RemiBlack RemiBlack komentáře u knih

Tábor smůly Tábor smůly Jaroslav Foglar

2022/21
Je to soubor takových útržků, zážitků a historek z různých období. Spousta z nich je vtipná/nostalgická (hlavně příběhy z táborů), jiné mě zase tolik nezaujaly (třeba to Švýcarsko). Je fakt, že jsem to měla čekat, ale chyběl mi tam nějaký příběh a pár stabilních hlavních hrdinů. Foglarovek mám doma spoustu, tak jsem si říkala, že jako kratičkou knížku do čtenářské výzvy nějakou vyberu, a tahle vyhrála.

22.06.2022 3 z 5

Přístav nebezpečí Přístav nebezpečí Ian Livingstone

2022/20
Můj první gamebook (kde byly celý můj život?). Líbilo se mi, že je to takové RPG na papíře, které si můžu zahrát na dovolené nebo prostě doma. Ale na rozdíl od RPG hraných skupinou lidí je tady omezené možností možností (což dává smysl, protože jinak by kniha byla nekonečná, ale když mám nápad, jak situaci elegantně vyřešit, jenom není v nabídce, tak je to na nic). Nemůžu porovnat s jinými díly žánru, ale přišlo mi, že tady bylo hrozně moc situací, které vyžadovaly štěstí a správnou volbu (hodně situací, které najednou bez varování měly ukončit dobrodružství), takže kolem poloviny jsem se přestala vracet, a prostě jela po správných možnostech... Líbilo se mi ale házení kostkama (i ty kostky vytištěné v knize) a vibe té knihy. Je to zase něco úplně jiného. :D

21.06.2022 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

2022/18
Můj úsudek bude značně ovlivněný tím, že jsem knihu přečetla už několikrát. Zase si teď ale všímám více detailů. Poprvé se ke mě kniha dostala pár měsíců po svém vydání, čili nějaké 4 roky zpátky, a tehdy jsem si ji zamilovala. Je to milé čtení, zpracovává vtipná i vážná témata, a podle mého názoru dobře. V něčem mám blízko k oběma hlavním hrdinům, a Kittova maminka u mě pořád vede jako skvělá vedlejší postava. Teď, když to čtu jako starší, mi sice některé části přijdou víc přitažené za vlasy než tehdy, ale příběh mě dostal do tak příjemné a nostalgické nálady, že si nebudu ani stěžovat. Třešničkou na dortu je pro mě epilog, na který mají čtenáři dost rozporuplné názory. Takovéhle konce na knihách miluju, a autorovi tleskám. 5*
(2022/19 Cool for the summer - Dahlia Adler, připadalo mi, jako bych poslouchala příběh, co se stal někomu z mých známých, bylo to uvěřitelné (v rámci možností). Ale upřímně, moc mě to nechytlo. Postavy byly zajímavější, než bych čekala, ale nebylo to tak relaxační, jak bych chtěla. Brzo na ni asi zapomenu... 3*)

03.06.2022 5 z 5

Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Robert Asprin

2022/17
Pokračujeme tam, kde nás zanechal první díl, a tentokrát s ještě větší dávkou šíleností. Je to příjemná odpočinková braková fantasy, čili jeden z mých nejoblíbenějších žánrů.
Můžu se směle podepsat pod předchozí komentáře - očekávejte milé, nenáročné čtení, a nebudete zklamáni.

03.06.2022 3 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

2022/16
Dlouho dlouho jsem čekala, než se zase pustím do nějaké brakové fantasy (v dobrém slova smyslu), a konečně se mi to povedlo. Je to jednoduché, zábavné, oddechové. Velmi podobná mi přijde série Ebenezum (Craig Shaw Gardner), o čaroději s alergií na magii, která má učně, a musí se prokousat různými šílenými situacemi. Ebenezum mě asi bavil o kousek víc, ale tohle je taky fajn.

03.06.2022 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

2022/15
Předposlední kniha, co mi chyběla k maturitě. RUR mě bavilo o něco víc, ale já Čapka obecně moc nemusím. Je mi jasné, že to byl cíl, ale jsem v tomhle jednoduchá a prostě nemám ráda špatné konce (ani konce alarmující proti válkám a zmanipulovaným davům). Postavy nesympatické, doba smutná.

03.06.2022 2 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

2022/14
Už dlouho jsem se do Dresden files chtěla pustit, a nakonec mě k tomu přiměla až potřeba dát si někdy o svaťáku pauzu. :D Takže jsem přeposlouchala audioknihu, a vůbec to nebylo špatné. Harry je pro mě příjemný hrdina, i vedlejší postavy mě chytly. Je to sice takové docela jednoduché čtení (poslouchání), ale přesně to jsem chtěla. Doufám, že k dalším dílům se nedostanu zase za dva roky...

03.06.2022

Prvák Prvák Douglas Rees

2022/13
Kupodivu jsem jako první přečetla Druhák, a to spíš náhodou, ale líbil se mi. Prvák se mi jen tak sehnat nepodařilo, ale e-knihy v angličtině to jistí. ;) Z druhého dílu jsem prakticky veděla většinu toho, o čem byl Prvák, ale vlastně mi to ani nevadilo. Oba díly jsou docela příjemná oddechovka na odpoledne, člověk se u toho tak uklidní. Postavy fajn, příběh taky, co víc si můžeme přát... Jen škoda že nejsou víc než dva díly.

26.03.2022 5 z 5

Druhák Druhák Douglas Rees

2022/12
Storytime: Kolem téhle knížky jsem v našem místním antikvariátu chodila snad několik let a vždycky jsem si řekla, že to bude nějaká příšerná YA kvality na stupnici od 1 do 10 tak -6. Well, well, well... Nakonec jsem samozřejmě neodolala, a bylo to dobře investovaných 20 Kč. ;)
Je to totálně oddechová literatura, do které jsem šla více méně bez očekávání, ale bylo to příjemné. Příběh jasný s jednoduchou linkou, zajímavá témata (i když 'upírská střední' sama o sobě křičí tuctovost), a i docela příjemné postavy.
Jako objektivně to není 5*, ale zpříjemnila jsem si odpoledne, takže za mě fajn.

26.03.2022 5 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

2022/11
Upřímně nevím, co mě na téhle novelce tolik chytlo. Objektivně asi nemá na 5*, ale zastihla mě v dobrém rozmaru a celý se mi to vlastně líbilo. :)
MtG znám vlastně jenom podle jména a tak netuším, jestli ten příběh zapadá do něčeho většího a podobně. Ale má to dobrý námět, skvělé postavy (Davriel a slečna Highwaterová jsou absolutně geniální) a pěkně vybudovanou - tak správně tajmenou, trochu creepy - atmosféru. Seděla mi i délka, je to taková jednohubka.
Jediné co mě zajímá, je, kdo to "přeložil" a kdo tomu (ne)dělal korektury. Někdy jsou věty divně kostrbaté a tolik chyb v textu jsem dlouho neviděla. Kdyby to někdo hodil do Wordu a opravil, aby to tolik nebilo do očí, byla by to záslužná činnost.

04.03.2022 5 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

2022/10
Sice mi trvalo strašně dlouho ji přečíst (tyhle knížky bývají malinký A6 na dvě odpoledne, tato je jinej kalibr), ale byla to pecka. Postavy příjemné (nebo pěkný mrchy na těch správných místech), zápletka cool, hodně zbraní a dobrých historek. Člověk se navíc dobře odreaguje. Jen tak dál. :D

22.02.2022 5 z 5

Balada o žaláři v Readingu Balada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

2022/9
Mám ráda Wilda, a líbilo se mi, že se to pěkně rýmovalo, vystihnutí všeho... Dokonce budu znít posh a řeknu, že úchvatně zachytil syrovou atmosféru. I tak dávám mizerné hodnocení, protože prostředí Readingu a situace vězňů byla hrozná. Nekritizuji dílo, ale spíš situaci. Z toho by jako zlomený člověk vyšel asi každý.

21.02.2022 1 z 5

Zjevení démona Zjevení démona Taran Matharu

2022/8
Kdysi dávno, když u nás série Učedník vycházela, jsem si dostala k narozeninám. Učedníka jsem přečetla, ale místy se mi zdál takový docela průměrný, tak mi Zjevení démona dlouho jen tak leželo na poličce. Teď jsem se k tomu vrátila a musím říct, vůbec to nebylo špatné.

18.02.2022 4 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

2022/7
K téhle knize jsem se konečně dostala asi po čtyřech letech, co ji mám. Má zajímavý neobvyklý námět (YA western, pecka), postavy nejsou otravné (což z pohledu čtenáře staršího než hlavní hrdinové beru jako velké plus), celkově docela příjemné čtení, i když trochu průměrné čtivostí. Solidní 3,5*, zvlášť čtenářům tak kolem 15 doporučuju.

05.02.2022 3 z 5

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

2022/6
Jak píší ostatní - těžko hodnotit dílo, ze kterého se zachovaly pouze střípky. Mám ráda řeckou mytologii a proto jsou mi některé části blízké; jiné mě moc nezaujaly. Pro jednou jsem v knize přečetla i doslov. Dozvědět se něco ze Sapfina života je zajímavé, nicméně dost poznamenané dobou napsání (oh yeah, *Sapfó* from *Lesbos* couldn't have been more straight, am I right, my fellow historians? ;)).

02.02.2022 3 z 5

Sny andělů a chimér Sny andělů a chimér Laini Taylor

2022/4
První díl jsem rozečetla v roce 2019 a konečně můžu říct, že mám tuhle sérii dočtenou. Ani to nebylo nějak špatné, ale nevím, jestli mi nesedl styl nebo co se to stalo, ale všechny knihy se mi četly hrozně zdlouhavě. Některá zakonční byla cliché, jiná docela cool. Líbilo se mi, že autorka dokázala pospojovat různé příběhy tak, aby do sebe nakonec zapadly. 3,5*

28.01.2022 3 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

2022/3
Povinná četba, ale ne tak hrozná, jak bych čekala. Myslela jsem, že jenom odněkud zkopíruju obsah. Ale nakonec jsem viděla film, četla všechny možné obsahy na netu, jeden jsem napsala a knihu ještě napřeskáčku prolistovala 'pročetla'. Bavila mě postava Jarušky.

28.01.2022 3 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

2022/2
Přečteno kvůli maturitní četbě. Z klasické literatury mě baví spíše ta starší, tohle mi zábavné nepřišlo. Kniha se mi příliš nelíbila, popisy a složitá souvětí mi často připadala nudná. Pasáže strýce Pepina, kde je vidět typický Hrabalův pábitel, mě nezaujaly už vůbec a často jsem je přeskakovala, protože čtenáři vlastně nic nového nepřinesou. Charaktery postav mi přišly nereálné, převážně Maryša (např. když na začátku knihy maluje lidem obličeje krví a směje se, jako by to bylo nějak zábavné).

16.01.2022 1 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

2022/1
Přečteno v rámci maturitní četby. O válečnou literaturu se nezajímám, další osudy rodiny mi přišli poněkud nepravděpodobné (nákupy rybníka, králíků), většina povídek mi přišla smutná (ano, vím, že jsou realistické, ale obyčejně vyhledávám veselé příběhy). Za mě ne.
A těch ryb bylo nakonec už taky moc.

16.01.2022 1 z 5

2021/16
Hezká doplňková kniha, rychle se čte, má pěkný příběh, zábava na jeden večer. :)
(2021/17
Pumpkin Heads - Rainbow Rowell)

13.10.2021 4 z 5