RemiBlack RemiBlack komentáře u knih

Přístav volá Přístav volá Jaroslav Foglar

(SPOILER) 2023/49
Není to moje oblíbená Foglarovka, ale má svoje hezké momenty. Modrý život se mi taky hrozně líbí, jako děcko jsem to několikrát zkoušela. ;)

(SPOILER!!!) Škoda, že to končí tak, jak to končí. Kluci se konečně skamarádili (už mi z toho Jiřího "co mám jenom dělat, on je Vilemín tak skvělej, tak ctnostnej, tak hezkej, tak dokonalej, co bych dal za to být s ním kámarád" šla hlava kolem), a teď tohle. Mohli si aspoň dát adresu a psát si, nebo něco... U knih pana Foglara často používám výraz "úsměvné", a tady ho využiji taky. Láďa Vilemín je jak svatý obrázek, dokonalost sama. Už mi chybělo jenom "má svaly jak flašky od kofoly". :D

01.01.2024 3 z 5

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

2023/50
Kdysi jsem knihu asi už četla, ale pamatovala jsem si jedině to, že hlavní hrdina má na začátku nějaký úraz, což mě dost odrazovalo od dočítání. Denny ale všechno zvládne a brzy se ze zranění otřepe, a příběh skutečně začíná.
Možná právě proto, že jsem neměla velká očekávání, tak se mi kniha líbila. Ať už to byl vedoucí Saturnu, Roman; náš mladý spisovatel Denny, Altar, Viktor nebo i Špuntík, byli to milí kluci a dobře se mi o nich četlo. Elviho osud byl taky dobrá skoro-detektivka. Místy je to úsměvné, stejně jako dnes všechny knihy pana Foglara, ale tak v tom je to kouzlo, že. :)

01.01.2024 5 z 5

Zrádný mýtus aneb Jak se to málem nevyplatilo Zrádný mýtus aneb Jak se to málem nevyplatilo Robert Asprin

2023/36
Sice jsem tenhle díl četla hrozně dlouho, na to jak je to krátká knížečka, ale i tak musím říct, že se mi fakt líbil. :) Zaprvé, upíři jsou mega skvělí, a zadruhé, je to vážně dobré čtení na vypnutí mozku a odreagování se.
Zase se tady potkají naši oblíbení hrdinové a řeší šlamastyky, do kterých by se nemuseli dostat, kdyby se trochu (míň) zamysleli. Fantasy + komedie + brak je asi můj oblíbený žánr, takže můžu doporučit.

06.10.2023 5 z 5

Poklad černého delfína Poklad černého delfína Jaroslav Foglar

2023/29
Docela pěkně čtení, i když celkem průměrné. Začátek mě zas tak nechytl, ale zase musím říct, že popisy částí hry Pokladu Černého delfína mě bavily dost. Asi něco podobného zkusíme příští rok děckám na táboře připravit. :)

02.08.2023 3 z 5

Netěhotná Netěhotná Jenni Hendriks

2023/24
Stejně jako u Zachraňte Steva, i tentokrát jsem do knihy šla s nízkými očekáváním, a pak se mi příběh fakt líbil. Je to odpočinkové, trochu nereálné, ale zároveň realistické na těch správných místech. Chatrné (ne)přátelství Veronicy s Bailey bylo vážně hezky zpracované, četlo se to krásně rychle, a celkově to naplnilo moje očekávání.

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

2023/17
Do knihy jsem se pustila znovu po šesti letech, uprostřed zkouškového, kdy jsem nutně potřebovala vypnout mozek od učení.
V tom roce 2017 se mi kniha neskutečně (!) nelíbila. A i přesto, že některé moje výtky stále platí (Percyho nejdřív nikdo nebere vážně a nic mu nechce říct, pak je zas najednou neskutečně silný, monstra jsou zase dost hloupá), tak tentokrát můžu s čistým svědomím říct, že se mi to líbilo.
Věřím, že tomu pomáhá taky fakt, že teď jsem četla anglicky. Ať tak nebo tak, byl to hezký příběh o přátelství, odvaze atd., a dlouho se mi nestalo, že se postupem série její hlavní postava stala zároveň i mou oblíbenou.

Temné sestry Temné sestry Krystal Sutherland

2023/16
Zase jednou jsem vzala do ruky knihu s pocitem, že podle názvu to beztak bude blbost, a že si z toho udělám srandu. A pak na zadní straně bylo napsané, že kniha se bude líbit fanouškům Holly Black. Obsah zněl zajímavě, a tak jsem to zkusila.
To s Holly Black můžu s radostí potvrdit, atmosférou se to do stylu Nejtemnější části lesa atd. dost trefilo. Příběh se mi líbil, místy byl dost creepy, jindy zas moc ne, ale mně to vyhovovalo. Postavy mi přišly zajímavé, a i když jsem rozuzletí vymyslela podle různých narážek už dopředu, tak mě nezklamalo.
Můžu doporučit!

01.08.2023 5 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

2023/15
Velice jednoduchý příběh, trochu kýčovitý, trochu klišé, hodně prvoplánový, ale hezký. Přesně to jsem čekala, také jsem to dostala, a tak to neberu jako mínus. Líbilo se mi to přátelství mezi postavami, že Arekova hlavní vlastnost byla laskavost, a že to archetypy dost připomíná DnD.
Takže pokud v tom nebudete hledat něco extra hlubokého, nevadí vám trochu cringe překlad, máte volné odpoledne a chuť na trochu sladké magie, pak můžu doporučit. ;)

01.08.2023 4 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

2023/14
Až s odstupem se dostávám k hodnocení, ale asi je to dobře, protože nejdřív bych 5* určitě nedala. Příběh je to zajímavý - dlouho už jsem měla chuť na nějakou upírskou klasiku - ale na můj vkus se to hrozně táhlo. Byla tam spousta šokujících momentů, ale všechny byly zajímavé zhruba stejně, takže pak už to na mě nepůsobilo moc zajímavě a četla jsem to hrozně dlouho (to u mě většinou není dobré znamení).
Pak jsem ale ještě viděla i film, a vůbec se mi Interview s upírem zaseklo v hlavně na dlouhou dobu. A vzhledem k tomu, že na ni občas myslím i teď, po téměř půl roce, tak si dobré hodnocení asi přece jenom zaslouží.

01.08.2023 5 z 5

Bezvýznamná žena Bezvýznamná žena Oscar Wilde

2023/13
Nevím proč (teda vím, ale to je na dlouho...), nicméně tentokrát mi ten humor úplně nesedl. Každopádně Oscar Wilde umí, a jeho hry o anglické společnosti jsou moje oblíbené.

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

2023/12
Na Příběh Arthura Truluva jsem se chystala opravdu dlouho, ale rozhodně mě nezklamal. Je to hezké vyprávění, místy smutné, jindy plné naděje. To "citlivý román" dost sedí, a hezky se to čte. Některé postavy mi občas neseděly, ale o to lidštěji působily.

Selekce Selekce Kiera Cass

2023/10
Čteno ve francouzštině, spíš pro procvičení. Četlo se to rychle, ale (možná skrz jazykovou bariéru) moc mě to nechytlo. Ze začátku mi hrozně trvalo pochopit, že Amerika je tu jméno hrdinky a ne kontinentu, ale to je zas ta moje francouzština. :D

01.08.2023 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

2023/8
Je to asi poprvé, co nechávám přečtenou knihu bez hodnocení (a patřičně mě to štve), ale fakt nevím, jaké hvězdičky jí dát.
Protože mně se to líbilo! I když si připadám trochu nepatřičně když tohle říkám. Je to jako hodnotit, jestli se mi líbí Svět. S tímhle stylem vyprávění jsem se asi nikdy nesetkala, a i ten příběh mi přijde neskutečně originální. Ale zároveň to bylo... trochu o ničem?
I když to se asi tak úplně říct. Jen jsem asi čekala něco trochu jiného - nějaký velký plottwist nebo tak. V podstatě sledujeme Piranesiho zápisky (co musím určitě vyzdvihnout je ten systém datumů, to se mi dost líbilo), a jeho očima pomalu rozplétáme celý příběh.
A od toho se odvíjí celá moje rozpačitost. Piranesi nepřemýšlí jako my. Jak někdo zmínil pode mnou, 'moderní člověk se schopností dedukce' příběh může rychle rozklíčovat, a pak jen sleduje, jak se k témuž výsledku dostane Piranesi. Což by mi normálně vadilo, ale tady to dáva smysl, a je to zajímavě napsané.
Takže dějová linka je vlastně docela jednoduchá, ale přijde mi, že to ani není předmětem knihy, jako spíš samotná příležitost vidět chvíli svět Piranesiho očima a vidět jeho přemýšlení. Tu nezměrnou krásu Domu a jeho nekonečnou laskavost.
Je pravda, že tohle ve mě rezonuje víc, než spousta věcí, které se v knize stanou. Pak by se mi ale líbilo Dům pochopit ještě o něco hlouběji, o trochu víc animovaně.
O příběhu tu už raději nebudu říkat nic, na to je lepší udělat si vlastní obrázek. Každopádně atmosféru to má skvělou.

25.02.2023

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

2023/9
Tohle byla mile jednoduchá, vtipná knížka na jedno odpoledne, a i když jsem s ní dlouho váhala, tak jsem ráda že na ni došlo. :) Muffin a Koláčky mě fakt bavily, ale třeba Oskeruše mě tolik nechytla, tak jsem ráda, že můžu tady zase dát dobrý hodnocení.
Co si budem, asi to není nejhodnotnější literární dílo ever, ale příběh rychle ubíhá, je to vtipné, a postavy jsou super - a na tom mi záleží mnohem víc. Jediné, co mi občas lezlo na nervy, bylo, jak tajnůstkářský Luca byl ohledně celé záležitosti. Kdyby všem řekl, co to dělá, ušetřil by všem zúčastněným (včetně čtenáře) spoustu nervů. Taky těch položek na seznamu bylo chvílemi hodně. Ale zas o čem by to jinak bylo, že? ;) S tím taky souvisí, že Kit a Daniel jsou tady starší a rozumnější (jak v čem), a někdy mi chyběly jejich teenage varianty, které jsem si tak oblíbila.
Teď jsem ale vyčerpala asi všechna 'negativa', a dál můžu jenom chválit.
Přijde mi, že u všech autorových knih mají postavy takový zvláštní mix jmen, ale nějakým záhadným způsobem to pro mě vždycky funguje a přijde mi to cool. A cool mi přijdou i samotné postavy. Klidně bych ocenila i víc setkání s Dominikem nebo Alžbětou. A celkově se mi tohle dost trefilo do humoru, to je taky boží.
Další věc, kterou musím vyzvednout, je lgbt askpekt knihy. Protože i když kniha bezesporu představuje hned několik lgbt témat a postav (kudos!), tak je to všechno začleněné tak... přirozeně? Snažím se asi říct to, že je super, že už se píší i lgbt knihy, které mají zápletku úplně o ničem jiném, a jestli je hlavní hrdina trans nebo ne vcelku jedno. Nebo jako ne 'jedno', ale že už to nemusí být hlavní téma, a je to obyčejná součást knihy asi jako to, že postava pije energeťáky nebo že nesnáší lego.
Ještě se mi fakt hodně líbilo, jak postavy mluví. Ten jazyk středoškoláků mi přišel mnohem míň 'na sílu' než v mnoha jiných knihách. Fakt si dokážu představit, že některé ty věty používám v běžném hovoru. 4,5* :)

25.02.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

2023/7
Po dlouhé době jsem si dala HP rereading, a Tajemná komnata mě asi baví na papíře dokonce i víc než film. Normálně bych to říkala asi opačně, ale zrovna u Harryho Pottera jsou moje srdcovka filmy. 4,5*
Co víc dodat... Je to klasika, příběh ubíhá, čteno v angličtině. Oproti filmu je tu dost cool detailů, na které jsem už stihla zapomenout, tak to bylo hezké opáčko. :)

(2023/6
Supernatural: Nevermore - Keith R. A. DeCandido
Ačkoliv v mnoha ohledech nedokonalý, seriál Supernatural má u mě v srdci speciální místo. Tak jsem se odhodlala vyzkoušet aspoň první ze série novel, které seriál doplňují, a rozhodně nejsem zklamaná. Řekla bych, že je to takové průměrné čtení, ale vzhledem k tomu, že hlavní hrdiny už víc než dobře znám, tak se mi knížka líbila. Popisuje jeden z mnoha případů, které Sam a Dean řeší, typickým stylem prvních sérií, Monster of the Week. 4*)

07.02.2023 4 z 5

Bláznivý úplněk Bláznivý úplněk Jim Butcher

2023/5
Fool Moon jsem četla strašně dlouho (respektive na několikrát poslouchala audioknihu, a pak to četla ještě v papíru), a to mi z knihy určitě sebralo trochu nadšení. Ale jinak se mi příběh líbil.
Při poslechu audioknihy mi to přišlo až překombinované, pletly se mi postavy a tak, čili jsem v tom měla celkem zmatek. Při čtení se to ale zlepšilo, a případné zmatení rozhodně vyvažují cool postavy. Doufám, že se někdy brzo pustím i do dalších dílů. :)

05.02.2023 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

2022/36
Hraničářova učně jsem už jednou četla, a teď si dávám milé opáčko. :) Hořící most je pěkný příběh, super dobrodružné čtení pro čtenáře kolem těch 12 let, ale určitě nebude nudit ani starší. Příběh člověka vtáhne do děje, a postavy jsou skvělé. Všichni jsme si přáli schovávat se pod pláštěnkou jako Will nebo zajít k Haltovi na kafe. ;)
Pár věcí bych sice poupravila, ale nehodlám si stěžovat. Byla to jízda! 4,5*

(2022/37
Série Artemis Fowl patří k mým all-time-favorites, a tak, když jsem se dozvěděla o navazujících Fowl Twins (byť jenom v angličtině, ale to mi teď už sedí i víc), hned jsem se do ní pustila. A rozhodně nelituju! :D
Je to pěkné čtení pro mladší (ale mimo věkovku si to určitě můžete užít taky), s cool postavami a novou dávkou dobrodružství rodiny Fowlů.
Jediné, co je mi líto, je to, že v knize už v podstatě nevystupuje Artemis. No co, asi budu muset rereadnout i předchozí knihy. ;)

2022/38
Vampires Never Get Old: Tales with fresh bite - Zoraida Córdova
Antalogie o LGBT upírských příbězích. Některé byly i docela chytlavé, ale většina mě moc nezaujala, nebo byly vyloženě špatné. 2*)

08.09.2022 4 z 5

Upírova fotografie Upírova fotografie Kevin Emerson

2022/35
První díl Olivera Nocturna jsem už Merlin-ví-jak-dlouho měla na čtečce, a teď jsem se přes něho tedy konečně prokousala. Tématiku upírů mám ráda, zvlášť, když to nejsou romantiky. Ale už jsem na Olivera asi trochu stará, a vystupování hlavních postav mi moc nesedlo (přece jen je jim třináct, nebo kolik. Ale asi je to i stylem psaní, protože třeba u dualogie Prospera Reddinga mi stejný věk hrdinů vůbec nevadil).
Takže ano, věřím, že pro mladší čtenáře to může být cool čtení, ale mně to přišlo moc jednoduché/mírné (nepřekvapivě), nesedla mi Emalie, a moc mě to celkově nebavilo.

25.08.2022 2 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

2022/34
Knihu jsem dočetla už před pár dny, ale pořád si nejsem jistá, jestli mám dostatečný odstup, abych k ní s čistou hlavou napsala komentář. 'Seven Husbans of Evelyn Hugo' bylo totiž úplně mimo mou obvyklou čtecí bublinu.
Nedokážu vlastně ani říct, jestli se mi to líbilo nebo ne. Můžu zhodnotit leda tak linku Monique, a u té s klidným srdcem připouštím, že mě nezajímala skoro vůbec.
Ale příběh Evelyn? To bylo něco úplně jiného. Je to vesměs tragický příběh o ztrátě všech blízkých a o tom, kolik je člověk pro svoje sny schopný obětovat. Ale taky je to love story. A Evelyn je oběť, Evelyn je hvězda Hollywoodu, Evelyn je vypočítavá mrcha.
Evelyn je taky fiktivní herečka - ale pro mě kvůli tomu příběh nebyl o nic méně zajímavý - byl to prostě bulvár, a já jsem hltala každou novou informaci. Kdyby Evelyn Hugo existovala, tak mě její životopis taky bude zajímat, musím říct.
Ukončení linky Evelyn mě dostalo, jak ten její příběh pořád eskaloval. Ale ta 'reálná' část s Evelyn a Monique mě nějak neoslnila. Zvrat to byl nečekaný, ale možná jsem v té části byla už bezcitná mrcha taky. Chci tím říct, jednání Evelyn mi při *té záležitosti* nepřipadalo tak hrozné, jak ho vzala Monique.
Každopádně je to působivý příběh, a můžu říct, že docela stojí i za ten hype, co má.

25.08.2022 5 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

2022/33
Čteno v angličtině, a byla to jedna z těch knih, o kterých jsem si celou věčnost říkala, že bych je třeba mohla přečíst. No konečně jsem se k ní dostala.
First of all, bylo to lepší, než bych čekala. Myslela jsem si, že to bude taková další YA fantasy, a víc YA než fantasy. Což jako ano, co si budem, ale Harper nebyla taková ta typická nepříjemná slepice (má teda totální plot-armor a je to postavené na 'she's not like the other girls' stereotypu, ale tady mi to docela vyhovovalo), a Rhen byl namyšlený pitomec jenom občas a ještě takovým tím dobrým způsobem. A ta jeho jemnější stránka + kontrast arogantního prince a nejistého kluka mi hodně sedlo. Co nadělám, baví mě hurt/comfort.
I po fantasy stránce se autorka snažila - není to asi něco úplně nového a nečekaného, ale má vlastní svět 'on the other side', kapku magie a kapku středověku. Já to beru.
Z hlavních postav mi zbývá ještě Grey. Taky cool postava, loajální swordsman, zajímavé srovnání přístupu s Rhenovým...
SPOILER: a jsem fakt ráda, že i když tam byly určité hinty, tak nakonec nevznikl žádný milostný trojúhelník. Ale vzhledem k tomu, co níže zmiňuji o konci knihy, bych klidně vynechala jeho nově objevený původ a ukončila knihu po prvním dílu jako retelling. Bez dalšího vývoje do samostatné fantasy. KONEC SPOILERU
To mě přivádí k romantické lince. Samozřejmě tady je to na motivy Krásky a zvířete, což jsem čekala, což jsem dostala a což mi tedy vyhovovalo. Jako chvílemi jsem si říkala, jestli to nejde všechno moc rychle, ale jinak to udělat nešlo, to by kniha musela mít o 500 stran víc.
Klidně by to mohlo být i kratší, ale podle mě se to četlo rychle a dobře. Líbil se mi taky rozdíl v mluvě postav z našeho světa a víc archaický styl lidí z Emberfall. Možná to ale vyzní líp v originále, to nedokážu posoudit.
No a teď konec. Já jsem věděla, že kniha má další díly, ale nějak jsem se dostala k představě, že jsou to další retellingy a nenavazují na sebe, takže mě otevřený konec dost překvapil. Takhle, bylo to dobré a bavila jsem se, protože jsem chtěla oddechový příběh s 'she saves him not the other way around' námětem. Ale jak jsem počítala s jedním dílem, tak na pokračování vůbec nemám chuť, i když tohle bylo fajn.

10.08.2022 4 z 5