak rychleji. A na 110 znovu... No nic, stejně byla to jízda. Deset spravedlivých - super.

30.01.2019 4 z 5

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

2019/6
Jo, tak tenhle díl mě z Divokých a zlých bavil nejvíc. Patejl to bije, co to jde, návštěva u Krysy vyloženě úžasná. Magde - moje oblíbená postava. Darkness taky.
Někdo tu níže zmiňuje, že Temný prorok je výplňový díl. Možná, že jo. Ale právě o tu omáčku okolo (bitky, šílený epizodní postavy a hlášky, žádný náboženství) snad jde, ne?

30.01.2019 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

2019/5
Jak se pozná dobrá knížka? Kdybyste se 1000x stali upírem, jen abyste mohli číst celou noc. ;)

A Rainbow Rowell já prostě můžu. :) Nikdy by mě to nenapadlo. Ale po Fangirl jsem Carry on přečíst jednoduše musela. Četla jsem anglicky a myslím, že to je obrovská výhoda. Fangirl má sice trochu jednodušší jazyk, ale ono to v té češtině (aspoň mně) prostě nesedí.
Líbilo se mi prostředí. Na HP jsem si naposled vzpomněla na straně 20. - Není to jen levná kopie HP. Zároveň nečekejte druhé HP. Dávám výborné hodnocení, ale proto, že jsem věděla, že jdu číst teen oddechovku, byť skvělou a úžasnou.

Asi nikoho nepřekvapí, že jdu vychvalovat hlavní postavy. Paradoxně vedlejší mě moc nechytly, až na Fionu (to je dokonalost sama! lidi, proč není víc takových postav?). Ale Simon a Baz. Bude se někdo divit, když řeknu, že Baz je úžasně dokonalá postava? Ne? Ne.

Jen ten konec mi trochu nesedí (jak to, že to tu skoro nikdo nepíše? všimla jsem si jen já?). - Je svým způsobem hlubší, ne tak růžový. Když budeme chtít, najdem tam víc tu myšlenku. I když to není jednoduchý, Nedej se.

27.01.2019 5 z 5

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

2019/3
Lepší, než první díl, ale pořád tomu něco trochu chybělo. Nevím, Noční klub to není... Nářez, to jo. Ale tady jsme prostě lezli v krvi bez té správné dávky humoru. A krev bez sarkasmu, to není ono. Navíc furt ten začátek v minulosti! Ale zato Zářící a jeho banda, to už je něco jinýho. ;)

27.01.2019 4 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

2019/2
Jakože, výborná literatura, ale oproti ostatním knihám od Kulhánka mě tolik nechytla. Začátek boží (stalo se to dávno, asi za 300 let!), ale minulost nebyla tak extra.

27.01.2019 3 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

2019/4
Povinná četba. První tři čtvrtiny knihy se mi docela líbily. Sice byly příliš popisné, ale to je u klasické literatury běžné. Líbil se mi popis zkažené společnosti a různé charaktery měšťanského domu. – Myšlenky mi připomínaly např. dílo Oscara Wilda. V poslední třetině mě ale kniha zklamala popisem nevděčných dcer. Možná snad ještě horším dojmem působil v té době samotný otec Goriot – jeho láska k dcerám byla tak přehnaná (docela creepy, popravdě), až se o tom nedalo číst. Sečteno a podtrženo, tak zlé to zase nebylo. 2,5-3* Co k tomu říct?

„Ach, ach! To je báječné polévkoráma,“

22.01.2019 2 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

2019/1
Nečekala jsem nic, snad proto dávám 5*. Nečekala jsem, že by mě Fangirl mohla bavit. Až na výjimky YA nečtu...
Ale tohle! Moje 'fangirl stránka' převládla na celé čáře a neumím si představit, jakou lepší knihou bych mohla začít nový rok. Protože pokud víte, co je fanfiction, tak si tuhle knížku zamilujete. Cath, Reagan, Leviho, všechny. Není to jen pointless romantika. Jde vidět vývoj charakterů, cíle, povaha a hlavně jejich různorodost.
- Můžu jen doporučit čtení v angličtině. Tím, že jde o oddechovou literaturu, tak se (aspoň mně) mnohem snáz překonává jazyková bariéra.
Hrozně se mi líbily úryvky z Carry on, Simon. Byla to taková sladká tečka za kapitolou. Fangirl je sice perfektní, ale Simon a Baz... :D

09.01.2019 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

2018/68
Já mám pro Wildeova díla (a pro konverzační komedie obzvlášť) prostě slabost. Jak je důležité míti Filipa bylo sice lepší, ale i tak... Baví mě to. :D Postavy typu lady Mabel, lord Goring nebo jeho otec. Na jedné straně dokonalí angličtí gentlemani, na druhé... prostě lord Goring ♥. Ty životní filozofie, dekadentní (sarkastický, cynický) humor - nádhera. A jak to všechno do sebe zapadá. Styl Oscara Wilda (Wildea? Wildeho? Who cares...) má v sobě jakousi úžasnou lehkost. Zkaženost londýnské společnosti (nevím proč, napadá mě jen přirovnání jako "sto let starý punk rock v oblecích, kdy půlka lidí to jenom předstírá" :D) a milion intrik do toho. 4,5*

26.12.2018 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

2018/66
Na povinnou četbu díky délce naprosto ideální. Co se týče obsahu, filmové zpracování zaujme víc...

29.11.2018 3 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

2018/64
Renegáti mě překvapili víc než mile. Protože jinak bych 500 stránek za den nedala. ;) Bavilo mě, kolik různých schopností a odlišných charakterů si autorka zvládla vymyslet. Dvě strany jako den a noc a která, že je ta dobrá? Líbilo se mi superhrdinské prostředí, které normálně nevyhledávám. A dávám obrovské plus za přezdívky. - Protože většinou je nesnáším. Nepřeložená slova v českých knížkách, složeniny, jména typu Nightmare, Detonator a Kapitán Chromium. Ale sem prostě patří! Nepůsobí rušivě nebo neprofesionálně. Konečně.
Zpět k postavám. Mají svoje životy, vlastní motivy, tajemství, různé schopnosti i cíle. Nejsou černobílí. Phobia, Queen Bee, Cyanide, Nightmare, Sentinel, Smokerscreen... Ano.
Možná to jen ještě není úplně můj žánr, ale něco mi chybělo. Nějaká malá jiskřička. (Nebo jsem neměla číst ve dvě v noci.) Doufám, že to najdu v dalším díle, kterého se nemůžu dočkat. :D 5*

18.11.2018 5 z 5

2018/63
Nemůžu se rozhodnout, jestli jsou mi Ari a Dante tolik podobní, nebo naopak ani trochu. Občas se oba chovali na facku a jindy by je člověk nejradši objal. Tolik k tomu, že psychika postav je všestranná. ;)
Já nevím, co jsem čekala. - Tohle asi ne, ale rozhodně nejsem zklamaná. Ať už to bylo jakékoli (a já ten příběh prostě popsat neumím), přečetla jsem to za odpoledne. Tolik k tomu, že to bylo hrozně čtivé. ;)
Líbili se mi Dante a Ari, líbili se mi jejich rodiče. Ariho části byly někdy smutné, Dantovy šílené. Líbila se mi obálka. Asi jsem to četla v té správné náladě. Tolik k tomu, že 5* je tak akorát. ;)

18.11.2018 5 z 5

Zlato Apačů Zlato Apačů Joseph Alexander Altsheler

2018/62
Mám ráda tyhle staré dobrodružné knížky. Na jednu stranu ano, je to všechno podobné a spousta věcí je až úsměvných, jak dnes neplatí... Ale je to fajn. ;) 4,5*

14.11.2018 4 z 5

Cantervillské strašidlo a jiné prózy Cantervillské strašidlo a jiné prózy Oscar Wilde

2018/61
Mám ráda styl Oscara Wildea. Je to tak nějak oddechové, ale stejně vám to něco dá. Dekadence na každém kroku hned vedle hluboké myšlenky a bůh ví co ještě. ;) Asi nejvíc se mi líbil dovětek, či co to bylo, "Fatální dar" - ta pohádková moudrost o muži, který vypráví lidem, co viděl. A samotná povídka "Strašidlo Cantervillské" má výbornou rozhlasovou hru, kterou určitě doporučuju.

Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak přijde doba šťastných chvil
a klidný bude Canterville.

09.11.2018 5 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

2018/57
Kniha úplně mimo můj žánr, ale bylo to fajn. A "fajn" je právě to slovo, které Annu a její příběh vystihuje. Byla to příjemná oddechovka, měla něco z hororu, něco z YA. Nic nového, co by změnilo celý náš světonázor, ale na deštivý večer ideální. Zásadní plus je dle mého v tom, že hlavní postavou je Cas, a tedy kluk. Z pohledu dívky by to asi byla jen tuctovka s Mary Sue v hlavní roli, ale takhle můžu s čistým svědomím doporučit. ;)

09.11.2018 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

2018/56
Jestli jsem kdy psala, že nějaká kniha je krásně graficky zpracovaná, pak to nebylo nic proti Trnité řeči. Tohle je totiž skvost!
Nejvíc se mi líbila Ayama a trnitý les a Princ vojáček.

09.11.2018 4 z 5

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

2018/55
Zklamání. Sice mi nevadila francouzština, protože trochu rozumím, nicméně to na věci nic nemění. Hlavní hrdinka (bohužel stejně jako ostatní postavy) mi byla od začátku hrozně nesympatická (se svým přístupem "zranit sebe přece není vzpurnost" - no kde to jsme?), další Mary Sue trpitelka... A ten milostný cosi-úhelník mi taky lezl na nervy.
Postava Toma, kterého jsem si asi oblíbila nejvíc oproti tomu téměř nevystupuje. Někdy se prostě stane, že charaktery nejsou dobře zvládnuté - a pak to jistí zajímavá zápletka. Ale tady se nepovedlo ani jedno.

(Jinak kniha "Bestie je zvíře" má velmi podobnou atmosféru, ale za mě je mnohem lepší. Chcete-li si tedy spravit chuť, doporučuju k přečtení.)

09.11.2018 2 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

2018/43
Je to Kulhánek, tak je to kvalita - platí jako vždycky, o tom žádná. Nicméně tenhle díl je na jeho poměry nějak táhlej a hlavní postava je zvlášť ze začátku strašná máčka (ano, název 'Dobrák' je na místě). Pořád se jen někam cestuje a mohlo by být víc akce.
Jednoznačně nejlepší je část ve vojenském skladu! A samozřejmě Jonáš a Saladin. ;)

P.S. pamatujete si z Nočního klubu (tuším z dvojky), jak Tobiáš dělá korektury Cestě krve a nakladatel mu vytýká množství much? Tehdy se mi zdálo, že víc než v Nočním klubu jich nikde prostě nemůže být. Naivka!

20.10.2018 4 z 5

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

2018/44
Super pokračování, o dost lepší než první díl. V půlce se to úžasně rozjede a to je pro mě v celé sérii jakýsi zlom, kdy hlavní hrdina opravdu (konečně) přestává být ten Dobrák. Na to čekám celou dobu! Sice se ještě furt cestuje sem a tam, ale jak zmiňuje v komentářích někdo přede mnou: Kulhánek přepnul na FORSÁŽ - to je svatá pravda.

20.10.2018 5 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

2018/45
Totální pecka! Za mě se pan Moudrý zhostil pokračování prostě dokonale. A upřímně, třetí díl se mi zdá lepší, než oba předchozí dohromady. Jestliže Kulhánek v minulém díle přepnul na FORSÁŽ, pak tady Moudrý zjistil, že Kulhánek ceslou dobu mačkal špatný tlačítko a přepnul doopravdy. Akce střídá akci, ona 'Cesta krve' je konečně tady, krve a pavouků dost a dost. Ten druhý hláškuje od začátku do konce, Saladin je každou stránkou chytřejší... Nevím, co víc si od téhle knížky přát. 5*

20.10.2018 5 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

2018/49
Třetí díl opět krásný, tyhle ilustrace prostě miluju! Kvalit jedničky už nedosahuje, ale zklamaní určitě nebudete. Další příběh Hildy (tentokrát i s maminkou) je ideální jednohubka do deštivého odpoledne. Těším se na pokračování!

20.10.2018 4 z 5