Recycler Recycler komentáře u knih

Přemyslovské Čechy Přemyslovské Čechy Zdeněk Fiala

Jeden z největších odborníků na dané téma. Jedna z nejlepších knih na téma Přemyslovské dynastie.

16.11.2021 5 z 5

Za sedmi divy světa Za sedmi divy světa Vojtech Zamarovský

O těch 7 divů světa tady vlastně nejde. Nicméně jedná se o fascinující výlet do starověku se spoustou zajímavostí, které autor – bohužel – mnohdy nerozváděl. Stínem jsou ideologické vložky. Nicméně Zamarovský byl komunistou a zřejmě i příslušník STB, takže se není čemu divit. Nicméně většina obsahu z ideologického stínu vystupuje a je svým způsobem famózní.

16.11.2021 5 z 5

Krásný svět Krásný svět Emil Bratršovský

Pár vtipných povídek z bizarní budoucnosti. Pobavily.

05.03.2021 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Musím přiznat, že mě to nevzalo. Běžně beletrii nečtu a naivně jsem čekal, že se dozvím něco o včelách. Moje chyba :-))

23.07.2018 4 z 5

Tajemné Česko Tajemné Česko Jan A. Novák

Zabavne cteni. Poucne. Doporucuji.

24.03.2018 5 z 5

Zrod českého státu Zrod českého státu Petr Charvát

Vynikající. Pohled na vznik státu s ohledem na jiná, než jen slovanská etnika, je obohacující. Ať to tenkrát bylo jak to bylo... mohlo to být i takhle. A to je na historii to nejzajímavější. Nelze než doporučit.

03.03.2018 5 z 5

Život ve středověku – Průvodce základními pojmy Život ve středověku – Průvodce základními pojmy Vlastimil Vondruška

Přiznám se, že mi tenhle abecedně řazený výkladový slovník zpočátku nevyhovoval. Jenomže nakonec se ukázalo, že se jedná o velmi dobře vyvedený lexikonek různých středověkých pojmů ... nelze než doporučit.

Lucemburkové Lucemburkové Jan Bauer

... takhle si představuji výklad dějepisu!

Tajná řeč stromů Tajná řeč stromů Erwin Thoma

Dobré. Spíše to sleduje dřevo jako stavební materiál. Ale i tenhle pohled je zajímavý. Přiznám se, o měsíčním dřevu jsem neměl vůbec ponětí. Ani o tom, jak odolný a ideální materiál dřevo může být.

03.03.2018 4 z 5

Středověk očima lékaře Středověk očima lékaře Aleš Novotný

Bezesporu zajímavý pohled na několik kapitol našich dějin. Ne na ty nejzásadnější, možná o to více zajímavé. Kdokoli se zajímá o naše dějiny, především přemyslovskou éru, neměl by si nechat tuhle útlou knížku nechat ujít.

06.07.2017 4 z 5

Hmyzí rodiny a státy Hmyzí rodiny a státy Jan Žďárek

Naprosto fascinující věc. Víc k tomu nemá smysl dodávat :-)

24.06.2017 5 z 5

STROMY velká kniha – Duch stromů STROMY velká kniha – Duch stromů Fred Hageneder

Obdivuhodné dílo. Pravda, laik, jako já, některé pasáže prostě přeskočí. Ale ten nepřeskočený zbytek je vynikající.

23.12.2016 4 z 5

Nemalujte si to Nemalujte si to Joseph Heller

Vrátil jsem se k téhle knížce potřetí. A i na potřetí ji dávám plný počet. Heller je jeden z těch autorů, které člověk musí brát takové, jací jsou. On byl svým způsobem experimentátor. Velký fabulátor. Ale především člověk s nesmírným talentem sepsat něco, o čem se bude diskutovt. Ano, tohle je vpodstatě vtipně napsaná učebnice historie a musím se přiznat, že jsem se z ní dozvěděl o historii víc, než z hodin dějepisu.
Na Hellerově stylu mám osobně nejraději jeho rozvláčné delší odstavce, které jsou zakončené jednou údernou holou větou. Ano, on je mistr pointy.

23.12.2016 5 z 5

Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Stephen Leacock

Kdysi dávno mi tuhle knížku doporučila babička. Ja se k ní dostal až po skoro deseti letech a výtečně jsem se bavil. Chytrý humor, poplatný své době, ale popravdě řečeno časuvzdorný.

24.05.2016 5 z 5

Češi Češi Eva Vutková

Je to zajímavé. Je tam mnoho informací, které dávají smysl a mohou změnit náš pohled na dějiny. Nicméně je to velmi tendenční kniha. Autorka líčí Slovanstvo jako ultrapozitivní, vynalézavý a pokorný národ ... až to s odpuštěním zavání cimrmanologí. Naopak Kelty a Germány jako arcilotry. Pokud si člověk vybere jen to, co uzná za vhodné, je ta knížka dobrý zdroj informací.
Bohužel, v její druhé části, kdy se autorka začne zabývat moderní historií, je více než zjevné, že spíše než o historickou studii se jedná o jakousi emoční katarzi. I proto jsem knihu nedočetl. Ale s tím, co jsem přečetl mohu být vesrze spokojen.

16.09.2015 3 z 5

Je to fikce, ale jako přes kopírák skutečné historie. Velmi čtivé a i velmi poučné. V malých detailech jsou ukryty střípky naší historie podané jinak, než je chápe oficiální dějepis. Například umučení Sv. Vojtěcha, Husova nešťastná anabáze v Kostnici nebo pohled na Václava II. Jsem velmi zvědav na druhý díl.
Dík patří i vydavateli, který si dal s knížkou práci.

18.03.2015 4 z 5

Vražda Václava knížete českého Vražda Václava knížete českého Miroslav Ivanov

Famózní cesta do hlubin středověku a na jejímž konci víme mnohem méně, než jsme si mysleli, že možná víme.

24.01.2015 5 z 5

Tajemství vody Tajemství vody Ladislav Kovář

Jak napsat knížku o něčem tak (ne)obyčejném, jako je voda a nenudit? Asi takhle :-)

31.12.2014 5 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Skvostný životopis. Bezpočet detailů ze života Václava i ostatních dobových postav. Vynikajicí.

31.12.2014 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Velmi čtivá historie Ruska. A velmi depresivní čtení.

31.07.2014 5 z 5