RemiBlack RemiBlack komentáře u knih

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

2020/5
Je to Shakespeare, co víc říct? :) Jsem trošku zklamaná, protože po začátku R&J, který byl vážně vtipný, je tohle o něco slabší kafe. Má to nepromyšlené části, které bych se neodvážila napsat ani do školní slohovky, ale to už tak u klasik bývá. Líbí se mi ta šílená překombinovanost. Hra ve hře, zamilovaní každý do každého. Některé repliky jsou prostě ze zlata.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

2020/4
Jednou jsem byla v knihovně a říkala jsem si, že chci být vzdělaná. Here we go, Shakespeare. :)
O R&J jsem se kdysi učila, byla jsem tehdy se školou i na baletním vystoupení. A byla to hrůza. Od té doby jsem brala za hotou věc, že R&J patří na literární dno.
Pak jsem na netu viděla nějaké narážky a tak. Docela vtipné to bylo, tak jsem si řekla, že to zkusím. Co se může stát, že?
A, drazí spolučtenáři, snad nikdy jsem nebyla tak překvapená. Proč mi nikdo neřekl, o čem to doopravdy je? První polovina knihy je čistá komedie, jeden velký dvojsmysl, hra se slovy a vtipy nízké povahy, které jsou ale v klasické literatuře mnohem zábavnější, než v reálu. Romeo je věčně zamilovaný pako, a všem okolo z toho jde hlava kolem. Přísahám, že Mercutio nad tím protáčí oči dodnes. Julie je sarkastická. Benvolio je jediný při smyslech a musí řešit problémy, které všichni okolo vytvoří. A Mercutio je prostě legendární.
Upřímně, když se Mercutio objeví naposled, hra pro mě končí. Zbytek všichni známe, začíná ta tragická část. Ale za tu první mi to stojí - snad je to tím, že jsem nečekala, že bych se vážně u R&J mohla smát.
Co dodat na konec? ČTĚTE PŘEKLAD PANA HILSKÉHO! :)

02.02.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

2020/3
Povinná četba, k maturitě dobrá, ke čtení moc ne.
Máj mě příliš nezaujal. Příběh je negativní od začátku do konce a reakce Jarmily byla přehnaná. Bylo by zajímavé rozvinout spíše Vilémovu minulost, popřípadě věnovat větší část souboru duchů. Dávám plus za to, že se to vážně rýmuje.

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

2020/2
Povinná četba, ne zrovna dobrá, ale ani žádná hrůza.
Nicméně je podle mého příliš krátká na to, aby vyvolala nějakou silnou reakci. Myslím si, že v dnešní době by určitě neobstála jak před čtenáři, tak před kritiky. Postavy jsou ploché, bez motivu a minulosti. Není dostatečně vykresleno prostředí, které je jinak jednou z největších předností. Zásadní nedostatek vidím v tom, že jsme se nikdy nedozvěděli původ tajemství tří karet. Jde o matematický princip, či kouzlo?
Pár věcí ale bylo i zábavných. K maturitě se hodí.

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

2020/1
Dočetla jsem ji tak půl hodiny po půlnoci, takže se počítá do letošního roku. Tečka.
Mě se ten příběh líbil. Strašně mě překvapilo, že je to vlastěn mega origiální. Protože co si řeknete když jsou v knize andělé? Cliché. Hlavní hrdinka s kouzelnými schopnostmi a modrými vlasy? Cliché. Chiméry? Kouzelně plněná přání? Láska na první pohled? Cliché.
Ale ono to dohromady dává tak skvělý mix, že je to vlastně originální. Taky dávám bonus za Prahu. Mělo to své mouchy (Akiva mě vážně moc nezaujal, to už mě víc bavil Kazi), slepá místa atd. Ale zábavné to bylo určitě . 4,5*

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

2019/47
Eliza má neskutečně originální obsah. Ne, že by byl tak nečekaný, ale prostě se v kniháh nevyskytuje - vlastně znám s podobnou tematikou jen Fangirl. A je to tematika, která je mi velmi blízká. To je taky jeden z důvodů, proč dávám 5*. Lidi, co tvoří na internetu, znají další lidi online a mají tam svůj vlastní svět. To je o nás. Měla jsem u čtení občas hrozně nostalgický pocit. Samozřejmě, nikdy jsem neměla světoznámy komiks, kterým bych se mohla živit. Ale i tak jsou některé zážitky pro všechny 'tvůrce' podobné. :)
Konec mi přišel trošku cliché - ne skrze nějakou romantiku nebo tak, ale kvůli tomu, co udělali Elizini rodiče. V duchu jsem musela praštit hlavou do zdi. A znovu. Wallace se v té chvíli choval jako totální idiot, Eliza zase přehnaná. Byly tam i další otravné věci. Třeba pojem 'LadySouhvězdí' mi vypálil oči. Takový věci se nepřekládají. To je nepsané pravidlo.
Z jiného soudku, Max a Emma byli prostě skvělí. Jejich linky by zasloužili vlastní knihy.
Eliza pro mě vždycky bude něco. Jako jistě, je to trošku pitomá YA story, ale mě si získala úplně. ♥

02.02.2020 5 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

2019/46
Kirké se mi docela líbila. Má nádhernou obálku. Solidní 3,5*.
A pro milovníky mytologie je to must-read. Ten příběh je zajímavý, určitě poznáte styl Madeline Miller, pokud jste od ní již něco četli.
Možná právě to je můj problém - srovnání s druhou knihou paní MIller, Achilleova píseň. Protože Achilles a Patroklos, jejich příběh je úžasný, dokonalý a jedinečný. Oproti tomu je Kirké hrozně obsáhlá a trochu táhlá kniha. Nicméně když od toho srovnání odhlédnu, Kirké má svůj vlastní půvab, který spočívá v jiných věcech.
Přečtěte si ji a rozhodněte sami. :)

02.02.2020 4 z 5

Nejkrásnější řecké báje a pověsti Nejkrásnější řecké báje a pověsti Jaromír Slušný

2019/45
Řecká mytologie, to já můžu. Miluju ty příběhy, různé detaily a atmosféru kterou vytváří. Nicméně mýty my přece známe, jde nám spíš o to, jak jsou v příběhu zabalené a to je taky to, co musím hodnotit. (a za co strhávám hvězdičku)
Samotné zpracování příběhů je fajn (i když mě už pak hodně vadily ty začátky kapitol - vždycky úvodní odstavec o ničem). Ale. Ty. Chyby. Neprošla ta kniha korekturou nebo jak?
Zakončeme to něčím pozitivním. Ilustrace jsou úžasné, skvělé a výborné. A na můj vkus (i přes tu úpravu) je to hezčí, než klasické Řecké báje a pověsti pana Petišky. Doporučuji.

Solitaire Solitaire Alice Oseman

2019/44
Well, není to žádná lovestory, jak se píše na obálce. Ale k čemu mi ta informace je?
Přidávám se k ostatním, kteří jsou po přečtení prostě... zmatení. Co to poslední dobou je za trend, že hlavní hrdina si jede na úplně jiné vlně, někde hluboce v depresi? Mně to nepřijde cool. Kdyby to byl aspoň takový ten 'edukativní styl', kdy se problémy nějak řeší? Ale on si toho u Tori prostě nikdo ani nevšiml. Všichni byly docela mimo a celá Solitaire myšlenka... vlastně taky.
Jeden z mála, kdo to ještě bral reálně byl kupodivu Charlie - jeho linka by si zasloužila mnohem víc prostoru (já vím, Srdcerváči, ale tohle chce ještě něco jiného).
Mám z toho podobný pocit jako z knížky Nesvá (E. Lockhart). Kdy to čtení je fajn, kniha se čte rychle, občas vás něco pobaví nebo zaujme. Ale čím víc jste v tom, tím divnější ten příběh je. Jakože, špatně divný. "Na zdi byl pavouk, otočíte se, už tam není. Kde teda je?" typ divnosti. Ew.
Takže místy se to dalo. Ale celkově prostě ne. 2,5*

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

2019/43
Dvojka jde prvnímu dílu v patách a drží nastavenou laťku. Byly tam moc pěkné momenty, které vážně zahřály u srdíčka. ;) Nick a jeho maminka, například. Zaslouží si ty stejné komiksové 4*.

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

2019/42
Srdcerváči mají jednu nekonečnou výhodu, a to že jsou komiks. Protože pro všechno malovaný mám trochu slabost a speciální stupnici hodnocení.
Ale upřímně, ta grafika není můj šálek čaje. Je fajn, ale ne top. Na druhou stranu, vzhledem k délce příběhu to chápu.
Charlie a Nick jsou milí kluci (jak jinak :)). Milej je i jejich příběh, přestože je o \'vážných tématech\'. Ale je to celý hodně jednoduchý. Já vím, že v komiksu prostě nejde vyjádřit to, co psaným textem. Nicméně pro mě je to vážně škoda, protože hodnocení píšu zpětně a pomalu už nevím, o čem ta kniha byla.
Takže za mě dobrá jednohubka na odpoledne. Ale něco tomu chybí.

02.02.2020 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

2019/41
Vlci jsou fajn. Na Bratrstvo to nemá, ale čte se to dobře. ;)

02.02.2020 3 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

2019/40
Právě jsem dočetla a ještě to ve mně všechno zmateně víří. Tak pardon, jestli to zavíří i tady... ;)
Mám ten příběh ráda, i když konec mě zmátl (sladkej a smutnej cliffhanger? Je to vůbec povolený dělat čtenářům?). Není to klasická fantasy, ale ani Theo není klasický spisovatel, že. :) Myslím, že Oskeruše má ještě obrovský potenciál a místo pro moře detailů do dalšího dílu. Určitě ne všechno bylo dokonalé - nemyslím to nijak zle, fantasy je za mě jeden z nejtěžších žánrů vůbec. Přesto mi přijde Theův styl takový známý, hrozně příjemný na čtení. :) A kdo má pak vydržet to čekání na další díl?
Ale i když je u fantasy většinou pro čtenáře nejatraktivnější ten nový svět, všechny jeho možnosti a příběhy... Nejvíc se mi líbily postavy.
Všechny tři hlavní hrdinové mě nechaly se do nich zamilovat a prožívat to s nimi. ;) A ta jména! Asi je zvláštní chválit takové drobnosti v knize, ale tenhle výběr je prostě úžasný. Stejně jako trailerová písnička (určitě si ji pusťte, protože jestli chcete vědět, o čem Oskeruše je, dostanete to nejhezčí vysvětlení).

04.10.2019 5 z 5

Ílias Ílias Homér

2019/39
Ílias je kniha pro ty, kteří ji chtějí číst - jak už to u klasik bývá. Takže jestli ji neradi máte někde jako povinnou četbu, radši si opište obsah z internetu a nedělejte si násilí a špatný obrázek o příběhu, který musíte číst v tom pravém rozpoložení. ;)
Mám ráda řeckou mytologii. Bohové se hádají mezi sebou, lidé se mezitím stávají hrdiny... :) A příběh Achillea, rychlého v běhu; Patrokla, nejlepšího z Řeků; moudrého Nestora, krásné Heleny a Bríseovny, Dioméda, Odyssea a všech dalších hrdinů z obou stran barikády je jeden z nejlepších.

P.S.: A o tom koni tam vážně není ani slovo, není to zvláštní? ;)

19.09.2019 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

2019/32
Tak já nevím. Na jednu stranu, je to zajímavá knížka, mimo tu mou komfortní bublinu. Ale já mám tu bublinu docela ráda... ;)
Sice vím, co je to larp a tak podobně, ale nějak extra mě tahle knížka nezaujala. Některé postavy mi vůbec nesedly, ale jak říkám, změna žánru občas nezaškodí. :) Asi jen nejsem na tyhle duchařsko-"hororové" typy.

03.09.2019 3 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

2019/36
Všimli jste si někdo toho šíleného čísla u počtu stran? A přece se to četlo tak rychle, svižně a příjemně. Marissa Meyer prostě umí! :)
Nikdy jsem nepřišla na chuť Jacinovi a Cinder, ale knížka celkově mě hodně bavila.
Doporučuji, nenechte se rozhodit tou délkou!

03.09.2019 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

2019/35
Cress je skvělá postava. Cinder a Scarlet, to jsou hrdinky, typické knižní rebelky. Ale Cress? Zlatíčko, dívka v nesnázích. Perfektní hackerka. A co teprve Thorne? :D
Někdy kolem poloviny mi chvilku přišlo, že už je to kapku překombinované (na to, že Měsíční kroniky jsou taková oddechovka). Ale sečteno a podtrženo, líbí.

03.09.2019 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

2019/37
Tahle knížka, to je vážně něco neskutečného. :) Krásnosmutné, ale přece smutnokrásné.
Taková jiskra, která ve mně znovu zažehla lásku k mytologii a příběhům.
Prvních sto stran, to je takové milounké vyprávění. Asi aby nás připravilo na zbytek. - Protože to je to nejkrutější u téhle knihy. My přece víme, jak to končí.
Spousta slz a spousta úsměvů. Jedna z nejlepších.

03.09.2019 5 z 5

Příběhy rytířů kulatého stolu / Histoires des chevaliers de la Table ronde Příběhy rytířů kulatého stolu / Histoires des chevaliers de la Table ronde Chrétien De Troyes

2019/38
Upřímně, nevím, jak tuhle knížku ohodnotit. Pokud se chcete přiučit francouzštině, pak můžu doporučit.
Ale vzhledem k tomu, že text je zrcadlový, mám velkou výtku. Překlad je jenom volný, takže bez překladače to není nic extra. A samotná čeština je vyloženě otřesná (nejenže jsou tam chyby, ale ten text zní hrozně divně).
Pro *pouze* vzdělávací účely, ano. Pro četbu, ne.

29.08.2019 4 z 5

2022/39
Ještě lepší, než jsem si pamatovala. Doporučuju, je to fajn spooky čtení, a na to, že je to YA, i docela drsné. Holly Black prostě umí.

2019/31
První polovina knížky mě moc nechytla. Ale v momentě, kdy do děje vstopí město chladu, se to prostě rozjede. A pak už je to jednoduše skvělý!
Holly Black má styl psaní, který se výborně čte. Tak nějak pohádkově, ale zároveň se spoustou napětí, akce... A ty postavy! Tana, Gavriel, Winter, všichni.
Takže jestli vás nechytl začátek, dejte jí ještě šanci a nebudete litovat! :)

22.07.2019 5 z 5