Ree Ree komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

V komentáři se objeví pár spoilerů.

Po dočtení téhle série se cítím nezvykle... prázdná. A rozhodně se bojím začít číst Šest vran, protože tady Bardugo zabila 90 % postav a s tím se nějak nemůžu smířit, když většinu jsem si zamilovala.
Začátek s "Asparágusem" mě neskutečně ničil a popravdě mě kniha opět začala bavit až se skvělým nástupem Nikolaje na scénu. A naprosto skvělé rozhovory s Baghrou!!! Jenže potom z příběhu zase zmizel a kvalita knihy o něco klesla. A to i přes úžasnou Zoju, která byla jediná, kdo děj nějak oživoval.
Nejsem si úplně jistá, jaké pocity ve mně kniha zanechala... Na jednu stranu jsem měla chuť mlátit hlavou o stůl, když někdo zmínil umocňovač, Alinin chtíč být mocnější nebo Ohniváka, na tu druhou jsem si užívala příběh Baghry, přítomnost Nikolaje a Zoji, dokonce se mi opět začal trochu zamlouvat Mal. A pak tady byl Temnyj! Říkala jsem si, že ho musím nesnášet. A po Baghře se tak i stalo, ale potom se zase objevil na scéně a byla jsem stejně v háji.
Co tady musím vyšvihnout, tak to je právě Temnyjova smrt. Prakticky vzato chtěli oba to samé - zachránit Ravku. Jen Temnyj to vzal za špatný konec, a když jsem tak pozorovala, jak se Alina díky své moci stává temnější a temnější, ani mě vlastně nakonec nepřekvapovalo, že se z něj stalo to, co se z něj stalo.

10.04.2018 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

První polovina knihy byla tak na tři hvězdičky. Ta druhá na čtyři, možná čtyři a čtvrt.
Cestování Aliny a Mala mě nijak moc nenadchlo a na Temnyje jsem byla stále naštvaná, že se z něj nakonec stal záporák celé série. Nejspíš by tím kniha skončila na třech hvězdičkách (už jenom proto, že Temnyj byl nejzajímavější postava a moc se tam neobjevil), jenže to by nám Bardugo nesměla představit Nikolaje. Už když jako korzár Sturmhond málem nakopal zadek Temnyjovi i jeho lidem, jsem si ho zamilovala. A potom prohodil prvních pár vět a byla jsem naprosto chycena!
Co mě zklamalo, byl Mal... V prvním díle jsem ho měla celkem ráda, tady... Chovali se s Alinou oba jako blbci a nakonec mě to donutilo fandit Nikolajovi. Jeho přítomnost rozhodně knihu oživila.

10.04.2018 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Kdo mě zná, ví, že knížky Sarah jsou pro mě srdcovky. Zvlášť celá série Dvorů. Tenhle díl nebyl výjimkou, i když s odstupem času musím říct, že bylo pár věcí, které mi úplně neseděly. A to hlavně její vyprávění "příběhu" Cassiana a Nesty (zvlášť v závěrečné bitvě, kde to bylo až poměrně... násilně vepsáno a úplně to nedávalo smysl) a pak samotná bitva. Nejspíš to bylo prostě tím, že všechno bylo z pohledu Feyre, která se bitvy prakticky neúčastnila, ale v téhle akci mi holt chyběla ta... akce.
Co jsem si ale užívala, bylo setkání vladařů. Tamlin se sice choval jako malé dítě (a potěšilo mě, že se úplně nevykoupil za všechno, co udělal, jen nebyl až takový hajzl, jakým být mohl), ale zvlášť Helion potěšil. A věřím, že zvlášť s ním se ještě setkáme.

Z čeho jsem byla naprosto zklamaná, je český překlad/korektura. Překlad mi nejspíš vadil tím, že jsem knihu četla již v originále a některé věty mi v českém překladu prostě neseděly, přestože kdyby byly přeloženy doslova, dávají větší smysl. A co se týče korektury... škoda mluvit. Bohužel tohle není jen záležitostí CooBoo, ale jak to na začátku vypadalo nadějně, tak potom to šlo pěkně do kopru - vynechaná slova, překlepy, ale co mě dostalo nejvíce, tak se snad čtyřikrát stalo, že nesedělo jméno osob. Takhle mě to prostě donutí kupovat knihy v originále...

03.04.2018 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Snažím se po dočtení nechat pár dní, než napíšu komentář, ale vzhledem k tomu, že jsem Grišu dneska slupla jako malinu ve mně stále vře trochu vzteku.
Svět, který tady Leigh vytvořila je skvělý. Samozřejmě se v různých obměnách nachází v hodně knihách, ale i tak se mi líbil.
Alina mě nenudila, což se mi bohužel u hlavních hrdinek občas stává, a hned jsem si oblíbila taky Mala. A Alexeje. A Žeňu. A Temnyje. A zrovna poslední zmíněný mi přišel jako nejzajímavější postava celého příběhu. Všechna ta temnota a moc a přesto si udržoval jakousi lidskost. A co s ním Leigh udělala?! Byla jsem tak zklamaná, že jsem na pár dlouhých minut musela knihu zavřít, abych se uklidnila. A nejspíš to budu vydychávat ještě po skončení série.
Samotná kniha se čte velmi dobře, děj hladce plyne, a i když se zdá, že se tam skoro nic neděje, nějak mi to nepřišlo.
Ještěže mám po ruce další díl a trojka brzo vyjde!

18.03.2018 4 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Skvělé ukončení série!!! Rozhodně mě potěšily pohledy Reyny a hlavně Nica a jejich přátelství, ač překvapivé, mi nepřišlo vůbec nucené. Jen mě trochu mrzelo, že jsme se nedočkali pohledů Percyho, abych si ještě chvilku užila jeho vnitřní sarkasmus.
Naprosto mě však odzbrojily scény s Willem Solacem. Skoro se tam neobjevil a přesto mi stačila jedna věta, abych ho začala milovat. Chudák Nico... Ještě si užije :)

Hádův chrám Hádův chrám Rick Riordan

Konečně jsem dostala trochu Nica!!! Žeru ho od první chvíle, kdy se objevil, ale je ho tam nesnesitelně málo.
Neuměla jsem si představit, jaké bude cestování Percyho a Annabeth Tartarem, ale rozhodně jsem si to nepředstavovala tak, jak to Rick popsal.
Párkrát jsem slyšela, že jsou Bohové Olympu lepší než Percy Jackson a po tomto dílu jsem musela uznat, že je to pravda.

Znamení Athény Znamení Athény Rick Riordan

Když jsem zjistila, z kolika pohledů Znamení Athény bude, lehce mě to vyděsilo, ale Rick si s tím poradil.
Líbilo se mi, že se příběh konečně přestal odehrávat v Americe a mohli jsme si užít Řím. U žádné postavy se nestalo, že by mi vyloženě vadila, i když Hazel a Franka vyloženě nežeru. Ale třeba takový Octavian a hlavně to, jak ho Percy i Jason stírali... To bylo skvělé!
No a doslovný cliffhanger na konci mě u Ricka ani moc nepřekvapil, i když jsem měla chuť mu omlátit nějakou knížku o hlavu. A to jsem se mohla ihned pustit do dalšího dílu!

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Popravdě mě na tuto knihu nalákala její obálka. Ilustrace jsou fakt skvělé a věděla jsem, že ji musím mít v knihovně.
Ale i samotná knížka stojí za to. Je to přesně ten typ knihy, který děti přivádí ke čtení. Dva hlavní hrdinové, kteří za každé situace stojí při sobě, šifry, napětí a málo stránek. Byla to taková oddechovka, že jsem ji zhltla za jeden večer a určitě se těším na další díl.

Neptunův syn Neptunův syn Rick Riordan

Dávám čtyři hvězdy, i když mi Proroctví sedlo více. Možná mi sedí více řecký tábor než římský, ale potěšila alespoň krátká přítomnost Nica, Percyho sarkasmus a v druhé části už jsem si zvykla i na Hazel a Franka. Zatím však nejslabší díl z celého Percyho Jacksona, ale to pořád u Ricka znamená hodně dobrá knížka :)

08.03.2018 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Richelle Mead

Když jsem četla Vampýrskou akademii, stěžovala jsem si, že se tam nic moc nedělo a akce byla až na konci. A to jsem Rose i Dimitrije milovala od začátku knihy. Pokrevní pouta mi v tomhle sedla lépe. Možná to bylo tím, že tady jsem opravdu neočekávala nakopávání zadků, vzhledem k tomu, že na to Sydney ani Adrian nejsou.
Kniha mě překvapila a oblíbila jsem si většinu postav - Sydney, Adriana, Eddieho i Jill jsem měla ráda už VA, ale k nim se přidali ještě Trey a profesorka T. Richelle prostě umí psát skvělé postavy.

14.02.2018 4 z 5

Krvavý slib Krvavý slib Richelle Mead

A jsme zpátky na třech hvězdičkách.
Očividně prostě od knížek očekávám něco, co mi Richelle není schopna/ochotna dopřát - akci, která by prostupovala postupně celým dílem, ne jen koncem.
Chápu, že tenhle díl musela udělat úplně jinak, ale mně to prostě nesedlo. Nějak mě nedostala ani dějová linka s Dimitrijem a nebylo to proto, že už to není TEN Dimitrij, kterého jsem měla ráda.
Krvavý slib však nabídl hned tři zajímavé nové postavy - Jeva (před kterou nás Dimitrij varoval a která je fakt skvělá), Sydney (na kterou se v příštích dílech moc těším) a Abe (na kterého se těším asi stejně jako na Sydney).
No a taky jsem zvědavá, jak se všechno semele s Viktorovým bratrem a Dimitrijovou záchranou.

05.02.2018 3 z 5

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Tohle bylo přesně to, o čem jsem v předchozích komentářích mluvila - více akce. Byla jsem nadšená... až do posledních několika stránek.
Tento komentář bude obsahovat menší spoilery...
Zatímco předchozí díly byly postaveny především na romanci mezi Rose a Dimitrim, tenhle díl se konečně zaměřil i na nějakou akci. Byla jsem ráda, že Rose na cvičení dostala Christiana, protože jeho postavu mám ráda od prvního dílu a s Rose jim to dohromady svědčí. Rozhodně se mi líbila jejich linka zvlášť v závěrečném boji.
A celá linka s terénním cvičením byla konečně akce a závěrečný boj (nebo oba) byly skvělé.
Trochu zbytečná mi přišla linka s Viktorovým soudem - jeho "odhalení" vztahu Rose a Dimitriho, nabídka královny pro Lissu i královnino varování Rose... Nevím, dle mého to bylo jen výplní knížky. Ale rozhodně mi to nezkazilo celkový dojem z knihy.
Každopádně gratuluji Richelle, protože mi knížka už hodně dlouho nezlomila srdce tak jako konec trojky. Ach, Dimitri... Další díly nejspíš budou boj pro nás oba.

01.02.2018 5 z 5

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Promiň, Adél, ale na víc jak tři hvězdičky to nevidím...
Ano, bavilo mě to. Dost. Zvlášť proto, že má Richelle schopnost poutavě psát, přestože se v knize nic moc neděje. A to bylo problémem i tady. Většina knihy je vlastně jen řešení vztahů - Rose a Dimitri, Rose a Lissa vs. Lissa a Christian, Rose a Mason, Rose a Adrian -, ale žádná akce. Tu dohání vždycky až na konci. A ano, líbila se mi, ale na můj vkus jí bylo málo.
Co se mi ale líbilo, bylo, že i přes naprosto puberťácké chování, kdy Rose nedokázala zvládnout, že jí výjimečně někdo "nechce", si postupem času uvědomila své chyby a trochu dospěla (jasně, vzápětí udělala blbost, když se vydala za Masonem, ale snaha se cení). Líbilo se mi, že se jí nemuselo stát nic tragického, aby si uvědomila, že se chovala jako malé děcko.
Ještě musím vyzdvihnout dvě věci - spolupráci Rose a Christiana (kterého žeru od první scény!) a taky všechny scény Adriana. Je skvělý!

31.01.2018 3 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Vzhledem k tomu, jak dlouho jsem odolávala si tuto sérii přečíst, jsem byla mile překvapena. Jasně, nebyla to žádná pecka a možná, kdybych to četla jako puberťáčka, tak bych to neskutečně zbožňovala. Teď mi ale Rose místy lezla na nervy a měla jsem chuť ji přetáhnout, ale na druhou stranu se mi líbily její hlášky, sarkasmus, pohotové odpovědi...
Tři hvězdičky, protože mě to bavilo, ale nenadchlo. Půl hvězdy za to, že když jsem skončila v půlce a pak neměla možnost číst, došlo mi, že mě to nadchlo víc, než jsem si přiznala. A ano, hodně za to může Dimitri - já prostě žeru tajemné, zachmuřené badass chlapy, kteří jsou ve skutečnosti sladcí.

30.01.2018 3 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

První dva díly mě bavily, ale nebyla jsem z nich nějak úplně odvařená. Prokletí Titánů bylo lepší! Ne úžasné, ale lepší. Rick píše čím dál lepší dialogy a čím dál lepší postavy. Percyho sarkasmus mě baví a byla příjemná změna jej teď vidět v kombinaci Thalie, které lezl na nervy. Příjemným přídavkem byla i Bianca (teda hlavně začátek než se stala Lovkyní), Nico (jeho geekovské já mě dostalo) a ke konci i Zoe.
A vzhledem k tomu, že se vyplnění proroctví blíží čím dál víc, očekávám, že i díly mě budou bavit více a více.

27.01.2018 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Percy Jackson je další oddechová knížka, která je určena pro mladé čtenáře, ale neurazí ani ty dospělé. Řeckou mytologii mám ráda a Percyho sarkasmus mě baví. Přesto se mou nejoblíbenější postavou stal Hádes.
Rozhodně se těším na další díly.

24.01.2018 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Četla jsem plno lépe psaných amatérských povídek.
To, že kniha byla psána v přítomném čase, což mi neskutečně vadilo, pominu, protože to je jen o zvyku. Bohužel to nebyla jediná věc, která mi vadila. Postavy byly mdlé, nezábavné a vlastně mi byly úplně fuk. Kdo se trochu vymykal standardu, byl Theron, který se tak stal mou nejoblíbenější postavou (což bylo popravdě hodně lehké) a i Sir se dal zvládnout. A později také Nessa a její bratři. Osud všech ostatních mi byl celkem ukradený a jestli jsem měla soucítit s rozpolceností Meiry a jejího milostného trojúhelníku, tak se to nestalo. Krom toho Meira na můj vkus až moc celou knihu opakovala ty samé myšlenky. Skoro jako by se Raasch snažila co nejvíce natáhnout děj.
Nebyl tady ani žádný zvrat - to velké zjištění ke konci knihy muselo být všem jasné už někdy od jejích začátků.
Pro mě nezáživná kniha. Další díly určitě nemám v plánu.

21.01.2018 2 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Divotvůrce nás přivádí do světa magie, která je v mnoha ohledech podobná jiným příběhům, ale ještě ve více ohledech zcela jiná.
Kellen je patnáctiletý kluk s dobrou myslí a zatracenou smůlou v životě. Dokud nepotká Ferius Parfax. Té stačí pár vět, aby se okamžitě stala mou oblíbenou postavou.
Postupem času Kellen odkrývá tajemství - jedno horší než druhé - a získává nové obchodní partnery. Reichis je skvělý a doufám, že v dalším díle s Ferius dostanou dostatečný prostor pro dialogy.
Divotvůrce rozhodně není nejlepší kniha, kterou jsem četla, ale je to kniha, která zaujme a nechce pustit. Těším se na další díly.

01.01.2018 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Na knížku jsem se opravdu těšila, protože jsem na ni slyšela jenom chválu. Samotné čtení už ale tak rychle nešlo. Začátek byl tak zdlouhavý a neustálé přeskakování, kdy začala scéna a po dvou větách se Larsson zabral do minulosti, která trvala třeba dvě strany, aby se pak vrátil k počáteční scéně mi vadily natolik, že jsem někdy knížku vzala do ruky, přečetla dvě strany a zase ji odložila.
Opravdu bavit mě kniha začala až někdy od 200. strany a někdy od 300., kdy na povrch začaly vyplývat souvislosti s Harrietiným deníkem a jinými dívkami jsem zadržovala dech a hltala jsem příběh plnými doušky.

28.12.2017 4 z 5

Magie spojuje Magie spojuje Ilona Andrews

Ach, jak mě tenhle díl drásal od začátku do konce...
Jako vždy bude tenhle komentář obsahovat pár lehčích spoilerů.
Předchozí díly vždycky byly takové oddechové - Kate šlo o krk, ale stáli za ní její přátelé a rodina. A hlavně se mohla spolehnout na sebe. V Magie spojuje už tyhle jistoty neměla. Její neustálá nejistota ve svém chování, scéna s naštvaným Derekem (ten ji přece vždycky uctíval!!!), zničení přátelství s Jimem, strach, že ji opustí Curran, scéna, kdy to skoro vypadalo, že i Andrea bude naštvaná, protože to Kate ohrozila její dítě... všechno tohle mě ničilo stejně jako Kate. A to se nestává často. Teď mám chuť si přečíst něco pozitivního, abych si spravila náladu. A to zvlášť po poslední větě knihy, která naznačuje hodně stresovou desítku.

10.11.2017 5 z 5